نتیجه سفر مقامات آمریکا
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افکارنیوز
  4. بین‌المللی
نتیجه سفر مقامات آمریکا

نتیجه سفر مقامات آمریکا

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز |
پس از سفرهای اخیر دو مقام عالی رتبه آمریکا به عراق شاهد شدت پیدا کردن ناآرامی‌ها در عراق و حمله به کنسولگری ایران در نجف بودیم که قطعاً یکی دیگر از قطعات پازل توطئه آمریکا و متحدان منطقه‌ای آن در راستای تخریب روابط میان ایران و عراق بود.

به گزارش افکارنیوز،

محمدمهدی ملکی کارشناس مسائل بین‌الملل در یادداشتی نوشت: کماکان برخی شهر‌های عراق دستخوش اعتراضات مردمی نسبت به وضعیت معیشتی، مشکلات مالی و اقتصادی، فساد در میان برخی از مسئولان، بیکاری گسترده، آینده مبهم و نامشخص جوانان، دخالت‌های خارجی و دیگر مشکلات و مسائل موجود در کشور است.

اخبار سیاسی- در این میان برخی دست‌های پیدا و پنهان داخلی و خارجی نیز تلاش بسیار گسترده‌ای را جهت منحرف کردن اعتراضات مردمی به سمت ناآرامی، ایجاد ناامنی و آشوبگری داشته و دارند که تاکنون بر اثر تخریب‌های صورت گرفته درناآرامی‌های خیابانی در شهر‌های مختلف عراق، میلیارد‌ها دینار خسارت وارد آمده است.

عبدالمهدی نخست وزیر مستعفی عراق در یکی از آخرین سخنرانی‌های پیش از استعفای خود تاکید کرد که دولت مرکزی در خصوص آنچه در عراق می‌گذرد در حالت دفاع بوده و با یک فتنه بزرگ مواجه است، اما دولت علیرغم فشار‌های فراوان به مسئولیت خود در حمایت از شهروندان عمل کرده است.

دولت مستعفی بغداد چندین مرتبه اعلام کرده بود که در تدارک اصلاحاتی گسترده و اساسی در کشور با همکاری پارلمان، دستگاه قضایی، نیرو‌های امنیتی و دیگر نهاد‌ها و مراجع حکومتی در عراق است، اما به هر ترتیب موفق به مهار موج اعتراضات نشد.

در این میان رهنمود‌های راهبردی مرجعیت عالی شیعیان آیت‌الله سیستانی که در آن ضمن به رسمیت شناختن حق اعتراضات مردمی از دولت و مسئولان خواستند این مرحله را فرصت مناسبی جهت ایجاد تحول و اصلاحاتی اساسی در اقتصاد و سیاست آن کشور بدانند نیز به عنوان مسیری روشن برای دولت و پشتوانه‌ای برای مردم در جهت تحقق خواسته هایشان به حساب می‌آید.

متعاقب مواضع و بیانیه هفته گذشته مرجعیت عراق در خصوص اتفاقات داخلی آن کشور، نخست وزیر عراق از سمت خود استعفا داد و پارلمان نیز با پذیرفتن استعفا، رئیس جمهور عراق را مکلف کرد تا فردی را به عنوان نخست وزیر به مجلس معرفی کند که این نیز با توجه به شرایط فعلی عراق مراحل و پیچیدگی‌های خاص خود را دارد و باید منتظر ماند و دید که اوضاع به چه سمتی سوق پیدا می‌کند.

در این نوشتار به ذکر برخی نکات در خصوص سفر از پیش اعلام نشده مایک پنس معاون رئیس جمهور آمریکا و مارک میلی، رئیس جدید ستاد مشترک ارتش آن کشور به عراق خواهیم پرداخت:

معاون رئیس جمهور آمریکا همچون سفر سال گذشته ترامپ که آن هم ناگهانی و بدون ملاقاتی با مقامات عراقی صورت گرفت، تنها به دو مقصد اقلیم کردستان عراق و پایگاه نظامی «عین الاسد» در استان الانبار واقع در غرب عراق رفت و در آن مقاصد هم دیدار‌هایی داشت.

«مایک پنس» حاضر به سفر به بغداد به عنوان پایتخت کشور عراق و دیدار با مقامات عراق نشد که این خود در عرف دیپلماتیک بی احترامی به دولت و ملت عراق و شاید اعلام نوعی نارضایتی آمریکا از عملکرد و رویکرد دولت عادل عبدالمهدی به عنوان نخست وزیر این کشور باشد.

فرستاده کاخ سفید به عراق صرفا به تماسی تلفنی با نخست وزیر مستعفی عراق بسنده کرد و مطالبه خود مبنی اینکه اگر می‌خواهید شهر‌های عراق آرام شود باید حشد شعبی را منحل و روابط با ایران را قطع کنید را مطرح می‌کند.

«مایک پنس» پس از دیدار با نظامیان آمریکایی حاضر در در پایگاه نظامی عین الاسد، مستقیم به اربیل رفت و با مقامات اقلیم از جمله «نیچروان بارزانی» رئیس اقلیم، «مسرور بارزانی» نخست‌وزیر، «قباد طالبانی» معاون نخست‌وزیر و «مصطفی سید قادر» معاون دوم رئیس اقلیم، دیدارو گفت‌وگو کرد.

فرستاده دولت آمریکا به اقلیم کردستان عراق در دیدار با مقامات عالیرتبه اقلیم، از نقش و تاثیر ایران در برخی از تصمیم گیری‌ها در دولت عراق ابراز نارضایتی کرد و از آن‌ها خواسته تا روابط میان اقلیم و ایران قطع شود و برای امتیاز دهی به آنها، وعده داد که حمایت آمریکا و کمک به نیرو‌های پیشمرگه ادامه خواهد یافت.

بر اساس گزارشات دریافتی از دیدار‌های «پنس» در اقلیم، سران کردستان عراق با درخواست معاون رئیس جمهور آمریکا در ارتباط با ایران، مخالفت کرده و گفتند که کردستان تنها می‌تواند در روابط خود با ایران و آمریکا توازن برقرار کند؛ زیرا مرز‌های مشترکی با تهران دارد و هر گونه مخاصمه علنی، مشکلات سیاسی و امنیتی برای آن‌ها ایجاد خواهد کرد.

موضع اتخاذ شده از سوی مقامات اقلیم مبنی بر ممکن نبودن قطع ارتباط میان اقلیم و ایران، رویکردی است که دیگر مقامات، گروه‌ها و شخصیت‌های سیاسی در عراق نیز به آن اذعان دارند چرا که آن‌ها به این باور و نتیجه رسیده‌اند که در هنگام سختی و مشکلات، این جمهوری اسلامی ایران است که به حمایت دولت و ملت عراق برخاسته و آن‌ها همواره می‌توانند بر کمک تهران حساب کنند.

حمایت «نیچروان بارزانی» از اقدامات دولت و اصلاح قانون اساسی عراق در راستای تامین مطالبات مردم، نشان دیگری از وحدت رویه شکل گرفته در میان مسئولین عراقی است که با اتحاد بتوانند از شرایط حساس فعلی به سلامت عبور کنند. این موضع گیری از سوی نخست وزیر اقلیم از طرفی هم یکی از اهداف آمریکا مبنی بر گسست اختلاف میان اربیل و بغداد را هم ناکام می‌گذارد.

کمتر از یک هفته از سفر پنس به عراق، «مارک میلی»، رئیس جدید ستاد مشترک ارتش آن کشورهم پس از سفری که به عربستان داشت و دیدارش با محمد بن سلمان ولیعهد سعودی به بغداد رفت تا در اولین سفر منطقه‌ای خود پس از انتصابش با برخی از مقامات عراقی نیز گفت‌وگو داشته باشد.

در خصوص طرح درخواست «پنس» از عراقی‌ها برای قطع روابط با ایران باید این مساله را یادآور شد که دولت و ملت عراق روز‌های سخت، سیاه و خونبار حضور نیرو‌های تروریستی و افراط گرای داعش که مورد حمایت بی کم و کاست آمریکا و متحدین منطقه‌ای آن بودند را فراموش نکرده‌اند و همواره به یاد خواهند داشت که در آن شرایط، این جمهوری اسلامی ایران بود که بدون هیچ منت و بدون چشم داشتی به کمک آن‌ها در مبارزه با تروریزم پرداخت.

پس از سفر این دو مقام عالی رتبه آمریکا به عراق شاهد شدت پیدا کردن ناآرامی‌ها و افزایش اغتشاشات از سوی برخی افراد در مناطقی از عراق بودیم که از جمله اقدامات آن‌ها می‌توان به حمله به کنسولگری ایران در نجف اشاره کرد که قطعا یکی دیگر از قطعات پازل توطئه آمریکا و متحدان منطقه‌ای آن در راستای تخریب روابط میان ایران و عراق بود.

عراقی‌ها به خوبی اوضاع و شرایط متحدان منطقه‌ای آمریکا را رصد می‌کنند و می‌دانند که آن‌ها که وابسته به حمایت‌های واشنگتن بوده و هستند به راحتی از سوی مقامات کاخ سفید در مواقع نیاز کنار گذاشته شده یا خواهند شد و تنها به هنگام سختی و مشکلات از آن‌ها حمایتی نکردند بلکه به طرق مختلف سعی در استفاده ابزاری از آن‌ها جهت تامین منافع آمریکا داشتند که نمونه اخیر آن را می‌توان در رفتار آمریکا نسبت به کرد‌های سوریه در نبرد صورت گرفته میان نیرو‌های نظامی ترکیه با گروه‌های کرد سوری در شمال و شرق سوریه مشاهده کرد.

عمق روابط راهبردی میان تهران و بغداد به نحوی است که نه تنها مقامات دو کشور سالیان متمادی است که با یکدیگر روابط خوبی دارند، بلکه پیوند‌های عمیق مذهبی، تاریخی و فرهنگی نیز میان ملت‌های این دو کشور وجود دارد که ناگسستنی است و تلاش‌های آمریکا و متحدین آن در جهت تخریب آن، محکوم به شکست بوده و همچون دیگر طرح و توطئه‌های پیشین آن‌ها با هشیاری مردم و مسئولین دو کشور ناکام خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ بررسی نقش آمریکا در وقوع حادثه هوایی

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

حرکات پیچیده بالگردهای مدرن «تمساح» روسیه+فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
بر اساس اطلاعات منتشره در این رابطه، خلبانان این بالگردهای نظامی مدرن مجبور بودند در جریان پروازهای خود چندین حرکت پیچیده را به نمایش بگذارند. از جمله اینکه بالگردهای «تمساح» حرکت «قیف» را اجرا کردند که در آن خلبانان خود را از معرض دید دشمن حفظ کرده و به صورت دایره وار به پرواز خود ادامه می‌دهند. همچنین، خلبانان حرکت «تپه» را کار کردند که پرواز به صورت یک صعود شدید به پهلو است. فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴دانلودهدف از انجام چنین پرواز، آشنا کردن خلبانان جوان روس به پروازهای پیچیده و امکانات و ویژگی‌های خاص بالگردهای مدرن است. در ماه نوامبر سال گذشته اعلام شد که بالگردهای تهاجمی «تمساح» و بالگردهای حمل و نقل «ترمیناتور» متعلق به منطقه نظامی مرکزی روسیه در جریان مانوری تمرینی در منطقه سیبری، عملیات نابودی مواضع دشمن فرضی را با موفقیت اجرا کردند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
اما در روزهای آینده باید منتظر جزئیات بیشتری از حملات موشکی به پایگاه عین الاسد باشند. به گزارش مشرق، نظامیان تروریست آمریکایی در پایگاه عین الاسد نقش ویژه‌ای را در عملیات ترور سپهبد حاج قاسم سلیمانی ایفا کردند و البته اولین تاوان این جنایت را هم دادند؛ عین الاسد بزرگترین پایگاه نیروهای آمریکایی در عراق است که در غرب بغداد واقع شده و مساحت ۱۰ کیلومتر مربعی (معادل منطقه سبز بغداد) دارد. پایگاه نظامی «عین الاسد» در واقع یک فرودگاه برای نیروهای نظامی است و به واسطه اینکه مسیر اصلی دسترسی نیروهای نظامی آمریکا از خارج عراق به داخل عراق و ارتباط با ۱۳ پایگاه نظامی آمریکا در عراق است، بسیار حائز اهمیت است. پایگاه عین الاسد در اصل قادسیه نام داشت که در پایان ۱۹۹۰ ساخته شد و از سال ۲۰۰۳ در اشغال آمریکایی‌ها قرار گرفت. این پایگاه بزرگ‌ترین پایگاه آمریکا در عراق و مهم‌ترین پایگاه ارتش آمریکا برای ترابری و تأمین سوخت است.
الفالف1 روز قبل
اما توافق ترامپ چیست، چه مولفه‌ها و ساختاری دارد، پیگیر تحقق چه اهدفی است و ایران در مقابل آن چه اقداماتی می‌تواند انجام دهد. دونالد ترامپ اندکی بعد از رسیدن به کاخ سفید از توافق هسته‌ای خارج شد. متعاقب خروج از توافق هسته‌ای، مایک پمپئو اواخر اردیبهشت ۱۳۹۷ در بنیاد هریتیج از ۱۲ شرط برای یک توافق جدید رونمایی کرد. ۱۲ شرط پمپئو، چارچوب مطلوب توافق مورد علاقه ترامپ و اطرافیان اوست. در ابتدای مطلب عنوان شد بوریس جانسون این روزها زودتر از دیگران از توافق ترامپ می‌گوید؛ چرا که انگلیس به لحاظ سنتی و بخصوص بعد از نهایی شدن برگزیت همراهی کاملی با ترامپ خواهد داشت.
مهرمهر12 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از فاکس نیوز، مقامات وزارت دفاع آمریکا روز سه شنبه اعلام کردند که شمار بیشتری از نیروهای نظامی آمریکا برای معاینه دقیق‌تر و درمان جراحات ناشی از انتقام موشکی ایران به خارج از عراق منتقل شده‌اند. هرچند که تعداد دقیق نیروهای منتقل شده به آلمان هنوز مشخص نیست، اما مقامات وزارت دفاع آمریکا ادعا می‌کنند که شمار این نیروها اندک است. وی در ادامه گفت که با توجه به ماهیت آسیبهای وارده شده، این امکان وجود دارد که در آینده مجروحان بیشتری شناسایی شوند. این در حالی است که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا و مقام‌های وزارت دفاع این کشور در همان ساعات ابتدایی انتقام موشکی ایران مدعی شدند که هیچ‌کس در این حمله آسیب ندیده است! اما در نهایت وزارت دفاع آمریکا، بعد از انکارها و تکذیب‌های اولیه بلاخره اعتراف کرد بعد از حمله موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد ۱۱ نظامی آمریکایی برای درمان به خارج از عراق منتقل شده‌اند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

قیمت گلکسی اس ۲۰ (Galaxy S۲۰) چقدر است؛ پرچمدار جدید سامسونگ با چه قیمتی عرضه می‌شود؟

تکراتوچند ثانیه قبل

انفجار عامدانه موشک توسط اسپیس ایکس‌؛ چرا ایلان ماسک یک فالکون ۹ را منفجر کرد؟

تکراتوچند ثانیه قبل

امیرعبداللهیان فشار مجلس مبنی برخروج ایران از NPT را گوشزد کرد

ساعت ۲۴6 دقیقه قبل

«برنی سندرز» در صدر نظرسنجی‌ انتخاباتی دموکرات‌ها قرار گرفت

خبر فوری6 دقیقه قبل

پاکستان: برای کاستن از تنش‌ها بین ایران، آمریکا و سعودی تلاش می‌کنیم

الف8 دقیقه قبل

استانداردسازی سیستم‌های گرمایشی نیازمند ۳۰میلیارد تومان اعتباراست

مهر8 دقیقه قبل

تقدیر سردار جلالی از اقدام ملی‌پوشان هندبال

تسنیم9 دقیقه قبل