سیاست‌های تهاجمی ملک سلمان، انسجام آل سعود را نابود کرده است/ آغاز شمارش معکوس حکمرانی سعودی در شبه‌جزیره عرب
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. بین‌المللی

سیاست‌های تهاجمی ملک سلمان، انسجام آل سعود را نابود کرده است/ آغاز شمارش معکوس حکمرانی سعودی در شبه‌جزیره عرب

ایلناخبرگزاری ایلنا |
معارض سعودی و فعال سیاسی عربستان تأکید کرد که از زمان به سلطنت رسیدن پادشاه فعلی عربستان، اوضاع اقتصادی این کشور بسیار وخیم‌تر و فساد و جنایت و نقض حقوق بشر روز به روز بیشتر شده است.

سیاست‌های تهاجمی ملک سلمان، انسجام آل سعود را نابود کرده است/ آغاز شمارش معکوس حکمرانی سعودی در شبه‌جزیره عرب - 1

«علی هاشم» معارض سعودی و فعال سیاسی عربستان در ارزیابی پنج سال سلطنت «سلمان بن عبدالعزیز»، پادشاه عربستان در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا گفت: از زمانی که ملک سلمان حکومت عربستان را به دست گرفته، اوضاع اقتصادی این کشور بسیار وخیم‌تر و فساد، جنایت و نقض حقوق بشر بیشتر و بیشتر شده است.

هاشم افزود: ملک سلمان در سال نخست سلطنت خود ابتدا اقدام به قلع و قمع برادران و عموزاده‌های خود کرد تا پسرش «محمد» را ولیعهد کند. پادشاه سعودی مهم‌ترین پایه‌های حکومت در عربستان یعنی انسجام خاندان حاکم را تخریب و سپس احکام اعدام علیه زندانیان عقیده شیعه را صادر کرد که «شیخ نمر باقر النمر» بارزترین نمونه آن است. با این اقدام، تنفر و انزجار مردم از رژیم آل سعود و خاندان حاکم بیشتر شد و اقتصاد ملی پس از خالی شدن خزانه دولت برای پرداخت باج به «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا و تأمین هزینه‌های عیاشی بن سلمان نابود شد.

این معارض سعودی در ادامه افزود: سال دوم سلطنت ملک سلمان با موج بازداشت‌های گسترده چهره‌های دینی مخالف حکومت همراه شد. عامل این حملات نیز ریاست امنیت کشور بود که زیر نظر مستقیم شخص ملک سلمان اداره می‌شد. این موضوع پیامدهای منفی را برای رژیم سعودی به دنبال داشت که دامنه مخالفت در داخل و خارج از کشور را گسترده‌تر کرد.

هاشم گفت: در سال سوم سلطنت ملک سلمان ریاست امنیت کشور بار دیگر موج جدید حملات علیه روشنفکران، فعالان، اهالی مطبوعات، شیعیان و اهل تسنن را به دلیل انتقاد از اوضاع اقتصادی و معیشتی، جنگ یمن، صدور احکام اعدام علیه زندانیان عقیده بدون هیچ ترحمی از جمله کودکان و معلولان را آغاز کرد که این موضوع باعث تنفر و انزجار بیشتر کشورهای غربی و عربی از رژیم سعودی به ویژه پس از ترور «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد و مثله کردن جسد وی در کنسولگری عربستان در ترکیه شد.

وی در ادامه افزود: سال چهارم سلطنت ملک سلمان نیز با اعمال مالیات‌ها، افزایش قیمت‌ها و کاهش حقوق کارکنان دولت همراه بود که این اقدام نیز نارضایتی مردم از رژیم آل سعود و سیاست «محمد بن سلمان»، ولیعهد عربستان در اداره امور کشور را به دنبال داشت و شرایط عربستان را به سطح طاقت‌فرسا رساند. همچنین سطح نارضایتی مردم به دلیل جنگ یمن که عربستان میلیاردها دلار برای آن در راستای خدمت به منافع آمریکا و اسرائیل و امارات بدون همراه داشتن هیچ بهره‌ای برای مردم کشورش هزینه می‌کند، افزایش یافته است. هاشم تأکید کرد که جنگ یمن غیر از تنفر و انزجار ملت‌های جهان از عربستان به دلیل جنایت‌های بی‌شمار در کشتار زنان و کودکان و انسان‌های بی‌گناه دستاورد دیگری برای این کشور به همراه نداشته است.

وی گفت: همزمان با آغاز سال پنجم، شکست ملک سلمان و پسرش محمد در اداره امور اقتصادی و سیاسی و نیز شکست مفتضحانه آنها در محافظت از کشور در قبال حملات خارجی کاملا مشخص شد. ارتش یمن پالایشگاه‌های نفت «ینبع»، «حرض»، «الدوامی» و «بقیق» که در عمق خاک عربستان واقع شده‌اند را با موشک‌ها و پهپادها هدف قرار داد و بر بیش از ۲۰ پایگاه نظامی در جنوب عربستان تسلط یافته است.

هاشم در ادامه افزود: سال پنجم سلطنت نیز دوباره با موجی از بازداشت‌ها علیه شیوخ و رؤسای قبایل همراه بود و رژیم آل سعود یکی از مهمترین ارکان حکومت خود در عربستان یعنی حمایت قبایل از این رژیم را از دست داد.

وی تأکید کرد که به نظر می‌رسد در حال حاضر شاهد پایان حکومت رژیم آل سعود در شبه جزیره عربی توسط ملک سلمان و ولیعهدش هستیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ بررسی نقش آمریکا در وقوع حادثه هوایی

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

حرکات پیچیده بالگردهای مدرن «تمساح» روسیه+فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
بر اساس اطلاعات منتشره در این رابطه، خلبانان این بالگردهای نظامی مدرن مجبور بودند در جریان پروازهای خود چندین حرکت پیچیده را به نمایش بگذارند. از جمله اینکه بالگردهای «تمساح» حرکت «قیف» را اجرا کردند که در آن خلبانان خود را از معرض دید دشمن حفظ کرده و به صورت دایره وار به پرواز خود ادامه می‌دهند. همچنین، خلبانان حرکت «تپه» را کار کردند که پرواز به صورت یک صعود شدید به پهلو است. فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴دانلودهدف از انجام چنین پرواز، آشنا کردن خلبانان جوان روس به پروازهای پیچیده و امکانات و ویژگی‌های خاص بالگردهای مدرن است. در ماه نوامبر سال گذشته اعلام شد که بالگردهای تهاجمی «تمساح» و بالگردهای حمل و نقل «ترمیناتور» متعلق به منطقه نظامی مرکزی روسیه در جریان مانوری تمرینی در منطقه سیبری، عملیات نابودی مواضع دشمن فرضی را با موفقیت اجرا کردند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
اما در روزهای آینده باید منتظر جزئیات بیشتری از حملات موشکی به پایگاه عین الاسد باشند. به گزارش مشرق، نظامیان تروریست آمریکایی در پایگاه عین الاسد نقش ویژه‌ای را در عملیات ترور سپهبد حاج قاسم سلیمانی ایفا کردند و البته اولین تاوان این جنایت را هم دادند؛ عین الاسد بزرگترین پایگاه نیروهای آمریکایی در عراق است که در غرب بغداد واقع شده و مساحت ۱۰ کیلومتر مربعی (معادل منطقه سبز بغداد) دارد. پایگاه نظامی «عین الاسد» در واقع یک فرودگاه برای نیروهای نظامی است و به واسطه اینکه مسیر اصلی دسترسی نیروهای نظامی آمریکا از خارج عراق به داخل عراق و ارتباط با ۱۳ پایگاه نظامی آمریکا در عراق است، بسیار حائز اهمیت است. پایگاه عین الاسد در اصل قادسیه نام داشت که در پایان ۱۹۹۰ ساخته شد و از سال ۲۰۰۳ در اشغال آمریکایی‌ها قرار گرفت. این پایگاه بزرگ‌ترین پایگاه آمریکا در عراق و مهم‌ترین پایگاه ارتش آمریکا برای ترابری و تأمین سوخت است.
الفالف1 روز قبل
اما توافق ترامپ چیست، چه مولفه‌ها و ساختاری دارد، پیگیر تحقق چه اهدفی است و ایران در مقابل آن چه اقداماتی می‌تواند انجام دهد. دونالد ترامپ اندکی بعد از رسیدن به کاخ سفید از توافق هسته‌ای خارج شد. متعاقب خروج از توافق هسته‌ای، مایک پمپئو اواخر اردیبهشت ۱۳۹۷ در بنیاد هریتیج از ۱۲ شرط برای یک توافق جدید رونمایی کرد. ۱۲ شرط پمپئو، چارچوب مطلوب توافق مورد علاقه ترامپ و اطرافیان اوست. در ابتدای مطلب عنوان شد بوریس جانسون این روزها زودتر از دیگران از توافق ترامپ می‌گوید؛ چرا که انگلیس به لحاظ سنتی و بخصوص بعد از نهایی شدن برگزیت همراهی کاملی با ترامپ خواهد داشت.
مهرمهر9 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از فاکس نیوز، مقامات وزارت دفاع آمریکا روز سه شنبه اعلام کردند که شمار بیشتری از نیروهای نظامی آمریکا برای معاینه دقیق‌تر و درمان جراحات ناشی از انتقام موشکی ایران به خارج از عراق منتقل شده‌اند. هرچند که تعداد دقیق نیروهای منتقل شده به آلمان هنوز مشخص نیست، اما مقامات وزارت دفاع آمریکا ادعا می‌کنند که شمار این نیروها اندک است. وی در ادامه گفت که با توجه به ماهیت آسیبهای وارده شده، این امکان وجود دارد که در آینده مجروحان بیشتری شناسایی شوند. این در حالی است که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا و مقام‌های وزارت دفاع این کشور در همان ساعات ابتدایی انتقام موشکی ایران مدعی شدند که هیچ‌کس در این حمله آسیب ندیده است! اما در نهایت وزارت دفاع آمریکا، بعد از انکارها و تکذیب‌های اولیه بلاخره اعتراف کرد بعد از حمله موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد ۱۱ نظامی آمریکایی برای درمان به خارج از عراق منتقل شده‌اند.

نظرها

اخبار بیشتر