عزت نفس کودک من چقدر است؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایمنا
  4. اجتماعی
عزت نفس کودک من چقدر است؟

عزت نفس کودک من چقدر است؟

ایمناخبرگزاری ایمنا |
عزت نفس به عنوان یکی از مهم ترین مقوله های رشد و تربیت کودکان و نوجوانان باید همواره یکی از دغدغه های اصلی والدین باشد و یادداشت زیر تلاش می کند با موشکافی این حوزه به ارائه راهکارهایی برای تقویت عزت نفس در کودکان و نوجوانان بپردازد.

به گزارش خبرنگار ایمنا، یکی از مهم‌ترین مهارت‌های زندگی در طول رشد کودکان و نوجوانان، عزت نفس است و این موضوع همواره به عنوان یکی از دغدغه‌های مهم بسیاری از والدین محسوب می‌شود؛ قابل ذکر است بدانیم اعتماد به نفس با عزت نفس تفاوت زیادی دارد، اما در نظر عموم به ویژه والدین این دو واژه، هم معنی بوده و در کنار یکدیگر به کار می‌رود.

در حقیقت اعتماد به نفس یعنی توانایی انجام کاری با تسلط معنی اصلی عزت نفس یعنی باور و نگرش مثبت به اینکه می‌توان این توانایی را در زندگی خود تعمیم دهد. با مثالی کوتاه می‌توان به تفاوت محسوس این دو واژه و کاربرد آنان در زندگی پی برد. مثلا نوجوانی که توانایی نواختن پیانو را دارد اما نمی‌تواند آن را در جمع دوستان به خوبی بنوازد اعتماد به نفس داشته و تنها از مقوله عزت نفس محروم است. باید توجه داشت که شکل گیری عزت نفس در هر دوره سنی متفاوت است و به همین دلیل والدین باید توجه ویژه‌ای به این مفهوم داشته باشند.

اگر چه بعضی از کودکان در سن کودکی اول خجالتی هستند اما نتایج تحقیقات و پژوهش‌های دانشمندان علوم تربیتی و روان شناسی نشان می‌دهد بیشتر کودکانی که در دوره تحصیلی پیش دبستانی قرار دارند، می‌خواهند همواره در معرض توجه باشند و عبارت «به من نگاه کن» یکی از مهم‌ترین پیام‌های کودکان در این دوره سنی محسوب می‌شود.

جالب است بدانید به رغم جمله کلیدی کودکان در این دوره (به من نگاه کن)، اغلب آنها از عزت نفس نسبتا بالایی برخوردار اند زیرا قادر نیستند خود را به صورت واقعی و صحیح ارزیابی کنند.

بچه‌ها در این سن خودشان را با واکنش بزرگسالانشان تطبیق می‌دهند یعنی وقتی که والدینشان آنها را تشویق می‌کنند نفس راحتی می‌کشند و لبریز از احساس رضایت می‌شوند و در مقابل زمانی که سرزنش می‌شوند و از عهده کاری به خوبی بر نمی‌آیند خجالت می‌کشند و احساس شرمساری می‌کنند. البته توجه کلامی و غیر کلامی به نوجوانانی همزمان با کودکانی که این دوره سنی را طی می‌کنند در یک خانواده هستند نیز بسیار حائز اهمیت است.

در واقع در مرحله کودکی اول، بچه‌ها درباره عزت نفسشان صحبت نمی‌کنند اما شما به عنوان پدر یا مادر می‌توانید از طریق شاخص‌های رفتاری میزان عزت نفس آنها را بسنجید.

برای سنجش و ارزیابی میزان عزت نفس کودکتان در دوره کودکی اول می‌توانید از لیست زیر استفاده کنید و میزان نمره کودک از این لیست نشان دهنده میزان دقیق عزت نفس وی است.

۱- اینکه آیا نسبت به کاوش و کنجکاوی بی میل هستند یا مشتاق؟

در خبری بخوانید: جدیدترین و بروزترین اخبار اجتماعی ایران | حوادث واقعی و تکان دهنده در ایران

۲- از مواجهه با چالش‌های جدید و کارهای جدید اجتناب می‌کنند یا با آن مواجه می‌شوند؟

۳- وقتی با مشکل روبرو می‌شوند گریه می‌کنند، به راحتی تسلیم می‌شوند، یا نسبت به نتیجه کارشان و انتظاراتشان بی تفاوت هستند؟

۴-نسبت به شایستگی خود اعتماد به نفس دارند؟

۵- از ضعف‌های خودشان آگاه هستند اما احساس بد ندارند؟

۶- خود ارزیابی دارند؟ یعنی اگر اشکالی در کارشان باشد در مورد آن آگاهی دارند و سعی در جبران آن اشکال دارند؟

۷- خیلی به تشویق دیگران وابسته نیستند؟

۸- عموما اگر از آنها انتقاد شود بدن خشم به آن انتقاد پاسخ می‌دهند؟

۹- توانایی تحمل شکست را دارند؟

باید توجه کنید؛ هر کودکی ممکن است گاهی اوقات اینگونه باشد، اما اگر این موارد در کودکی یک الگوی رفتاری ثابت باشد باید مورد بررسی قرار گیرد تا عزت نفس کودک ما در حوزه‌های مختلف تقویت شود.

در مجموع کارهایی که والدین می‌توانند برای افزایش عزت نفس در فرزندانشان چه کودکی اول و چه در نوجوانی انجام دهند به شرح زیر است:

۱- با کمک کودک یا نوجوان لیستی از ویژگی‌های مثبت او را تهیه کنید (دفترچه توانمندی‌ها) و با با روش‌های متنوع (نقاشی یا داستان) ویژگی‌های مثبت کودکتان را به او یادآوری کنید.

۲- لیستی از نقاط ضعف کودک یا نوجوان را با کمک خودش تهیه کنید. (دفترچه جبران)

برای مثال اگر فرزندتان گفت «من بهترینم» یا «من باهوش ترینم»، به حرف آنها مهر تایید نزنید بلکه صرفا انعکاس دهید یا رفتار آنها را توصیف کنید. مثلا بگویید: «تو با دقت پله‌ها را یکی یکی بالا رفتی» زیرا صرفا توصیف کاری که انجام داده‌اند برای تقویت عزت نفس آنها کافی است.

۳- ارزیابی بی طرفانه از نقاط ضعف کودکتان داشته باشید و لیستی از راهکار‌های جبران نقاط ضعف را برای کودک و نوجوانتان تهیه کنید.

۴- هر بار تلاش کنید با تمرکز روی یک نقطه ضعف کودک یا نوجوان آن را اصلاح کنید.

۵- نقاط ضعف را خرد کنید و در صورت انجام هر مرحله از این نقطه ضعف پاداش بدهید. (مثلا گام اول حرف زدن در بین جمع دوستان و گام دوم حرف زدن بین همکلاسی‌ها باشد.)

۷- در هر گام از القاعات مثبت استفاده کنید (در صورتی که به تلاشت ادامه دهی حتما موفق می‌شوی)

توجه کنید که عزت نفس کلید موفقیت کودکان و نوجوانان ماست و باید برای رشد فرزندمان در این مقوله تلاش کنیم.

**دکتری تخصصی مشاوره، مدرس دانشگاه، متخصص کودک و نوجوان و مدرس کشوری آموزش خانواده کد خبر ۳۹۹۸۰۱

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مسافرکش شیطان صفت

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، این شخص از اراذل و اوباش معروف، که برای رسیدن به اهداف پلید خود اقدام به مسافرکشی و زورگیری از خانم‌ها در محدوده غرب تهران می‌کرد. وی برای رسیدن به مقاصد شوم اش از قمه و چاقو استفاده می‌کرد. پلیس به شهروندان توصیه می‌کند؛ حتما از خودرو‌های دارای اعتبار، تاکسیرانی، تاکسی اینترنتی، خودرو و وسیلیه نقلیه که اعتباری پشتش باشد، استفاده کنند و به هیچ عنوان از خودرو‌های شخصی که قابل احراز هویت نیستند، استفاده نکنند.

امشب، وضع نامناسب آب و هوا

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، سرهنگ محبی در ارتباط زنده تصویری با بخش خبر ۲۱ شبکه یک سیما افزود: وضع تردد در جاده‌های کشور نامناسب است و چنانچه سفر کردن در ساعات پیش رو ضرورت دارد توصیه می‌شود رانندگان زنجیر چرخ و ترجیحا اغذیه مناسب و پتو به همراه داشته باشند. وی ادامه داد: به علت بارندگی برف و باران در بیشتر محور‌های مواصلاتی کشور، مخصوصا جاده‌های کوهستانی شمال کشور، رعایت سرعت مطمئن و فاصله قانونی از ضروریات تردد در این ایام است.

وحدت و همدلی و عهد دوباره با ولایت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ فردا، اینجا مصلی امام خمینی (ره) تهران جایی برای سوزن انداختن نیست؛ درست پیش بینی کردیم، جایی برای سوزن انداختن نبود، از آسمان این وحدت و همدلی و عهده دوباره با ولایت دیدنی‌تر بود. امروز به سپیدی همین برف، روسپیدی ایران ماند و بار دیگر روسیاهی برای دشمنان؛ امروز جمعه ۲۷ دی ماه ۱۳۹۸ و در این هوای سرد زمستانی، مردم دلشان گرم می‌شود با حضور رهبرشان و با اقتدا به رهبر عزیزشان؛ امروز دشمنان با اتحاد این ملت سنگ روی یخ می‌شود.

مدرسه آماده

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گفته رئیس شورای شهر تهران نیمی از سه هزار و ۵۰۰ مدرسه پایتخت بیش از بیست سال عمر دارند. به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، چهار هزار مدرسه در تهران آماده اجرای طرح مدرسه آماده برای مقابله با حوادث پیش بینی نشده است.

فیلم لحظه برخورد وحشتناک موتورسیکلت به خودروی سواری

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران16 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، یک دستگاه خودروی سواری و یک موتورسیکلت، در خیابانی در یکی از شهرهای روسیه مشغول حرکت بودند که ناگهان موتور به طرز وحشتناکی به ماشین برخورد کرد. سرعت بسیار زیاد موتورسیکلت، عامل وقوع حادثه بود و پلیس، موتورسوار را مقصر حادثه عنوان کرد. انتهای پیام/

خسارت‌های شدید به روستاییان سیل‌زده سیستان و بلوچستان (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران18 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


همایش تجلیل از نمونه‌های ملی بخش کشاورزی با حضور رییس جمهور

4 روز قبلایسنا1

فیلم | اولین اظهارنظر روحانی درباره سقوط هواپیمای اوکراینی؛ خطای نابخشودنی بود | درخواست مهم از قوه قضاییه

4 روز قبلهمشهری1

گمانه‌زنی‌ها درباره سانحه هواپیمای اوکراینی/ احتمال «جنایت جنگالی آمریکا» به موازات خطای انسانی پدافند

5 روز قبلتسنیم1

پیکر یک تبعه اوکراینی در حادثه سقوط هواپیما شناسایی شد

5 روز قبلمهر1

حرکت زشت دو مجری زن صداوسیما +عکس

6 روز قبلفردا نیوز1

مراسم یادبود دو نفر از جان‌باختگان هواپیمای اوکراین برگزار شد

6 روز قبلایرنا1

کیمیا علیزاده از ایران خداحافظی کرد

6 روز قبلروزنو1

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

6 روز قبلپوشش خبری1

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

6 روز قبلپوشش خبری1

قادری: به تعویق انداختن اعلام خطا در ماجرای هواپیمای اوکراین اشتباه بود

1 هفته قبلایسنا1