توافقی که به نفع ثبات منطقه است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. بین‌المللی
توافقی که به نفع ثبات منطقه است

توافقی که به نفع ثبات منطقه است

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با طیفی از چالش ها در سیاست خارجی مواجه است.  از جمله این موارد می توان به موضوعاتی چون کره شمالی، روسیه، آمریکای لاتین، ایران، خاورمیانه و غیره اشاره کرد.

در روزهای اخیر نیز شاهد بودیم که رئیس جمهور آمریکا در سفر غیرمنتظره و از پیش اعلام نشده وارد افغانستان شد که به گفته ناظران و تحلیلگران هدف ترامپ از این سفر فعال نشان دادن سیاست خارجی آمریکا در قبال افغانستان است. طی این سفر اشرف غنی به بگرام رفت و ملاقاتی با رئیس جمهور آمریکا داشت که این دیدار می‌تواند برای ترامپ حائز اهمیت باشد چرا که در دفعات قبل حامد کرزای به بگرام نرفت و این جز مواردی است که ترامپ می‌تواند در جهت فعال و پویا بودن سیاست خارجی آمریکا روی آن مانور دهد. دولت افغانستان طی یکسال گذشته از لحاظ روحی و روانی ضعیف شده بود که علت اصلی آن سیاست‌های آمریکا و به خصوص رایزنی‌های زلمای خلیلزاد در قطر با طالبان بود؛ چرا که این مذاکرات بدون حضور نماینده دولت کابل انجام می‌شد. آنچه که جامعه و مردم افغانستان بدان امیدوار بودند پشتیبانی و حمایت واشنگتن از کابل بود و سفر ترامپ می‌توانست تا حدودی این امید را زنده نگه دارد.

اگر کارنامه آمریکا در طول این سالها در افغانستان را مورد بررسی قرار دهیم چیزی جز شکست مشاهده نمی‌کنیم. دولت سازی، برقرای امنیت و ثبات و همچنین بازسازی کشور از جمله موارد مهمی بود که واشنگتن در آن ناکام بود. شاید پیشرفت در مسائل مدنی و گسترش رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی را بتوان از اقدامات مثبت در طی سالهای اخیر دانست. عدم تحقق اهداف سبب شده تا آمریکا به فکر کاهش هزینه‌های خود در افغانستان و بالطبع خروج نیروهایش باشد. در مدیریت داخلی کشور افغانستان ضعف‌ها و مشکلاتی عمده‌ای وجود دارد که ما حتی شاهد عدم اعلام نتایج انتخابات تا به این لحظه هستیم که اگر هم اعلام شود نتایج ثبات انگیزی را برای این کشور به همراه نخواهد داشت. در نتیجه حتی احتمال می‌رود که این انتخابات بدون نتیجه باقی بماند و تنها چیزی که اعلام شود به توافق نرسیدن طرفین باشد. از طرفی امکان برگزاری انتخابات مجدد نیز تا تابستان سال آینده به دلیل مسائل آب و هوایی وجود ندارد. در چنین شرایطی شاید موضوعی به نام سازش مطرح شود تا طی آن همه طرفین به نوعی به اجماع برسند؛ بدین معنا که توافقی بین احزاب داخلی افغانستان، دولت، طالبان و گروه‌های مخالف شکل بگیرد تا در این راستا زمینه‌ها برای شکل گیری دولت موقت تا فرا رسیدن موعد انتخابات جدید فراهم شود. بنابراین مدیریت در داخل، از جانب مخالفین و هم از جانب قدرت‌های خارجی به گونه‌ای اعمال شد که افغانستان در این برهه در بدترین وضعیت ممکن قرار گیرد.

در خصوص احتمال شکل گیری توافق بین آمریکا و طالبان نیز افق روشنی وجود ندارد و اختلافات در سطح گسترده ای قرار دارد. آمریکا در همین راستا فشارهای زیادی به طالبان وارد کرد و حتی اعلام کردند که آنها آتش بس را پذیرفته اند که یکی از شروط توافق  بین الافغانی بود. در ادامه سخنگوی طالبان اعلام کرد که ادعای دولت آمریکا کذب بوده و این گروه آتش بس را قبول نکرده است و وجود چنین معضلاتی سبب شده تا ما شاهد توافقی موثر و کارآمد نباشیم؛ توافقی که در صورت حصول می تواند هم به نفع مردم افغانستان و هم ثبات منطقه باشد.

پاکستان که یکی از حامیان توافق بین آمریکا و طالبان بوده به نوعی از سیاست‌های آمریکا تبعیت می‌کند. از همین رو آمریکا نیز همواره سعی کرده تا به کمک پاکستان گروه طالبان را وارد معادله‌ای با دولت افغانستان کند و به طور طبیعی امتیازهایی را نیز برای خود محفوظ خواهد داشت. روند مذاکراتی که تا کنون به این مرحله رسیده طبق همین روال بوده است.

اما نکته ای که شاید از همه مهمتر باشد میزان تاثیرپذیری افغانستان از وقایع جاری منطقه است. وجود حاکمیت ضعیف در کشور مخاطراتی به همراه دارد و به نوعی می تواند نیروهای خارجی در منطقه را به سمت خود بکشاند. در چنین شرایطی زمینه برای اعمال قدرت این نیروها و سازماندهی آنان فراهم می شود که تبعات حاصل از این اقدامات به افزایش و گسترش بی ثباتی می انجامد. هر چه ثبات در کشورهایی چون سوریه و عراق بیشتر شود و دولت مرکزی و حاکمیت آن تقویت شود عرصه بر گروه های تروریستی تنگ تر خواهد شد و این نیروها جای دیگری را برای ادامه فعالیت های خود انتخاب می کنند که دارای حاکمیت قوی نباشد.   

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین2 روز قبل
به دنبال افشای فشار رییس جمهوری آمریکا بر اوکراین، ۲۱۹ نماینده از مجموع ۴۳۵ عضو مجلس نمایندگان آمریکا در پنجم مهرماه رای به استیضاح ترامپ دادند. قرار است سنا جلسه محاکمه ترامپ را آغاز کند. بر اساس قوانین استیضاح در سنا، روند محاکمه همان روزی که پلوسی مفاد استیضاح را ارائه دهد، آغاز می‌شود مگر این که روز ارائه آن یکشنبه باشد. پلوسی در بیانیه‌ای اعلام کرد که مفاد استیضاح ترامپ به همراه هفت مدیر دموکرات به سنا ارسال خواهد شد. مدیران استیضاح از مجلس نمایندگان آمریکا قرار است به عنوان دادستان در محاکمه ترامپ در سنا حاضر شوند.
رکنارکنا11 ساعت قبل
سرلشکر عبدالکریم خلف، سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق هم دو روز پیش تایید کرد که کمیته‌ای که برای تحقیق درباره حمله هوایی به سردار قاسم سلیمانی و همراهانش تشکیل شد به نتایج مهمی دست یافته است. سخنگوی عبدالمهدی گفت که کمیته مذکور به نتایج مهمی دست یافته و زمینه تحقیقات عمیق روی طرف‌های دیگر را فراهم می‌کند و چه بسا دامنه تحقیقات به فراتر از مرزهای عراق هم برسد. سپهبد حاج قاسم سلیمانی و «ابومهدی المهندس»، جانشین رئیس سازمان الحشد الشعبی و چند تن از همرزمانشان در بامداد روی سیزدهم دی ماه سال جاری در حمله هوایی آمریکا به نزدیکی فرودگاه بغداد به شهادت رسیدند. خبرگزاری رویترز هم اخیرا به نقل از عراقی‌ها فاش کرد که کارمندان فرودگاه‌های بغداد و دمشق، اطلاعات ورود و خروج سردار سلیمانی و همراهانش را در اختیار ارتش آمریکا قرار داده‌ بودند. منبع: نامه نیوزبرای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
الفالف12 ساعت قبل
کاربران آمریکایی و سایر کشورها در فضای مجازی به دروغگویی و پنهان‌کاری دولت آمریکا درباره تلفات انتقام موشکی ایران واکنش نشان دادند. ۶ نظر، ۱۴ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشارگروه جهان الف، ۲۸ دی ۱۳۹۸، ۰۸:۳۵ ۳۹۸۱۰۲۸۰۱۳به گزارش فارس، پنهان‌کاری دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا درباره تلفات انتقام موشکی ایران از آمریکا در جریان حمله به پایگاه «عین‌الاسد» واکنش کاربران فضای مجازی را به همراه داشته است. «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا، «مارک اسپر»، وزیر دفاع آمریکا و سایر مقام‌های دولت این کشور در ۹ روز گذشته بارها مدعی شده بودند ضربه موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد هیچ تلفات یا زخمی نداشته است. از زمان حمله ایران، ۷ نظامی آمریکایی در حوادث اینچنینی کشته شده‌اند.» @philosopherki۱۹ توئیت دونالد ترامپ، ساعاتی بعد از حمله موشکی ایران را یادآوری کرده است. ۳- ترامپ هیچ وقت به اشتباهاتش اعتراف نمی‌کند بنابراین نباید منتظر باشیم که حرفش را اصلاح کند.»
الفالف13 ساعت قبل
نیروهای امنیتی عراق مفتی داعش و برادرش را به فاصله یک روز در موصل را بازداشت کردند. طی این بیانیه آمده است، بشر النعمه بردار مفتی داعش به نام «شفاء النعمه» است که روز پنج‌شنبه بازداشت شد. به همراه برادر مفتی داعش گوشی‌های موبایل و سه سیم کارت که متعلق به مفتی داعش بوده کشف و ضبط شده است. شفاء النعمه مسؤول امور شرعی و مفتی داعش و یکی از نیروهای صف اول این گروه تروریستی معروف به ابو عبدالباری است. در این بیانیه آمده است: برادر مفتی داعش در حالی که مخفیانه به منزلی که به منزل مفتی داعش در منطقه (محله المنصور) معروف بوده، ‌ رفته بود که بازداشت شد.
تابناکتابناک23 ساعت قبل
به گزارش «تابناک»؛ در همین رابطه، به رغم ادعای مقامات دفاعی آمریکا و رسانه‌های مختلف مبنی بر فقدان کشته و زخمی در حمله موشکی ایران به پایگاه «عین الأسد» عراق، تارنمای دفنس وان از ضربه مغزی دستکم یازده نظامی آمریکا خبر داد. یک مقام پنتاگون در گفت‌وگو با دیفنس‌وان اعزام یازده نظامی آمریکایی به خارج از عراق برای درمان را تأیید کرد. سیتیزن‌تروث در این گزارش ادعا کرد به اطلاعاتی دست پیدا کرده که نشان می‌دهد بیش از صد نظامی آمریکایی در حمله موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد در عراق کشته شده‌اند. به هر روی، به نظر می‌رسد رسانه‌های آمریکایی به تدریج در حال درز دادن اطلاعات مربوط به تلفات حمله موشکی به عین‌الاسد هستند و احتمال دارد که روند مزبور ادامه یابد. با این حال، تا همین ‌جا، اذعان به آسیب دیدن یازده نظامی آمریکایی نیز با سخنان صریح رئیس‌جمهور این کشور که گفته بود همه نیرو‌های آمریکایی در عین‌الاسد در سلامت هستند، در تناقض است.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | اولین اظهارنظر روحانی درباره سقوط هواپیمای اوکراینی؛ خطای نابخشودنی بود | درخواست مهم از قوه قضاییه

4 روز قبلهمشهری1

گمانه‌زنی‌ها درباره سانحه هواپیمای اوکراینی/ احتمال «جنایت جنگالی آمریکا» به موازات خطای انسانی پدافند

5 روز قبلتسنیم1

پیکر یک تبعه اوکراینی در حادثه سقوط هواپیما شناسایی شد

5 روز قبلمهر1

حرکت زشت دو مجری زن صداوسیما +عکس

5 روز قبلفردا نیوز1

مراسم یادبود دو نفر از جان‌باختگان هواپیمای اوکراین برگزار شد

6 روز قبلایرنا1

کیمیا علیزاده از ایران خداحافظی کرد

6 روز قبلروزنو1

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

6 روز قبلپوشش خبری1

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

6 روز قبلپوشش خبری1

قادری: به تعویق انداختن اعلام خطا در ماجرای هواپیمای اوکراین اشتباه بود

6 روز قبلایسنا1

فرمانده حشدالشعبی ترور شد+ عکس پیکر فرمانده / تکذیب شد

6 روز قبلرکنا1