ابتکار: ۲۰ سال است در مدارس حداد عادل دختران بی حجاب هستند / داشتن زندانی سیاسی در قانون منع شده است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. رکنا
  4. سیاسی

ابتکار: ۲۰ سال است در مدارس حداد عادل دختران بی حجاب هستند / داشتن زندانی سیاسی در قانون منع شده است

رکناخبرگزاری رکنا |
رکنا: معصومه ابتکار در گفت‌وگو اختصاصی با رکنا گفت: تعداد دانشجویان و خبرنگاران زندانی در دولت یازدهم و دوازدهم به شدت کاهش پیدا کرده است. وزرایی که در کابینه آقای روحانی برای آموزش و ارشاد بودند یکی از دغدغه هایشان این بوده است که هرگاه دستگاه امنیتی تشخیص داد یک دانشجو یا خبرنگاری زندانی شود تلاش کنند تا این مشکل سریع حل شود.

ابتکار: ۲۰ سال است در مدارس حداد عادل دختران بی حجاب هستند / داشتن زندانی سیاسی در قانون منع شده است - 1

حجم ویدیو: 26.59M | مدت زمان ویدیو: ۰۰:۰۳:۵۹

معصومه ابتکار معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی رکنا  در رابطه با مبحث زندانیان سیاسی در ایران ، مسائل زنان و دختران در بعد حجاب ، آزادی زنان زندانی با دستبند الکترونیکی  چنین گفت که در ادامه می خوانید :

خانم ابتکار شانزدهم تیرماه اعلام کردید که درخصوص اجرای دستبند و پابند الکترونیکی برای زنان زندانی و ایجاد شرایط خروج آنان از زندان  همکاری با قوه قضائیه انجام گرفته است، از آن تاریخ تاکنون چند زندانی زن با این شرایط از زندان ها خارج شده اند ؟

یکی از جهت‌گیری‌های ما در دولت دوازدهم توجه به زنان آسیب دیده یا در معرض آسیب از جمله زنان زندانی است. از ۱۵ زندان زنان کشور چند ساعته بازدید کرده و چهره به چهره با زنان زندانی صحبت کرده‌ام. برای وضعیت کارگاه‌های آموزشی، خوابگاه زندانیان، مرکز بهداشت و خدمات مشاوره حقوقی که آنجا صورت می‌گیرد، گزارشی تهیه و برای مراجع ذیربط ارسال شد. بعضی از آنها از ما کمک هایی خواستند که در حد توان برای آنها کارهایی کردیم. از زمان خانم مولاوردی طرحی با نام ارمغان مطرح بود که معاونت آن را پیش می‌برد که برای آزادی زندانیان زن جرایم غیر عمد بکار گرفته می‌شد. در این طرح تصمیمی گرفتیم تا برای زنانی که مادر هستند اما در زندان به سر می‌برند در صورتی که حکم آنها اجازه دهد از رای باز استفاده شود و دوره محکومیت خود را در منزل کنار فرزندانشون بگذرانند. چرا که این افراد بیشتر از اینکه نگران وضعیت خود در زندان باشند نگران فرزندانشان در بیرون زندان هستند. با تفاهمنامه‌ای که با قوه قضاییه به امضا رساندیم قرار شد مواردی که نیاز به دستبند الکترونیک است هزینه آن را معاونت زنان تامین کند. ما یک صحبتی با مقامات قضاییه داشته‌ایم که آنها استقبال کردند و قرار شد تا جایی که می‌شود از رای باز استفاده بکنند. در همین رابطه با ریاست محترم قوه قضاییه نیز مکاتباتی داشته‌ایم که امیدواریم نتایج مثبتی را تا پایان سال شاهد باشیم. تاکنون در بعضی از استان‌ها این طرح اجرایی شده و در برخی نقاط نیز نیاز به بررسی‌های بیشتر دارد.

وقتی نامحرم در مدارس وجود نداشته باشد نیازی به حجاب دختران نیست

مدتی پیش در خصوص اینکه دختران در مدرسه حجاب نداشته باشند. پیشنهاد دادید، آیا این پیشنهاد به اجرایی شدن نزدیک است؟

این پیشنهاد ما در حال حاضر با آموزش و پرورش مطرح شده و عملا توانسته‌ایم تربیت بدنی و ورزش را به دوره ابتدایی برگردانیم چرا که تربیت بدنی حذف شده بود، قرار است مناسب سازی صورت بگیرد تا بچه‌ها بتوانند در حیاط مدارس فعالیت ورزشی خود را داشته باشند. خوشبختانه شورای شهر تهران و سایر شهرها شهرداری را مکلف کردند که کارهایی را که برای مدارس انجام می‌دهد قسمتی از آنها برای مناسب سازی مدارس دخترانه اختصاص داده شود. ما در معاونت زنان کارگروه مشترکی داریم که کارگروه ورزش دختران است و به این مسئله بخصوص می‌پردازد.

در مدارس دخترانه اگر به موضوع حجاب شرعی یا آموزش دینی باشد باید چهارچوب حدود شرعی را آموزش دهیم و نباید به غیر از آن مطلب یا شیوه‌ای را مطرح کنیم که فراتر از ضوابط شهری باشد که این ضوابط بسیار روشن است و با حضور نامحرم دختران باید حجاب خود را رعایت کنند زمانی که در یک مدرسه نا محرمی وجود ندارد‌، می‌توان شرایط دیگری را محیا کرد. خوشبختانه مدارس مذهبی ما در تهران مثل مدارس آقای حداد عادل که الگویی برای اقشار مذهبی است، بیش از ۲۰ سال است که این مسئله را رعایت می‌کنند. ما بررسی کردیم که نزدیک ۲۰ سال مدرسه این شرایط را محیا کرده است تا حجاب در کلاس نداشته باشند.

مبحث حجاب از موضوعات سخت نیست که با بخشنامه و اجبار گفته شود

تلاش‌های معاونت زنان ریاست جمهوری در فضای گفتمان بین نسلی در مورد حجاب چقدر موفق بود؟

گفت‌وگوی بین نسلی ما خیلی فراتر از بحث حجاب است چرا که حجاب می‌تواند یکی از موضوعات گفت‌وگوی بین نسلی ما باشد. نزدیک دو سال است که معاونت، گفت‌وگوی بین نسلی را با همکاری نهاد‌ها غیر دولتی در غالب بزرگتری تحت عنوان گفت‌وگوی ملی خانواده در دست گرفته است. محور مسئله مهارت‌های ارتباطی و گفت‌وگو است، نیاز داریم تا این مهارت‌ها را تقویت کنیم. با یک جامعه در حال گذار روبرو هستیم که می‌خواهد با معادلات جهانی شدن زندگی کند. یکی از مهم‌ترین مهارت‌های عصر کنونی بحث ارتباطات است.

در آستانه سال جدید میلادی در خیلی از مجامع بین المللی بر روی مهارت‌های ارتباطی تلاش می‌کنند و تفکر مهارت حل مشکلات پیچیده، تفکر نقادانه، گفت‌‎وگو و ارتباط موثر مد نظر است که بسیار مهم است. بخشی از مسائل در داخل خانواده است که اگر با یکدیگر ارتباط موثر، انسانی، عاطفی و معنوی برقرار کنند می‌توانند یک خانواده پویا و فضایی برای رشد و پیشرفت همه اعضا فراهم کنند. مهم‌ترین بحث نیز گفت‌وگوی بین نسلی است چراکه تفاوت نسلی از نظر زمانی کم شده است. در گذشته هر ۳۰ سال یک نسل بود اما هم اکنون هر ۵ سال یک نسل است و افراد از نظر مهارت فکری، رفتاری و نقشه ذهنشان در هر دهه با دهه دیگر تفاوت بسیار زیادی دارد. هدف شبکه‌های اجتماعی نیز از ابتدا این بود که جوامع مختلف دنیا را با یکدیگر مرتبط کند و فیسبوک نیز به همین دلیل ساخته شد اما بعد از مدتی مشاهده کردیم که چه آسیب هایی دارند و هم اکنون بزرگترین اتهامات متوجه فیسبوک، توییتر و … در همان جوامع است.

در سایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

البته من با جامعه خودمان کاری ندارم. در همان جوامعی که قرار بود این شبکه‌ها کارکرد‌های خیلی موثری را در انسجام اجتماعی داشته باشند هم اکنون مقصر هستند که نه تنها نتوانستند روابط را مستحکم کنند بلکه غالب این بود که به سمت دروغ پراکنی رفته‌اند. در خصوص حجاب، خود جوانان از ما خواستند گفتگوی بین نسلی داشته باشیم. اعمال ما ریشه‌های فکری دارند که باید با گفت‌وگو میان نسل‌ها انتقال داده شود و نمی‌توان با اجبار به افراد منتقل کرد. پرداختن به مباحث حجاب از موضوعات سخت نیست که با دستورالعمل، بخشنامه و اجبار گفته شود. شاید این یکی از چالش‌های دولت‌های دینی است که چگونه این ارزشها و مفاهیم را که بر مبنای عقل انسان هاست با بخشنامه پیاده کنند. جوامع اسلامی چهارچوب‌های خود را دارند اما در مجامع بین المللی مسئله سو استفاده‌های جنسی از زنان و دختران یک معضل مهم شده است. یکی از شبکه‌های بین المللی گزارشی را در ارتباط با یک پزشک آمریکایی در المپیک ژیمناستیک منتشر کرد که آن فرد از دختران سواستفاده جنسی می‌کرده است. این گزارش درباره دختری بود که طلای المپیک را به دست آورده و روی آن خیلی حساب می‌کردند. آن فرد مورد سو استفاده و آزار قرار گرفت در حالی که تنها او نبود و مشخص شد فدراسیون ژیمناستیک آمریکا، سالها روی این مسئله سرپوش گذاشته است. در همان گزارش اعلام شد که مسئله فقط فدراسیون ژیمناستیک نبوده و در سایر فدراسیون‌ها مانند شنا نیز وجود داشته است.

همچنین گزارش هایی نیز بعد از «نهضت می‌تو» که در ارتباط با سو استفاده جنسی در آمریکا بود مطرح شد ولی ما در ایران به این اخبار زیاد نپرداختیم. رفتارهایی که در فضای حجاب در جامعه دیده می‌شود و انتقادها، بیشتر از خارج شکل گرفته است، ما در گفتگوهای بین نسلی در مبحث حجاب به نتایج خوبی رسیده‌ایم و امیدوار هستیم که ادامه این گفتگوها نتیجه‌های موثری را در جامعه شکل بدهد.

نباید زندانی سیاسی و عقیدتی داشته باشیم

خانم ابتکار ، آقای ظریف مکررا در مصاحبه با رسانه های خارجی اعلام کرده اند که ما زندانی سیاسی نداریم. نظر شما در این رابطه چیست؟

از زمان دولت اصلاحات، لایحه‌ای در رابطه با جرم سیاسی مطرح بود که اصلا جرم سیاسی چیست. یعنی این مسئله قانونی شود که افرادی برای ابراز عقیده یا فعالیت سیاسی که داشته‌اند از بحث تهدید امنیت بتوانیم جدا کنیم. هدف اصلی قانون جرم سیاسی تفکیک بین جرم سیاسی و امنیتی است.

این تفکیک را نیز باید دستگاه‌های امنیتی و دستگاه هایی که در قضاوت نقش دارند، انجام دهند. در قانون اساسی و رویکرد‌های عمومی کشور، آزادی بیان و فعالیت سیاسی را تضمین می‌کند و ما قاعدتا نباید زندانی سیاسی و عقیدتی داشته باشیم. دستگاه امنیتی تشخیص می‌دهد که یک مورد صرفا بحث آزادی بیان است یا مواردی وجود دارد که تهدید امنیت ملی به حساب می‌آید. قضاوت برای آنها و طبعا آن چیزی که ما رسما به آن اعتقاد داریم این است که نباید هیچ کس به خاطر بیان حرف و فعالیت سیاسی به زندان بیافتد.

دولت دوازدهم با همین رویکرد روی کار آمد و تعداد دانشجویان و خبرنگاران زندانی در دولت یازدهم و دوازدهم به شدت کاهش پیدا کرده است. وزرایی که در کابینه آقای روحانی برای آموزش و ارشاد بودند یکی از دغدغه هایشان این بوده است که هرگاه دستگاه امنیتی تشخیص داد یک دانشجو یا خبرنگاری زندانی شود تلاش کنند تا این مشکل سریع حل شود. باید به مصادیق تهدید امنیت و آسیب به امینت ملی با سعه صدر نگاه کرد. دولت نیز تلاشش بر این بوده که آزادی بیان باشد اما قطعا نمی‌توان گفت که همه موارد حل شده‌اند. دولت در حوادث اخیر تلاش کرد تا حداکثر بازداشتی‌ها آزاد شوند. همه نگاه دولت نیز این است که هیچ فردی برای فعالیت‌های سیاسی در زندان نباشد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

خبرنگار: علی چاهه

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اخذ رأی از حضرت آیت الله خامنه‌ای

13+
الفالف7 ساعت قبل
جام نیوزجام نیوز15 ساعت قبل
شما قبلا به این مطلب رای داده ایدبه گزارش جام‌نیوز، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص شیوع بیماری کرونا در کشور گفت: تعداد مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در ایران پنج نفر است که شامل دو فوتی, دو بیمار بستری در قم و یک پزشک که از اراک به قم رفته است. حدود ۲۴ نفر دیگر مشکوک به کرونا در بیمارستان بستری هستند که بعد از مشخص شدن نتیجه آزمایش، وضعیت آنها به مردم اعلام می‌شود. پیش بینی وزارت بهداشت این است که اکثر این بیماران به ویروس کرونا مبتلا نیستنداز نظر وزارت بهداشت افراد و بیماران تنفسی که با اتباع خارجی مراوده نداشته‌اند، مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا نیستند اما دو نفر سه روز پیش با علایم شدید عفونت تنفسی در قم مراجعه کردند که بلافاصله از آنها تست گرفته شد و مشخص شد که به ویروس کرونا مبتلا هستند و به علت شدت بیماری جان خود را از دست دادنداز عده‌ای از افرادی که با بیماران فوتی مراوده داشتند دعوت کردیم و از آنها هم آزمایش گرفته شده اما فعلا موارد قطعی پنج نفر است.
برترین‌هابرترین‌ها18 ساعت قبل
انگلیس و آمریکا در یک ماه گذشته روابط پر تنشی را پشت سر گذاشته‌اند. گزارش‌ها حاکی است که در آخرین تماس تلفنی رهبران دو کشور، ترامپ در اعتراض به تصمیم انگلیس درباره هوآوی تلفن را روی جانسون قطع کرده است. شورای امنیت ملی انگلیس سه‌شنبه (۸ بهمن) باوجود مخالفت واشنگتن، با مشارکت محدود شرکت هوآوی در پروژه راه‌اندازی اینترنت پرسرعت انگلیس موافقت کرد. با این حال ایالات متحده با طرح این ادعا که شرکت هوآوی با سرویس جاسوسی چین هم‌دست است، عدم همکاری لندن در این زمینه را خواستار شده است. در بحبوحه تنش‌ها میان دو کشور، انگلیس در نظر دارد تا از شرکت ریلی چین برای ساخت بزرگترین پروژه ریلی انگلیس موسوم به اچ‌اس۲ استفاده کند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز18 ساعت قبل
به گزارش آفتاب‌نیوز؛ بلومبرگ افزوده است: پیش‌بینی می‌شود رقبای روحانی در انتخابات مجلس در روز جمعه برنده شوند‌. تقلای اصلاح‌طلبان برای بقاخبرگزاری «آنادولو» ترکیه اما در گزارشی تحت عنوان «تقلای اصلاح‌طلبان برای بقا» پس از انتخابات مجلس با اشاره به ردصلاحیت صورت گرفته از میان میانه‌روها و اصلاح‌طلبان می‌نویسد: «این روند به ضرر اصلاح‌طلبان است.» در میان آنان نیز دو دستگی ایجاد شده؛ بخش اعظم اصلاح‌طلبان هوادار مشارکت در انتخابات و بخشی کوچک‌تر خواستار عدم مشارکت در انتخابات مجلس هستند". علیرغم آنکه در مناطق روستایی میزان مشارکت قابل توجه خواهد بود، هنوز مشخص نیست در شهرهای اصلی و بزرگ از جمله تهران، اصفهان، شیراز و مشهد میزان مشارکت چگونه خواهد بود‌. «محمود صادقی» از نمایندگان فعلی مجلس که رد صلاحیت شده می‌گوید: مجلس باید بازتاب‌دهنده صداهای مختلف و متنوع باشد در حالی که با رد صلاحیت‌ها این امر محقق نخواهد شد".
عصر ایرانعصر ایران8 ساعت قبل
هر چند که بهمن فرمان‌آرا گفته است بر اساس داستان‌های او فیلم‌نامه نوشته اما به تولید فیلم نینجامیده است. «ثریا در اغما» ‌یی که سال ۱۳۶۳ خریده‌ام و نشرنو در ۳۳۰ صفحه منتشر کرده ۵۱ تومان قیمت دارد.۵۱ تا تک تومانی. چاپ سوم «داستان جاوید» در سال ۶۹ قیمت ندارد اما تیراژ آن ۳۳۰۰ نسخه است و چاپ چهارم در سال ۷۱ با ۵۵۰۰ نسخه ۳۸۰ تومان است. جفای اصلی در حق او اما این بود و هنوز هم هست که با آن همه تصویر سازی فیلم وسریال نشد. پس بعد این همه سال دوباره کتاب را می‌گشایم و نقل می‌کنم: «ساعت سه صبح، به تبریز می‌رسیم.

نظرها

اخبار بیشتر