عادت‌های بدی که باعث کمردرد می‌شوند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برترین‌ها
  4. سلامت

عادت‌های بدی که باعث کمردرد می‌شوند

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها |
کمردرد مشکل و شکایت شایعی است که بسیاری از افراد در طول زندگی با آن روبه رو می‌شوند. شناخت عوامل و عادت‌های نامناسبی که می‌تواند موجب کمردرد باشد می‌تواند تا حدود زیادی به جلوگیری از ایجاد این مشکل کمک کند. در این مطلب شما را با تعدادی از این عادت‌های ناسالم آشنا می‌کنیم.

روزنامه خراسان - یاسمین مشرف: کمردرد مشکل و شکایت شایعی است که بسیاری از افراد در طول زندگی با آن روبه رو می‌شوند. اگرچه علت کمردرد در بسیاری از بیماران قابل شناسایی است، اما به دلیل شایع بودن درد‌های ناحیه کمر و عوامل مختلفی که در ایجاد آن نقش دارند، تشخیص علت اصلی به وجود آورنده آن مشکل است.

با وجود این، شناخت عوامل و عادت‌های نامناسبی که می‌تواند موجب کمردرد باشد می‌تواند تا حدود زیادی به جلوگیری از ایجاد این مشکل کمک کند. در این مطلب شما را با تعدادی از این عادت‌های ناسالم آشنا می‌کنیم.

عادت‌های بدی که باعث کمردرد می‌شوند - 3

قوز کردن

قوز کردن باعث صاف شدن انحنای ستون مهره‌ها می‌شود و به دیسک‌های کمر که بین استخوان‌ها قرار دارد آسیب می‌رساند. این شرایط می‌تواند به آرتروز زودرس و برخی مشکلات دیگر منجر شود. سعی کنید هر نیم ساعت یک بار سر و گردن‌تان را در چهار جهت مختلف بگردانید. برای کاهش هرگونه درد و گرفتگی می‌توانید از کیسه یخ یا کمپرس گرم روی محل درد استفاده کنید. درصورت برطرف نشدن درد بهتر است با پزشک مشورت کنید.

انتخاب‌های غذایی اشتباه

انتخاب‌های غذایی اشتباه اغلب به ایجاد التهاب منجر می‌شود فرد از مواد مغذی که برای تقویت خود به آن‌ها نیاز دارد محروم بماند. بدن شما برای ساخت ماهیچه‌ها استخوان‌ها و بافت نرم کمر به پروتئین‌های کم‌چرب، غلات کامل، میوه‌ها و سبزیجات و چربی‌های سالم مانند چربی‌هایی که در آووکادو و ماهی قزل‌آلا موجود است احتیاج دارد. دریافت مواد مغذی مانند کلسیم، فسفر و ویتامین D هم ضروری است.

خوابیدن روی تشک نامناسب

عادت‌های بدی که باعث کمردرد می‌شوند - 10

تشک باید به اندازه کافی سخت باشد تا از کمر محافظت کند و همچنین به اندازه کافی نرم باشد تا با فرم بدن تناسب داشته باشد. میزان سفتی تشک باید به اندازه‌ای باشد که ستون مهره‌ها روی آن در «وضعیت عملکرد» یعنی همان مقدار انحنایی که در حالت ایستاده در کمر وجود دارد قرار بگیرد. اگر تشک بسیار سفت باشد باعث می‌شود این انحنا از بین برود و اگر زیاد نرم باشد انحنای بیش از اندازه در کمر ایجاد می‌کند و فرد دچار کمردرد می‌شود.

خوابیدن به پشت یا روی شکم

برای بعضی از افراد خوابیدن به پشت می‌تواند باعث کمردرد شود یا آن را تشدید کند. اگر مدت زیادی است که به این نوع خوابیدن عادت کرده‌اید و نمی‌توانید آن را ترک کنید، بهتر است بالشی را زیر زانوهایتان قرار دهید تا انحنای طبیعی کمر حفظ شود. خوابیدن روی شکم نیز حالت مناسبی نیست. اگر عادت به این نوع خوابیدن دارید بهتر است بالش نرمی انتخاب کنید یا کاملا بدون بالش بخوابید تا گردن‌تان در حالت مناسبی قرار بگیرد.

خوابیدن به پهلو بهترین حالتی است که می‌تواند از ابتلا به کمردرد جلوگیری کند. در این حالت بهتر است بالشی را بین پاهایتان قرار دهید و پا‌ها را کمی به قفسه سینه نزدیک کنید تا از وارد آمدن هرگونه فشاری به کمر جلوگیری شود. این حالت خوابیدن برای کسانی که قبلا دچار درد کمر بوده‌اند و هم برای زنان باردار مناسب‌ترین وضعیت است.

در وبسایت خبری بخوانید: تازه ترین اخبار پزشکی

نشستن به مدت طولانی

عادت‌های بدی که باعث کمردرد می‌شوند - 18

نشستن زیاد به ماهیچه‌های کمر، گردن و ستون مهره‌ها فشار وارد می‌کند. کج ومایل ایستادن و خمیده راه رفتن نیز شرایط را بدتر می‌کند. بهتر است افزون بر این که به حالت صاف روی صندلی می‌نشینید ارتفاع صندلی را طوری انتخاب کنید که پاهایتان به شکلی طبیعی روی زمین قرار بگیرد. هرچقدر هم که در حالت نشسته احساس راحتی داشته باشید، نشستن زیاد برای سلامت کمر خوب نیست. بهتر است بعد از هر نیم ساعت برخیزید و حدود ۲ دقیقه راه بروید.

ورزش نکردن

اگر فعالیت فیزیکی نداشته باشید به احتمال بیشتری دچار کمردرد خواهید شد. ستون فقرات به حمایت ماهیچه‌های قوی شکم و پشت نیاز دارد. بلند کردن وزنه می‌تواند در این زمینه کمک‌کننده باشد. فعالیت‌های روزانه مانند بالا رفتن از پله‌ها و حمل وسایل یا خرید کردن، انجام ورزش‌های سبکی مثل پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری و شنا هم به همان اندازه مفید است و به محافظت از دیسک‌های بین استخوان‌های ستون فقرات کمک می‌کند. سعی کنید انجام این کار‌ها را به صورت عادت‌های روزانه درآورید. به خاطر داشته باشید که زیاده‌روی در هر کاری زیان‌آور است.

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن خطر ابتلا به کمردرد را تا سه برابر افزایش می‌دهد. سیگار با محدود کردن جریان خون در قسمت‌های مختلف بدن ازجمله ستون فقرات، شرایط را برای شکسته شدن سریع‌تر دیسک‌های بین استخوان‌ها فراهم می‌کند. سیگار کشیدن همچنین استخوان‌ها را تضعیف می‌کند و پوکی استخوان به همراه می‌آورد. حتی سرفه ناشی از کشیدن سیگار هم می‌تواند عامل بروز کمردرد باشد.

پرخوری

عادت‌های بدی که باعث کمردرد می‌شوند - 26

پرخوری و اضافه‌وزن ناشی از آن به استخوان‌ها و ماهیچه‌های کمر آسیب می‌رساند به ویژه اگر افزایش وزن سریع باشد. سعی کنید وعده‌ها و میان‌وعده‌هایی مصرف کنید که با کالری کمتر، احساس سیری بیشتری به شما بدهد. حمل کیف‌های سنگین وزن‌های زیاد کشش بیش از حدی به کمر وارد و ماهیچه‌هایی را که برای تقویت ستون مهره‌ها ضروری هستند خسته می‌کند. این شرایط به کودکانی که کیف‌های سنگینی حمل می‌کنند، آسیب می‌رساند. کیف یا کوله فرزند شما نباید وزنی بیشتر از ۲۰ درصد وزنش را داشته باشد. حمل کیف روی یک شانه نیز می‌تواند باعث کشیدگی نامناسب و کمر درد شود.

سوار شدن روی دوچرخه نامناسب

به اندازه و تنظیمات دوچرخه‌تان دقت کنید. دوچرخه‌ای که بسیار بزرگ باشد باعث می‌شود شما بدنتان را زیاد بکشید. این شرایط بروز درد در قسمت پایین کمر را به دنبال خواهد داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

هفت عادت روزانه که پوست را خراب می‌کند

تابناکتابناک20 ساعت قبل
سلامت پوست با رعایت نکات بهداشتی بسیار ساده به دست می‌آید تنها کافی است بدانید که پوستتان چگونه پاک‌سازی و اصلاح می‌شود. برای این کار لازم نیست کمدتان را پر از کرم‌ها و لوسیون‌های مختلف و گران‌قیمت کنید، تنها کافی است عاداتی را که روزانه انجام می‌دهید و به پوستتان آسیب می‌زنند را حذف کنید. بسیاری از ما بدون اینکه متوجه باشیم هرروز کارهایی انجام می‌دهیم که به‌تدریج به پوست ما آسیب می‌زنند. در این ویدیو ۷ مورد از این عادت مخرب پوست لیست شده‌اند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴14 ساعت قبل
آیا مصرف انار می‌تواند عملکرد ورزشی را بهبود بخشد؟ بنابر تحقیقات مجله تغذیه و متابولیسم، محتوای آنتی اکسیدانی انار و آب انار ممکن است باعث تقویت استقامت و عملکرد هوازی در ورزشکاران شود. آیا انارباعث تقویت حافظه می‌شود؟ تحقیقات در مورد تأثیر انار و آب انار بر بهبود عملکرد ‌ذهن هنوز مراحل اولیه خود را سپری می‌کنند. تحقیقات دیگر نشان داد که آب انار ممکن است روی ذهن موش‌ها نیز تاثیر مثبت بگذارد. اما همچنان برای اثبات تاثیر انار و آب انار بر تقویت حافظه تحقیقات و مطالعات بیشتری نیاز است. آیا مصرف انار با دیگر دارو‌ها تداخل دارد؟ گزارش‌هایی در مورد تداخل دارویی انار و آب انار با برخی داروها، از جمله داروهای مربوط به فشار خون بالا و استاتین وجود دارد. اگر این داروها را مصرف می‌کنید، قبل از مصرف انار یا آب انار این موضوع را با پزشک معالج خود در میان بگذارید.
خبر فوریخبر فوری20 ساعت قبل
بهداشت و ایمنی غذاهای ارزان قیمت از شایعه تا واقعیت را به روایت بازرس انجمن بهداشت و ایمنی مواد غذایی ببینید. بهداشت و ایمنی غذاهای ارزان قیمت از شایعه تا واقعیت را به روایت «بهادر حاجی محمدی» بازرس انجمن بهداشت و ایمنی مواد غذایی ببینید.
مهرمهر19 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، ساغر صالح پور، با اشاره به برگزاری سومین کنگره بین المللی چالش‌های بالینی در مامایی، زنان و ناباروری، گفت: جدیدترین دستاوردهای علمی در حوزه بیماری‌های زنان در این گنگره مورد بحث و گفتگو قرار خواهد گرفت. دبیر اجرایی سومین کنگره بین المللی چالش‌های بالینی در مامایی، زنان و ناباروری، اظهار داشت: این کنگره با حضور اساتید و صاحبنظران برجسته ۱۶ تا ۱۸ بهمن ۹۸ در مرکز همایش‌های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی تهران در تالار ابوریحان برگزار می‌شود. وی افزود: موضوعاتی همچون مامایی، ژنیکولوژی، ناباروری، ژنیکوانکولوژی، پریناتولوژی، نوروژنیکلوژی هورمون درمانی، آندومتریوزیس، یائسگی، بیماری‌های مقاربتی، HPV و PCO در این کنگره مورد بحث و گفتگو قرار می‌گیرد. دبیر اجرایی سومین کنگره بین المللی چالش‌های بالینی، در مامایی، زنان و ناباروری، خاطرنشان کرد: این کنگره به همت مرکز تحقیقات و پیشگیری از بیماری‌های زنان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و گروه زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار می‌شود. صالح پور گفت: همچنین انجمن متخصصین زنان و مامایی ایران، انجمن سرطان‌های زنان، انجمن علمی و تخصصی ناباروری زنان، انجمن علمی جراحی‌های کم تهاجمی زنان و انجمن آندومتریوزیس در برگزاری این کنگره همکاری دارند.
سلامت نیوزسلامت نیوز19 ساعت قبل
پدرم به عنوان پاکبان در شهرداری استخدام شد اما درآمد او کفاف هزینه‌های زندگی ما را نمی‌داد. این شرایط زندگی موجب شده بود نوعی احساس تنهایی در وجودم رخنه کند ولی باز هم زندگی خوبی داشتیم تا این که روزی مادرم مرا به گوشه آشپزخانه کشید و گفت: قرار است با یکی از کارگران رستوران ازدواج کنم! یک روز که غرق در تلفن همراهم بودم با پسر جوانی به نام «احد» آشنا شدم. آن قدر درگیر این عشق خیابانی بودم که اصلا یادم رفته بود نامزدی به نام قادر هم دارم. خلاصه دو سال بعد به قادر گفتم که هیچ علاقه‌ای به او ندارم و نمی‌توانم با او ازدواج کنم.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴12 ساعت قبل
ساعت ۲۴-آیا کارمندی در این وضعیت را باید به خانه فرستاد یا اجازه داد با وجود سرماخوردگی کار کند؟ روزی رئیسم به من گفت: "به خاطر خدا برگرد خانه! از دوستان و همکارانم می‌پرسم وقتی سرما می‌خوریم باید مرخصی بگیریم یا نه؟ نظراتشان خیلی متفاوت و گاهی متضاد است. با این کار سرما خوردگی‌تان را در محیط کار پخش نمی‌کنید. " مثلا اگر کسی بیمار است ولی هنوز می‌تواند کارهایی انجام دهد، شاید بشود کار از منزل برایش ترتیب داد. وقتی هم که بیماری عفونی دارم ولی حالم خیلی هم بد نیست، با خود و اطرافیانم مهربانتر باشم و تا خوب شدن کامل از خانه کار کنم.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری6 روز قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری6 روز قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری6 روز قبل

استخدام مشاور تلفنی در زمینه‌های تحصیلی، حقوقی، فناوری اطلاعات

اقتصاد آنلاین12 دقیقه قبل

استخدام مشاور تلفنی در زمینه‌های تحصیلی، حقوقی، فناوری اطلاعات

اقتصاد آنلاین12 دقیقه قبل

استخدام کارشناس فروش در شرکت ایمن دابا پارسیان در تهران

اقتصاد آنلاین13 دقیقه قبل

استخدام کارشناس فروش در شرکت ایمن دابا پارسیان در تهران

اقتصاد آنلاین13 دقیقه قبل

تیراندازی در مناسبت‌ها با سلاح مجاز هم ممنوع است

نامه‌نیور14 دقیقه قبل

الزامات هشت بندی مشارکت بازیگران بازار پول در بازار باز ایران

اقتصادنیوز15 دقیقه قبل

شروط راه‌اندازی بازار طلای آب شده در بورس

ایسنا17 دقیقه قبل