روغن ریخته‌ای که رییس جمهور نذر امامزاده کرد! …
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. سلامت
روغن ریخته‌ای که رییس جمهور نذر امامزاده کرد! …

روغن ریخته‌ای که رییس جمهور نذر امامزاده کرد! …

الفخبرگزاری الف |
طرح تحول سلامت در دولت اول تدبیر و امید به عنوان یکی از موفقیت های دولت مورد توجه رسانه ها بود اما معرفی این طرح از سوی رئیس جمهور به عنوان دستاورد موفق دولت آن هم در زمانی که این طرح مانند برجام به حاشیه رفته و مشکلات زیادی ایجاد کرده، جای تعجب دارد.

حسن روحانی رئیس جمهوری به تازگی در بیست و ششمین همایش ملی بیمه و توسعه گفته است: بر اساس قانون اساسی همه مردم باید تحت پوشش بیمه قرار بگیرند. دولت یازدهم کاری کرد که همیشه می‌گفتند این کار را نکن، نمی‌شود و آن بیمه همگانی سلامت است که کار بسیار بزرگی است.

وی افزود ده‌ها نفر از سران کشورهای دنیا از من پرسیدند طرح سلامت را چه جوری اجرای کردید، چقدر هزینه کردید، چقدر پول می‌دهید؟ مگر می‌شود؟! خیلی از کشورهای پیشرفته نتوانستند این طرح تحول سلامت را اجرا کنند ولی طرح تحول را حتی در این شرایط بسیار سخت اجرا کردیم.

اما طرح تحول سلامت چه بود و چه پیامدهایی داشت. این طرح از اردیبهشت سال ۱۳۹۳ و سال اول فعالیت دولت یازدهم شروع شد و در نهایت در چهار فاز شامل تحول در درمان، تحول در حوزه بهداشت، افزایش تعرفه‌های پزشکی و تحول در آموزش پزشکی به انجام رسید.

اجرای این طرح در پی رایزنی دولت با مجلس و اختصاص ۱۰ درصد از اعتبار صرفه جویی طرح هدفمندی یارانه‌ها برای نظام سلامت که اعتباری حدود ۴۸۰۰ میلیارد تومان را به وزارت بهداشت سرازیر کرد و بعد از آن اختصاص یک درصد از درآمد حاصل از مالیات بر ارزش افزوده اجرا شد.

تیم حسن قاضی زاده هاشمی، طرح تحول سلامت را با کنار گذاشتن طرح قانونی نظام ارجاع و پزشک خانواده آغاز کردند که از سال ۸۴ در زمان وزارت مسعود پزشکیان شروع شده بود و در نیمه راه بود. آنان اعلام کردند که مهمترین برنامه دولت در حوزه سلامت اجرای طرح تحول سلامت است و برنامه پزشک خانواده به نوعی به حاشیه رفت.

در گام اول دولت اعلام کرد که در راستای قانون بیمه همگانی همه افرادی که تحت پوشش هیچ بیمه‌ای نیستند، به صورت رایگان بیمه سلامت می‌شوند و دفترچه بیمه می‌گیرند. پیش بینی اولیه مسئولان دولت و وزارت بهداشت این بود که حدود پنج میلیون فرد بیمه نشده با استفاده از اعتبارات جدید تحت پوشش بیمه رایگان قرار بگیرند اما پیش بینی‌ها درست نبود و ۱۰ میلیون نفر تحت پوشش این بیمه قرار گرفتند و محاسبات مالی به هم خورد.

در گام دیگر طرح تحول سلامت که فاز تحول در حوزه درمان بود به گفته مسئولان وزارت بهداشت نوسازی گسترده در بیمارستانهای دولتی کلید خورد. بنابر اعلام مسئولان وزارت ۴۵ هزار تخت بیمارستانی نوسازی شد و دو میلیون و ۷۰۰ هزار مترمربع فضای بیمارستانی بازسازی، استانداردسازی و بهینه سازی شد.

همچنین فرانشیز (سهم) پرداختی مردم در بخش بستری بیمارستانهای دولتی به سه درصد هزینه‌های درمانی برای روستاییان و پنج درصد برای شهرنشینان کاهش یافت. ۲۵۰ کلینیک ویژه تخصصی با تعرفه دولتی برای افزایش دسترسی به خدمات سرپایی و کاهش هزینه‌های مردم ایجاد شد.

مسئولان وزارت بهداشت اعلام کردند که هیچ بیمارستانی حق ندارد بیماران یا همراهان آنها را برای تهیه دارو یا لوازم پزشکی به خارج از بیمارستان بفرستند. همچنین ۳۴ پایگاه اورژانس هوایی با کرایه بالگرد از نیروهای نظامی فعال شدند. زایمان طبیعی در بیمارستانهای دولتی رایگان شد و مراکز زایمان در بیمارستانهای دولتی نوسازی شدند.

ایرج حریرچی سخنگوی وقت وزارت بهداشت در دولت یازدهم گفته بود: کاهش پرداختی از جیب مردم از ۵۷ درصد به زیر ۴۰ درصد رسید و در بیمارستانهای دولتی بین هفت تا ۱۰ هزار میلیارد تومان زیرمیزی پرداختی مردم در نظام سلامت به علت واقعی شدن تعرفه‌ها حذف شد.

افزایش خدمات بهداشتی از جمله خدمات فلورایدتراپی و فیشورسیلنت دندانی برای همه دانش آموزان کشور، اضافه شدن واکسن پنتاوالان در نظام واکسیناسیون کشور، ایجاد دو هزار خانه بهداشت جدید و افزایش اقلام دارویی در خانه‌های بهداشت نیز در فاز بهداشتی به مرحله اجرا درآمد.

این اقدامات هزینه‌های وزارت بهداشت و بیمه‌ها را افزایش می‌داد اما کاهش هزینه‌ها در بیمارستانهای دولتی بین مردم رضایتمدی ایجاد کرده بود تا اینکه در پاییز سال ۹۳ فاز سوم طرح تحول سلامت یعنی افزایش ۱۲۰ درصدی تعرفه‌های پزشکی اجرا شد و نه تنها بار سنگینی به بیمه‌ها اضافه کرد بلکه با ایجاد شائبه پزشک محور بودن طرح تحول سلامت و روانه کردن پول‌های دولت به جیب پزشکان طرح تحول سلامت را وارد مرحله جدید کرد و انتقادهای زیادی را روانه آن کرد.

طرح تحول سلامت و تبلیغات گسترده

وزارت بهداشت در دولت یازدهم و تقریبا از شروع کار این دولت تبلیغات سنگینی برای اجرای طرح تحول سلامت انجام می‌داد و تقریبا در تمام رسانه‌های آنلاین، مکتوب و دیداری و شنیداری به طور دائم تبلیغات این طرح به عنوان مهمترین برنامه اجتماعی دولت پس از انقلاب معرفی می‌شد.

اما دیری نپایید که پیامدهای محاسبات نه چندان دقیق مالی این طرح خودنمایی کرد، پرداخت حقوق و کارانه پزشکان و پرستاران به تاخیر افتاد و تاخیرهای یکساله و گاه بیشتر داد کارکنان بیمارستانها را درآورد. سازمانهای بیمه‌گر زیر بار هزینه‌های این طرح به سختی افتادند و حتی به مرز ورشکستگی رسیده بودند و مردم دیگر توان رفتن به بیمارستانهای خصوصی و مراکز دندانپزشکی را نداشتند.

به این ترتیب بیمارستانهای خصوصی، داروخانه‌ها و بیمه‌ها به سختی ادامه حیات می‌دادند، رفته رفته تامین دارو و تجهیزات پزشکی در بخش دولتی هم سخت شد و با شروع تحریم‌های جدید آمریکا و کاهش درآمدهای دولت، حمایت دولت از این طرح نیز کم شد و در فازهای بعدی دولت نتوانست افزایش تعرفه‌های پزشکی را مطابق تورم سالانه و انتظار جامعه پزشکی دنبال کند و بر موج نارضایتی‌ها افزود.

حسن قاضی زاده هاشمی نیز در این هنگام لب به اعتراض و انتقاد گشود و از عدم همراهی مسئولان دولت با وزارت بهداشت و طرح تحول سلامت و بد قولی سازمان‌های مشارکت کننده در این طرح گلایه کرد، گله گزاری‌ها افزایش یافت تا اینکه وزیر بهداشت دولت یازدهم در سال اول دولت دوازدهم از کابینه پیاده شد و استعفا کرد.

هنوز وزیر شاگرد اول دولت یازدهم از قطار دولت پیاده نشده بود که سعید نمکی، داروسازی در کسوت معاون سازمان برنامه و بودجه به عنوان معدود افراد عضو دولت از طرح تحول سلامت انتقاد کرد و گفت: اجرای طرح تحول سلامت به مقدماتی نیاز داشت که قبل از شروع این طرح باید اجرا می‌شد.

او افزود: اجرای نظام ارجاع، پرونده الکترونیک سلامت، برنامه ملی پزشکی خانواده و راهنماهای بالینی پیش نیاز و مقدمه اجرای طرح تحول سلامت بود که چون مورد بی توجهی قرار گرفت، طرح تحول سلامت به مشکل خورد.

اما نمکی با وجود انتقادهایی که به طرح تحول سلامت داشت بعد از نشستن بر صندلی وزارت از ادامه انتقادات صرف نظر کرد زیرا طرح تحول سلامت در کنار برجام دو نکته مثبت در کارنامه دولت تدبیر و امید بود که تخریب آن می‌توانست، کارنامه عملکرد دولت تدبیر را دچار مشکل کند. این بود که وزیر جدید از زمان شروع کار اعلام کرد که طرح تحول سلامت را با قدرت ادامه می‌دهد و قطار این طرح در هیچ ایستگاهی توقف نمی‌کند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار سلامت

اما اکنون با گذشت کمتر از یکسال از آن زمان این قطار حداقل در ایستگاه بیمه همگانی توقف کرده است و طرح بیمه رایگان همگانی متوقف شده و با عنوان جدید طرح بیمه اجباری به بررسی اموال و دارایی افراد گره خورده است تا شاید بخشی از ۱۰ میلیون نفری که رایگان بیمه شدند با ارزیابی دارایی شان برای پرداخت حق بیمه مراجعه کنند.

تاخیر در پرداخت پزشکان و پرستاران در بیمارستانهای دولتی افزایش یافته است، بیمه سلامت ایرانیان و سازمان بیمه تامین اجتماعی با بحران‌های مالی دست و پنچه نرم می‌کنند، بیمارستانهای دولتی با کمبود شدید تجهیزات و امکانات پزشکی مواجه هستند، بیمارستانهای خصوصی عملا ورشکسته شده‌اند و سرنوشت پرداخت‌های زیرمیزی در هاله ابهام است.

کامران باقری لنکرانی: ‌ در حوزه سلامت، با یک آنارشیسم طرف هستیم

روغن ریخته‌ای که رییس جمهور نذر امامزاده کرد! … - 25

کامران باقری لنکرانی، وزیر اسبق بهداشت درباره طرح تحول سلامت در گفت و گو با خبرنگار الف گفت: واقعیت تلخ این است که نظام سلامت با مشکلات انباشته‌ای رو به رو بوده و هست. در نظام سلامت با سالمندی رو به افزونی جمعیت، افزایش شیوع بیماری‌های غیر واگیر، تغییر سبک زندگی و کاهش باروری، افزایش تنش‌های اجتماعی و مخاطرات متعدد رو به ازدیاد مواجه هستیم.

وی افزود: مشکل تاریخی که نظام سلامت همیشه داشته، این است که رشد بودجه بخش سلامت از متوسط نرخ تورم کمتر بوده و هست. اقدامی که سال ۹۳ به نام طرح تحول سلامت و به دنبال مصوبه مجلس با اختصاص بخشی از یارانه‌های انرژی به نظام سلامت شروع شد و بعد از آن از محل مالیات بر ارزش افزوده منابع بیشتری در اختیار نظام سلامت قرار داد یکی از معضلات نظام سلامت که کمبود بودجه بود را بر طرف کرد.

باقری لنکرانی اضافه کرد: در آن زمان مسئولانی که در وزارت بهداشت مسئولیت داشتند، اعلام کردند که با این اعتبارات می‌خواهند طرح تحول سلامت را اجرا کنند و در اردیبهشت سال ۹۳ شروع اجرای این طرح را اعلام کردند. آنچه جای انتقاد دارد این است که برای اجرای چنین برنامه بزرگی به یک برنامه کلان نیاز داشتیم.

وی گفت: خوشبختانه چارچوب این برنامه کلان دقیقا یک ماه قبل از اجرای طرح تحول سلامت در قالب سیاست‌های کلی نظام سلامت توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی ابلاغ شد ولی متأسفانه نسبت محکمی بین طرح تحول سلامت و آن سیاستها دیده نشد. سیاستهای کلی نظام سلامت یک بسته کامل ۱۴ماده‌ای است که ابعاد مختلفی در آن لحاط شده بود که طرح تحول سلامت بدون توجه به این سیاست‌ها در قدم اول بر بیماران بستری و بهبود خدمات بیمارستانی متمرکز شد.

وزیر اسبق بهداشت اضافه کرد: با اجرای این طرح درصد فرانشیز خدمات درمانی در بیمارستانهای دولتی کم شد و به نوعی خدمات درمانی در بیمارستانهای دولتی برای مردم ارزان شد اما همه کسانی که در حوزه نظام سلامت اطلاعاتی دارند می‌دانند که وقتی سهم بیماران از هزینه‌های درمانی در بیمارستانهای دولتی کم و حمایتهای دولتی بیشتر شود، در صورتی که نظارت مناسبی نباشد هزینه‌های القایی و غیر ضروری افزایش پیدا می‌کند و این اتفاق هم افتاد.

باقری لنکرانی اضافه کرد: نیاز القایی باعث شد یکسری خدماتی که مورد نیاز نیست و هزینه بر است، بار سنگینی به بودجه کشور تحمیل کند. در حاشیه طرح تحول سلامت اتفاقات دیگری هم با افزایش مصرف تجهیزات پزشکی و لوازم یکبار مصرف اتفاق افتاد و آنها هم بار سنگین بیشتری را به نظام سلامت تحمیل کردند.

وی گفت: در نهایت اگر چه به دنبال طرح تحول سلامت پرداخت از جیب مردم در بیمارستانهای دولتی کاهش پیدا کرد اما در واقع درصد پرداختی مردم کاهش پیدا کرد و عدد مطلق پرداختی مردم و هزینه‌های خدمات درمانی به مراتب افزایش یافت و اگر با نرخ برابری دلار هم در نظر بگیریم رقم مطلق هزینه‌های پرداختی مردم حتی در بیمارستانهای دولتی بیشتر شد.

وزیر اسبق بهداشت افزود: در کنار این بخش از طرح تحول سلامت که فاز اول اجرای آن بود، در فاز سوم بلافاصله تعرفه‌های خدمات پزشکی هم افزایش پیدا کرد و افزایش دو برابری تعرفه‌های خدمات پزشکی باز هم هزینه‌های بیشتری به نظام سلامت و مردم تحمیل کرد.

وی ادامه داد: نکات بسیاری در مورد اشکالات این طرح وجود دارد که افزایش هزینه‌های القایی و غیر ضروری از جمله آن است و گر چه سهم پرداختی از جیب مردم برای سلامت در بخش دولتی کم شد اما هزینه‌های کمرشکن و فقرزای نظام سلامت با اجرای طرح تحول سلامت و بر خلاف سیاست‌های کلی نظام سلامت و برنامه توسعه نه تنها کاهش پیدا نکرد بلکه بیشتر هم شد و در این زمینه طرح تحول سلامت توفیقی نداشت.

باقری لنکرانی گفت: البته به دلیل اینکه خدمات بیمارستانی فوری‌ترین خدمات نظام سلامت است توجه به آن ضروری بود اما چون مکانیزم‌های کنترلی را همزمان با آن اعمال نکردیم و تمرکز عمدتا روی خدمات بستری در بیمارستان‌های دولتی بود، شاهد افزایش نیازهای القایی شدیم.

وزیر اسبق بهداشت ادامه داد: در این طرح، نرخ بستری شدن افزایش پیدا کرد، همچنین متوسط هزینه‌های بستری شدن صرف نظر از افزایش تعرفه، افزایش یافته و تعداد خدمات پاراکلینیک نیز افزایش داشت و همه‌ این موارد سبب شد حجم زیادی از اعتبارات صرف نیازهای القایی و غیرضروری شود.

لنکرانی اظهار کرد: پزشک خانواده و راهنماهای درمان در بیماری‌های پرهزینه از جمله مکانیسم‌های کنترلی است از جمله عوامل کنترلی بود که اجرا نشد و همین نبود مکانیزم‌های کنترلی طرح تحول سلامت را دچار آسیب کرد. به همین علت اکنون بیمارستان‌ها بدهی‌های سنگینی به پرسنل خود دارند که این موضوع سبب بی میلی و کاهش کیفیت در ارائه خدمات می‌شود.

وزیر اسبق بهداشت گفت: متاسفانه خروج از خدمت در حوزه‌ سلامت رونده فزاینده‌ای پیدا کرده است و اکنون در حوزه سلامت، با یک آنارشیسم طرف هستیم و تمرکز صرف بر خدمات بیمارستانی باعث شده این آنارشیسم بدتر شود. هزینه‌های درمان سرپایی مردم و نیز هزینه خدمات آزمایشگاهی و تصویربرداری افزایش پیدا کرده و بیمارستانهای دولتی بسیار شلوغ شده‌اند.

وی افزود: به این ترتیب طرح تحول سلامت نتوانست به اهداف خودش برسد و حتی به ضد خودش تبدیل شد، نارضایتی‌ها را افزایش داد. بی اعتمادی را نسبت به دریافت خدمات با دفترچه بیمه افزایش داد و برنامه‌های اصلاحات ساختاری نظام سلامت از جمله پزشک خانواده و نظام ارجاع را به حاشیه برد.

اکنون با گذشت حدود پنچ سال از شروع اجرای طرح تحول سلامت کمتر کارشناسی در حوزه سلامت از این طرح پر سر و صدا دفاع می‌کند. اینکه رئیس جمهوری در روزهای سخت اقتصادی و در هنگامی که توفیفات برجام به گل نشسته و نارضایی‌ها افزایش یافته است از طرح تحول سلامت به عنوان یکی از دستاوردهای دولت تدبیر و امید (آن هم زمانی که وزیر متولی آن به کنار رفته است) در سخنرانی‌های خود هزینه می‌کند، مبحثی است که باید درباره آن تأمل کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

قرنطینه جالب کارمندان چینی در مناطق آلوده به‌ویروس کرونا (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران15 ساعت قبل

پیشگیری از سرطان سینه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
بسیاری از بانوان از فایده پرتو درمانی یا مراجعه قبل از بیماری بی خبرند. پرتو درمانی و مراجعه بیمارانبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما؛ عادت کردن به کم تحرکی؛ مصرف غذاهای پر چرب؛ استعمال دخانیات و کاهش سن قاعدگی زمینه ساز بروز سرطان سینه است.

آتش زدن کتاب پزشکی داخلی هاریسون توسط عباس تبریزیان، مشهور به پدرطب اسلامی

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
مهرمهر15 ساعت قبل
برای این‌ منظور نیز گروه‌های علمی هر پنل از مدت‌ها پیش تشکیل شده و به طور کلی می‌توان گفت این‌کنگره موضوع محور است. خیابانی افزود: خوشبختانه بسیاری از همکاران در کشور ما از این قافله عقب نمانده و به رغم محدودیت‌ها، در بسیاری موارد همسطح و همطراز با کشورهای پیشرفته در عرصه تکنولوژی‌های نوین فعالیت می‌کنند. استفاده از تکنولوژی‌های نوین نه تنها امکان برخورداری از بهترین درمان‌ها را به بیماران می‌دهد، در عین حال بروز مشکلات و عوارض جراحی را به حداقل می‌رساند. هجدهمین کنگره انجمن جراحان دهان، فک و صورت ایران با شعار «جراحی با کمترین عوارض با رویکرد ویژه به تکنولوژی‌های نوین»، از ۲۹ بهمن تا دوم اسفند ۱۳۹۸ در هتل المپیک تهران برگزار خواهد شد. همچنین در کنار این رویداد، دهمین سمپوزیوم ایمپلنت خلیج فارس و هشتمین سپوزیوم پژوهشی محققین جوان برگزار می‌گردد.
خبر فوریخبر فوری11 ساعت قبل
سایت دانا، تیرماه ۹۴: پدر طب اسلامی در یزد گفت: زمان برگشت به طب اسلامی فرا رسیده است و بایستی با جایگزین کردن طب اسلامی به جای پزشکی مدرن به کمک مردم بیاییم. پدر طب اسلامی داروی طب اسلامی را بدون عوارض و مفید دانست و داروهای شیمیایی را با عوارض بالا عنوان کرد. پدر طب اسلامی گفت: طب باید به بهبودی و کاهش بیماری انسان شود و این درست برعکس انتظار ما از طب می‌باشد. خردادماه ۹۴ ایسنا در گزارشی با تیتر «پدر طب اسلامی در ایران مطرح کرد: درمان روزانه ۱۵۰ نفر مبتلای به بیماری‌های صعب‎العلاج با طب اسلامی» ادعاهای او را منتشر کرد. ایسنا، خرداد ۱۳۹۴: پدر طب اسلامی ایران از درمان روزانه ۱۵۰ نفر مبتلای به بیماری‌های صعب‎العلاج با طب اسلامی در قم خبر داد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز20 ساعت قبل
به گزارش مشرق، دکتر هوشنگ احسانی، متخصص پوست‌ و مو درباره بروز تبخال در افراد، گفت: تبخال یک بیماری ناشی از ویروس تبخال است که از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود. وی با بیان اینکه ویروس تبخال به صورت ضایعات ترشح‌دار در فرد بروز می‌یابد، افزود: درمان تبخال کنترل شونده است یعنی درمان یا از بروز مجدد تبخال پیشگیری می‌کند و یا مانع از بروز بیماری به صورت شدید می‌شود. این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه ویروس تبخال قابل درمان و ریشه کنی نیست، تصریح کرد: زمانیکه ویروس از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود، ویروس درون بدن شخص باقی می‌ماند و در صورت کاهش قدرت سیستم ایمنی منجر به بروز تبخال می‌شود یعنی ممکن است فردی دچار ویروس تبخال شود اما به دلیل عدم تضعیف سیستم ایمنی به تبخال مبتلا نشود. احسانی یادآور شد: ابتلای سالانه ۳ الی ۴ بار به تبخال امری طبیعی است و نیاز به مراجعه به پزشک ندارد اما اگر فردی بیش از این تعداد به تبخال دچار شد باید برای بررسی علت و تقویت سیستم ایمنی بدن به پزشک مراجعه کند. وی در خصوص روش‌های کنترل ویروس تبخال، بیان کرد: ویروس تبخال به کمک داروهای موضعی و خوراکی قابل کنترل است.

نظرها

اخبار بیشتر