سفر ایرانی‌ها به ترکیه افزایش یافت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. سیاسی
سفر ایرانی‌ها به ترکیه افزایش یافت

سفر ایرانی‌ها به ترکیه افزایش یافت

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
ایرانیان پس از آلمانی‌ها، جایگاه دوم گردشگران ورودی به ترکیه را از لحاظ آماری در سال ۲۰۱۹ نصیب خود کردند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از اعتماد، سفر ایرانیان به ترکیه در روزهای پایانی سال ۲۰۱۹ در حالی افزایش یافت و مرز ۵ میلیون نفر را رد کرد که این آمار بهار امسال افت قابل‌توجهی را ملاحظه کرده بود. در غیاب آمارهای تفکیکی نمی‌توان گفت که چه درصدی از این گردشگران به قصد گردشگری وارد ترکیه شده و چه تعداد هم در جست‌وجوی اقامت دائم و موقت هستند. «رقیه حاتمی‌پور»، مدیرعامل یک هلدینگ گردشگری ترکیه را مقصدی محبوب نه‌تنها برای ایرانیان، بلکه برای سایر گردشگران جهانی می‌خواند و می‌گوید که ترکیه با برنامه‌ریزی مشخصی توانسته است جذابیت‌هایی را برای گردشگران تعریف کند که موردپسند همه واقع شود؛ با این حال آنچه در مورد افزایش حضور ایرانی‌ها در ترکیه می‌تواند مورد ملاحظه قرار بگیرد، ورود گردشگران ایرانی به مقصد این کشور و به قصد خرید خانه یا آپارتمان است. حاتمی‌پور با توجه به این مساله هشدار می‌دهد که با توجه به تغییر موضع دولتمردان ترکیه در شرایط اقامت موقت سال ۲۰۲۰، میلیاردها دلار ایرانیانی که در این کشور صرف خرید آپارتمان و خانه شده، ممکن است دچار آینده‌ای مبهم شود.

بر اساس اعلام فرماندار شهر استانبول ترکیه، در ۱۰ ماهه نخست سال جاری میلادی (۲۰۱۹) آمار ورود گردشگران خارجی به شهر استانبول به رقم ۱۲ میلیون و ۶۹۰ هزار و ۳۷۶ نفر رسیده است. به نقل از «عصر ایران» از سی‌ان‌ان ترک، به گفته فرماندار استانبول، پس از آلمانی‌ها گردشگران ایرانی در جایگاه دوم هستند و در ۱۰ ماهه نخست سال جاری میلادی ۷۷۴ هزار و ۶۸۲ گردشگر ایرانی وارد استانبول شده‌اند. وزارت گردشگری ترکیه ماه گذشته نیز با ارایه آماری از میزان ورود گردشگران خارجی به ترکیه در ۹ ماهه نخست سال جاری میلادی، اعلام کرده بود گردشگران ایرانی پس از آلمانی‌ها بیشترین تعداد گردشگران خارجی شهر استانبول بوده‌اند و پس از ایرانی‌ها، روس‌ها در جایگاه سوم هستند. این در حالی است که آمار اردیبهشت سال جاری نشان‌دهنده کاهش سفر ایرانی‌ها به ترکیه بود. طبق آماری که اردیبهشت امسال از سوی سفیر ترکیه در ایران مطرح شده بود، ۷۰۰ هزار و ۷۱۱ ایرانی در پنج ماه نخست سال ۲۰۱۹ به ترکیه سفر کردند. این عدد در مدت زمان مشابه سال گذشته ۹۸۰ هزار و ۱۰۳ نفر بوده و به معنای کاهش ۲۸ درصدی است. با این حال اتحادیه آژانس‌های مسافرتی ترکیه از هدف‌گذاری برای جذب ۵/۲ میلیون ایرانی تا پایان سال ۲۰۱۹ خبر داد. امری که در آخرین ماه‌های سال ۲۰۱۹ میلادی محقق شد تا جایی که «دیلی‌صاباح ترکیه» در دسامبر ۲۰۱۹ خبر از ورود ۵ میلیون گردشگر ایرانی به ترکیه داد و گفت دولتمردان ترک می‌خواهند در سال جدید میلادی این آمار را به ۶ میلیون نفر برسانند. در این گزارش نقل شده بود که در میان شهرهای ترکیه، وان به یکی از محبوب‌ترین مقصدهای گردشگری خرید بدل شده است تا جایی که در ایام تعطیلات رسمی کشور ایران، ظرفیت هتل‌های این شهر ۱۰۰ درصد اشغال می‌شوند.

نکته قابل‌توجه در این آمار مرز نامشخص میان ایرانی‌هایی است که به مدت کوتاه و به قصد گردشگری وارد کشور ترکیه می‌شوند و افرادی که به قصد اقامت در این کشور خانه می‌خرند. رویترز سه ماه پیش در گزارشی از افزایش دو برابری خرید خانه در ترکیه توسط ایرانیان در هشت ماهه اول سال ۲۰۱۹ خبر داده بود. به گزارش «ایسنا» به نقل از مرکز آمار ترکیه، در نیمه نخست سال ۲۰۱۹، تعداد کل خانه‌های فروخته شده در ترکیه معادل ۵۰۵ هزار و ۷۹۶ واحد بوده است که از این تعداد، ۱۹ هزار و ۹۵۲ واحد خانه توسط اتباع خارجی خریداری شده است. این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۶۹ درصد افزایش داشته است.

در خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

به گفته این مرکز، در ماه ژوئن ۶۱ هزار و ۳۵۵ واحد مسکونی در ترکیه فروخته شده است که از این بین، ۱۶٫۴ درصد کل معاملات در استانبول صورت گرفته است. در این ماه ۲ هزار و ۶۸۹ واحد مسکونی به خارجی‌ها فروخته شده است که در مقایسه با ژوئن سال قبل ۳۰٫۵ درصد بیشتر شده است. اتباع عراقی با خرید ۴۲۹ خانه بزرگ‌ترین گروه خریدار مسکن ترکیه بوده‌اند و ایرانی‌ها با ۴۱۵ واحد، روس‌ها با ۱۹۰ واحد، آلمانی‌ها با ۱۲۶ واحد، انگلیسی‌ها با ۱۱۳ واحد و کویتی‌ها با ۱۱۲ واحد به ترتیب دومین تا ششمین گروه بزرگ خریدار مسکن در ترکیه بوده‌اند. طبق قوانین جدید، اتباع خارجی با خرید خانه‌ای به ارزش ۲۵۰ هزار دلار و بالاتر می‌توانند شهروندی و تابعیت ترکیه را به دست آورند. از زمان تصویب این قانون خرید خانه توسط خارجی‌ها رونق زیادی گرفته است.

دلیل افزایش آمار گردشگران ایرانی در ترکیه چیست؟

استراتژی‌ها و سیاست‌های ترکیه در جذب گردشگران خارجی که مورد پسند همه گردشگران جهان است، به زعم «رقیه حاتمی‌پور» از مهم‌ترین دلایل استقبال گردشگران ایرانی از این کشور است. وجود برنامه‌های تفریحی و گردشگری، پذیرایی‌های ۲۴ ساعته در هتل‌ها و دیگر خدمات تفریحی و رفاهی عاملی است که نه تنها ایرانی‌ها، بلکه اروپایی‌ها و ساکنان کشورهای اسکاندیناوی را جذب ترکیه کرده است. حاتمی‌پور معتقد است استانبول تنها مقصد گردشگری ایرانی‌ها در ترکیه نیست و شهرهایی مثل آلانیا، ازمیر و وان نیز در زمره مقاصد گردشگری ایرانیان قرار می‌گیرند. در واقع آنها در جست‌وجوی امکانات گردشگری که در کشور خود ندارند به این مقاصد سفر می‌کنند. با این حال حاتمی‌پور خرید خانه در ترکیه را در افزایش این آمار ورود گردشگران ایرانی به استانبول بی‌تاثیر نمی‌داند و می‌گوید: «متاسفانه با تبلیغات صورت گرفته و با توجه به شرایطی که ما در حال حاضر داریم، افراد باهوش و دولت‌هایی که از هوش اقتصادی بالایی برخوردارند، برای جیب متقاضیان زمینه‌سازی و برنامه‌ریزی می‌کنند.» او به تبلیغات گسترده و اغراق ‌شده خرید آپارتمان در ترکیه اشاره می‌کند و می‌گوید: «برخی از تبلیغات چنان غلو می‌کنند که می‌گویند اگر در ترکیه خانه بخرید بعد از ۴۵ روز کارت شهروندی خواهید گرفت و بعد از آن هم ویزای اروپا و متاسفانه آمار بالای خرید خانه در ترکیه توسط ایرانی‌ها موید این نکته است که این تبلیغات توانسته اثر خود را بگذارد.» موضع دولت ترکیه درمورد نحوه اقامت موقت ایرانی‌ها در این کشور تغییر کرده است و اگر تا پیش از این ایرانی‌ها می‌توانستند بعد از ورود به ترکیه، سه ماه اقامت موقت با یک رفت و برگشت داشته باشند و بعد این اقامت موقت را تمدید کنند، در برنامه سال ۲۰۲۰ اگر در طول سه ماه اقامت موقت در ترکیه، از این کشور خارج شوند تا یک سال اجازه اقامت در ترکیه را نخواهند داشت. حاتمی‌پور این تغییر موضع را «محدودیتی سنگین» برای آن دسته از افرادی می‌داند که به تبعیت از فشار تبلیغات، میلیون‌ها دلار صرف خرید خانه در ترکیه کرده‌اند: «تبلیغات و توسل به جذابیت‌های گردشگری که در کشور ما وجود ندارد متاسفانه منجر به این امر شده است، اما ایرانی‌ها باید بدانند ترکیه و دوبی و گرجستان اروپا نیستند، نمی‌توان تمام قراردادها و اسناد مالکیتی در این کشور را غیرقابل اعتماد خواند با این حال بسیاری از این تبلیغات واهی واقعا خیانت می‌کنند.»

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

واکنش به تهدید ترور سردار قاآنی

آخرین خبرآخرین خبر1 روز قبل

رویترز اعلام کرد / ۳۴ نظامی آمریکایی در عین الاسد ضربه مغزی شدند + فیلم

رکنارکنا2 روز قبل
به گزارش رکنا، «جاناتان هافمن» سخنگوی وزارت دفاع آمریکا روز جمعه در یک نشست خبری تأیید کرد که تاکنون ۳۴ نفر از نظامیان آمریکایی که طی حمله موشکی ایران به پایگاه نظامی عین‌الاسد در عراق دچار ضربات مغزی خفیف شده‌اند، تحت درمان قرار گرفته و بعضا به خارج از عراق منتقل شده‌اند. این مقام آمریکایی در خصوص آخرین آمار مجروحان حمله موشکی ایران به عین‌الاسد گفت: «تاکنون بروز ضربات مغزی خفیف در ۳۴ نفر از سربازان تشخیص داده شده است. ۸ نفر از آنها به آلمان اعزام شده و امروز نیز برای ادامه درمان وارد آمریکا شده‌اند؛ ۹ نفر به آلمان اعزام شده و هنوز در آنجا تحت ارزیابی یا درمان هستند؛ یک نفر به کویت اعزام شده که اکنون به عراق بازگشته است و ۱۶ نفر از آنها نیز در همان عراق باقی ماندند و اکنون به محل خدمت خود بازگشته‌اند.» بامداد جمعه سیزدهم دی‌ماه سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب و «ابومهدی المهندس» جانشین فرمانده نیروهای حشد شعبی و تنی چند از دیگر اعضای این سازمان در حمله پهپادی ارتش آمریکا که به دستور شخص ترامپ انجام شد، در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی بغداد به شهادت رسیدند. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بامداد چهارشنبه هجدهم دی در واکنش به ترور ناجوانمردانه سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی توسط نیروهای آمریکایی در نزدیکی فرودگاه بغداد، این پایگاه را که بزرگترین پایگاه نیروهای آمریکایی در عراق و یکی از بزرگترین پایگاه‌های آنها در منطقه به‌شمار می‌رود موشک‌باران کرد. در پی این حمله موشکی، رئیس‌جمهور آمریکا مدعی شد که هیچ‌یک از نظامیان این کشور در پایگاه عین‌الاسد آسیب ندیده‌اند و صرفا خسارات جزئی به تجهیزات وارد شده است؛ ادعایی که در روزهای بعد پوچ بودن آن با افشاگری‌ رسانه‌ها مشخص شد و مقامات آمریکایی مجبور شدند به‌صورت قطره‌چکانی آمار تلفات پایگاه عین‌الاسد را اعلام کنند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

ذره‌بین ۸ | دست قدرت خدا

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
۲۷ دی ماه ۹۸؛ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پس از ۸ سال برای خطبه‌های نماز جمعه راهی مصلای تهران می‌شوند. اوضاع پیچیده منطقه و جهان در این دو هفته پر افت و خیز باعث شد تا رسانه‌های جهان به گمانه زنی درباره سخنان رهبر معظم انقلاب بپردازند. چندین شبکه تلویزیونی داخلی و خارجی نیز به صورت زنده این رویداد را پوشش دادند. اما آنچه خطبه‌های ۲۷ دی ماه را از دیگر رویدادها متفاوت می‌کرد چه بود؟ پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR در هشتمین شماره از گزارش‌های خبری-تحلیلی ذره‌بین به این موضوع می‌پردازد. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلی

عین‌الاسد و سوال‌های بی‌پاسخ افکار عمومی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، اکنون افکار عمومی دنیا منتظر هستند تا متوجه شوند دروغ‌گویی آمریکایی‌ها درباره تلفات نیرو‌های خود در عین‌الاسد بالاخره به چه رقمی افزایش می‌یابد و کی به پایان می‌رسد؟ تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلی

دیدار سپهبد شهید سلیمانی با رهبران افغانستان

آخرین خبرآخرین خبر1 روز قبل

شعرخوانی شاعر قطری در رثای سردار شهید سلیمانی که بازتاب زیادی داشت

آخرین خبرآخرین خبر1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری2 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری2 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری2 هفته قبل

مدعی طب اسلامی از دادگاه روحانیت حکم محکومیت گرفته بود

ایسنا10 دقیقه قبل

دلایل مصرف قلیان در پسران جوان چیست؟

ایسنا20 دقیقه قبل

واکنش باشگاه‌های فرانسوی به خبر درگذشت کوبی برایانت؛ درگذشت بهترین ورزشکار تاریخ، بسیار ناراحت کننده بود

طرفداری20 دقیقه قبل

بالگردهای آمریکایی کارمندان سفارتخانه بغداد را تخلیه کردند

اقتصاد آنلاین21 دقیقه قبل

رکوردهای به ثبت رسیده توسط رونالدو پس از گلزنی مقابل ناپولی؛ رونالدو در کنار مسی رکورددار گلزنی در پنج لیگ معتبر اروپایی شد

طرفداری22 دقیقه قبل

کم‌فروشی بنزین در جایگاه‌ها را گزارش دهید

ایسنا24 دقیقه قبل

مصوبه کمیسیون حقوقی مجلس در خصوص شناسه یکتا

اقتصاد آنلاین26 دقیقه قبل