اروپا در خط آخر/اروپا نیازمند تجدید نظر
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین
  4. سیاسی

اروپا در خط آخر/اروپا نیازمند تجدید نظر

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین |
خبرگزاری میزان- بر اساس گفته‌های مستأجر کاخ سفید، بزرگ‌ترین متحدان آمریکا بدون حمایت واشنگتن حتی قادر نیستند که حیات خود را حتی برای دو هفته ادامه دهند. از این رو، اروپایی‌ها در برابر ایران اسلامی، به آخر خط رسیده و برای فهم رفتار ابرقدرت غرب آسیا، نیازمند بازنگری و تجدیدنظر جدی در سیاست‌های خود هستند. تاریخ انتشار: 09:32 - 17 آذر 1398 - کد خبر: ۵۷۴۸۳۱

اروپا در خط آخر/اروپا نیازمند تجدید نظر - 1

به گزارش خبرنگار گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، به نقل از روزنامه حمایت، بعد ظهر جمعه گذشته، گروه ۱+۴ نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان و مدیران کل سیاسی با حضور معاون وزیر امور خارجه کشورمان را به دلیل نگرانی از افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم و کاهش تعهدات توسط جمهوری اسلامی برگزار کردند.

در این نشست، تروئیکای اروپایی (آلمان، فرانسه و انگلیس) تصمیم داشتند که ایران را به فعال کردن مکانیسم ماشه (اسنپ بک) تهدید کنند تا به‌زعم خود، کشورمان به تعهداتش بازگردد.

درحالی‌که این سه کشور مدعی در همراهی با تحریم‌های آمریکا علیه کشورمان ذره‌ای فروگذار نکردند و شانه خالی کردن از الزاماتشان در برجام را به‌حساب فشار‌های واشنگتن گذاشتند، تهدید برای بازگرداندن تحریم‌ها هم «مضحک» و هم «وقیحانه» به نظر می‌رسد. نکات ذیل در این خصوص، قابل‌تأمل‌اند.

۱. مکانیسم ماشه ظاهر خطرناکی دارد و هر یک از کشور‌های عضو برجام قادر است که آن را در اعتراض به سیاست‌های هسته‌ای ایران فعال کند.

در این مکانیسم، چنانچه یکی از اعضای گروه ۱+۴ بر اساس بند ۳۶ و ۳۷ برجام ادعا کند که ایران در حال نقض برجام است و موضوع در مدت ۷۵ روز در نشست معاونان وزرای گروه ۱+۴، نشست وزرا، جلسه شورای سه نفره شامل ایران، کشور یا کشور‌های مدعی و یک عضو مستقل خارج از برجام حل‌نشده و قطعنامه‌ای مبنی بر لغو یا تعلیق تحریم‌ها دوباره صادر نشود، همه تحریم‌های گذشته به‌طور خودکار بازخواهند گشت.

در شرایط فعلی که آمریکا زیر میز توافق هسته‌ای زده، تحریم‌هایی فراتر از تحریم‌های شورای امنیت را علیه ایران برقرار کرده و کشور‌های اروپایی نیز به این مجموعه فشار‌ها پایبندی خود را نشان داده‌اند، عملا تفاوتی نمی‌کند که اروپایی‌ها ماشه تحریم را بچکانند یا نه، چون تحریم‌های حال حاضر جمهوری اسلامی به‌مراتب بیشتر از تحریم‌های شورای امنیت هستند! ضمن اینکه اگر بنا باشد فشار‌های اقتصادی سازمان ملل، مبنای عمل علیه ایران قرار گیرد و کشور‌ها به اجرای آن وادار شوند، ای‌بسا دست‌وپنجه نرم کردن ایران با این دست تحریم‌ها ساده‌تر باشد.

۲. عزم ایران برای بازگشت پلکانی از تعهداتش از آنجا کلید خورد که افزون بر آوار شدن ده‌ها تحریم که هر کدام از آن‌ها نیز بعضا زیرشاخه‌هایی دارند، ایران تقریبا از هیچ‌یک از فواید توافق هسته‌ای بهره‌مند نشد.

توافق هسته‌ای تنها یک تعهد یک‌جانبه نیست و همه کشور‌های عضو آن، وظایفی به دوش دارند که یا به دلیل تحریم‌های آمریکا و یا همانند اروپا به علت همراهی با سیاست‌های کاخ سفید، به نفع ایران اجرایی نشده است.

پس از خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت سال گذشته، جمهوری اسلامی به اروپایی‌ها فرصت داد که ساز و کار مالی ویژه خود را برای انتفاع ایران از فواید پایبندی کامل به «برنامه اقدام جامع مشترک»، عملیاتی کنند.

این کانال مالی که ابتدا «اس. پی. وی» و بعد‌ها «اینستکس» نام گرفت، در واقع یک ساز و کار بسیار ناکارآمد است که چیزی جز اقلام غیرتحریمی (غذا و دارو) را پوشش نمی‌دهد.

با گذشت حدود یک سال و نیم از صبر راهبردی جمهوری اسلامی در برابر بدعهدی‌های مکرر اروپا و برداشتن گام چهارم با افزایش غنی‌سازی به ۴٫۵ درصد، قاره سبز دریافت که عزم کشورمان برای پایان دادن به این شرایط نابرابر، جزم است و طی یک اقدام نمایشی، ۶ کشور اروپایی دیگر نیز به جمع تماشاچیان اینستکس پیوستند!

در حقیقت، این اروپا بود که با هم‌داستانی با تحریم‌ها، جمهوری اسلامی را به نقطه فعلی رسانده و از این منظر، مقصر اصلی فشل شدن توافق هسته‌ای به شمار می‌آید.

در سایت خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

۳. بر اساس بند‌های ۲۶ و ۳۶ برجام، کشورمان مجاز است که در صورت کوتاهی طرف‌های توافق، اجرای برخی از تعهداتش را متوقف کند و در نتیجه، بازگشت تدریجی ایران از الزاماتش، نقض برجام به شمار نمی‌آید. اروپا به‌خوبی واقف است که در برابر پایبندی مستظهر به گزارش‌های ۱۴ گانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، چیزی جز وعده و وعید‌های تحقیرآمیز تحویل طرف ایرانی نداده است.

اروپا حتی اگر برای انجام تعهداتش خیز بردارد و برای انجام آن‌ها اراده از خود نشان دهد، برای ایران اسلامی ثابت‌شده است که مرد این میدان نیست، چراکه ثابت کرده نه توان آن را دارد که از زیر بلیت یانکی‌ها در آید و نه مایل است که چهره‌ای مخالف با آمریکا از خود به نمایش بگذارد.

قاره سبز از آن جهت که در دوره ریاست جمهوری ترامپ، تحقیرشده و تحت‌فشار جنگ تجاری با واشنگتن قرار گرفته، بسیار مایل بود که کاخ سفید مقصر برجام شناخته شود و درعین‌حال، توجیهی برای قصور فاحش خود در برجام داشته باشد، اما مرور زمان، پرده از باطن دوگانه اروپایی‌ها برداشت و نشان داد که در قبال ایران، سیاست‌های تقسیم‌شده و البته مشترکی را پی می‌گیرند.

۴. کشور‌های اروپایی در حال انجام همان سیاستی هستند که در دهه ۸۰ شمسی طی مذاکرات تهران در پیش گرفتند.

آن‌ها حتی اجازه فعالیت یک سانتریفیوژ را نمی‌دانند، اما وقتی دریافتند که ایران، به چرخه کامل سوخت هسته‌ای دست‌یافته و دانش بومی آن را به دست آورده، چاره‌ای جز تن دادن به مذاکرات هسته‌ای در قالب برجام ندیدند.

چنانچه اروپا واقعا خواهان حفظ برجام است، باید بداند که توپ اکنون در زمین آن‌هاست و باید جمهوری اسلامی را با چیزی فراتر از ساز و کار‌های مالی بی‌خاصیت و مینیاتوری راضی کنند.

اگر این اتفاق نیفتد کما اینکه شواهد و قرائن نشان می‌دهند که نخواهد افتاد و بخواهند که تجربه گذشته را تکرار کنند، قطعا ایران اسلامی گام بلند دیگری به‌سوی فعالیت‌های هسته‌ای صلح‌آمیز بر خواهد داشت و آنگاه مجبور خواهند شد که هزینه گزاف‌تری برای مصالحه با ابرقدرت خاورمیانه بپردازند. از سوی دیگر، محاسبات غرب در تقابل با جمهوری اسلامی غلط از کار آمده چراکه با توهم همراهی مردم در ضربه زدن به حاکمیت هر چه در چنته داشتند، رو کردند و به طمع سرنگونی نظام از طریق فشار اقتصادی، همه توان و نیروی خود را به میدان آوردند.

فروپاشی جمهوری اسلامی، خوابی بود که دیده بودند، اما ایستادن مردم در کنار نظام علیرغم انتقاداتی که به اوضاع معیشتی داشتند، توطئه آن‌ها را به شکست کشاند و به این جمع‌بندی رسیدند که مردم ایران متوجه بازی خطرناکی که علیه تمامیت کشورشان در جریان است، هستند و امنیت و ثبات را به هر چیزی ترجیح می‌دهند.

بر اساس ادعای مقامات آمریکایی، علیرغم همه فشار‌های بی‌سابقه و تحریم‌های فلج‌کننده، ایران همچنان با ثبات‌ترین کشور غرب آسیاست و حاکمیت و حفظ منافع را به‌صورت توأمان عملی کرده است.

این در حالی است که بزرگ‌ترین متحدان آمریکا به گفته مستأجر کاخ سفید، بدون حمایت واشنگتن حتی قادر نیستند که حیات خود را حتی برای دو هفته ادامه دهند. از این رو، اروپایی‌ها در برابر ایران اسلامی، به آخر خط رسیده و برای فهم رفتار ابرقدرت غرب آسیا، نیازمند بازنگری و تجدیدنظر جدی در سیاست‌های خود هستند.بیشتر بخوانید:معاون ظریف: ایران گفت‌وگو را یگانه راه‌حل تأمین امنیت منطقه می‌داند

انتهای پیام/

خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ویدئو / روحانی: مجلس هم برای شما باشد؛ نوش جانتان

ایسناایسنا1 روز قبل
رئیس‌جمهور دوشنبه (۷ بهمن) در جمع استانداران و فرمانداران سراسر کشور سخنرانی کرد. حسن روحانی در بخشی از سخنان خود، خطاب به برخی جریانات حاکم بر برخی دستگاه‌ها، گفت: «شما که در جلسات خصوصی و اتاق‌های فکر خود می‌گویید مجلس بعدی صد درصد برای ماست. اگر مجلس بعدی برای شماست، دیگر چرا اینقدر غصه می‌خورید؟ بگذارید لااقل مشارکت شکل بگیرد و رقابت بالا برود و مجلس هم برای شما باشد. نوش جانتان. ما مشکلی با این داستان نداریم.»

فیلم/ سرنوشت برجام با کلینتون به کجا می‌رسید؟

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

ترامپ در رویای مذاکره / مصاحبه ظریف با اشپیگل چطور دست ترامپ را رو کرد؟

خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
مصاحبه دکتر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان با نشریه آلمانی اشپیگل، سروصدای بسیاری به راه انداخته است. اما مگر او در این مصاحبه چه گفت؟ ظریف در این مصاحبه در پاسخ به سوالی درباره امکان گفتگوی تهران و واشنگتن پس از ترور سردار سلیمانی گفته، اگر آمریکا تحریم‌ها را بردارد، ممکن است مذاکره‌ای انجام شود. این حرف ظریف که کنایه‌ای به بدعهدی آمریکاست، با بدفهمی رئیس‌جمهور ایالات متحده همراه شده و او این جمله را طوری جلوه داده که گویی ایران درخواست مذاکره دارد. ترامپ در واکنش این درخواست من درآوردی، جواب داده: «نه، مرسی!» ظریف این بدفهمی ترامپ را بی‌پاسخ نگذاشته و در توییتی، از او خواسته به جای توجه به تیترهای فکس‌نیوز، متن انگلیسی مصاحبه را بخواند.

روحانی: بزرگترین خطر دموکراسی تبدیل‌شدن انتخابات به تشریفات است

ایرناایرنا1 روز قبل
رییس جمهوری بزرگترین خطر برای دموکراسی و حاکمیت ملی را تبدیل انتخابات به تشریفات دانست و گفت: باید پاسدار اسلام، نظام، جمهوریت، نظر و خواست عامه مردم باشیم. اخبار مرتبط روحانی: بزرگترین خطر دموکراسی تبدیل‌شدن انتخابات به تشریفات است تهران- ایرنا- رییس جمهوری بزرگترین خطر برای دموکراسی و حاکمیت ملی را تبدیل انتخابات به تشریفات…
الفالف1 روز قبل
۳- آمریکا دبه کرد و نه تنها میز برجام را ترک کرد و به تعهدات خود عمل نکرد بلکه مانع انجام تعهدات دیگر طرف‌های برجامی شد. دولت ترامپ می‌تواند گذشته خود را اصلاح کند، تحریم‌ها را بر دارد و به میز مذاکره بر گردد. آن‌ها طرفی هستند که میز مذاکره را ترک کرده است. پرسش خبرنگار از «مذاکره جدید» است نه «برجام»، آن هم مذاکره با آمریکا نه مذاکره‌ای با همه طرف‌های قبلی برجامی. ۱۰- برخی منتقدان کم انصاف ظریف هم البته همچون همیشه بهانه‌ای پیدا کرده‌اند که به شخص او بتازند.
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین2 روز قبل
پیام خوزستان - اهواز - فرمانده انتظامی اهواز گفت: کلیپ منتشر شده در فضای مجازی که قتل یک شهروند را در حادثه تیراندازی به یک خودرو سواری در اهواز نشان می‌دهد، متعلق به هفته گذشته بوده و پیگیری برای دستگیری عاملان این حادثه ادامه دارد. سرهنگ محسن دالوند شامگاه یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به کلیپ منتشر شده در فضای مجازی در خصوص تیراندازی منجر به قتل بیان کرد: فیلم منتشر شده در این ارتباط مربوط به ۳۰ دی امسال است که در یکی از مناطق شهرستان اهواز، درپی اختلاف قبلی رخ داده است. فرمانده انتظامی اهواز ادامه داد: قاتل شناسایی شده و تلاش برای دستگیری وی و همچنین کشف سلاح به کار رفته در قتل ادامه دارد. به تازگی کلیپی در فضای مجازی منتشر شده که نشان می‌دهد فردی بر اثر شلیک چندین گلوله به خودروی سواری پرایدش در یکی از مناطق شهرستان اهواز توسط افراد ناشناس بود به قتل رسیده بود. برچسب‌هانزاع خیابانی ایذه انتظامی اهواز

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

درخواست مهناز افشار از قوه قضائیه +عکس

اقتصاد آنلاین2 روز قبل

عکس | همسر و دختر ناصر حجازی کنار مجسمه او

همشهری1 روز قبل

نگاهی سخت‌گیرانه به تیم ملی بسکتبال با ویلچر ایران حاکم است/ بسکتبال با ویلچر ایران شانس زیادی برای کسب مدال در پارالمپیک توکیو دارد/ اعزام نشدن تیم ملی بسکتبال با ویلچر به پارالمپیک باعث مهاجرت ورزشکاران می‌شود/ کمیته ملی پارالمپیک اگر مشکل مالی دارد باید به دنبال اسپانسر برود/ ورزشکاران معلول می‌توانند برای دیگران الگو باشند

اعتمادآنلاین1 روز قبل

برگزاری همه‌پرسی در فلسطین با مشارکت ساکنان اصلی آن تنها راه پایان اشغال فلسطین است

خانه ملت11 ساعت قبل

شناسنامه شهید حاج قاسم سلیمانی در قم رونمایی شد

ایرنا1 روز قبل

کشور را وارد آزمون و خطای بی‌نتیجه مذاکره نکنید

تسنیم1 روز قبل

تصاویری از سنگ پرانی در دیدار پرسپولیس و تراکتور و شکستن سر یک تماشاگر+ تصاویر

جام نیوز2 روز قبل

تعیین حداقل حقوق برای دانشجو معلمان / بازنشستگان اول فروردین امسال از مزایای رتبه‌بندی بهره مند می‌شوند

خانه ملت1 روز قبل

گل دیوگو دالوت به ترانمر (ترانمر ۰-۲ منچستریونایتد)

طرفداری2 روز قبل

فیلم | جدیدترین گزارش‌ها از ویروس مرموز؛ افزایش قربانیان و آغاز درمان با داروی ایدز

همشهری2 روز قبل