انتقاد به رفتارهای دیکتاتورمآبانه و باندی حاکم بر خانه سینما/ به جای حذف سینماگران به فکر تأمین معیشت و حل مشکلات عدیده صنفی باشید!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. سینماپرس
  4. اقتصادی
انتقاد به رفتارهای دیکتاتورمآبانه و باندی حاکم بر خانه سینما/ به جای حذف سینماگران به فکر تأمین معیشت و حل مشکلات عدیده صنفی باشید!

انتقاد به رفتارهای دیکتاتورمآبانه و باندی حاکم بر خانه سینما/ به جای حذف سینماگران به فکر تأمین معیشت و حل مشکلات عدیده صنفی باشید!

سینماپرسخبرگزاری سینماپرس |
سینماپرس: تعدادی از سینماگران در خصوص بحران های عجیب در خانه سینما و بحث غربالگری صنوف خانه سینما، با انتقاداز مدیران این نهاد تصریح کردند: مدت ها است سلایق شخصی بر کلیت خانه سینما حاکم شده، رفتار مسئولان خانه سینما دیکتاتورمآبانه و بر اساس نگاه های باندی و سیاسی است. این نهاد صنفی محسوب نمی شود و دست اهالی سینما از آن کوتاه است!

به گزارش سینماپرس مدت‌ها است اهالی سینمای کشور از صنف‌ها و رشته‌های مختلف نسبت به مسائل و مشکلات شدید پیش آمده توسط هیأت مدیره فعلی خانه سینما معترضند! از عیدی میلیاردی وزارت ارشاد گرفته که معلوم نیست به دست چه کسانی رسیده تا مشکلات شدید بیمه‌ای و … صدای اعتراض گسترده سینماگران را بلند کرده؛ با این همه مسئولان خانه سینما دست از اعمال و رفتارهای اشتباه و سلیقه‌ای خود برنمی دارند و مرتبا با ایجاد طرح‌های جدید ماهیت ضدصنفی بودن خود و این نهاد سینمایی را بیش از پیش آشکار می‌سازند.

در همین رابطه چندی قبل با تشکیل «کمیته تطبیق» در خانه سینما مقرر شد وضعیت اعضای صنوف ساماندهی شود؛ این امر اعتراض‌های شدیدی را به دنبال داشت. شنیده می‌شود به موجب این قانون نانوشته که اصلا بر ضد اساسنامه خانه سینما است هنرمندانی که سال‌ها به دلایل مختلف در سینما کار و فعالیتی نداشته‌اند از صنوف حذف می‌شوند! این در حالی است که ماهیت یک نهاد صنفی رسیدگی به وضعیت زندگی، بیمه‌ای و معیشتی سینماگران است و باید در مواقع بیکاری از آن‌ها حمایت ویژه داشته باشد اما شاه نشینان خانه سینما که با رفتارهای دیکتاتورمآبانه خو گرفته‌اند مرتبا با اعمال طرح‌های ضدصنفی جدید بیش از گذشته سینماگران را تحت فشار گذاشته و به آن‌ها ستم می‌کنند.

نکته قابل تأمل اینجا است که بسیاری از سینماگرانی که چند سال قبل مخالف بسته شدن خانه سینما بودند این روزها آرزوی شان بسته شدن این نهاد ضدصنفی و کوتاه شدن دست کسانی است که به اسم مدیر و هیأت مدیره در این نهاد فعالیت می‌کنند.

چندی قبل نیز مسائلی نظیر اجبار ثبت صنوف در وزارت کار، فقدان خدمات صنفی و در نقطه مقابل توسعه ساختاری این نهاد بدون توجه به نیازهای صنفی اعضا موجب اعتراض و انتقاد سینماگران قرار گرفت و قاطبه آن‌ها خواهان برخورد جدی و قاطع دستگاه‌های فرهنگی و نظارتی با مسئولان خانه سینما شدند.

در همین رابطه ۱۲ تن از سینماگران کشور خانم‌ها و آقایان: حسن زاهدی، علیرضا زرین دست، محمدتقی پاک سیما، عباس شوقی، محسن فاضلی، مهدی بزرگمهر، حمیدرضا صلاحمند، حسین گیتی، ناهید علامی، بهروز معاونیان، پروانه معصومی و اصغر رفیعی جم ضمن گفتگو با سینماپرس انتقاد شدید خودشان را نسبت به این طرح تخریب گرانه خانه سینما ابراز داشتند که ماحصل آن برای اطلاع بیشتر مخاطبان گرامی در ذیل نقل شده است.

انتقاد به رفتارهای دیکتاتورمآبانه و باندی حاکم بر خانه سینما/ به جای حذف سینماگران به فکر تأمین معیشت و حل مشکلات عدیده صنفی باشید! - 7

زاهدی: حذف خدمات صنفی پیشکسوتان سینما یک ضرر عمومی و کاری نازیبا است/ باید به تمامی سینماگران با هر میزان سابقه کار به یک چشم نگاه شود

حسن زاهدی صدابردار پیشکسوت سینما در خصوص بحران‌های عجیب در خانه سینما و تشکیل تشکلی موسوم به «کمیته تطبیق» برای غربالگری صنوف خانه سینما که نارضایتی عمومی سینماگران را در پی داشته است گفت: حذف خدمات صنفی پیشکسوتان سینما یک ضرر عمومی و کاری نازیبا است؛ صنوف باید از اعضای خود حمایت ویژه داشته باشند و حداقل امکانات معیشتی و رفاهی را برای آن‌ها فراهم کنند نه اینکه به دلیل عدم حضور در سینما طی چند سال آن‌ها را پالایش نمایند. بنده معتقدم باید به تمامی سینماگران با هر میزان سابقه کار به یک چشم نگاه شود و اگر این اتفاق در خانه سینما بیفتد کار قشنگی نیست. پیشکسوتان نیاز به توجه و احترام دارند و باید به همه پیشکسوتان هنر با هر میزان کار و سابقه‌ای احترام گذاشته شود و از آن‌ها تجلیل شود نه اینکه آن‌ها را از گردونه حذف کنند.

انتقاد به رفتارهای دیکتاتورمآبانه و باندی حاکم بر خانه سینما/ به جای حذف سینماگران به فکر تأمین معیشت و حل مشکلات عدیده صنفی باشید! - 11

زرین دست: خانه سینما باید از اعضای بیکار خود حمایت ویژه داشته باشد/ بیمه خانه سینما بسیار ناتوان است و پوشش درست و حسابی برای اعضایش ندارد!

علیرضا زرین دست فیلمبردار مطرح سینمای کشور نیز در این باره اظهار داشت: خانه سینما باید از اعضای بیکار خود حمایت ویژه داشته باشد، اصل کار صنفی این است که اگر عضوی دچار مشکل بیکاری شد از او حمایت کنند، خیلی افراد ممکن است به دلایل مختلف مدت‌ها نتوانسته باشند فعالیت کنند از این رو باید فکری به حال وضعیت معیشتی و زندگی آن‌ها کرد. بیمه خانه سینما بسیار ناتوان است و پوشش درست و حسابی برای اعضایش ندارد. اهالی سینما نیازمند بیمه بیکاری هستند امیدوارم دغدغه مسئولان به این سمت باشد که برای بیکاران سینما بیمه بیکاری در نظر گیرند! تمام دوستان سینمایی در هر صنف و رشته‌ای اگر بیکار هستند باید بتوانند از مزایای مالی و بیمه بیکاری خانه سینما استفاده کنند و این کمترین کاری است که می‌توان برای آن‌ها انجام داد.

انتقاد به رفتارهای دیکتاتورمآبانه و باندی حاکم بر خانه سینما/ به جای حذف سینماگران به فکر تأمین معیشت و حل مشکلات عدیده صنفی باشید! - 15

پاک سیما: عملکرد مسئولان خانه سینما سیاسی، جناحی و باندی است/ این نهاد از اول ساختار درستی نداشته و شاهد اعمال سلیقه افراد خاص در آن هستیم

محمدتقی پاک سیما دیگر فیلمبردار برجسته سینما نیز با انتقاد شدید از مسئولان خانه سینما در این خصوص گفت: عملکرد مسئولان خانه سینما سیاسی، جناحی و باندی است و شاید این تصمیم جدید هم در راستای همین عملکردشان باشد! امکان دارد آقایان تحمل برخی اعضا را نداشته باشند و بخواهند با این اقدام آن‌ها را برای همیشه از خانه سینما حذف کنند. این رفتارها و این تصمیم‌ها که همواره شاهد آن هستیم کارهای به شدت غلطی است که متأسفانه در خانه سینما گاها دیده می‌شود. خانه سینما اگر عنوان صنفی دارد و خود را صنف سینماگران می‌داند باید از همه اعضایش به صورت یکسان حمایت داشته باشد و اتفاقا به افرادی که سال‌ها است امکان کار و فعالیت در سینما را نداشته‌اند توجه ویژه‌تر نماید و برای آن‌ها امکاناتی همچون بیمه بیکاری و … در نظر بگیرد نه اینکه به بهانه آنکه مثلا شخصی چند سال است کار نداشته عضویتش را لغو کنند!

انتقاد به رفتارهای دیکتاتورمآبانه و باندی حاکم بر خانه سینما/ به جای حذف سینماگران به فکر تأمین معیشت و حل مشکلات عدیده صنفی باشید! - 19

شوقی: رفتار دیکتاتورمآبانه مسئولان خانه سینما حال مان را بهم زده است/ فقدان کار اصولی و کارشناسی در خانه سینما باعث عدم اعتماد سینماگران به این نهاد شده!

عباس شوقی طراح جلوه‌های ویژه در خصوص بحران‌های عجیب در خانه سینما و تشکیل تشکلی موسوم به «کمیته تطبیق» برای غربالگری صنوف خانه سینما که نارضایتی عمومی سینماگران را در پی داشته است گفت: رفتار دیکتاتورمآبانه مسئولان خانه سینما حال مان را بهم زده است؛ بنده شخصا هر بار بعد از جلسه با هیأت مدیره سردرد می‌گیرم. ما نمی‌دانم این‌ها اصلا چه می‌خواهند و چرا هر روز یک بساط جدید برای اهالی سینما درست می‌کنند؟ چرا به جای این کارها فکری به حال تأمین رفاه و معیشت سینماگران نمی‌شود؟ کمیته تطبیق هم مانند سایر برنامه‌های دیگر هیأت مدیره یک طرح و برنامه جدید است و معلوم نیست چه کسی این فکر غلط را به هیأت مدیره القاء کرده است؟ سوأل ما این است که این طرح ضد صنفی از کجا آمده؟ این چه بساطی است که هر روز شاهد آن هستیم؟ چه افرادی مأموریت دارند تا در سینما تشتت ایجاد کنند؟

انتقاد به رفتارهای دیکتاتورمآبانه و باندی حاکم بر خانه سینما/ به جای حذف سینماگران به فکر تأمین معیشت و حل مشکلات عدیده صنفی باشید! - 23

فاضلی: سلایق شخصی بر کلیت خانه سینما حاکم شده است/ چرا نمک روی زخم سینماگران می پاشید؟

محسن فاضلی عضو انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران نیز در این خصوص به سینماپرس گفت: متأسفانه مدت‌ها است سلایق شخصی بر کلیت خانه سینما حاکم شده و این وضعیت بسیار ناراحت کننده است؛ خانه سینما باید مکانی باشد که حمایت یکسان و عادلانه از یکایک اعضای فعال و بیکارش داشته باشد نه اینکه عده‌ای را به بهانه بیکاری طی سال‌های متمادی حذف کند و از اعطای امکانات ابتدایی به آن‌ها دریغ کند؛ هرچند که تا الآن هم هیچ امکانات ویژه‌ای از سوی این نهاد در اختیار اهالی سینما قرار نگرفته است! شما اگر همین حالا یک بررسی اجمالی بکنید متوجه می‌شوید که بیش از ۸۰ درصد از اهالی خانه سینما در صنوف مختلف مدت‌ها است در بیکاری مطلق به سر می‌برند چرا که بحران بیکاری در سینمای کشور گسترده شده و هیچ تدبیری برای رفع این بحران صورت نگرفته است.

انتقاد به رفتارهای دیکتاتورمآبانه و باندی حاکم بر خانه سینما/ به جای حذف سینماگران به فکر تأمین معیشت و حل مشکلات عدیده صنفی باشید! - 27

بزرگمهر: مسئولان خانه سینما در حال آزار و اذیت صنوف هستند و این رفتارشان با کار صنفی در تضاد است/ اگر شخصی مدتی در سینما کار نکرده باشد باید عضویتش لغو شود؟

خبری: اخبار اقتصادی دلار و بورس

مهدی بزرگمهر دبیر شورای مرکزی کانون آهنگسازان سینمای ایران در خصوص بحران‌های عجیب در خانه سینما و تشکیل تشکلی موسوم به «کمیته تطبیق» برای غربالگری صنوف خانه سینما که نارضایتی عمومی سینماگران را در پی داشته است گفت: مسئولان خانه سینما در حال آزار و اذیت صنوف هستند و این رفتارشان با کار صنفی در تضاد است؛ آن‌ها به جای اینکه برای اهالی سینما امنیت شغلی و بیمه بیکاری و امثالهم را تأمین کنند مرتبا با تصمیمات خلق الساعه و غیرصنفی شان دل اهالی سینما را بیشتر به درد می‌آورند. سوأل اصلی بنده این است که مگر پیشکسوتان سینما چه مزاحمتی برای صنوف و خانه سینما دارند که حالا باید حذف شوند؟ در سال‌های اخیر مرتبا ما شاهد سردرگمی‌های عجیب و آزاردهنده‌ای بودیم که عامل اصلی آن هیأت مدیره خانه سینما هستند و بس! نمی‌دانم چرا کسی نیست به آن‌ها گوشزد کند که این کارشان مصداق بارز آزار و اذیت اهالی صنوف است و هیچ ربطی به ساماندهی صنوف ندارد!

انتقاد به رفتارهای دیکتاتورمآبانه و باندی حاکم بر خانه سینما/ به جای حذف سینماگران به فکر تأمین معیشت و حل مشکلات عدیده صنفی باشید! - 32

صلاحمند: خانه سینما تاکنون هیچ حمایتی از کهنه کاران سینما نداشته/ حذف، تعلیق و پالایش «هنرمند» در هر حرفه و کسوتی کاری غلط و غیرعملی است

حمیدرضا صلاحمند کارگردان سینما نیز در این خصوص اظهار داشت: خانه سینما تاکنون هیچ حمایتی از سربازان کهنه کار سینما نداشته و از این به بعد هم اگر نداشته باشد هیچ تغییری در زندگی ما حاصل نمی‌شود. مسئولان این نهاد باید بدانند پیشکسوتان «هنر» وجود دارند و تأیید و تکذیب و پالایش آن‌ها نمی‌تواند باعث از بین رفتن آثار، نام و جایگاه این اشخاص در سینمای کشور شود. حذف، تعلیق و پالایش «هنرمند» در هر حرفه و کسوتی کاری غلط و غیرعملی است. مسئولان خانه سینما باید بدانند تعلیق اشخاص در این نهاد که نهادی صنفی و متعلق به بخش گسترده‌ای از سینماگران است به هیچ عنوان عملی نخواهد شد و آن‌ها هرگز نباید دست به چنین کاری بزنند. بنده شخصا این خبر را پیش از این نشنیده بودم و با شنیدن آن دچار بهت و حیرت شدم.

انتقاد به رفتارهای دیکتاتورمآبانه و باندی حاکم بر خانه سینما/ به جای حذف سینماگران به فکر تأمین معیشت و حل مشکلات عدیده صنفی باشید! - 36

گیتی: حذف پیشکسوتان از صنوف خانه سینما ظلمی آشکار و غیرقابل بخشش است/ چرا به جای تدبیر برای رفع بحران ها و وضعیت معیشتی سینماگران چنین تصمیماتی اتخاذ می شود؟

حسین گیتی منتقد پیشکسوت سینما در خصوص بحران‌های عجیب در خانه سینما و تشکیل تشکلی موسوم به «کمیته تطبیق» برای غربالگری صنوف خانه سینما که نارضایتی عمومی سینماگران را در پی داشته است گفت: حذف پیشکسوتان از صنوف خانه سینما برخلاف اساسنامه و ظلمی آشکار و غیرقابل بخشش است؛ من معنای اینکه تعدادی از سینماگران با همکاران خود چنین رفتارهایی را می‌کنند متوجه نمی‌شوم و معتقدم رفتارها و تصمیمات سلیقه‌ای در خانه سینما باید از بین برود. کجای قانون خانه سینما آمده که مثلا فردی اگر بیش از ۲۰ سال سابقه کار ندارد باید از صنف حذف شود؟ همانطور که پیش‌تر هم اشاره کردم این نوع تصمیمات و رفتارها کاملا برخلاف اساسنامه خانه سینما است و اگر قرار است اساسنامه تغییر کند باید در مجمع عمومی و با حضور قاطبه سینماگران و رأی آن‌ها این اتفاق رخ دهد.

انتقاد به رفتارهای دیکتاتورمآبانه و باندی حاکم بر خانه سینما/ به جای حذف سینماگران به فکر تأمین معیشت و حل مشکلات عدیده صنفی باشید! - 40

علامی: بیش از ۶۰ درصد اعضای صنوف طبق قانون وزارت کار عضویت شان تعلیق می شود!/ مسئولان خانه سینما به کجا وصل هستند که به راحتی رفتارهای غیرقانونی انجام می دهند؟

ناهید علامی بازرس انجمن چهره پردازان سینمای ایران نیز در این باره به سینماپرس گفت: یکی از مسئولان وزارت کار به بنده اعلام کرد که افراد بازنشسته، کارمندان دولت، مدرسان و … طبق قانون نمی‌توانند عضو انجمن کارگری باشند و از این رو بعد از ثبت صنوف در وزارت کار بیش از ۶۰ درصد اعضای صنوف طبق قانون وزارت کار عضویت شان تعلیق می‌شود؛ این نکته‌ای است که بنده با مدیرعامل و رئیس هیأت مدیره خانه سینما در میان گذاشتم اما آن‌ها از من خواستند که در این رابطه سکوت کنم! بنده معتقدم با توجه به این شرایط بسیاری از اعضای خانه سینما حذف می‌شوند و یکی از دلایلی که این کمیته تطبیق هم در خانه سینما شکل گرفته و قرار است برخی پیشکسوتان را از صنوف حذف کنند اولین قدم برای انجام این کار باشد؛ مسئولان خانه سینما فعلا نمی‌خواهند این مسأله را رسما اعلام کنند اما در نهایت همه چیز برای اهالی سینما روشن خواهد شد.

انتقاد به رفتارهای دیکتاتورمآبانه و باندی حاکم بر خانه سینما/ به جای حذف سینماگران به فکر تأمین معیشت و حل مشکلات عدیده صنفی باشید! - 44

معاونیان: هیأت مدیره خانه سینما نباید تن به قوانین و خواسته های وزارت کار بدهد/ روح و احساس هنرمندان را با تصمیمات سلیقه ای خدشه دار نکنید!

 بهروز معاونیان صدابردار پیشکسوت سینما در گفتگو با سینماپرس اظهار داشت: هیأت مدیره خانه سینما نباید تن به قوانین و خواسته‌های وزارت کار بدهد؛ بنده معتقدم شاید اصلا اعضای هیأت مدیره خانه سینما به این فکر نکرده‌اند که چنین کاری تا چه میزان می‌تواند نادرست باشد. این وظیفه ما است که آن‌ها را آگاه کنیم با آن‌ها جلسه بگذاریم و صحبت کنیم و به آن‌ها تذکر بدهیم که هرگز نباید چنین رفتاری با هنر و هنرمند داشته باشند. خانه سینما اساسنامه مختص به خود را دارد و هرگز چنین مسأله‌ای در اساسنامه خانه سینما ذکر نشده است. حالا اگر قرار است بر اساس خواسته‌های وزارت کار اساسنامه خانه سینما دچار تغییر شود ما باید بند بند آن اساسنامه جدید را زیر ذره بین قرار دهیم و اجازه ندهیم که خواسته‌های وزارت کار مانع از دستیابی هنرمندان به حق مسلم شان شود.

انتقاد به رفتارهای دیکتاتورمآبانه و باندی حاکم بر خانه سینما/ به جای حذف سینماگران به فکر تأمین معیشت و حل مشکلات عدیده صنفی باشید! - 48

معصومی: خانه سینما هیچ دستاورد مثبتی برای اهالی سینما نداشته و حالا هم با این طرح جدید به ستیز با هنرمندان پیشکسوت روی آورده است

پروانه معصومی بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون در خصوص بحران‌های عجیب در خانه سینما و تشکیل تشکلی موسوم به «کمیته تطبیق» برای غربالگری صنوف خانه سینما که نارضایتی عمومی سینماگران را در پی داشته است گفت: خانه سینما هیچ دستاورد مثبتی برای اهالی سینما نداشته و حالا هم با این طرح جدید به ستیز با هنرمندان پیشکسوت روی آورده است؛ خانه سینما اصلا چه سرویسی به هنرمندان می‌دهد که حالا می‌خواهد آن‌ها را حذف کند؟ همه چیز از جمله عیدی‌های میلیاردی و وام مسکن و … که تنها برای بالادستی‌ها و مدیران خانه سینما است و بقیه سینماگران از مواهب بی نصیبند! خانه سینما هیچ وقت به فکر پیشکسوتان و هنرمندان نبوده و همیشه همه چیز در آن به برخی افراد خاص متعلق به طبقه بالادستی خانه سینما رسیده است! مثلا همین عیدی میلیاردی وزارت ارشاد تکلیفش چه شد؟ به چه کسانی رسید؟ چرا آقایان مشخص نکردند که این عیدی دقیقا به دست چه کسانی رسیده است؟ چرا اسامی دریافت کنندگان عیدی میلیاردی روشن نشد؟ شاید به دلیل اینکه آقایان مدل ماشین‌های خودشان را عوض کرده‌اند!

انتقاد به رفتارهای دیکتاتورمآبانه و باندی حاکم بر خانه سینما/ به جای حذف سینماگران به فکر تأمین معیشت و حل مشکلات عدیده صنفی باشید! - 52

رفیعی جم: هیأت مدیره خانه سینما باید آگاه باشد که هنرمند حذف شدنی نیست!/ هنرمندان سینما مدت ها است با مشکلات شدید دست به گریبان هستند

اصغر رفیعی جم تهیه کننده و فیلمبردار باسابقه سینما هم در این باره گفت: شرم بر تمامی کسانی که با هنر و هنرمند رفتارهای زشت و زننده می‌کنند؛ هیأت مدیره خانه سینما باید آگاه باشد که هنرمند حذف شدنی نیست! شما باید بدانید که حتی اگر جسم هنرمندان را حذف کنید هرگز نمی‌توانید آثار و روح آن‌ها را حذف کنید. این شرم آور است که ما کسی را که یک عمر کار فرهنگی و هنری انجام داده به جرم اینکه چند سالی است به هر دلیل خودخواسته یا غیر خودخواسته از فعالیت‌های فرهنگی و هنری دور شده است از خانه سینما حذف و عضویتش را تعلیق کنیم. سوأل بنده از آقایانی که چنین تصمیمات شرم آوری را گرفته‌اند این است که آیا مگر شما می‌توانید سعدی و حافظ را از تارک فرهنگ و هنر این مرز و بوم حذف کنید که حالا تصمیم به حذف هنرمندان پیشکسوت سینما گرفته‌اید؟ مگر امثال اورسن ولز و یا آلفرد هیچکاک از سینمای جهان حذف شدنی اند که با تصمیم نابخردانه شما هنرمندان ایرانی از سینما حذف شوند؟

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اولین ویدئو از زلزله‌زدگان ترکیه

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل

صادرات چاقوهای چینی با نام چاقوی زنجان از ایران (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین13 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، قیمت هرگرم طلا‌ی ۱۸ عیار نسبت به روز پنجشنبه ۷ هزار تومان افزایش یافت و به ۵۰۱ هزار تومان رسید. قیمت هر قطعه سکه طرح قدیم با افزایش ۱۰ هزار تومانی در بازار با قیمت ۴ میلیون و ۸۹۰ هزار تومان معامله شد. هر قطعه سکه امامی امروز با افزایش ۴۰ هزار تومانی نسبت به روز پنجشنبه به ۴ میلیون و ۹۱۷ هزار تومان رسید و هر قطعه نیم سکه با افزایش ۷ هزار تومانی، ۲ میلیون و ۴۸۰ هزار تومان به فروش رسید. ربع سکه امروز با افزایش ۳۵ هزار تومانی، یک میلیون و ۴۷۵ هزار تومان در بازار عرضه شد همچنین سکه گرمی با کاهش ۸ هزار تومانی به قیمت ۹۲۲ هزار تومان رسید. بیشتر بخوانید: قیمت جهانی فلز زرد امروز (۹۸٫۱۱٫۵) انتهای پیام/

لزوم راه اندازی مرکز ملی مطالعات آب‌های مشترک مرزی

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
آقای رضا اردکانیان افزود: امروز با همکاری دانشگاه تربیت مدرس دو تفاهم نامه رسما امضا شد و قرارداد‌های اجرایی آن نیز برای شروع کار تدوین خواهد شد. اردکانیان منابع آب مشترک در حوضه‌های آبریز مشترک را از اولویت‌های وزارت نیرو دانست و افزود: با توجه به نیاز‌ها باید بتوانیم از ظرفیت‌های تخصصی که در دانشگاه وجود دارد بهره‌مند شویم و مقدمات تاسیس مرکز ملی مطالعات آب‌های مشترک مرزی را فراهم کنیم. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیوزیر نیرو با اشاره به اینکه تفاهم نامه دوم درخصوص بخش اجتماعی دو موضوع آب و انرژی است گفت: تاکید در این تفاهم نامه بر موضوع مدیریت مصرف و شیوه‌های بررسی طرح‌ها و پررنگ‌تر دیدن وجه اجتماعی موضوع آب و انرژی است. راه‌اندازی هسته متناسب با موضوع تفاهم نامه در دانشگاه، ظرفیت سازی انسانی برای تربیت نیرو‌های تخصصی در کشور با استفاده از ظرفیت‌های طرفین، ارزیابی و پایش فعالیت‌های موسسات ملی، منطقه‌ای و بین المللی پیرامون موضوع تفاهم نامه، تسهیل تبادل داده، اطلاعات و گزارشات مورد نیاز موضوع تفاهم نامه با لحاظ حقوق معنوی و طبقه بندی آن‌ها. بخشی از زمینه‌های همکاری مشترک وزارت نیرو و دانشگاه تربیت مدرس است.
عصر ایرانعصر ایران15 ساعت قبل
مردان گرد آمده دور استاندار آذربایجان غربی با لهجه و گویش خودشان همه با هم سخن می‌گفتند. پاسخ خانم مروستی این بود: اینجا محلی است که بیشتر آنان را رانندگان خودروهای مسافرکش از شهرستان‌های آذربایجان غربی تشکیل می‌دهند. یکی از این ماشین خواب‌ها به خبرنگار ایرنا می‌گوید: هشت سال است که اینجا هستم. یکی دیگر از همین ماشین خواب‌ها که لیسانس حسابداری دارد و ۲۴ ساله است، می‌گوید: اگر هر کدام از ما روزی در حد ۹۰ تا ۱۰۰ هزار تومان درآمد در شهر خودمان داشته باشیم، قول می‌دهم ۸۰ درصد این ماشین خواب‌ها به خانه خودشان بر می‌گردند. مروستی: بر اساس بررسی‌ها، تعداد ماشین خواب‌ها ۵۰۰ نفرند که به طور میانگین ۲۰ تا ۴۰ سال سن دارند و همه متاهل و صاحب یک تا چهار فرزند هستند.
صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، رضا اردکانیان در برنامه نگاه یک شبکه اول سیما با تسلیت ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) و همچنین تسلیت به خانواده شهدای حادثه سقوط هواپیما افزود: در این ایام دو بار به مناطق سیل زده استان سیستان و بلوچستان سفر کردم. وی گفت: آخرین جمع بندی مجموعه‌های رسمی بین المللی حاکی از این است که از سال ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۵ میلادی از مجموع حوادث سیلاب، توفان، زلزله، موج گرما، رانش، آتشفشان و خشکسالی، بزرگترین حادثه مربوط به سیلاب بود به نحوی که ۴۳ درصد بلایای طبیعی مربوط به سیل بود. وزیر نیرو افزود: در این ۲۰ سال جمعیت ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون نفری (۵۶ درصد جمعیت کره زمین) تحت تأثیر سیلاب قرار گرفتند و ۱۵۷ هزار نفر در سیل جان باختند و خسارات قابل توجهی وارد شد به این ترتیب که ۲۵ درصد کل خسارات معادل ۶۶۲ میلیارد دلار در جهان مربوط به سیل بود. آقای اردکانیان گفت: ما باید آمادگی‌ها را برای کم کردن خسارات بالا ببریم. در سیل استان سیستان و بلوچستان در سال‌های ۸۹، ۹۲ و ۹۴ خسارات جانی هم داشتیم. یکی از درس‌های سیلاب فروردین امسال که ۲۴ استان را دربر گرفت این بود که با هماهنگی میان سازمان هواشناسی، وزارت نیرو، سازمان‌های امداد و نجات خسارات جانی نداشتیم و همکاری مردم استان سیستان و بلوچستان هم در سیل اخیر بسیار چشمگیر بود. وی افزود: نمودار‌ها نشان می‌دهد که از مهر تا شهریور بارش تجمعی در استان سیستان و بلوچستان در خشک‌ترین سال (۹۷ ۹۶) حدود ۲۰ میلی متر و پر بارش‌ترین سال (۹۳ ۹۲) بارش تجمعی حدود ۱۲۰ میلی متر بود و بارش امسال تا دی ماه نزدیک ۱۴۰ میلی متر بود که بالاترین عدد در ۵۰ سال اخیر است. وزیر نیرو گفت: این آمار‌ها حاکی از بارش وسیع است و با وجود اینکه سال قبل هم ترسالی بود بارش امسال از اول مهر تا ۲۰ دی در استان سیستان و بلوچستان ۴۵ برابر سال گذشته بود و خساراتی هم در معابر، آبگرفتگی جاده‌های روستایی و قطع برق در تعدادی از روستا‌ها داشتیم و البته در برخی از روستا‌ها هم سیستم برق رسانی به صورت دستی قطع شد تا کسی دچار برق گرفتگی نشود. آقای اردکانیان افزود: در استان سیستان و بلوچستان ۱۱ شهر و ۳۱۰ روستا، در استان کرمان ۶۶ روستا و در استان هرمزگان ۱ شهر و ۲۴۲ روستا خسارت دیدند که در مجموع ۵۳ هزار خانوار تحت تأثیر سیلاب قرار گرفتند و ما در زمان معقولی توانستیم وضع را به شرایط مطلوب برسانیم به این ترتیب که در بخش برق ۸۷۷ روستا در روز‌های نخست برق دار شدند. وی گفت: در استان سیستان و بلوچستان قبل از سیلاب اخیر نیز مشکل آبرسانی داشتیم و تعدادی از روستا‌ها با تانکر سیار آبرسانی می‌شدند و ما همزمان با سیلاب برنامه‌ای داشتیم که آبرسانی به ۲۱۶ روستا افتتاح شود که تعدادی از این‌ها که از شبکه تأمین سد زیردان استفاده می‌کردند آبرسانی متوقف شده بود که البته وضع عادی شده است. وزیر نیرو افزود: اکنون هر ۵ سد استان سیستان و بلوچستان آبگیری کامل و ۲ سد هم سرریز شدند. آقای اردکانیان با اشاره به اینکه در مجموع، شرایط استان سیستان و بلوچستان از حیث آب شیرین خوب است گفت: در بخش برق هم طرح‌های بزرگی را تا پایان سال در این استان با حجم حدود هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان افتتاح می‌کنیم که شامل توسعه نیروگاه، پست و خطوط انتقال و زیرساخت‌های دیگر است. وی افزود: در سفر اخیر رئیس جمهور به استان سیستان و بلوچستان موافقت شد که منابع لازم برای سرعت دادن به تکمیل سد کهیر و شهری پور فراهم شود که در همین دولت به بهره برداری می‌رسد. وزیر نیرو در پاسخ به سؤالی درباره آخرین وضع آب و برق در استان‌های کرمان و هرمزگان هم گفت: وضع خوب و در استان کرمان مشکلی نداریم و در استان هرمزگان نیز حجم قابل ملاحظه‌ای آب شیرین در سد استقلال و میناب جمع آوری شده است و در خصوص روستا‌ها هم مشکلاتی وجود دارد که در صدد رفع آن هستیم. وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چرا همچنان جدای از سیلاب اخیر در برخی روستا‌های استان سیستان و بلوچستان آبرسانی با تانکر انجام می‌شود؟ افزود: استان سیستان و بلوچستان پهناور است و روستا‌های پراکنده فراوانی دارد و در موضوع آبرسانی روستایی در سال‌های اخیر به ویژه از سال ۹۳ به بعد با اجازه‌ای که از مقام معظم رهبری برای برداشت از صندوق توسعه ملی گرفته شد جهش در موضوع آب روستایی در کشور داشته‌ایم. آقای اردکانیان گفت: بر اساس استاندارد‌های سازمان بهداشت جهانی برای بهره مندی روستاییان اگر یک روستایی با حدود حداکثر ۳۰ دقیقه پیاده روی به منبع آب دسترسی داشته باشد روستای برخوردار تلقی می‌شود و ما اگر همین استاندارد را ملاک قرار دهیم بیش از ۹۰ درصد روستا‌های ما برخوردار محسوب می‌شوند، اما ما دسترسی مناسب را اینگونه می‌دانیم که هموطنان روستایی مان مانند شهرنشینان به آب پایدار در منازل خود دسترسی داشته باشند و این دسترسی باید در همه ساعات شبانه روز باشد. وی افزود: طبق این تعریف، جمعیت برخوردار ما در مقطع سال ۹۲ و آغاز کار دولت ۱ میلیون نفر بود و به مدد توجه دولت، مجلس و اجازه مقام معظم رهبری در ۶ سال گذشته ۷ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر از هموطنان روستایی ما در ۱۰ هزار و ۶۰۰ روستا به شبکه آب سالم و پایدار دسترسی پیدا کرده‌اند که تا پایان سال ۱۴۰۰ این رقم به ۱۰ میلیون نفر می‌رسد که شاخص مهمی در جهان است. وزیر نیرو گفت: امروز با این شاخص می‌توانیم بگوییم که ۷۶ درصد جمعیت روستایی ما به شبکه آب سالم و پایدار دسترسی دارند که با اصلاح ساختاری صورت گرفته و یکپارچه کردن شرکت‌های آب و فاضلاب در شهر و روستا، آبرسانی به روستا‌ها و فاضلاب روستایی به میزان قابل توجهی توسعه یافته است. ادامه دارد.

نظرها

اخبار بیشتر