تاثیر شبکه‌های اجتماعی بر تبلیغات شرکت‌ها
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اجتماعی
تاثیر شبکه‌های اجتماعی بر تبلیغات شرکت‌ها

تاثیر شبکه‌های اجتماعی بر تبلیغات شرکت‌ها

ایسناخبرگزاری ایسنا |
در سال‌های اخیر استفاده گسترده از شبکه‌های اجتماعی از طریق ظهور گوشی‌های هوشمند موجب شده اطلاعات در هر مکان و زمانی در دسترس باشند و مشتریان بهتر بتوانند با شرکت‌ها ارتباط برقرار کنند. استفاده از شبکه‌های اجتماعی به تدریج موجب تغییر پلت‌فرم‌های استفاده شده برای تبلیغات از رسانه‌های سنتی به سمت شبکه‌های اجتماعی شده است.

به گزارش ایسنا، رسانه‌های اجتماعی گروهی از برنامه‌های کاربردی مبتنی بر اینترنت هستند که با اتکا به بنیان‌های فناورانه وب امکان ایجاد و تبادل محتوای تولید شده به وسیله کاربران را می‌دهند.

در پژوهشی که در خصوص «استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای کسب و کار در ایران» توسط مرتضی ملکی‌مین‌باش‌رزگاه (استادیار دانشکده اقتصاد) و مهری شهریاری (دانشجوی دکتری مدیریت بازاریابی) با روش مصاحبه و نمونه‌گیری گلوله برفی انجام شده، آمده است: «تبلیغات سنتی کسب و کار و رسانه‌های اجتماعی منجر به نگرش مثبت مشتریان نسبت به برند شرکت می‌شود و میزان تاثیرگذاری رسانه‌های اجتماعی بیشتر از تبلیغات سنتی است.»

طبق این پژوهش «سازمان‌ها با استفاده از رسانه‌های اجتماعی فرصت‌هایی را برای افزایش بهره‌وری، سهم بازار، ارزش بازار و سودآوری ایجاد می‌کنند. رسانه‌های اجتماعی فضای جدیدی را برای تبادل اطلاعات و اظهار نظرها بنا نهاده و تغییراتی را در افکار عمومی ایجاد کرده و به نیروی محرکه مهمی برای ترویج تغییرات اجتماعی تبدیل شده است. عصر دیجیتال فرصت‌ها و تنش‌هایی را در روابط کسب‌وکار ایجاد کرده است. با شناسایی و ارزیابی تنش‌ها و فرصت ‌ها در جهت توسعه روابط تجاری، عملکرد کسب‌وکار بهبود یافته و موجب ایجاد ارزش افزوده می‌شود.»

محققان می‌گویند: «رسانه‌های اجتماعی نه تنها برای شرکت‌های بزرگ چند ملیتی بلکه برای شرکت‌های کوچک و متوسط و سازمان‌های غیرانتفاعی و دولتی نیز قابل استفاده است. حرکت به سمت رسانه‌های اجتماعی را می‌توان از طریق چند عامل شرح داد که عبارتند از کاهش نرخ پاسخگویی به بازاریابی بر خط مانند بنر و ایمیل که برخی نیز وارد هرزنامه می‌شدند.

توسعه فن‌آوری راهی را برای توسعه زیرساخت‌های فن‌آوری و ابزارهای جدید ایجاد کرده است و افزایش جمعیت بر خط نیز به جذابیت‌ رسانه‌های اجتماعی کمک کرده است. تغییرات جمعیتی که افراد جوان مشتاق به برخط بودن داشته و استفاده از کانال‌های سنتی کاهش یافته است. ترجیح بیشتر مردم به اینترنت، عامل بسیار مهم‌تر نیز هزینه کمتر است و کمپین (بازاریابی) ویروسی، مشتریان بیشتری را در مقایسه با کمپین تلویزیونی و با هزینه کمتر جذب می‌کنند.»

یافته‌ها نشان‌ می‌دهند: «از جمله مزایا و فرصت‌های ایجاد شده، تحول عظیم در عرصه کسب و کار و بازاریابی اینترنتی است. در واقع با گسترش روز افزون استفاده از رسانه‌های اجتماعی، کسب وکار و بازاریابی از طریق این وسایل ارتباط جمعی جان تازه به صنایع بخشیده و با استفاده از این ابزارهای جدید، مشتریان را به خود وفادار ساخته است چرا که این رسانه‌ها در واقع ابزاری قدرتمند برای سازمان‌ها جهت رسیدن به مخاطبان هدف هستند.

استفاده از رسانه‌های اجتماعی منجر به خلق فرصت‌ها و ایجاد کسب‌و ‌کاری جدید و افزایش درآمد ناشی از فروش بیشتر می‌شود. رسانه‌های اجتماعی به کاربران توانایی انتخاب و فیلتر محتوا را می‌دهند. نام‌های تجاری به منظور آگهی کردن نام تجاری خود، ‌ جلب مشارکت و توسعه و تبلیغات دهان به دهان در این گونه پایگاه‌های اجتماعی حضور پیدا می‌کنند.»

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی ایران

شهریاری می‌گوید: از دیگر فرصت‌ها که کسب و کار می‌تواند از آن استفاده کند ارتباطات دو طرفه است، بیشتر شرکت‌ها از رسانه‌های اجتماعی برای ارتباط با اشخاص خارج از شرکت مانند مشتریان، فروشندگان، وعموم مردم استفاده می‌کنند و روابط خود با شرکا و مشتریان خود را مدیریت کرده و تصویر شرکتشان را بهبود می‌دهند.

برخی شرکت‌ها نیز آن را برای ارتباطات داخلی و رقابت با شرکت‌های دیگر به کار می‌گیرند و به شرکت‌ها اجازه می‌دهند تا با مصرف کنندگان نهایی با هزینه‌ی نسبتا کم و سطح بالایی از بهره‌وری نسبت به ابزارهای سنتی ارتباطات، تعامل به موقع و مستقیم داشته باشند. این شبکه‌ها مدل‌های کسب و کار جدیدی را ایجاد و موجب تغییرات از لحاظ بازار یابی، عملیات و مدیریت شده است. دسترسی آسان‌تر به اینترنت؛ رشد کاربران اینترنتی، اینترنت سریعتر و بهتر، گسترش سریع بازارهای جدید همه نشان دهنده عواملی است که شرکت را ممکن است تحت تاثیر قرار دهد.

در ادامه این پژوهش آمده است: اعتماد با توجه به محیط و فرهنگ‌های کشورهای مختلف متفاوت است و جزء یکی از عوامل مهم در استفاده از رسانه‌های اجتماعی است. یکی از مهمترین مسائل در رسانه‌های اجتماعی امنیت و محرمانه بودن آن است. نقش دولت در جلوگیری از آزار و اذیت وشایعات بی اساس سازمان‌ها نیز مهم است و دولت‌ها وب‌سایت‌های رسانه اجتماعی را از نظر انطباق یا تخطی از الزامات حقوقی، آداب و رسوم اجتماعی و مشوق‌های اقتصادی ارزیابی میکنند.

در نتایج این پژوهش آمده است: رسانه‌های اجتماعی در عرصه‌ی کسب و کار و بازار یابی اینترنتی تحول ایجاد کرده‌اند. این رسانه‌ها نه تنها در دنیای مجازی مشتریان زیادی را به خود جذب کرده‌اند، بلکه مکانی برای تبلیغات شرکت‌ها نیز هستند. از این رو شناخت فرصت‌ها و چالش‌های استفاده از رسانه‌های اجتماعی در امور کسب و کار و بازاریابی ضروری به نظر می‌آید.

با افزایش تعداد کاربران اینترنت، استفاده از شبکه‌های اجتماعی نیز افزایش یافته است و رسانه‌های اجتماعی بستر مناسبی را برای کسب و کار جهت بازار یابی و فعالیت‌های ترفیعی شرکت ایجاد کرده‌ است. با برنامه ریزی درست و مناسب همزمان با استفاده ‌از روش‌های مناسب با تعریف دقیق بازار هدف از ابزارهای جدید شبکه‌‌های اجتماعی می‌توان استفاده کرد تا بتوان از مزایای آن بهره مند شد. کسب و کارها می‌توانند با حضور فعال خود در شبکه‌های اجتماعی مشتریان را از محصولات جدید، ویژگی‌ها، فعالیت‌های ترفیعی و تبلیغاتی خود با هزینه بسیار کمتر از فعالیت‌های بازار یابی سنتی مطلع سازند.

این پژوهش در شماره دوم نشریه مجله جهانی رسانه منتشر شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

لزوم جلوگیری از بخشی نگری در حریم شهر تهران

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
زهرا نژادبهرام عضو شورای اسلامی شهر تهران در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما درباره اهمیت راه اندازی سامانه پایش حریم شهر تهران افزود: از این طریق میزان کنترل بر حریم شهر را افزایش یافته و دقت آن بیشتر می‌شود. هرچه میزان حضور مدیران شهری در حوزه حریم شهر تهران بیشتر شود، پیشگیری از بروز تخریب‌های احتمالی در آن هم بیشتر می‌شود. عضو شورای اسلامی شهر تهران افزود: در طرح جامع شهر تهران در سال ۸۶ به صراحت اشاره شده است که بیش۵ هزار کیلومتر مربع برای حریم شهر تهران در نظر گرفته شده است. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیوی گفت: تقسیمات کشوری در شهر تهران در سه بخش شمیرانات، ری و تهران دارد. اگر بخواهیم حریم شهر تهران را در قالب این تقسیمات کشوری تعریف کنیم از حریم چیزی باقی نخواهد ماند.

تمامی اتباع خارجی حاضر در همدان از نظر ابتلا به کرونا کنترل شدند

ایرناایرنا7 ساعت قبل
منوچهر کرمی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: پیرو شرایط جهان مبنی بر انتشار ویروس جدید کرونا در آسیای جنوب شرقی و برگزاری جشنواره ملی «ایران باشکوه» در همدان، اقداماتی برای کنترل گروه‌های خاصی که با هماهنگی قبلی وارد استان همدان شدند، توسط علوم پزشکی همدان صورت گرفت. وی اضافه کرد: در گام نخست تمامی بیمارستان‌ها و اتاق‌های ایزوله تنفسی به حال آماده باش درآمدند و مکاتباتی با واحدهای بهداشتی و مراکز تابعه درباره حساسیت این موضوع، ضرورت آموزش و اطلاع رسانی صورت گرفت. معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان بیان کرد: به دنبال رایزنی با مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان، تمامی گردشگران خارجی ساکن در هتل‌های استان معاینه شدند و هیچکدام مشکلی نداشتند. کرمی افزود: به بانک‌های ملی و دیگر بانک هایی که اقدام به فروش ارز مسافرتی می‌کنند نیز حساسیت این موضوع اطلاع رسانی شده است. وی ادامه داد: شهروندان در صورت داشتن علائم خاص و شدید مثل تب بالا، لرز شدید بدن، خلط خونی، تنگی نفس و مشکل ریوی می‌توانند به مراکز زیر نظر علوم پزشکی همدان مراجعه کنند.

ویدئو / وضعیت آبگرفتگی در برخی از نقاط اهواز

ایسناایسنا1 روز قبل
موج جدید بارش باران در شهرستان اهواز باعث آبگرفتگی برخی از معابر نقاط مختلف این شهرستان شده است. بیشترین میزان این بارش‌های اخیر مربوط به شهر «بستان» بوده است. در شهر اهواز نیز حدود ۲۲ میلی‌متر بارن باریده است که موجب آبگرفتگی معابر و بروز مشکلاتی در عبور و مرور شهروندان شده است. شهروندان مناطق آبگرفته به دلیل افزایش بیماری‌ها و عدم رسیدگی مسئولان شهری در رفع مشکلات پیش‌آمده معترض‌اند و خواستار رفع فوری مشکلات محله‌هایشان هستند. تصویربردار: مهناز دژبان / تدوینگر: آرام توکلی

کمک دستگاه قضا به صیانت از حریم شهر

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
هدف از راه اندازی سامانه پایش حریم شهر تهران جبران این کمبود جدی است. گلپایگانی ادامه داد: خوشبختانه دستگاه قضا بصورت فعال در بحث پاسداری از حریم کمک زیادی به شهرداری کرده است. امیدواریم نتایج همه هماهنگی‌ها به بهتر شدن وضعیت حریم شهر تهران و شهر‌های اطراف بیانجامد. حریم شهر تهران از نظر مساحتی نزدیک به دو برابر محدوده تهران است. بطور حتم سامانه پایش حریم شهر تهران کمک بیشتری در این رابطه به ما خواهد کرد.

منع واردات پسماندهای پلاستیکی غیرقابل بازیافت در مالزی + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، دولت مالزی اعلام کرده است طی ۳ ماه گذشته ۱۵۰ کانتینر زباله پلاستیکی را به ۱۳ کشور مبدا این زباله‌ها باز پس فرستاده است. از سه ماه گذشته ۱۵۰ کانتینر زباله به کشور‌های تولید کننده باز پس فرستاده شده‌اند که بیشترین آن با ۴۳ کانتینر متعلق به فرانسه است. همچنین ۴۲ کانتینر به انگلیس، ۱۷ کانتینر به آمریکا، ۱۱ کانتینر به کانادا، ۱۰ مورد به اسپانیا و مابقی به هنگ کنگ، ژاپن، سنگاپور، پرتغال، چین، بنگلادش، سریلانکا و لیتوانی برگردانده شده‌اند. وی پیش‌بینی کرد ۱۱۰ کانتینر دیگر نیز تا اواسط سال جاری میلادی باز پس فرستاده می‌شود. بیشتر بخوانید: لحظه شکار یک مرد توسط ببر + فیلمانتهای پیام/
رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش خبرنگار رکنا، جهان روزهای تلخی را به دلیل شیوع ویروس کرونا سپری می‌کند، بار دیگر ثابت شد که هرچقدر نیز انسان در علوم رشد کند باز ناشناخته‌های زیادی وجود دارد. حال خبری در فضای مجازی منتشر شده است که خبر می‌دهد نخستین بیمار مبتلا به کرونا در ایران شناسایی شد. حسین عرفانی رئیس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی رکنا، درباره این شایعه تاکید کرد: هیچ مورد مثبت مبتلا به ویروس کرونا در ایران دیده نشده است و این خبر کذب محض است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

آمریکا ارسال تسلیحات به عراق را متوقف کرد

ایرنا12 ساعت قبل

درخواست مهناز افشار از قوه قضائیه +عکس

اقتصاد آنلاین2 روز قبل

عکس | همسر و دختر ناصر حجازی کنار مجسمه او

همشهری1 روز قبل

نگاهی سخت‌گیرانه به تیم ملی بسکتبال با ویلچر ایران حاکم است/ بسکتبال با ویلچر ایران شانس زیادی برای کسب مدال در پارالمپیک توکیو دارد/ اعزام نشدن تیم ملی بسکتبال با ویلچر به پارالمپیک باعث مهاجرت ورزشکاران می‌شود/ کمیته ملی پارالمپیک اگر مشکل مالی دارد باید به دنبال اسپانسر برود/ ورزشکاران معلول می‌توانند برای دیگران الگو باشند

اعتمادآنلاین1 روز قبل

شناسنامه شهید حاج قاسم سلیمانی در قم رونمایی شد

ایرنا1 روز قبل

فیلم | جدیدترین گزارش‌ها از ویروس مرموز؛ افزایش قربانیان و آغاز درمان با داروی ایدز

همشهری2 روز قبل

کشور را وارد آزمون و خطای بی‌نتیجه مذاکره نکنید

تسنیم1 روز قبل

برگزاری همه‌پرسی در فلسطین با مشارکت ساکنان اصلی آن تنها راه پایان اشغال فلسطین است

خانه ملت11 ساعت قبل

گل دیوگو دالوت به ترانمر (ترانمر ۰-۲ منچستریونایتد)

طرفداری2 روز قبل

یک عضو کمیسیون بهداشت مجلس: قوه قضاییه با وزیر امور خارجه برخورد کند

رکنا1 روز قبل