منصوره اتحادیه را در «شوکران» ببینید/ آیا «توهم توطئه» بر ما غلبه کرده است؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. فرهنگ
منصوره اتحادیه را در «شوکران» ببینید/ آیا «توهم توطئه» بر ما غلبه کرده است؟

منصوره اتحادیه را در «شوکران» ببینید/ آیا «توهم توطئه» بر ما غلبه کرده است؟

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
قسمت بیست‌وسوم برنامه تلویزیونی «شوکران» با حضور دکتر منصوره اتحادیه بانوی ۸۶ ساله تاریخ ایران دوشنبه ۱۸ آذر ساعت ۲۱ روی آنتن شبکه چهار سیما می‌رود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، دکتر منصوره اتحادیه از برجسته‌ترین مورخان ایرانی، استاد پیشکسوت دانشگاه تهران و موسس و مدیر «نشر تاریخ ایران» است و در شوکران بیست‌وسوم درباره درس‌های تاریخ برای ایران امروز، تئوری تاریخ مردمی و نظریه تاریخ نو، توهم توطئه در تاریخ‌نگاری معاصر، فهم تازه از تاریخ مشروطه، قهرمان و ضدقهرمان در تاریخ، آگاهی‌های کاذب تاریخی و … با پیام فضلی‌نژاد، سردبیر شوکران گفتگو کرده و به ارزیابی جامعی از وضع تاریخ و مورخان در ایران کنونی پرداخته است.

دکتر منصوره اتحادیه، هشتم اسفند سال ۱۳۱۲ در خانواده‌ای که از طرف پدر به تجار آذربایجان و از مادر به خاندان قاجار می‌رسید، متولد شد، دوران کودکی‌ اتحادیه در سال‌های اشغال ایران در جنگ جهانی دوم گذشت، او در آن سال‌ها با معلم سرخانه، تحصیل را دنبال کرد و سپس برای گذراندن دوره متوسطه به انگلستان رفت، تحصیلات عالی دانشگاهی را با انتخاب رشته تاریخ در اسکاتلند پشت سر گذاشت و موفق به اخذ درجه فوق لیسانس و دکترای تاریخ از دانشگاه ادینبورگ بریتانیا شد.

اتحادیه پس از بازگشت به ایران در دانشگاه تهران، واحدهای درسی مختلفی از جمله تاریخ قاجاریه، جنبش‌های یکصد ساله اخیر و تاریخ خاورمیانه را تدریس کرد و در سال ۱۳۶۲ با تأسیس «نشر تاریخ ایران» فعالیت‌های علمی و تاریخی خود را گسترش داد که این مؤسسه تا به امروز به فعالیت خود ادامه داده است.

در خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

منصوره اتحادیه را در «شوکران» ببینید/ آیا «توهم توطئه» بر ما غلبه کرده است؟ - 5

از جمله آثار او می‌توان به تدوین و تالیف کتاب‎هایی چون «پیدایش نشر تاریخ و تحول احزاب سیاسی در مجلس سوم»، «تاریخ غفاری با همکاری سیروس سعدوندیان»، «خاطرات و اسناد حسینقلی‌خان نظام السلطنه مافی»، «گزیده‌ای از مجموعه اسناد عبدالحسین میرزا فرمانفرما با همکاری سیروس سعدوندیان»، «نامه‌های یوسف مغیث السلطنه»، «سیاق عشیرت در عصر قاجاریه»، «آمار دارالخلافه تهران: اسنادی از تاریخ اجتماعی تهران در عصر قاجار»، «خاطرات تاج‌السلطنه با همکاری سیروس سعدوندیان»، «پیدایش و تحول احزاب سیاسی مشروطیت، دوره‌های یکم و دوم مجلس شورای اسلامی»، «شیوه تاریخ نگاری»، «حکومت کرمانشاهان، به همراه اعظم غفوری» و«اینجا طهران است»(مجموعه مقالاتی درباره ی طهران ۱۳۴۴–۱۲۶۹ه‍.ق) اشاره کرد.

در فصل جدید برنامه «شوکران» که از آبان ۹۸ روی آنتن شبکه چهار سیما رفته است، اندیشمندان برجسته داخلی و خارجی از جمله سیدحسین نصر، احمد مهدوی دامغانی، شیرین هانتر، منصوره اتحادیه، آیت‌الله سیدمحمد مهدی میرباقری، کریم مجتهدی، حاتم قادری، مهدی محسنیان‌راد، باقر ساروخانی، لوریس چکناواریان، ابوالحسن تنهایی به همراه دیگر دانشوران برجسته ایرانی حضور دارند.

«شوکران» که به اساسی‌ترین مسایل فکری کشور می‌پردازد، به تهیه‌کنندگی و سردبیری پیام فضلی‌نژاد، محصول مشترک شبکه چهارسیما و حوزه هنری است.

بازپخش «شوکران» روزهای سه‌شنبه ۱۰ صبح، جمعه ۱۴ ظهر، شنبه ۱ بامداد است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

کرد آنلاینکرد آنلاین11 ساعت قبل
عصر کرد - سنندج - رییس آموزش وپرورش استثنایی کردستان گفت: در قالب اردوهای یک روزه آشنایی با مشاغل، علائق، توانمندی‌ها و مسیرآینده شغلی دانش‌آموزان با نیازهای ویژه استان شناسایی می‌شود. رییس آموزش وپرورش استثنایی کردستان با اشاره به کسب اطلاعات و برنامه‌ریزی‌های شغلی، تقویت، توسعه فرهنگ کارآفرینی وخود اشتغالی به‌عنوان اهداف اصلی این بازدیدها اضافه کرد: دانش آموزان با نیازهای ویژه به این شیوه اطلاعات مفیدی را در زمینه مشاغل و ترسیم آینده شغلی کسب می‌کنند. وی با بیان اینکه مفاهیم آموزش شغلی می‌تواند در خلال برنامه‌ریزی تحصیلی به دانش آموزان آموزش داده شود، یادآور شد: تلاش ما ایجاد زمینه وآماده‌سازی دانش آموزان با نیازهای ویژه برای ورود به بازار کار و داشتن یک زندگی مستقل برای تامین آینده آن‌ها است. رنجبر تاکید کرد: آموزش شغلی نه تنها منجربه تربیت دانش‌آموزانی خودکفا واجتماعی می‌شود بلکه به تربیت نیروی انسانی کارآمد درمسیر رشد کشوروکارهای تولیدی مفید برای جامعه منجر می‌شود. در سال تحصیلی جاری حدود هشت هزار دانش‌آموز با نیازهای ویژه (استثنایی) در مدارس عادی و مراکز آموزشی ویژه استان مشغول به تحصیل هستند.
تابناکتابناک10 ساعت قبل
سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه استخدام همه معلمان حق التدریس ممکن نیست، گفت: نباید این انتظار و تصور غلط را در میان معلمان نسبت به مصوبه مجلس ایجاد کرد. سیدحمایت میرزاده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره روند اجرای قانون استخدام نیروهای حق التدریس، اظهار کرد: دولت در اجرای قانون استخدام معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی به نحوی عمل کرد که مجلس مجبور به تدوین استفساریه تبصره ۱۰ماده ۱۷ قانون تعیین تکلیف معلمین حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش شد تا قانون به درستی اجرایی شود. نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آموزش و پرورش می‌تواند بخش بزرگی از مشکلات نیروهای حق التدریس را برطرف کند، افزود: البته از سوی دیگر این تصور ایجاد که قانون مجلس سعی دارد تمامی نیروهای حق التدریس را به استخدام آموزش و پرورش در آورد که چنین چیزی ممکن نیست. معلمان با چه شرایطی می‌توانند جذب آموزش و پرورش شوند؟ وی ادامه داد: در قانون استخدام معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی، قید شده معلمان در رشته‌های مورد نیاز آموزش و پرورش، در مقطع تحصیلی و با جنسیت مورد نیاز آموزش و پرورش و نهایتا در استان و شهرستان مد نظر آموزش و پرورش این استخدام‌ها صورت گیرد. سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه در مقطع کنونی نمی‌توان آموزش و پرورش را متهم به تخلف کرد، گفت: اما تعلل و سهل انگاری در قبال نیروی انسانی و قانون استخدام نیروهای حق التدریس مشهود است که ما را به وضعیت امروز رسانده و موجب نارضایتی معلمان حق التدریس شده است.
مهرمهر9 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، جدیدترین اثر سید جواد طباطبایی با عنوان کتاب «ملت دولت و حکومت قانون (جستار در بیان نص و سنت)» به همت انتشارات مینوی خرد در ۳۱۵ صفحه به بهای ۷۵۵,۰۰۰ ریال منتشر شد. سید جواد طباطبایی (زادهٔ ۲۳ آذر ۱۳۲۴) استاد دانشگاه و پژوهشگر ایرانی در زمینهٔ فلسفه و تاریخ و سیاست است. نه ایدئولوژی و نه «تفکر» محض علم سیاست نیست، اما هر دو بحث می‌تواند مباحثی در علم سیاست باشد. نمایندگی، برابر مر قانون اساسی یا ملی است یا نمایندگی نیست! برابر هر دو قانون اساسی، از زمانی که نماینده‌ای از «ملت تورک» یا «کورد» سخن بگوید، نمایندگی او از درجه اعتبار ساقط است.
برترین‌هابرترین‌ها10 ساعت قبل
خبرگزاری خبرآنلاین: محمد قنبری تهیه‌کننده مسابقه «پنج ستاره» گفت: فصل جدید مسابقه «پنج ستاره» با اجرای حمید گودرزی از این هفته، پنجشنبه و جمعه هر هفته روی آنتن شبکه پنج سیما می‌رود. وی اضافه کرد: دکور این برنامه به گونه طراحی شده است که جایگاهی برای تقریبا صد نفر از تماشاچیان در نظر گرفته شده و دارای سه بخش برای انجام سه مرحله مسابقه است. قنبری گفت: در هر قسمت از این مسابقه، ۲ شرکت کننده حضور دارد که در سه مرحله با هم رقابت می‌کنند. در مرحله اول از شرکت کنندگان ۷ سوال، مرحله دوم ۵ سوال و مرحله سوم ۸ سوال مشترک پرسیده می‌شود. فصل جدید «پنج ستاره» با اجرای حمید گودرزی پنجشنبه و جمعه هر هفته ساعت ۲۱ به مدت ۵۰ دقیقه از شبکه پنج سیما پخش می‌شود.
ایمناایمنا10 ساعت قبل
عینک ریبن بین مردم خونگرم و شوخ آبادان حکم کارت شناسایی دارد. ریبن بین مردم این منطقه با هر لباس و تیپی ست می‌شود. بعضی‌ها آن را روی سر می‌گذارند، برخی آن را از بالاترین دکمه پیراهن آویزان می‌کنند و عده‌ای هم زیر آفتاب تند این شهر یا حتی شب‌ و گاهی توی خانه هم آن را به چشم می‌زنند.
ایسناایسنا9 ساعت قبل
با توجه به ابلاغ بخشنامه دانشگاه مبنی بر ممنوعیت پذیرایی اجباری و عدم برگزاری پذیرایی‌های مجلل در جلسات دفاع پایان نامه و نظر به تاکید شورای راهبری مدیریت سبز دانشگاه تربیت مدرس مبنی بر عدم استفاده از مواد پلاستیکی در تمامی جلسات، ‌همایش‌ها و کنفرانس‌ها در دانشگاه، ‌ ویژگی‌های داوطلبانه برگزاری جلسات دفاع سبز در دانشگاه تشریح شد. به گزارش ایسنا، دکتر آرش رضایی عضو دبیرخانه شورای راهبری مدیریت سبز دانشگاه با اشاره به ویژگیهای داوطلبانه پذیرایی سبز در جلسات دفاع پایان نامه و رساله اظهار داشت: طبق اعلام معاونت محترم پژوهشی اراده دانشگاه پرهیز از پذیرایی اجباری در جلسات دفاع دانشجویان است. وی ادامه داد: با این حال دانشجویانی که تمایل به پذیرایی مختصر در جلسات دفاع پایان نامه و رساله خود دارند می‌توانند مواردی را در جهت حفظ محیط زیست لحاظ کنند. به گزارش روابط عمومی دانشگاه تربیت مدرس، جلسه دفاع سبز بدون استفاده از مواد پلاستیکی و غیر قابل بازیافت، اولین بار در دانشکده علوم پزشکی دانشگاه برگزار شد و با فرهنگ سازی مناسب در این خصوص، ‌ جلسات دفاع دیگری نیز در این دانشکده به صورت سبز برگزار گردید که با توجه به پیشگامی دانشگاه تربیت مدرس در زمینه مدیریت سبز و توجه به حفظ محیط زیست، این موضوع باید در تمامی جلسات دفاع مورد توجه قرار گیرد. انتهای پیام

نظرها

اخبار بیشتر