حقایقی جالب و خواندنی درباره بدنتان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برترین‌ها
  4. سرگرمی

حقایقی جالب و خواندنی درباره بدنتان

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها |
در این مطلب با برترین‌ها همراه باشید تا اطلاعاتی جالب و مفید را درباره بدن انسان که احتمالا تاکنون نشنیده‌اید را در اختیار شما قرار خواهیم دهیم.

برترین‌ها: در این مطلب برترین‌ها اطلاعاتی جالب و مفید را درباره بدن انسان در اختیار شما قرار خواهیم دهیم که احتمالا تاکنون نشنیده‌اید.

۱. انسان به معنای واقعی کلمه می‌درخشد!

حقایقی جالب و خواندنی درباره بدنتان - 3

اگرچه این درخشش در بعضی از عروس‌های دریایی و دیگر موجودات دریایی بسیار بیشتر و آشکارتر است، با این حال هر موجود زنده‌ای بر روی سیاره زمین از جمله انسان‌ نیز از خود نور تابش می‌کند. این پدیده بیولومینانس (زیست تابی) نامیده می‌شود و تنها تفاوت در مورد ما انسان‌ها این است که ما به هیچ وجه نمی‌توانیم نور خود را ببنیم. این نور ۱۰۰۰ برابر کم نورتر از نوری است که چشمان ما می‌تواند به طور طبیعی ببینند. اما می‌توانید این نور را از طریق یک دوربین بسیار حساس در یک اتاق عایق نور مشاهده کنید. این نور در طول روز روشن‌تر و در شب کم نور است و درخشان‌ترین نور از چهره‌های ما ساطع می‌شود!

۲. قویترین دوربین دنیا

حقایقی جالب و خواندنی درباره بدنتان - 8

قویترین دوربینی که بشر تاکنون توانسته است تولید کند ۴۰۰ مگاپیکسل قدرت دارد. البته شما به چنین دوربینی نیاز ندارید، چونکه چشمان شما بسیار بهتر از آن است! بله چشمان شما به اندازه یک دوربین ۵۷۶ مگاپیکسلی قدرت دارد!

۳. همه ما دونده مسافت‌های طولانی هستیم …

حقایقی جالب و خواندنی درباره بدنتان - 12

قلب انسان، کوچک، اما بسیار قدرتمند است. در طول یک روز، قلب آن‌قدر به طور موثر خون پمپاژ می‌کند که این خون بیش از ۱۹۰۰۰ کیلومتر را در درون رگ‌های بدن طی می‌کند. این مسافت برابر با ۴ بار طی کردن قاره آمریکا از غرب به شرق است! موضوع فقط این نیست و اگر شما بتوانید تمام رگ‌ها و مویرگ‌های بدن را به صورت یک خط مستقیم درآورید، این خط نه یک بار بلکه چندین بار دور زمین می‌چرخد!

۴. شما به اندازه یک شامپانزه مو دارید!

حقایقی جالب و خواندنی درباره بدنتان - 16

احتمالا یکی از تفاوت‌های بزرگ بین انسان‌ها و شامپانزه‌ها را در تفاوت میزان موی آن‌ها می‌دانید، ولی اشتباه می‌کنید و تفاوتی بین این دو در میزان موی بدنشان نیست! اما این که شما موی زیادی روی بدن خود نمی‌بینید بدان معنا نیست که شما کمتر از شامپانزه‌ها مو دارید. در واقع بدن ما نیز به اندازه بدن شامپانزه‌ها مو دارد. دانشمندان هنوز نتوانسته‌اند به پاسخی جامع و پذیرفتنی در مورد دلیل از دست دادن خز‌های کلفت بدنمان دست پیدا کنند، اما شاید این امر به این دلیل رخ داده که بتوانیم راحت‌تر عرق کنیم و از ابتلا به انگل‌هایی مانند شپش و کنه جلوگیری شود.

۵. عطسه با سرعت نور!

حقایقی جالب و خواندنی درباره بدنتان - 20

ریه‌های شما قادر است هوا را آنقدر قدرتمند بیرون دهند که با سرعت ۱۶۱ کیلومتر در ساعت حرکت کند. البته این سرعت درمورد عطسه‌های شدید صدق می‌کند. یک عطسه همچنین می‌تواند ۱۰۰هزار میکروب را وارد هوا کند.

۶. بدن شما می‌داند چه موقع زیر آب است.

حقایقی جالب و خواندنی درباره بدنتان - 24

بدن یک مکانیزم ویژه برای مدیریت ورود به آب دارد. این مکانیزم، رفلکس غواصی نامیده می‌شود، و تقریبا در هر نوع پستاندار از جمله انسان وجود دارد. این رفلکس با هدایت اکسیژن به قلب و مغز، آن را در بدن شما توزیع می‌کند. لحظه‌ای که در آب فرو می‌روید، بدن به طور خودکار ضربان قلب را کاهش می‌دهد، رگ‌های خونی را منقبض می‌کند و گلبول‌های قرمز خون ذخیره شده در طحال را آزاد می‌کند.

در وبسایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سرگرمی دنیا

۷. دلیل چروک شدن انگشتان در آب

حقایقی جالب و خواندنی درباره بدنتان - 29

اگر انگشت‌های دست و پای شما بیش از ۱۰ دقیقه درون آب قرار داشته باشند، پس از خارج شدن از آب، خیلی زود متوجه خواهید شد که این قسمت‌ها از بدن دچار چین و چروک شده‌اند. پزشکان متوجه شده‌اند که اگر ارتباط برخی از اعصاب به انگشتان دست قطع شود، واکنش چروک شدن پوست پس از تماس با آب قطع می‌شود؛ بنابراین چروک شدن انگشت‌ها نشانه‌ی بی عیب بودن شبکه عصبی بدن است.

در واقع این واکنش برای تعیین وضعیت شبکه عصبی بدن نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. این چین و چروک‌ها نتیجه واکنش بدن برای چنگ زدن بهتر در آب است. در پژوهشی انجام شده در سال ۲۰۱۳، از بیست نفر خواسته شد تا ۴۵ شیء در اندازه‌های مختلف را جابجا کنند. در نهایت مشخص شد که اشیای‌تر با پوست چروکیده (پس از تماس با آب) بهتر جابجا می‌شوند.

۸. جمله منسوخ شده: ما تنها از ۱۰درصد مغزمان استفاده می‌کنیم!

حقایقی جالب و خواندنی درباره بدنتان - 34

همه چیز را درباره این جمله «ما تنها از ۱۰درصد مغزمان استفاده می‌کنیم.» فراموش کنید. این افسانه از یک تحقیق منسوخ شده می‌آید که تنها بیان می‌کند ما از تمام ظرفیت مغز خود استفاده نمی‌کنیم، اما چیزی در مورد ۱۰درصد بیان نمی‌کند. امروزه با اطمینان می‌دانیم که مغز ما همیشه و همه زمان و حتی در خواب هم فعال است. اگر ما صرفا از ۱۰درصد مغزمان استفاده می‌کنیم پس چرا باید ۲۰درصد از انرژی بدن ما را در طول روز مصرف می‌کند؟

۹. فلفل نبین چه ریزه!

حقایقی جالب و خواندنی درباره بدنتان - 38

انگشت کوچک دستان خود را دست کم نگیرید! نیمی از تمام قدرت دست شما از انگشت کوچک می‌آید. انگشت کوچک شما برای تأمین قدرت از انگشت میانی استفاده می‌کند. بدون انگشت کوچک، گرفتن و برداشتن اجسام توسط دست بسیار سخت و ضعیف می‌شود. این انگشت همچنین زمانی که با ابزارآلات مختلف کار می‌کنید، حرکت مچ دست را کنترل می‌کند.

۱۰. دندان‌ها در واقع سفید نیستند!

حقایقی جالب و خواندنی درباره بدنتان - 42

دندان‌های انسان توسط یک ماده منحصر به فرد به نام مینای دندان پوشانده شده است که سخت‌ترین و محکم‌ترین چیزی است که یک موجود زنده می‌تواند داشته باشد. این ماده سخت‌تر از فولاد است، مورد دیگر در مورد مینای دندان این است که این ماده سفید نیست بلکه نسبتا شفاف و با سایه‌ای از رنگ آبی است. رنگی که ما می‌بینیم به دلیل لایه دومی است که در زیر مینای دندان وجود دارد.

منبع: BrightSide

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مناظر برفی استان فارس

مهرمهر2 روز قبل
به گزارش خبرنگار مهر، بارش برف باعث شد که طبیعت فارس جلوه‌های بی نظیری داشته باشد. چشم اندازهایی که برای گردشگری زمستانه گزینه‌های مناسبی به شمار می‌رود.

بشنوید | پزشک معالج شجریان از وضعیت استاد می‌گوید

همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر عباسی پزشک هماهنگ‌کننده تیم پزشکان معالج محمدرضا شجریان گفت: آقای شجریان برای چکاپ و کنترل بیشتر اینجا هستند و هرچندوقت یک‌بار ما دو روز در خدمت ایشان هستیم. آقای شجریان یکی دو روز آینده مرخص می‌شود. او ادامه داد: شرایط اصلا وخیم نیست و او برای رسیدگی‌های جزیی که لازم بوده اینجا است و تنها به‌ خاطر کنترل بیشتر در سی‌سی‌یو بستری شده است. فایل صوتی توضیحات پزشک معالج را بشنوید:

فیلم/ مانکن‌های زنده یا پروژه سینمایی؟

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به تازگی فیلمی مربوط به خیابان ولیعصر تهران منتشر شده است که گفته می‌شود مانکن‌های زنده در ویترین قرار دارند ولی گویا برخلاف شایعه منتشر شده این فیلم مربوط به صحنه فیلمبرداری یک پروژه سینمایی است.
رکنارکنا1 روز قبل
ویدیویی از کتایون ریاحی را منتشر می‌کنند و می‌نویسند که او بابت انتشار این ویدیو، ممنوع‌الکار شده است. و مهم‌تر از همه این‌که اساسا کتایون ریاحی کاری نمی‌کند که ممنوع‌الکار شده باشد. در تصاویر حضور بدون حجاب خانمی در کنار ابی جلب توجه می‌کرد که ظاهرا کتایون ریاحی به نظر می‌رسید. این دو، با هم روبوسی کردند و کسی حتی به این فکر هم نکرد که شاید این زن فقط شبیه کتایون ریاحی باشد. این برنامه نیز پخش شد و مشخص شد که ممنوع‌التصویری و ممنوع‌الکاری کتایون ریاحی باز هم شایعه‌ای بیش نبوده است.
همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، گفته می‌شود این زن ۶۰ ساله طی این رقابت‌ که در هتلی واقع در منطقه «هاروی بی» در ایالت «کوئینزلند» استرالیا برگزار شد، دچار حمله ناگهانی و تشنج شده است. ویدیوهای منتشر شده از این مسابقه نشان می‌دهد که این زن پیش از تشنج به سرعت در حال خوردن کیک‌های «لامینگتون»، نوعی کیک اسفنجی سنتی استرالیایی پوشیده از شکلات و پودر نارگیل بوده است. به محض دست دادن حمله تشنج به این زن، عملیات احیای قلبی ریوی (CPR) روی او صورت گرفت و سپس به بیمارستان منتقل شد اما به دلیل وخامت حالش در بیمارستان جان باخت. مسابقات خوردن یک بازی محبوب در «روز استرالیا» است که از تعطیلات ملی محسوب می‌شود. بنا بر گزارش شبکه خبری بی‌بی‌سی، شرکت کنندگان این مسابقات معمولا جوایز زیادی را برای خوردن تعداد زیادی کیک، پای، هات‌داگ یا سایر مواد غذایی در مدت زمان محدود کسب می‌کنند.
مهرمهر1 روز قبل
محمدصابر شیخ رضایی هنرمند طراح گرافیک جوان که طراحی و ایده‌پردازی چیدمان «گورستان سربازان آمریکایی» را در موزه استکبارشناسی ۱۳ آبان برعهده داشته است، درباره این چیدمان به خبرنگار مهر گفت: این چیدمان، سه روز پس از شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی در محوطه ورودی بنیاد استکبارشناسی موزه لانه جاسوسی که مجری طرح نیز بود، اجرایی شد. وی تأکید کرد: این چیدمان، واکنشی هنرمندانه به سرانجام حضور جنایتکارانه و تجاوزگری نظامیان آمریکا و اسرائیل در منطقه غرب آسیا است. این هنرمند در مورد تنوع سوژه‌های به کار رفته در چیدمان «گورستان سربازان آمریکایی» بیان کرد: این مجموعه شامل سه بخش مکمل؛ از جمله نصب واژگون و نیمه برافراشته پرچم ایالات متحده بر موضع قدیمی مرکز حیاط سفارت پس از چهل سال از ابتدای انقلاب، ۵۲ صلیب در خاک به نشانه گورستان‌های مشهور سربازان جنگی آمریکایی، چینش دو هرم با ۲۰ تابوت پوشیده با پرچم که سمبل سربازان کشته شده آمریکایی و اسرائیلی است. این هنرمند طراح همچنین از نصب تابلوی «جنتلمن‌های تروریست» خبر داد و گفت: با آغاز بهمن ماه ۱۳۹۸ و همزمان با نمایش چیدمان «گورستان سربازان آمریکایی»، تابلوی عریض «جنتلمن‌های تروریست» نیز به نمایش درآمد که بازنشر متفاوتی از اثر «صداقت آمریکایی» و همسو با گرافیک اجرایی دیوارنگاره‌های جدید لانه جاسوسی است که نیمه آبان ماه امسال رونمایی شده بود. مضمون این اثر در همراهی با صحبت‌های اخیر رهبر انقلاب در نماز جمعه تهران پس از ترور فرماندهان ارشد ایران و عراق به دست جنایتکاران آمریکایی است که فرمودند: «آن جنتلمن‌های پشت میز مذاکره، همان تروریست‌های فرودگاه بغداد هستند.»

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری2 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری2 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری2 هفته قبل

جدیدترین و بهترین لپ تاپ‌های ۲۰۲۰ ایسوس: لپ تاپ‌های باکیفیت ایسوس برای همه بودجه‌ها!

تکراتوچند ثانیه قبل

غیبت کاوه رضایی برابر تیم سابقش به دلیل یک بند از قرارداد

نود1 ساعت قبل

نحوه خرید بلیط دیدار استقلال و نفت مسجد سلیمان

ایمنا1 ساعت قبل

شهر جهانی ملیله را بشناسید

میزان‌آنلاین1 ساعت قبل

تحقیق و تفحص از سوانح هوایی چند سال اخیر در مجلس کلید خورد

ایسنا1 ساعت قبل

پوتین روسیه را برای تغییر رئیس جمهور آماده می‌کند

تسنیم1 ساعت قبل

استاندار خراسان شمالی: مدیران استان هفته‌ای ۲ ساعت وقت ویژه برای خانواده شهدا در نظر بگیرند

تسنیم1 ساعت قبل