از رفاقت با «قیصر» تا نوشتن برای «شهدا»
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. قدس آنلاین
  4. فرهنگ

از رفاقت با «قیصر» تا نوشتن برای «شهدا»

قدس آنلاینخبرگزاری قدس آنلاین |
حسین قرایی بعد از نوشتن چندین کتاب با موضوع زندگی و زمانه شاعران و نویسندگان انقلاب اسلامی در اثری تازه به سراغ حمید حسام رفته و درباره زندگی و نویسندگی خالق کتاب های «وقتی مهتاب گم شد» و «آب هرگز نمی میرد» و چهره سال هنر انقلاب اسلامی، اثر تازه ای، تالیف کرده است.

به گزارش قدس آنلاین، قرایی در کتاب تازه‌اش بعد از انجام چند جلسه گفتگوی مفصل با حمید حسام به زندگی و نویسندگی این پژوهشگر از ابتدا تا امروز پرداخته است. «در جست و جوی مهتاب» به تازگی از سوی نشر شهید کاظمی منتشر شده و به بازار کتاب آمده است. این اثر در مدت کوتاهی که از انتشارش گذشته، توانسته با اقبال مخاطب روبرو شود.

اشتراکات نویسنده و «حسام»

«در جست و جوی مهتاب» دیروز در حوزه هنری با حضور حسین قرایی، حمید حسام و جمعی از نویسندگان و فعالان فرهنگی رونمایی شد. به انگیزه برپایی چنین مراسمی پای صحبت‌های حسین قرایی نشستیم تا از او درباره حمید حسام بپرسیم و بدانیم، چرا بعد از انجام گفتگوهای متعدد با شاعران، به سراغ حمید حسام رفته؛ نویسنده و پژوهشگری که اگرچه در حوزه نوشتن فعال است اما کسی او را به عنوان شاعر نمی‌شناسد.

گویا توجه حمید حسام به ادبیات دفاع مقدس اولین انگیزه‌ای است که باعث شده، قرایی به سراغ او برود و به ابعاد زندگی و آثار این پژوهشگر توجه کند.

قرایی با بیان این مطلب و در پاسخ به پرسش ما در توضیح بیشتر، می‌گوید: حمید حسام سهم قابل توجهی در ادبیات معاصر و ادبیات دفاع مقدس دارد و همین مساله من را به سمت نوشتن زندگی و نویسندگی او کشاند. او به شهدا و مخصوصا شهدای همدان ارادت و توجه خاصی دارد که این مساله در آثاری که نوشته، نمود عینی دارد.

نویسنده «حوالی روشن صدا» با بیان اینکه حسام به تصویر و تجلی هنرمندان انقلابی علاقه دارد و این مساله را نقطه اشتراک خودش با این نویسنده می‌داند. قرایی تصریح می‌کند: دغدغه زندگی حسام زنده نگه داشتن نام و یاد شهدا است. همه زندگی او در سال‌های اخیر با شهدا گذشته است. در شرایطی که ما در عصر انقلاب دچار حجاب معاصرت شده‌ایم و بسیاری از چهره‌ها به چشم ما نمی‌آید، نویسنده‌ای مانند حمید حسام خیلی جدی و حرفه‌ای وارد این حوزه شده است. او به سراغ شهدایی رفته و از زندگی رزمندگان شهیدی نوشته که بعد از انتشار زندگی نامه شان، برای مردم دیدنی و تماشایی‌تر شده‌اند. شهید علی خوش لفظ، بعد از نوشتن و انتشار کتاب «شبی که مهتاب گم شد» و شهید علی چیت سازیان با کتاب «دلیل» بیشتر به نسل جوان بیشتر معرفی شد.

قرایی با بیان اینکه بخشی از کتاب «در جست و جوی مهتاب» به ویژگی‌های نویسندگی حمید حسام اشاره دارد، می‌گوید: شیوه نویسندگی حمید حسام در خاطره نویسی، خاص و ویژه است و این سبک نوشتاری در کتاب گفتگو با او مورد توجه قرار گرفته، او جزء خاطره نویسانی است که نه در پرداخت زندگی نامه شهدا، دچار سانسور می‌شود و نه با اغراق و غلو در خصوص آن‌ها می‌نویسد. قاطعانه می‌توان گفت، هر چیزی که شهید هست در آینه نوشتن حمید حسام بازنمایی می‌شود از این منظر هم تلاش‌های حسام قابل توجه است. همه این‌ها برای من کافی بود تا بدون فکر و تامل مقابل او بنشینم، حرف هایش را بشنوم و ۶ ماه برای نوشتن کتاب وقت بگذارم.

رفاقت قیصر و حسام

«در جست و جوی مهتاب» بخش مهم دیگری هم دارد و آن نظرات حمید حسام درباره تنی چند از نویسندگان معاصر است. حسام در خصوص جلال آل احمد، دکتر محمدرضا سنگری، رحیم مخدمی، علیرضا کمری، مرتضی سرهنگی، هدایت الله بهبودی، حسین بهزاد، گلعلی بابایی، رضا امیرخانی، نصرت الله محمد زاده و بعضی شهدایی که ایشان راجع به آن کتاب نوشته هم صحبت کرده است.

خبری: اخبار فرهنگی هنری جهان

قرایی در این باره توضیح می‌دهد: شهید محمود شهبازی، شهید حسین همدانی، شهدایی هستند که حسام حتی بعد نوشتن کتاب هایی راجع به آن‌ها، باز هم در مورد آن‌ها حرف داشته است و در زندگی نامه خودش باز هم به این شهدا ادای دین کرده است. مثلا درباره شهید همدانی گفته است: شهید همدانی الگوی من بوده است و برای بسیاری از تصمیمات مهمی که بر سر دوراهی قرار می‌گرفتم، با مشورت شهید همدانی بهترین راه را انتخاب می‌کردم.

اما فصل بلندی از کتاب «در جست و جوی مهتاب» به رفاقت و دوستی حمید حسام و دکتر قیصر امین پور اختصاص دارد و این مربوط می‌شود به زمانی که حمید حسام دانشجو بوده و به جبهه هم رفت و آمد داشته است. نویسنده «از سناباد شعر» با اشاره به این خاطره می‌گوید: حمید حسام دانشجوی ادبیات دانشگاه تهران بوده است. یکبار که در جبهه مجروح شده بوده، با جراحت در کلاس درس دکتر حمید زرین کوب حضور پیدا کرده است، دانشجوی کنار دستی او متوجه جراحتش می‌شود و می‌گوید: چون دست شما مجروح است، من جزوه شما را می‌نویسم. و به این صورت زحمت نوشتن جزوه حمید حسام روی دوش «قیصر امین پور» می افتد و رفاقت و دوستی با قیصر از همان روز آغاز می‌شود که تا روزهای فوت او پیدا می‌کند.

قرایی توضیح می‌دهد: با توجه به این که خاطرات دانشجویی قیصر در دهه ۶۰ رصد نشده است و تا به حال هم در جایی درج نشده است، این گفته‌ها می‌تواند مورد توجه باشد و به عنوان سندی از تاریخ شفاهی ما مورد استفاده قرار بگیرد. به هر حال همه خاطرات مربوط به قیصر خواندنی اند، همینطور خاطرات حسام درباره قیصر.

توجه دانشجویان به سبک نویسندگی حسام

«در جست و جوی مهتاب» ۱۸۰ صفحه دارد. به گفته قرایی عنوان کتاب بر گرفته از اثر معروف حسام یعنی «وقتی مهتاب گم شد» گرفته شده و این عنوان به دلیل قرابت با آثار او انتخاب شده است.

با توجه به اینکه حمید حسام، نویسنده در دسترسی نیست، قرایی از هر فرصتی برای رویارویی و انجام مصاحبه استفاده می‌کند. این مساله باعث می‌شود قرایی به عنوان نویسنده و گفتگو کننده برای صحبت با حمید حسام به همدان برود و در آن جا گفتگوی مفصلی با این پژوهشگر انجام دهد. غیر از این‌ها بالاخره حسام هم مجاب می‌شود برای تکمیل خاطراتش به تهران بیاید و کتاب با نشست‌های حضوری در دو سفر و یک گفتگوی تلفنی به سرانجام می‌رسد و منتشر می‌شود.

به باور قرایی جوانان علاقه مند به ادبیات باید با زندگی و زمانه حمید حسام، آشنا شوند چون سبک نویسندگی او به گونه‌ای است که می‌تواند به عنوان الگو، برای جوانانی که تازه در مسیر نوشتن قدم می‌گذارند، مورد توجه قرار بگیرد.

این نویسنده می‌افزاید: در ابتدای کتاب «در جست و جوی مهتاب»، کتاب شناسی و سالشمار آورده شده است. از این منظر هم این اثر می‌تواند مورد توجه دانشجویان و جوانان باشد. به نظرم دانشجویانی که در حوزه ادبیات کار حرفه‌ای می‌کنند، می‌توانند راجع به نویسندگی افراد تاثیرگذاری مانند حمید حسام، پایان نامه بنویسند تا بیشتر با تیزبینی‌های ایشان در حوزه نویسندگی و سرگذشت پژوهی آشنا شوند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ماجرای تنبیه دانش آموز در مدرسه رونقی فهرج!

رکنارکنا22 ساعت قبل
به گزارش رکنا، اسماعیلی مدیر آموزش و پرورش ناحیه دو یزد گفت: در سایت‌های خبری و فضای مجازی مطلبی تحت عنوان ضرب و شتم دانش آموز پایه دوم ابتدایی دبستان رونقی فهرج به دست معلم وی منتشر شد که بلافاصله با حساسیت کامل, تیمی از کارشناسان این اداره مسئول پیگیری مساله شدند. او ادامه داد: پس از بررسی تیم کارشناسی مشخص شد که این خبر کذب است و به دلیل مشکلات شخصی والدین یکی از دانش آموزان با مدیر مدرسه، این خبر را در خبرگزاری‌ها و فضای مجازی منتشر کردند. مدیر آموزش و پرورش ناحیه دو یزد بیان کرد: بخشنامه‌های متعددی در خصوص ممنوعیت تنبیه بدنی در آموزش و پرورش صادر شده و کلاس‌های آموزشی هم برای آموزگاران و مدیران در خصوص تبیین این بخشنامه‌ها برگزار شده است. اسماعیلی درخواست کرد: خبرگزاری‌ها قبل از انتشار این گونه اخبار صحت آن را از روابط عمومی آموزش و پرورش استعلام کنند. او اظهار داشت: والدین دانش آموزان در صورت مشاهده هر گونه موارد تنبیه بدنی موارد را به صورت حضوری و از طریق سایت شکایات طرح کنند تا سریعا رسیدگی شود.

کشف کوسه هایی که در آب راه می‌روند

مهرمهر5 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، دانشمندان ۴ گونه جدید کوسه کشف کرده‌اند که به شیوه عجیبی در آب حرکت می‌کنند. محققان متوجه شده‌اند این آبزیان با استفاده از باله هایشان کف دریا راه می‌روند. کوسه‌ها به ندرت در آب چنین حرکتی از خود نشان می‌دهند. این ۴ گونه کوسه جدید، در آب‌های بین اندونزی و استرالیا کشف شده‌اند. پژوهشگران معتقدند کوسه‌های تازه کشف شده، مدت‌ها پیش از همتایان خود جدا شده‌ و به گونه‌های جدیدی تبدیل شده‌اند.

(ویدئو) آموزش بستن زنجیر چرخ

فراروفرارو1 روز قبل
نحوه بستن زنجیر چرخزنجیر چرخ یکی از ملزومات سفر در جاده‌های برفگیر زمستانی است. پیشنهاد ما به شما این است که اگر اهل مسافرت هستید از همین حالاتا پایان زمستان زنجیر چرخ خود را در صندوق عقب ماشین قرار بدهید. با این حال برای بستن زنجیر چرخ ابتدا باید وضع ظاهری زنجیر چرخ را کنترل کرده و پیچ خوردگی‌های آن را باز کنید. ۱- زنجیر چرخ را همیشه تمیز و در جای خشک در صندوق عقب خودرو نگهداری کنید، اگر خودروی شما تک دیفرانسیل (جلو یا عقب) است دو زنجیر چرخ برای خودرو کافیست که برای دیفرانسیل جلو به چرخ‌های جلو می‌بندیم و برای خودرو‌های دیفرانسیل عقب به دو چرخ عقب؛ اگر خودروی شما دیفرانسیل جلو و عقب است بهتر است هر چهار چرخ را مجهز به زنجیر کنید. ۲- زنجیر چرخ را بر روی زمین طوری پهن کنید تا خار‌های زنجیر به سمت زمین و سطح صاف زنجیر با لاستیک در تماس باشد، سپس خودرو را به وسط آن هدایت کنید.

زنگ همدلی در مدرسه‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

معرفی کتاب هفته

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
کاش مسئولین قدر این سرمایه اجتماعی را بدانند.» مجری جوان شبکه افق یک اشتباه محاسباتی دارد و آنهم این است که خیلی از مردم برنامه‌های شبکه افق را نه در تلویزیون بلکه در شبکه‌های اجتماعی می‌بییند. شبکه افق که می‌شود گفت رسانه تصویری اصول‌گرایان آنهم اصول‌گرایان تندرو در تلویزیون است، دستان بازی در انتقاد از دولت و مجلس دارد. اگر حرف‌هایی که در شبکه افق زده می‌شود در شبکه‌های استانی هم زده می‌شد در شبکه‌های اجتماعی مورد توجه قرار می‌گرفت. ماجرای تلویزیون کیش که یادتان هست؟ پخش فیلمی از «جکی چان» در شبکه کیش آنهم بدون سانسور، حسابی سر وصدا کرد. شبکه افق مدیون شبکه‌های اجتماعی است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

قیمت گلکسی اس ۲۰ (Galaxy S۲۰) چقدر است؛ پرچمدار جدید سامسونگ با چه قیمتی عرضه می‌شود؟

تکراتوچند ثانیه قبل

انفجار عامدانه موشک توسط اسپیس ایکس‌؛ چرا ایلان ماسک یک فالکون ۹ را منفجر کرد؟

تکراتوچند ثانیه قبل

همکاری اسراییل با بن‌سلمان در هک موبایل مالک آمازون

مشرق‌نیوز14 دقیقه قبل

شطرنج باز ایرانی مقابل حریفی از رژیم صهیونیستی حاضر نشد

ایسنا14 دقیقه قبل

کلینیک فوق تخصصی محمدزاده در قزوین افتتاح شد

مهر16 دقیقه قبل

چهار میلیون کانادایی برای تامین غذا با مشکل مواجه هستند

مهر16 دقیقه قبل

کشمکش دو باشگاه در لیگ دسته چهارم اسپانیا برای مالکیت ماتیاس پوگبا

طرفداری17 دقیقه قبل