ریاست نتانیاهو بر لیکود در حال از دست رفتن؛ گانتز نخست وزیری چرخشی را رد کرد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین
  4. سیاسی

ریاست نتانیاهو بر لیکود در حال از دست رفتن؛ گانتز نخست وزیری چرخشی را رد کرد

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین |
خبرگزاری میزان- روند تحولات در اراضی اشغالی از جدی شدن انتخابات سوم در کمتر از یک سال و تداوم بحران سیاسی در رژیم صهیونیستی خبر می‌دهد. تاریخ انتشار: 10:59 - 17 آذر 1398 - کد خبر: ۵۷۴۸۴۰
ریاست نتانیاهو بر لیکود در حال از دست رفتن؛ گانتز نخست وزیری چرخشی را رد کرد - 0

به گزارش گروه بین المللخبرگزاری میزان؛ در حالی که تنها سه روز تا پایان ضرب الاجل تشکیل کابینه در رژیم صهیونیستی باقی مانده، امید‌ها برای تشکیل کابینه در اشکال اقلیت یا فراگیر و اجتناب از سوق یافتن اراضی اشغالی به انتخابات سوم در کم‌تر از یک سال، کاملا از بین رفته است.

فرصت تشکیل کابینه توسط اعضای کنست از سوی «روون ریولین»، رئیس رژیم صهیونیستی، روز ۱۱ دسامبر (۲۰ آذر) پایان می‌یابد و گزینه انتخابات سراسری سوم در ۳ مارس ۲۰۲۰ (۱۲ اسفند ۱۳۹۸) با وجود اعلام بحران بودجه در کمیته انتخابات رژیم صهیونیستی جدی‌تر از هر زمان دیگری در چشم انداز سیاسی این رژیم خودنمایی می‌کند.

«بنیامین نتانیاهو»، نخست وزیر رژیم صهیونیستی که در روز‌های اخیر با وجه وخیم‌تری از پرونده‌های سه گانه قضایی خود یعنی صدور کیفرخواست توسط «آویخای مندلبیت»، دادستان کل رژیم صهیونیستی مواجه شده و تلاش دارد، در ایام محاکمه و به زعم خود تا زمان تبرئه از اتهام‌های ارتشاء، کلاهبرداری و سوء استفاده از اعتماد عمومی همچنان در دفتر نخست وزیری حضور داشته باشد، همزمان در ۲ جبهه کارشکنی در مسیر ایجاد کابینه و نیز ادعای «گیدئون سار»، وزیر پیشین آموزش و پرورش این رژیم مبنی بر جانشینی خود در حزب «لیکود» دست و پا می‌زند.

سار که سال‌ها مترصد فرصتی برای ریاست لیکود بوده، اخیرا از حزب متبوع خود خواستار برگزاری انتخابات ریاست حزب شده و توانسته موقعیت نخست وزیر را با چالش جدی مواجه کند. پیشنهاد او با حمایت گسترده‌ای از سوی شماری از مقام‌های رژیم صهیونیستی و عضو لیکود مواجه شد.

«یوآو کیچ»، از اعضای حزب لیکود نیز با وجود برقراری فضای وحشت در این حزب از سوی نتانیاهو اعلام کرد که از جانشینی سار حمایت می‌کند؛ چرا که موقعیت حزب را به دلیل ریاست نتانیاهو در معرض خطر می‌بیند.

مقام‎های لیکود اعلام کردند کمیته مرکزی حزب روز چهارشنبه برای تعیین جدول زمانی و تعیین روند انتخاب ریاست حزب تشکیل جلسه خواهد داد. این نخستین بار در ۱۴ سال گذشته است که ریاست نتانیاهو بر حزب با چالشی جدی مواجه می‌شود. نتانیاهو تلاش دارد زمان این انتخابات را به پس از برگزاری انتخابات سوم موکول کند. حال آنکه سار در تلاش است این انتخابات پیش از ضرب الاجل ۱۱ دسامبر برگزار شده و وی بتواند به عنوان نماینده لیکود در انتخابات مستقیم ریاست جمهوری شرکت کند.

      • بیشتر بخوانید: از چاله کابینه فراگیر تا چاه انتخابات سوم نتانیاهو می‌خواهد تنها ۶ ماه دیگر در قدرت بماند/ ریولین درصدد معامله با بی بی

در خبری بخوانید: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

از سوی دیگر گزارش‌ها حاکی از احتمال درخواست مصونیت از کنست توسط نتانیاهو است. هرچند این امر با توجه به بن بست سیاسی در رژیم صهیونیستی، تا ماه‌ها در کنست مورد بحث قرار نخواهد گرفت. کمیته‌های مختلف کنست در بن بست سیاسی ناشی از دو انتخابات پارلمانی اخیر، عملکردی نداشته و انتظار می‌رود به دلیل برگزاری انتخابات سوم تا ماه‌ها غیر فعال بماند.

حرکت اراضی اشغالی در مسیر برگزاری انتخابات سوم در پی ناتوانی نتانیاهو برای تشکیل کابینه پس از دو دور انتخابات پارلمانی ماه آوریل و سپتامبر و نیز «بنی گانتز»، رئیس حزب «آبی و سفید»، تسریع شده است. گانتز، پیشنهاد کابینه فراگیر ریولین با ریاست چرخشی را به دلیل مواجهه نتانیاهو با پرونده‌های قضایی و نیز بی اعتمادی به او رد کرده است.

این در حالی است که نتانیاهو در روز‌های اخیر پیشنهادات متفاوتی را برای تشکیل این کابینه به گانتز داده تا بتواند با ماندن در قدرت از پیامد‌های کیفرخواست قضایی در امان باشد. درخواست نخست وزیری ۶ ماهه نخست کابینه فراگیر و ارائه تضمین‌های دیگراز جمله تلاش‌های نتانیاهو است؛ اما آبی و سفید می‌گوید به نتانیاهو اعتماد ندارد و مطمئن است که او در پایان دوره ۶ ماهه از دفتر نخست وزیری خارج نمی‌شود.نتانیاهو همچنین خواستار برگزاری انتخابات سوم با رقابت خود و گانتز شده است.

نکته جالب توجه در آستانه پایان یافتن ضرب الاجل تشکیل کابینه، گانتز از اتخاذ تصمیم‌های دشوار در روز‌های آینده برای اجتناب از ورود به انتخابات سوم خبر داد.

از سوی دیگر، نظرسنجی‌ها نشان دهنده ناامیدی و بدبینی افکار عمومی به خاتمه بن بست سیاسی در این رژیم است.

شماری از نظرسنجی‌های اخیر نشان داده که افکار عمومی اراضی اشغالی بر این باورند که دور سوم انتخابات، بن بست سیاسی را گسترش می‌دهد.

براساس نظرسنجی کانال ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی، حدود ۵۲ درصد ساکنان اراضی اشغالی خواهان استعفای نتانیاهو به دلیل صدور کیفرخواست هستند.

افزایش شمار حامیان استعفای نتانیاهو در حزب لیکود نیز موضوع مهمی است که در نظرسنجی‌ها مشخص شده است؛ ۳۴ درصد حامیان حزب لیکود نیز خواهان استعفای او هستند.

انتخابات مستقیم نخست وزیر در اراضی اشغالی نخستین بار در دهه ۱۹۹۰ اتفاق افتاد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اهمیت بالای انتخابات

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، نبض انتخابات در اقصی نقاط کشور از شورای نگهبان و ستاد انتخابات کشور تا دانشگاه، مدارس و.. به سرعت می‌تپد. بطور حتم اگر در جامعه‌ای نمایندگان مجلس آن درست انتخاب شوند آن جامعه رو به پیشرفت می‌رود و اگر اشتباه انتخاب شوند آن جامعه دچار مشکل می‌شود.

اعلام آزادی سفر صهیونیست‌ها به عربستان سعودی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
عربستان سعودی روابط دیپلماتیک با رژیم صهیونیستی ندارد و به جز ایام حج، به اتباع اسرائیلی اجازه سفر به این کشور را نمی‌دهد. اعلام این خبر به منزله تغییری مهم در اعلام رسمی روابط اسرائیل و عربستان سعودی است. حال شهروندان اسرائیلی می‌توانند با دعوتنامه رسمی از سوی سعودی‌ها برای زیارت و یا مقاصد تجاری و کسب و کار به عربستان سعودی سفر کنند. وزارت کشور رژیم صهیونیستی اعلام کرد که اسرائیلی‌ها می‌توانند به دنبال فرصت‌های سرمایه گذاری در عربستان سعودی باشند و با دریافت دعوتنامه و روادید به آنها اجازه خروج از اسرائیل داده خواهد شد. از خبرهای درز کرده اینطور مشخص شده است که همه شواهد و قرائن حاکی از اعلام رسمی طرح صلح ترامپ است که همه خطوط قرمز فلسطینی‌ها را نادیده گرفته است.

طرح شفاف‌سازی هزینه‌های انتخاباتی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، طرح شفاف‌سازی هزینه‌های انتخاباتی در دستور کار امروز مجلس شورای اسلامی بود. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلی
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین1 روز قبل
پیام خوزستان - اهواز - فرمانده انتظامی اهواز گفت: کلیپ منتشر شده در فضای مجازی که قتل یک شهروند را در حادثه تیراندازی به یک خودرو سواری در اهواز نشان می‌دهد، متعلق به هفته گذشته بوده و پیگیری برای دستگیری عاملان این حادثه ادامه دارد. سرهنگ محسن دالوند شامگاه یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به کلیپ منتشر شده در فضای مجازی در خصوص تیراندازی منجر به قتل بیان کرد: فیلم منتشر شده در این ارتباط مربوط به ۳۰ دی امسال است که در یکی از مناطق شهرستان اهواز، درپی اختلاف قبلی رخ داده است. فرمانده انتظامی اهواز ادامه داد: قاتل شناسایی شده و تلاش برای دستگیری وی و همچنین کشف سلاح به کار رفته در قتل ادامه دارد. به تازگی کلیپی در فضای مجازی منتشر شده که نشان می‌دهد فردی بر اثر شلیک چندین گلوله به خودروی سواری پرایدش در یکی از مناطق شهرستان اهواز توسط افراد ناشناس بود به قتل رسیده بود. برچسب‌هانزاع خیابانی ایذه انتظامی اهواز

امیر سابق قطر چه می‌کند؟ (+عکس)

8+
عصر ایرانعصر ایران13 ساعت قبل
قدس آنلاینقدس آنلاین15 ساعت قبل
در یادداشت پیشین از آشفتگی رسانه‌های مملکت و تأثیرات مخرب آن بر تمام شئون زندگی انسان ایرانی گفتم. جمعه گذشته رسانه‌ها خبر از احضار سفیر کشورمان در «کویت» دادند. اقدس آنلاین: در یادداشت پیشین از آشفتگی رسانه‌های مملکت و تأثیرات مخرب آن بر تمام شئون زندگی انسان ایرانی گفتم. جمعه گذشته رسانه‌ها خبر از احضار سفیر کشورمان در «کویت» دادند. با این مقدمات به نظر می‌رسد به احتمال فراوان مرجع اعلام خبر مستندات لازم را داشته وگرنه چنین ریسکی را مرتکب نمی‌شد.

نظرها

اخبار بیشتر