سردترین نقطه مسکونی جهان کجاست؟ / عکس
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. بین‌المللی
سردترین نقطه مسکونی جهان کجاست؟ / عکس

سردترین نقطه مسکونی جهان کجاست؟ / عکس

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
تسنیم نوشت: سردترین نقطه مسکونی جهان به نام "اویمیاکون" در کشور شمال شرقی روسیه قرار دارد.

کشور روسیه در شمالی‌ترین سرزمین‌های قابل سکونت کره زمین قرار دارد و بخش زیادی از آن در فصل زمستان آب و هوایی بسیار سرد و طاقت فرسا دارد؛ برخی از شهرهای کشور روسیه در فصول زیاد سال دارای آب و هوای سرد هستند که زندگی در این شرایط جوی به شدت سخت است.

یکی از سردترین نقاط مسکونی جهان به نام «اویمیاکون» در این کشور وجود دارد؛ به گزارش «واشنگتن پست» این روستا در شمال شرقی ایالت «یاکوتیا» در روسیه قرار گرفته است و ناسا آن را به عنوان سردترین نقطه جهان معرفی کرده‌است؛ اویماکون در زبان مردم سیبری به معنی «آب یخ زده» نامگذاری می‌شود.

دمای این روستای کوچک که تنها ۵۰۰ ساکن دارد، در فصل زمستان به ۷۲- درجه سانتی‌گراد می‌رسد؛ میانگین دما در اویمیاکون در فصل زمستان ۵۸- درجه سانتی‌گراد است و در سال ۱۹۲۴ با دمای ۹۶- درجه رکورد سردترین منطقه روی کره زمین را زده است!

مردم این شهر چهره‌های خاصی دارند؛ با وجود چنین هوای طاقت‌فرسایی، مردم این روستا خود را با شرایط جوی عادت می‌دهند و به راحتی به ادامه زندگیشان می‌پردازند؛ در روزهای زمستان ۲۱ ساعت از شبانه روز هوا تاریک بوده و نزدیک‌ترین شهر در فاصله ۸۰۵ کیلومتری از این روستا قرار دارد؛ مردم این روستا بیشتر زمان خود را در خانه می‌گذرانند و تنها در مواقع ضروری از خانه خارج می‌شوند.

سردترین نقطه مسکونی جهان کجاست؟ / عکس - 5سردترین نقطه مسکونی جهان کجاست؟ / عکس - 6سردترین نقطه مسکونی جهان کجاست؟ / عکس - 7

در روستای اویمیاکون امکان کشاورزی وجود ندارد و مردم با دامداری و کارهای مربوط به شهرداری کسب درآمد می‌کنند؛ زمستان‌ها مردم برای سیر کردن خود تنها گوشت مصرف می‌کنند؛ از جمله غذاهای محلی این روستا می‌توان به ماهی یخ زده و گوشت اسب و گوزن اشاره کرد که همگی به صورت خام مصرف می‌شوند.

یکی از نکات جالبی که در مورد این روستا وجود دارد آن است که باتری ماشین‌ها در این منطقه به علت هوای بسیار سرد خالی می‌شوند و مردم این منطقه برای جلوگیری از این اتفاق ماشین‌ها را به طور مداوم روشن نگه می‌دارند؛ به همین منظور ایستگاه‌های پمپ گاز در این روستا ۲۴ ساعته دایر هستند تا مردم برای سوخت مشکلی نداشته باشند.

یکی دیگر از مشکلات ساکنین این منطقه که با آن کنار آمده‌اند، دفن بستگان به هنگام مرگ آنها است؛ مردم برای دفن مردگان مجبور می‌شوند با روشن کردن آتش دمای زمین را بالا ببرند؛ با بالارفتن دما و ذوب یخ‌ها، کندن خاک آسان‌تر می‌شود.

سردترین نقطه مسکونی جهان کجاست؟ / عکس - 12سردترین نقطه مسکونی جهان کجاست؟ / عکس - 13

اگر چه در بسیاری از کشورها حتی کشورهای غربی، پوست حیوانات به عنوان یکی از کالاهای لوکس شناخته می‌شود، ولی در روستای اویمیاکون ساکنین تمام لباس هایشان از پوست است، چرا که تنها راه برای زنده ماندن در این شرایط آب و هوایی کشنده استفاده از این پوشش است.

با وجود چنین شرایطی، مدارس همچنان پابرجا هستند و دانش‌آموزان اویمیاکون هم خیلی عادی به مدرسه می‌روند؛ در واقع مدرسه‌ این روستا فقط وقتی که دمای هوا به منفی ۵۲ درجه‌ی سانتیگراد برسد، بسته می‌شود!

در اویمیاکون خبری از آنتن موبایل نیست و اصلا پوشش‌دهی موبایل در این منطقه وجود ندارد؛ حتی اگر وجود داشت باز هم به خاطر یخ زدگی تاسیسات الکترونیکی، استفاده از موبایل غیر ممکن بود.

گروهی از پزشکان روی مردم این منطقه تحقیقات زیادی انجام داده و اعلام کرده‌اند اینکه مردم این منطقه دچار سوءتغذیه نمی‌شوند، دلیل خاصی دارد؛ در واقع در شیر حیوانات این منطقه ریزمغذی‌هایی وجود دارد که مواد مورد نیاز بدن را تامین می‌کند و گردش خون افراد به صورت طبیعی عمل می‌کند.

اینها مشکلاتی است که مردم سردترین نقطه جهان با آن روبه‌رو هستند اما سعی می‌کنند با طبیعت سازگار باشند؛ زندگی در این شرایط برای هرکسی سخت و طاقت‌فرسا است اما مردم بومی این منطقه به زندگی خود ادامه می‌دهند.

سردترین نقطه مسکونی جهان کجاست؟ / عکس - 19سردترین نقطه مسکونی جهان کجاست؟ / عکس - 20سردترین نقطه مسکونی جهان کجاست؟ / عکس - 21سردترین نقطه مسکونی جهان کجاست؟ / عکس - 22سردترین نقطه مسکونی جهان کجاست؟ / عکس - 23سردترین نقطه مسکونی جهان کجاست؟ / عکس - 24سردترین نقطه مسکونی جهان کجاست؟ / عکس - 25

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

کشته شدن بسکتبالیست ۱۸ ساله آمریکایی در حین بازی

مهرمهر1 روز قبل

استرالیا در محاصره بلایای طبیعی؛ طوفان هم پس از سیل و آتش سوزی از راه رسید

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
خبرگزاری میزان- طوفان و تگرگ شدید در کانبرا، پایتخت استرالیا سبب بروز خسارت چند میلیون دلاری شد؛ این در حالی است که بخش‌هایی از استرالیا همچنان در آتش می‌سوزد. طوفان و تگرگ در «کانبرا»، پایتخت استرالیا امروز دوشنبه، ۳۰ دی، خساراتی چند میلیون دلاری برجای گذاشت. این در حالی است که مناطق شرقی استرالیا همچنان در آتش می‌سوزد؛ این این در حالی است که مناطق شرقی استرالیا همچنان در آتش می‌سوزد؛ این آتش سوزی تاکنون ۲۹ کشته برجای گذاشت. بر اثر این آتش سوزی گسترده ۲۵۰۰ منزل مسکونی تخریب شده و میلیون‌ها حیوان جان خود را از دست دادند. میزان خسارت وارده به صنعت گردشگری استرالیا در پی آتش سوزی اخیر یک میلیارد دلار برآورد شده است.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روزنامه الصباح چاپ عراق، کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق اعلام کرد که هیئت هایی از این کشور به زودی به روسیه، چین و اوکراین سفر می‌کنند تا درخصوص عقد قراردادهای تسلیحاتی پیشرفته به این کشورها به توافق برسند. قرار است این هیئت‌های عراقی درباره واردات سامانه‌های پیشرفته جهت حمایت از حریم هوایی عراق و تکمیل دوربین‌های حرارتی پیشرفته و مدرن در مرز با هدف شناسایی هر گونه تحرک از سوی تروریستها به توافق برسند. هیئت عراقی متشکل از قوه مجریه و قوه مقننه است. بنا بر اعلام کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق، بسیاری از کشورها برای تجهیز بغداد به سلاح‌های پیشرفته، پیشنهاد فروش سلاح در برابر نفت را مطرح کرده‌اند و این بهترین راه برای تضمین واردات سلاح‌های باکیفیت به عراق است. از جمله سلاح‌های مدرن و سامانه هایی که قرار است خریداری شود، سامانه دفاع موشکی اس ۳۰۰ و اس ۴۰۰ است.
مهرمهر22 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «سرگئی ریابکوف»، معاون وزارت خارجه روسیه در سخنانی نسبت به خروج احتمالی ایران از پیمان ان. پی. تی هشدار داد. ریابکوف همچنین از ایران خواسته است تا به تعهدات خود در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به طور کامل پایبند باشد. این موضع‌گیری روسیه پس از آن صورت می‌گیرد که وزیرخارجه ایران در گفتگویی اعلام کرد که اگر اروپایی‌ها اقدامی در ارتباط با ارسال پرونده ایران به شورای امنیت انجام دهند، طبق نامه رئیس‌جمهور در اردیبهشت ۱۳۹۷، موضوع خروج ایران از NPT مطرح می‌شود. در این ارتباط، وزیر امور خارجه با بیان اینکه ایران پنج گام در راستای کاهش تعهدات برجام برداشته است و قرار نیست گامی دیگری برای کاهش تعهدات بردارد، گفت: در صورتی که اروپایی‌ها به تعهدات خود برگردند ایران هم کاهش تعهدات را متوقف می‌کند، اما اگر اروپایی‌ها به رویه خود بر اساس بازی‌های سیاسی ادامه دهند، زیرا هیچ محمل قانونی ندارد ما امکانات متعددی داریم. در نامه رئیس جمهور آمده اگر این موضوع به شورای امنیت ارجاع شود، خروج ایران از NPT مطرح خواهد بود، اما پیش از آن برنامه‌های دیگر را می‌توان در دستور کار قرار داد.
مهرمهر21 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النهرین، منابع وابسته به حشد شعبی عراق از نشست امنیتی برای تأمین امنیت استان کربلا و مناطق صحرایی اطراف آن خبر دادند. این منابع بیان کردند: فرماندهان امنیتی نشستی برای تأمین امنیت مرزهای اداری و مناطق صحرایی استان کربلا از بیم هر گونه تهدیدات تروریستی برگزار کردند. همزمان منابع عراقی از تظاهرات در شرق بغداد خبر دادند و اعلام کردند که تظاهرات کنندگان با آتش زدن لاستیک یک جاده را بسته‌اند. در بصره هم برخی راه‌ها از سوی معترضان بسته شده است و در استان‌های واسط و نجف نیز اقدامات مشابهی از سوی تظاهرات کنندگان انجام شده است.
انتخابانتخاب23 ساعت قبل
یاسر نورعلی‌وند: همانطور که قابل پیش‌بینی بود، اعضای اروپایی برجام پس از برداشتن گام پنجم تعهدات از سوی ایران، روند فعال‌سازی مکانیسم ماشه را کلید زدند. در این نوشتار به این می‌پردازم که آیا اروپا در حال پیوستن به کارزار فشار حداکثری ایالات متحده علیه ایران است، و به طور کلی هدف اروپا از فعال‌سازی این مکانیسم چیست. هدف اروپا از فعال‌سازی مکانیسم ماشه در درجه نخست همچنان حفظ برجام و بازگشت ایران به پایبندی به تعهدات خود است. این متقاعدسازی تا قبل از فعال‌سازی مکانیسم ماشه به شیوۀ کنش ایجابی و «ترغیب و تشویق» و از طریق وعده «راه‌اندازی اینستکس» دنبال می‌شد، اما پس از فعال‌سازی مکانیسم ماشه به شیوۀ کنش سلبی و برپایه «تهدید و فشار» و از طریق «بازگشت قطعنامه‌های شورای امنیت و اعمال تحریم» دنبال می‌شود. بنابراین، هدف اروپا از فعال‌سازی مکانیسم ماشه معتبرسازی عنصر تهدید خود با هدف متوقف و سپس معکوس‌کردن روند کاهش تعهدات ایران است.

نظرها

اخبار بیشتر