امکان حفظ حقوق تامین اجتماعی ایرانیان شاغل در خارج از کشور
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اقتصادی
امکان حفظ حقوق تامین اجتماعی ایرانیان شاغل در خارج از کشور

امکان حفظ حقوق تامین اجتماعی ایرانیان شاغل در خارج از کشور

مهرخبرگزاری مهر |
مجید حسن زاده گفت: بر اساس قوانین و مقررات پیش بینی شده امکان حفظ یا ادامه بیمه‌پردازی ایرانیان شاغل در خارج از کشور توسط تامین اجتماعی فراهم شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، مجید حسن زاده معاون امور بیمه ایرانیان خارج از کشور اداره کل تامین اجتماعی اتباع با بیان این موضوع اظهار داشت: جابه جایی نیروی کار بین کشورها ناشی از تفاوت‌های اقتصادی و شرایط زندگی و تلاش برای یافتن فرصت‌های شغلی مناسب و با درآمدهای بالا و شکل گیری جریان فزاینده این قبیل از مهاجرین عمدتا به سمت کشورهای توسعه یافته به دلیل سالمند شدن جمعیت و کاهش نرخ باروری در این کشورها همواره وجود داشته و از جمله خصوصیات بازار کار پویا قلمداد می‌شود.

وی بیان کرد: جمعیت کثیری از هموطنان در سراسر دنیا در قالب نیروی کار، دانشجو و دانش آموز با والدین، مستمری بگیر با توزیع سنی متفاوت و در طیف گسترده‌ای از کشورهای برخوردار، کشورهای همسایه و حاشیه خلیج فارس و … پراکنده هستند و از این تعداد بالغ بر ۵۰ درصد در آمریکای شمالی، ۱۶ درصد در کشورهای همسایه و حوزه خلیج فارس و حدود ۲۸ درصد در کشورهای اروپایی حضور دارند.

وی افزود: همسو با افزایش روند مهاجرت، نیازهای تامین اجتماعی آنان به ویژه درخصوص کارگران و نیروی کار اعزامی به خارج از کشور و ضرورت حفظ استاندارد زندگی و حمایت و پشتیبانی آنان در برابر مخاطرات گوناگون اعم از حوادث، بیماری، سالمندی، ازکارافتادگی و … در دوران اشتغال و پس از آن از اهمیت بالایی برخوردار می‌شود. در این راستا به منظور حمایت و حفظ حقوق تامین اجتماعی ایرانیان شاغل در خارج از کشور اقداماتی از سوی سازمان تامین اجتماعی با توجه به نوع و ماهیت شغل هموطنان اجرایی شده است.

معاون بیمه ایرانیان خارج از کشور تامین اجتماعی افزود: در حال حاضر تمام ایرانیان خارج از کشور مطابق با مقررات بیمه ایرانیان خارج از کشور مصوب سال ۱۳۹۳ می‌توانند اقدام به شروع بیمه پردازی یا تکمیل سوابق بیمه‌ای خود کنند. بر این اساس کلیه متقاضیان بین ۱۸ تا ۵۰ سال سن، بدون نیاز به داشتن سابقه بیمه پردازی قبلی می‌توانند با انتخاب نرخ حق بیمه ۱۴ درصد (بازنشستگی و بازماندگان) یا نرخ حق بیمه ۱۸ درصد (مستمری بازنشستگی، بازماندگان و ازکارافتادگی) نزد سازمان تامین اجتماعی بیمه شوند. این افراد همچنین در صورت تمایل می‌توانند با پرداخت سهم درمان به میزان ۹درصد دستمزد تعیین شده علاوه بر نرخ‌های حق بیمه پیشگفت از خدمات درمانی در داخل کشور نیز بهره مند شوند. بدین منظور هموطنان خارج از کشور می‌توانند با مراجعه حضوری خود یا وکیل قانونی آنها به شعب سراسر کشور یا مراجعه به کارگزاران رسمی برون مرزی تأمین اجتماعی در اقصی نقاط جهان و یا ارائه درخواست از طریق سامانه اعلام درخواست بیمه ایرانیان خارج از کشور در سایت اداره کل تامین اجتماعی اتباع به نشانیmss. tamin. ir اقدام کنند. در حال حاضر ۲۸ کارگزار برون مرزی در ۱۹ کشور جهان فعال است و آماده خدمت رسانی و پاسخگویی به هموطنان خارج از کشور هستند.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

حسن زاده در ادامه خاطر نشان کرد: علاوه بر مقررات مذکور، تمامی شاغلین ایرانی دارای گواهینامه شغلی که در ارتباط با اجرای قراردادهای صدور خدمات فنی و مهندسی توسط کارفرما به خارج از کشور اعزام می‌شوند، در اجرای قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی و طبق ساز و کارهای تعیین شده همانند کارگران داخل کشور با ماهیت اجباری از طریق دفتر مرکزی شرکت‌های اعزام کننده تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار می‌گیرند. در خصوص حوادث شغلی کارگران مزبور نیز کارفرمای مربوطه مکلف است تمامی حوادث ناشی از کار این قبیل بیمه شدگان را سریعا و در مهلت مقرر قانونی به صورت کتبی به همراه مدارک مرتبط به شعبه تأمین اجتماعی ذیربط ارائه کند.

وی در خاتمه تصریح کرد: سازمان تامین اجتماعی در راستای ماموریت‌ها و اهداف اجتماعی خود و با توجه به وجود تفاوت در نظام‌های مختلف تأمین اجتماعی بین کشورها به منظور جلوگیری از تضییع حقوق نیروی کار ایرانی در سایر کشورها، انعقاد توافقنامه تأمین اجتماعی را با برخی کشورها از جمله ترکیه در دستور کار خود دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پیشرفت ۵۰ درصدی برخورد با پرونده‌های کلان اقتصادی

صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ سردار سرتیپ پاسدار حسین اشتری در حاشیه نخستین همایش نقش امنیت اقتصادی به بحث مبارزه با قاچاق سازمان یافته اشاره کرد و افزود: پلیس امنیت اقتصادی از ابتدای امسال به طور رسمی کار خودش را شروع کرده و تاکنون نیز توفیقات خوبی در رسیدگی به پرونده‌های بزرگ و کوچک داشته است. کد ویدیو دانلود فیلم اصلیسردار اشتری ادامه داد: با حمایت دستگاه قضایی در بحث مبارزه و مقابله با مفاسد اقتصادی به صورت جدی، هوشمندانه و مقتدرانه به حرکت خود ادامه می‌دهیم. فرمانده ناجاگفت: در ورودی‌های کشور بویژه در حدود ۱۳ گمرگ کشور نیروی پلیس امنیت اقتصادی و پلیس گمرک مستقر است و طی ماه‌های آینده نیز بر تعداد آن‌ها افزوده خواهد شد. کد ویدیو دانلود فیلم اصلیسردار اشتری با بیان اینکه اولویت ما برخورد با باند‌های سازمان یافته و بحث فساد اقتصادی است، گفت: البته این کار‌ها کفایت نمی‌کند و باید بیشتر از این حمایت شویم ضمن اینکه دستگاه‌های مختلف نیز از ظرفیت‌های خود برای مقابله با مفاسد اقتصادی به کمک ما بیایند. فرمانده ناجا درباره همکاری دستگاه‌های اقتصادی با پلیس امنیت اقتصادی نیز افزود: دستگاه‌های مربوطه تاکنون با پلیس امنیت اقتصادی همکاری کرده‌اند، اما توقع داریم بیشتر از این با ما همکاری و پلیس را در انجام وظایف خود یاری کنند.

نصیحت جدی زنگنه به مردم

آخرین خبرآخرین خبر22 ساعت قبل

فیلم دیده نشده از تلاش آتش‌نشانان برای خروج از پلاسکو

اقتصادنیوزاقتصادنیوز23 ساعت قبل

رد پای دلالان در کمبود مواد اولیه تولید

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
حلقه مفقوده تولید، مواد اولیه است. دلالان اجازه نمی‌دهند مواد اولیه تولید داخل، به دست تولید کننده‌ی داخلی برسد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، به نظر می‌رسد برنامه مدونی برای رفع نیاز صنایع کوچک و متوسط به مواد اولیه وجود ندارد.

فیلم/ دلایل تغییرات ناگهانی قیمت میوه چیست؟

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
ایسناایسنا2 ساعت قبل
ایسنا/ایلام معاون امور حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد امام خمینی (ره) استان ایلام گفت: هم‌اکنون بیش از یک هزار خانواده مددجوی موردحمایت این نهاد در استان از طرح بیمه‌های اجتماعی بهره‌مند هستند. «شبیب جعفر زاده» اظهار کرد: طرح بیمه‌های اجتماعی مددجویان این نهاد بیش از ۱۰ سال است که با همکاری کمیته امداد و تأمین اجتماعی اجرا می‌شود که در قالب آن زنان سرپرست خانوار بالای ۴۵ سال و نیز مجریان طرح‌های اشتغال‌زایی از طرح بیمه‌های اجتماعی بهره‌مند می‌شوند. وی گفت: طرح بیمه‌های یکی از محوری‌ترین طرح‌های کمیته امداد در راستای توانمندسازی خانواده‌های مددجوی این نهاد است که موجب امید به آینده، پشتوانه کار و تلاش و امنیت روانی این خانواده‌ها خواهد شد. معاون کمیته امداد استان ایلام گفت: در این طرح‌ها مردان مجری طرح‌های اشتغال‌زایی بعد از ۶۰ سالگی و زنان سرپرست خانوار بعد از ۵۵ سالگی مستمری‌بگیر تأمین اجتماعی می‌شوند. جعفرزاده تصریح کرد: کمیته امداد استان ایلام در ۹ ماهه امسال بیش از ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان بابت حق بیمه مددجویان مشمول بیمه‌های اجتماعی به‌حساب تأمین اجتماعی واریز کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر