ابهام در چرایی اصرار دولت بر ارز ۴۲۰۰تومانی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. اقتصادی

ابهام در چرایی اصرار دولت بر ارز ۴۲۰۰تومانی

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
بنزین یکی از موضوعاتی بود که همه صاحب‌نظران اقتصادی معتقد بودند از آنجا که ارزان و به طور مستقیم در اختیار همه اقشار جامعه قرار می‌گیرد و دهک‌های بالا نیز بیشترین بهره را از سوبسید دولتی می‌برند، عدالت اجتماعی ندارد؛ در این راستا پینشنهاد شده بود که قیمت بنزین به گونه‌ای متعادل شود که هم مابه‌التفاوت آن کمکی برای اقشار ضعیف باشد و هم از قاچاق بی‌رویه آن در شرایطی که با محدودیت ارزی و تحریم مواجه هستیم، جلوگیری شود.

بنابراین افزایش نرخ بنزین چیزی نبود که یک دفعه اتفاق افتاده باشد؛ حتی این موضوع در بودجه و قوانین مجلس نیز به دولت تکلیف شده بود، اما متاسفانه دولت به آن بی‌اعتنا بوده و مجلس هم به عنوان ناظر بر این موضوع هیچ عکس‌العملی نشان نمی‌داد.

افزایش قیمت بنزین همانند اتفاقات ارزی سال گذشته بود؛ هرچه صاحب‌نظران تاکید کردند که سرکوب نرخ ارز باعث رها شدن فنر قیمت شده و نتایج جبران‌ناپذیری خواهد شد، اما دولت توجهی نکرد. در نهایت عواقب سوء مدیریت و عدم اجرای قانون افزایش نرخ ارز متناسب با تورم، رها شدن میلیاردها دلار ذخایر ارزی و طلای کشور برای پایین نگه‌داشتن قیمت‌ها و در نتیجه افزایش نرخ ارز بود به طوریکه دولت تا کنون قادر نشده قیمت ارز را به کمتر از اعداد امروز کاهش دهد.

بنابراین درخصوص اصلاح قیمت سوخت نیز اگرچه معتقدیم باید بهای بنزین افزایش می‌یافت و جزو تکالیف فراموش شده دولت بود، اما این تصمیم در شرایط سخت اقتصادی گرفته شد و اجرای آن با روش‌های غیرقابل پیش‌بینی و اعلام یک شبه بدون توجیه مردم، نتیجه‌ای جز بروز ناآرامی‌های اخیر، زیان هنگفت عموم مردم، خسارت بنگاه‌های اقتصادی نداشت و البته از همه مهم‌تر قطعی اینترنت در این مدت منجر به ضرر و زیان بسیار استارتاپ‌ها و فعالیت‌های نوین شد.

به هرحال اتفاقات پیش آمده نشان داد، به رغم اینکه افزایش قیمت بنزین تصمیم درستی بود اما به خاطر نسنجیدن شرایط و اجرای نادرست نتایج بدی برای کشور به همراه داشت. رییس کل بانک مرکزی هم بارها در صحبت‌هایشان اشاره کرده‌اند که عوامل متعددی در افزایش نرخ ارز تاثیر دارد و بعید می‌دانم ایشان ناامنی و بی‌اعتمادی در جامعه و آشوب‌های اخیر را در افزایش نرخ ارز مورد توجه قرار ندهند و مشکل را به گردن صادرکنندگان بیندازند.

از این روز صادرکنندگان هر زمان ارز دارند باید آن را به نرخ روز عرضه کنند زیرا اگر با قیمتی بالاتر اعلام کنند مشتری نخواد داشت و پایین‌تر از نرخ بازار هم نمی‌توانند بفروشند چراکه مجددا باید کالای دیگر را متناسب با ارزی که فروخته‌اند تهیه کنند؛ بنابراین اینکه در شرایط فعلی انگشت اتهام را به سمت یک گروه یا صادرکننده‌ای بگیریم که ارزآوری کشور را به عهده دارد دور از انصاف است.

خبری: اخبار اقتصادی دلار و بورس

درباره وضعیت آینده اقتصاد و به خصوص بازار ارز معتقدم، به محض اینکه در جامعه بی‌اعتمادی شکل بگیرد و ثبات اقتصادی حفظ نشود بیشترین تقاضا به سمت ارز و طلا می‌رود؛ نکته دیگر اینکه افزایش ۵۰درصدی قیمت پایه بنزین هم اگرچه ممکن است تاثیر زیادی بر هزینه‌ها نداشته باشد اما بنابه گفته بانک مرکزی و مرکز آمار حدود ۴ تا ۵درصد تورم را افزایش خواهد داد.

من تصور می‌کنم به هرحال با توجه به افزایش هزینه‌ها، ارز نیز به عنوان یک کالا از این موضوع نشات گرفته و افزایش یافته و این تورم ۴درصدی علاوه بر متاثر کردن قیمت کالاها، بر بازار طلا و ارز نیز اثرگذار است، همچنین هنوز شرایط ثبات و پایداری به جامعه بازنگشته و سایه نگرانی‌هایی که بر اثر ناآرامی‌ها به وجود آمده، بر اقتصاد کشور حکم‌فرماست. لذا تا زمانی که وضعیت به روال سابق بازنگردد نرخ ارز متناسب با شرایط افزایش یا کاهش خواهد داشت.

درباره ارز ۴۲۰۰تومانی نیز باید بگویم، به عقیده من ضعف دولت یازدهم و دوازدهم عدم انسجام تیم اقتصادی آن است و تناقض‌های پیش‌ آمده نیز به خاطر همین موضوع بوده؛ به طورمثال از یک طرف ماندگاریارز ۴۲۰۰تومانی انقدر پافشاری می‌شود تا جایی که حتی عالی‌ترین مقام اجرایی کشور یعنی رییس جمهور نیز بر ماندگاری این عدد اصرار می‌کند، از طرفی دیگر یک شبه بهای پایه انرژی سهمیه‌ای جدای از افزایش ۲۰۰درصدی نرخ آزاد آن، ۵۰درصد گران می‌شود.

بنابراین همچنان برای ما جای سوال دارد که چرا دولت علی رغم اگاهی از مفسده ارز ۴۲۰۰تومانی به رغم تمامی مشکلاتی که در پی داشته و تقریبا همه اذعان دارند که این ارز بر سر سفره مردم نمی‌رود، کماکان اصرار بر حفظ این عدد و اتلاف منابع ارزی در شرایط حساس کنونی وجود دارد.

*عضو کمیته ارزی و هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

۳۰ اسفند؛ آخرین فرصت نصب کارتخوان پزشکان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
معاون حقوقی و مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در حاشیه نشست امضای تفاهمنامه بین سازمان امور مالیاتی و سازمان نظام پزشکی افزود: با توجه به رویکرد سازمان نظام پزشکی و شورای عالی نظام پزشکی و هیئت هماهنگی شورای عالی نظام پزشکی اراده همگی بر اجرایی شدن درست و دقیق قانون سال نود و هشت مبنی بر اتصال همه پزشکان به سازمان امور مالیاتی است. کد ویدیو دانلود فیلم اصلیوی ادامه داد: در مفاد این تفاهمنامه مواردی دیده شده است که بر اساس آن پزشکانی که هنوز موفق به نصب دستگاه‌های کارت خوان نشده‌اند می‌توانند با استفاده از این شرایط هر چه زودتر به سازمان امور مالیاتی متصل شوند. محمود علیزاده افزود: قانون تکالیفی را روشن کرده و وظایفی را بر عهده سازمان امور مالیاتی قرار داده که در صورتی که پزشکان تا تاریخ مشخص شده به سازمان متصل نشوند بر اساس قانون با آن‌ها برخورد خواهد شد. محمود علیزاده گفت: امروز هم تفاهم نامه‌ای بین سازمان امور مالیاتی کشور و سازمان نظام پزشکی به امضا رسیده که بر اساس آن پزشکان فرصت دارند تا ۳۰ اسفند با دستگاه‌های کارتخوان به سازمان مالیاتی متصل شوند. وی ادامه داد: در مفاد این تفاهمنامه مواردی دیده شده است که بر اساس آن پزشکانی که هنوز موفق به نصب دستگاه‌های کارت خوان نشده‌اند می‌توانند با استفاده از این شرایط هر چه زودتر به سازمان امور مالیاتی متصل شوند. محمود علیزاده افزود: قانون تکالیفی را روشن کرده و وظایفی را بر عهده سازمان امور مالیاتی قرار داده که در صورتی که پزشکان تا تاریخ مشخص شده به سازمان متصل نشوند بر اساس قانون با آن‌ها برخورد خواهد شد. امضای تفاهم نامه بین دو سازمان امور مالیاتی و نظام پزشکیتفاهم نامه مالیاتی برای دریافت مالیات از طریق دستگاه‌های کارتخوان با سازمان نظام پزشکی در سازمان امور مالیاتی به امضا رسید.

ذخیره مخازن سد‌های تهران ۶۳۴ میلیون مترمکعب است

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
سید حسن رضوی در گفتگوی اختصاصی باخبرنگار خبرگزاری صداوسیما گفت: هم اکنون ذخیره مخازن سد‌های تهران معادل ۶۳۴ میلیون مترمکعب است که نسبت به سال گذشته ۸۵ میلیون مترمکعب بیشتراستمدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران با اشاره به اینکه حجم مخازن سد‌های تهران در حال حاضر ۱۸ میلیون مترمکعب کمتر از سال‌های نرمال، برای مدیریت نگه داشته شده است، افزود: سد‌های تهران درحال حاضر بصورت دومنظوره مدیریت شده است یعنی هم برای کنترل سیلاب آماده هستند و هم امکان تامین آب شرب و صنعت را درصورت کاهش بارندگی‌ها می‌توانند تامین کنند. وی با بیان اینکه بارش‌های تهران بصورت سینوسی انجام شده و در دشت‌ها نسبت به ارتفاعات بارش بیشتری اتفاق افتاده است گفت: با وجود کاهش بارندگی‌ها بصورت برف در ارتفاعات تهران، برای تامین آب در تابستان سال ۹۹ مشکلی وجود ندارد البته به همراهی و صرفه جویی مردم مثل همیشه نیاز است.

جزئیات گازسوز کردن رایگان خودروها (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
فروش فوری و اقساطی «پژو پارس TU۵» و «پژو ۴۰۵ اس ال ایکس» در جدیدترین طرح فروش ایران خودرو قرار گرفت. فروش فوری و اقساطی «پژو پارس TU۵» و «پژو ۴۰۵ اس ال ایکس» در جدیدترین طرح فروش ایران خودرو قرار گرفت. به گزارش عصر ایران، بر اساس اعلام ایران خودرو جدیدترین طرح فروش این شرکت از ساعت ۱۱ صبح در روز یکشنبه ۲۹ دی ماه ۹۸ برای «پژو پارس TU۵» و «پژو ۴۰۵ اس ال ایکس» " آغاز می‌شود. دریافت کد کاربری و کلمه عبور قبل از ثبت نام از الزامات ذکر شده و در صورت عدم دریافت کد کاربری امکان ثبت نام وجود ندارد. همچنین کلیه افرادی که در ۱۸ ماهه گذشته خودرو ثبت نام کرده‌اند امکان ثبت نام در این شرایط فروش را ندارند.

ریزش قیمت خودرو از ماه آینده/پیشخوان

8+
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
ایمناایمنا1 روز قبل
وی انقلاب چهارم صنعتی را موضوع جدیدی دانست و گفت: مشکلات فرآروی حوزه صنعت، معدن و تجارت را از طریق ارتباط با دانشگاه‌ها و مراکز علمی و شرکتهای دانش بنیان باید حل کرد. معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت با اعلام اینکه سامانه تاپ سال گذشته رونمایی شد، افزود: عملکرد سامانه تاپ در استان‌ها را داریم، هدف گذاری از بنگاه‌های فعال انجام داده‌ایم و درصدی از بنگاه‌های فعال را مشخص کرده‌ایم. قبادیان در خصوص ارکان طرح تاپ نیز تشریح کرد: واحدهای صنعتی و معدنی به عنوان واحدهای تقاضا محور ثبت نام کرده‌اند که می‌خواهیم رفع نیازهای فناورانه و تخصصی آنها را با حداقل هزینه انجام دهیم. وی گفت: در طرف عرضه نیز اساتید دانشگاه‌ها، دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا است. معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت اضافه کرد: هدف گذاری شده که حداکثر ۱۰ درصد از طرح را به صورت پایلوت در سال ۹۸ اجرا کنیم و ۱۰ استان اول از جمله اصفهان، فارس، آذربایجان غربی و شرقی، خوزستان، سمنان، هرمزگان بنگاه‌های خود را ثبت نام کردند.

نظرها

اخبار بیشتر