تب و سرفه علائم کلیدی آنفولانزا
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
تب و سرفه علائم کلیدی آنفولانزا

تب و سرفه علائم کلیدی آنفولانزا

ایسناخبرگزاری ایسنا |
ایسنا/زنجان یک متخصص بیماری‌های عفونی گفت: تب و سرفه علائم کلیدی آنفولانزا است.

جواد حسین‌خانی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که آنفلوانزا به شکل جهان‌گیر (پاندمی)، همه‌گیری (وسیع، کوچک، منطقه‌ای)، همه‌گیری طغیان و تک‌گیر مشاهده می‌شود، اظهار کرد: میزان حمله در همه‌گیری‌هایی که در اجتماعات بزرگ اتفاق می‌افتد معمولا بین ۱۰ تا ۲۰ درصد است در حالی که در اجتماعات بسته، مثل مدارس شبانه‌روزی و یا خانه سالمندان به ۵۰ درصد و بیشتر می‌رسد. همه‌گیری‌ها در مناطق معتدل معمولا بیشتر در زمستان و در نواحی گرمسیر اغلب در ماه‌های بارانی سال است.

وی افزود: اهمیت آنفلوانزا در سرعت انتشار، همه‌گیری، وسعت و تعداد مبتلایان و شدت عوارض آن به خصوص ذات‌الریه ویروسی و باکتریایی است.

این متخصص اضافه کرد: در همه‌گیری بزرگ، شکل شدید یا کشنده بیماری بیشتر نزد سالمندان و افرادی است که به دلیل بیماری مزمن قلبی _ ریوی، کلیوی، بیماری‌های متابولیک، کم‌خونی و یا نارسایی‌های ایمنی بدن ناتوان شده‌اند، می‌شود و برآورد میزان کشندگی بیماری آنفلوانزای فصلی در جمعیت انسانی بین نیم تا یک درصد محاسبه شده است.

حسین‌خانی با اشاره به علائم آنفلوانزا، اظهار کرد: آنفلوانزا بیماری ویروسی حاد دستگاه تنفسی است که با تب، سرفه، سردرد، گلودرد، درد عضلانی، تعریق، آب‌ریزش بینی و گاهی اسهال و استفراغ تظاهر می‌کند که در این میان تب و سرفه به عنوان علائم کلیدی مطرح هستند که سرفه اغلب شدید و برای مدتی ادامه می‌یابد ولی سایر نشانه‌های بیماری بعد از ۲ تا ۷ روز خود به خود بهبود پیدا می‌کند.

این متخصص با بیان این‌که شایع‌ترین راه انتقال ویروس آنفلوانزای انسانی فصلی به صورت فرد به فرد با واسطه قطرات تنفسی بزرگ است، ادامه داد: انتقال از طریق قطرات تنفسی بزرگ نیازمند تماس نزدیک بیمار و فرد سالم است چون این قطرات به صورت معلق در هوا باقی نمی‌مانند و عموما فاصله کمتر از یک متر را طی می‌کند.

وی بیان کرد: انتقال از طریق قطرات تنفسی، نیازمند تماس نزدیک بیمار و فرد سالم است چون این قطرات به صورت معلق در هوا باقی نمی‌مانند و عموما فاصله‌ای کمتر از یک متر را طی می‌کنند.

حسین‌خانی تاکید کرد: احتمال انتقال عفونت از راه‌هایی مانند اشیا و بزاق هنوز نامشخص است؛ اما تمام ترشحات تنفسی و مایعات بدن بیماران آلوده به طور بالقوه آلوده‌کننده و بیماری‌زا تلقی می‌شود.

این متخصصبا اشاره به علائم بیماری آنفلوانزای فصلی، ادامه داد: شاه علامت‌ها شامل تب و بدن درد، سردرد، سرفه، گلودرد، اسهال و استفراغ درصد قابل توجهی از افراد آلوده، آب‌ریزش یا گرفتگی بینی، لرز و احساس خستگی است.

وی با اشاره به گروه‌های پر خطر ابتلا به این بیماری، افزود سنین بالای ۶۵ سال، کودکان زیر پنج سال، زنان‌حامله، افراد دچار بیماری تنفسی مزمن در هر گروه سنی و افراد دچار نقص ایمنی گروه‌های پرخطر برای ابتلا به این ویروس هستند.

این متخصص با بیان این‌که مطالعات بر روی آنفلوانزای فصلی نشان می‌دهد که فرد مبتلا از یک روز قبل از بروز علائم تا هفت روز بعد از بروز آن می‌تواند بیماری را به افراد دیگری انتقال دهد، گفت: دوره عفونت‌زایی در کودکان و خصوصا کودکان کم سن و سال ممکن است طولانی‌تر باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

همشهری TV | تأثیر چشم‌گیر شیوع کرونا بر بازار فناوری جهان

همشهریهمشهری9 ساعت قبل

فیلم/ نظر مردم درباره عملکرد اصلاحات و اعتدال

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز7 ساعت قبل

فیلم | نخستین پرواز مستقل یک «جت من» در جهان

همشهریهمشهری9 ساعت قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از یورونیوز، در جریان این پرواز او در حالی که کنترل کامل پرواز را در اختیار داشت، با بال‌هایی مجهز به چهار موتور مینی‌جت، تمام مراحل پرواز شامل بلند شدن از زمین، اوج گرفتن تا ارتفاع ۱۸۰۰ متری و در نهایت فرود دوباره را با موفقیت انجام داد.

تعطیلات آغاز سال در بلاتکلیفی بنزین نوروز/تخصیص سهمیه ٣هزار میلیارد تومان بار مالی دارد

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین9 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین، از ٢۶ آبان ماه که بنزین سهمیه بندی شده و قیمت آزاد آن با رشد سه برابری مواجه گشت، به اذعان مسئولین افت قابل توجهی در گردشگری ایران نفت افتاده که به احتمال زیاد ادامه این روند تعطیلات و گردشگری نوروز را نیز تحت تأثیر قرار خواهد داد. در این بین روز جاری علی ربیعی سخنگوی دولت روز جاری و در حاشیه نشست هیات دولت در پاسخ به پرسش سهمیه بندی بنزین نوروز گفت: اگر خواسته باشیم ۴۰ لیتر به سهیمه فعلی اضافه کنیم حدود ۳ هزار میلیارد تومان بار مالی دارد که برای تامین آن شاید مجبور باشیم از بسته معیشتی ۶۰ میلیون نفر کم کنیم. به همین خاطر تصمیم دشواری است و ما به تصمیم روشنی برای محل تامین بنزین نوروزی نداریم. معتقدیم کاهش کمک معیشتی نیز به مصلحت نیست. از سوی دیگر محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور نیز در حاشیه هیئت دولت گفت: موضوع سهمیه بنزین نوروز در حال بررسی است اما نباید پیش از نهایی شدن این بررسی‌ها، به مردم امید دهیم.

مصرف مواد مخدر توسط مارادونا روی نیمکت در جریان بازی؟ +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز8 ساعت قبل
مارادونا که در پایان بازی با سنترال و در واکنش به احتمال اخراجش از این تیم گفته بود رئیس بهتر است مواطب باشد ابتدا من او را اخراج نکنم، حالا در مظان یک اتهام بزرگ قرار دارد؛ مصرف مواد مخدر روی نیمکت. فیلم این حرکت مشکوک به مصرف مواد مارادونا را در ادامه ببینید: مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند. او دو رقیب جدی داشت ولی مارادونا تهدید کرد که در صورت کنار رفتن پیگرینو از سمت خود کناره گیری خواهد کرد. مارادونا در دو جلسه تمرینی اخیر تیمش نیز حضور پیدا نکرده و به همین دلیل پیگرینو درخواست ملاقات فوری با او را داده است. جلسه امروز و نیز بازی شنبه برابر ایندیپندینته در تعیین وضعیت آینده مارادونا حائز اهمیت خواهند بود و در این بین نباید اتهام مصرف مواد روی نیمکت را نیز نادیده گرفت.

اقدام مشکوک مارادونا در فوتبال زنده!

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین9 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر