استخوان‌هایی که با یک عطسه می‌شکنند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. فرهنگ

استخوان‌هایی که با یک عطسه می‌شکنند

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
هنگامی که یک عطسه می‌تواند استخوان‌های شما را بشکند، این پوکی استخوان است.
استخوان‌هایی که با یک عطسه می‌شکنند - 0

در فرد مبتلا به این بیماری، یک سقوط ساده از ارتفاع کم، یک چرخش ناگهانی، خم و راست شدن سریع یا حتی افتادن در یک چاله کوچک می‌تواند باعث شکستگی استخوان شود.

خانم مصلحی ۶۷ ساله پس از شکسته شدن مهره گردنش بر اثر یک عطسه شدید فهمید که پوکی استخوان دارد پوکی استخوان نامریی است. یعنی تا زمانی که یک استخوان نشکند، علایمی از خود بروز نمی‌دهد.

دکتر افشین استوار رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های غیر واگیر وزارت بهداشت در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما با اشاره به شیوع بالای پوکی استخوان در کشور می‌گوید: این بیماری در سنین بالای ۵۰ سال شیوع بین ۴۰ تا ۵۰ درصد دارد و در سن بالای ۷۰ سال به ۷۰ درصد می‌رسد.

وی به اهمیت تشخیص و کنترل این بیماری اشاره می‌کند و می‌افزاید: ۲۰ تا ۵۰ درصد افرادی که به دلیل پوکی استخوان دچار شکستگی لگن می‌شوند در سال اول شکستگی فوت می‌کنند. زنان پس از یائسگی و در دوران بارداری باید توجه بیشتری به تراکم استخوان خود داشته باشند و با مراجعه به پزشک بتوانند درمان به موقع شروع کنند.

نکته درخور توجه این است که جمعیت کشور رو به سالمندی است و خواه ناخواه در آینده با شیوع بالاتری از این بیماری در جامعه روبرو خواهیم بود

متخصصان توصیه می‌کنند که اگر بالای ۵۰ سال دارید و با یک سقوط ساده دچار شکستگی شده‌اید، احتمالا در معرض پوکی استخوان هستید و لازم است به پزشک مراجعه کنید. درمان پوکی استخوان بسیار موثر بوده و می‌تواند به شما کمک کند به زندگی فعال و مستقل خود ادامه دهید. در صورتی که پزشکتان تشخیص داد که باید تحت درمان قرار گیرید، نگران نشوید و در عین حال بدون مشورت وی درمانتان را ناتمام نگذارید. پوکی استخوان درمان پذیر است بیمارانی که در معرض خطر بالای شکستگی‌های ناشی از پوکی استخوان هستند، می‌توانند با درمان دارویی مناسب، این خطر را کاهش دهند. امروزه گستره بالایی از گزینه‌های درمانی برای پوکی استخوان وجود دارد. البته نوع درمان بسته به شرایط هر فرد و میزان بیماری وی متفاوت است.

بر اساس آمار، معالجات می‌تواند خطر شکستگی لگن را تا ۴۰ درصد، شکستگی مهره‌ها را بین ۳۰ تا ۷۰ درصد و شکستگی‌های غیرمهره‌ای را بین ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش دهد.

دکتر محمد باقرلاریجانی نایب رئیس کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر در مصاحبه با خبرنگار ما با اشاره به اینکه ژنتیک و رژیم غذایی در پوکی استخوان بسیار موثر هستند، می‌گوید: ۷۰ درصد تراکم استخوان را ژنتیک می‌سازد؛ همچنین مصرف سیگار و فعالیت بدنی نیز در پوکی استخوان تاثیر گذار هستند و به دلیل نقش ژنتیک در پوکی استخوان در دنیا مطالعات زیادی روی این موضوع انجام می‌دهند.

وی با اشاره به تاثیر مهم کلسیم و ویتامین دی در سلامت استخوان‌ها می‌افزاید: در ایران حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد جمعیت کمبود ویتامین D دارند از هر سه زن بالای ۵۰ سال یک نفر و از هر پنج مرد بالای ۵۰ سال یک نفر شکستگی ناشی از پوکی استخوان را تجربه می‌کنند.

خبری: اخبار فرهنگی و هنری روز | تازه های پزشکی و سلامت

دکتر لاریجانی در پاسخ به این سوال که چه عواملی در شکستگی‌های ناشی از پوکی استخوان موثرند، گفت: شکستگی قبلی، سن بالا، سابقه فامیلی، یائسگی زودهنگام، مصرف سیگار و الکل، مصرف طولانی مدت کورتون، لاغری مفرط و بیماری‌های گوارشی از عواملی هستند که فرد را برای شکستگی ناشی از پوکی استخوان مستعد می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه بیماری پوکی استخوان به راحتی قابل تشخیص و عوارض آن قابل پیشگیری است، اظهار داشت: افراد بالای ۵۰ سال باید برای اطمینان از سلامت استخوان خود به پزشک مراجعه کنند. پزشک برای ارزیابی ابتدا عوامل خطر پوکی استخوان را ارزیابی می‌کند و با استفاده از آن‌ها خطر شکستگی را تخمین می‌زند. درصورت نیاز ممکن است سنجش تراکم استخوان هم صورت گیرد.

دکتر مینو حجازی فوق تخصص روماتولوژی نیز در پاسخ به اینکه کدام قسمت ازبدن بیشتر در معرض شکستگی‌ها هستند می‌گوید: بیشترین شکستگی مربوط به پوکی استخوان در ناحیه‌های لگن، ستون مهره‌ها، مچ یا قسمت بالای بازو رخ می‌دهد. البته گاهی شکستگی یک استخوان می‌تواند در ادامه به شکستن سایر استخوان‌ها نیز منجر شود؛ بنابراین لازم است در اسرع وقت به تشخیص و درمان این بیماری اقدام شود.

وی خاطرنشان می‌کند: اگرچه پوکی استخوان یک بیماری بدون درد است، اماشکستگی‌های حاصل از آن می‌تواند تغییرات جدی درزندگی ایجاد کند. وقتی پوکی استخوان روی ستون فقرات تاثیر بگذارد، اغلب منجر به درد، کاهش وزن و ایجاد قوز در پشت می‌شود. درد و رنج ناشی از شکستگی‌ها می‌تواند زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد. وابستگی به افراد مراقب، کاهش فعالیت‌های روزمره و در نهایت افسردگی، شایعترین این تاثیرات هستند.

کارشناسان شبکه تحقیقات استئو پروز (پوکی استخوان) می‌گویند: ناتوانی حاصل از پوکی استخوان همانند یا بیشتر ازناتوانی ناشی از بسیاری از بیماری هاست. در افرادی که هنوز شاغل هستند، شکستگی باعث از دست رفتن تعداد زیادی از روز‌های کاری می‌شود و بخصوص در برخی از حرفه‌ها، در ادامه کار اختلال ایجاد می‌کند. ۳۳ درصد از بیمارانی که مبتلا به شکستگی لگن ناشی از پوکی استخوان می‌شوند، طی یکسال بعد از آن به طور کامل وابسته و یا در خانه‌های سالمندان مقیم می‌شوند و ۲۰ تا ۲۴ درصد از این افراد در همان سال فوت می‌کنند.

نتیجه اینکه ممکن است تا استخوانی نشکند بیمار متوجه پوکی استخوان خود نشود از این روست که این بیماری را قاتل خاموش نیز می‌نامند لذا کارشناسان شبکه تحقیقات استئوپروز کشور راهنمای خودمراقبتی را برای کسانی که در معرض این بیماری هستند پیشنهاد می‌دهند که عبارتند از پرهیز از سیگار و الکل - همواره تلاش کنید تا در رژیم غذایی شما به میزان کافی کلسیم و پروتئین وجود داشته باشد - سه بار در هفته و هربار به مدت ۳۰ تا ۴۰ دقیقه فعالیت بدنی مناسب نظیر پیاده روی داشته باشید و همچنین تمرین با وزنه و تمرینات هوازی می‌تواند مفید باشد - در کنار مصرف مکمل‌های ویتامین D تلاش کنید تا زمان بیشتری را در خارج از خانه و در معرض تابش خورشید بمانید.

گزارش از مریم صادقی.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

انتخابانتخاب19 ساعت قبل
نرگس جوزدانی متخصص تغذیه و رژیم درمانی درباره خواص فندق اظهار کرد: یکی از مغزهای خوراکی فندق است که طبع گرم و خشک دارد. فندق در صنعت شیرینی سازی کاربرد فراوانی دارد و در تهیه شکلات، شیرینی و همچنین شکلات صبحانه استفاده می‌شود. جوزدانی با اشاره به املاح مفید درون فندق گفت: این مغز خوراکی مانند آجیل‌های دیگر سرشار از ویتامین‌های از جمله A,B,C,E، فیبر و چربی مفید است. طبق تحقیقات انجام شده مغزهای خوراکی به دلیل وجود مواد مغذی و چربی مفید باعث کاهش وزن می‌شوند. باروری مردانجوزدانی افزود: یک رژیم غذایی که حاوی فندق است باعث درمان ناباروری مردان می‌شود به همین علت مردان بهتر است مغزهای خوراکی به خصوص فندق را در رژیم غذایی خود قرار دهند. این متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت: فندوق به دلیل وجود مواد مغذی در خود باعث کاهش حساسیت بدن، بهبود التهابات و عفونت بدن می‌شود.
انتخابانتخاب19 ساعت قبل
افراد مبتلابه دیابت می‌توانند با رعایت نکاتی به زندگی عادی خود ادامه دهند معمولا افرادی که به دیابت مبتلا می‌شوند کنترل دیابت در کنار روال روزانه زندگی برایشان کمی سخت است اما می‌توان با راهکارهایی، استرس روزانه را کاهش داد و به راحتی از پس کنترل دیابت و عوارض احتمالی آن برآمد. ادامه مطلب را بخوانید تا بیشتربا شیوه‌های کنترل دیابت آشنا شوید: غذایی را برای مواقع اضطراری آماده کنیدقرص گلوکز یا پنج، شش تکه آب نبات همراه خود داشته باشید. هنگامی که قند خون به زیر ۷۰ میلی گرم بر دسی لیتر می‌رسد و احساس سرگیجه و گرسنگی می‌کنید یا دچار لرزش می‌شوید، از این خوراکی استفاده کنید. در بسیاری از افراد میزان قندخون پیش از صرف غذا باید چیزی بین ۷۰ تا ۱۳۰ میلی گرم بر دسی لیتر باشد و یک یا دو ساعت پس از صرف غذا قندخون فرد باید کمتر از ۱۸۰ میلی گرم بر دسی لیتر شود. با این روش خواهید دید که ورزش کردن برایتان ساده‌تر می‌شود و ضمنا فشار زیادی به بدنتان وارد نمی‌کنید.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز19 ساعت قبل
به گفته محققان آمریکایی مصرف عصاره چای سبز و ورزش کردن می‌تواند شدت بیماری کبد چرب مربوط به چاقی را کاهش دهد. بیماری کبد چرب غیرالکلی (Non-alcoholic fatty liver disease) نوعی از کبد چرب است که در نتیجه تجمع چربی به دلیلی غیر از مصرف زیاد الکل در کبد بروز می‌کند. التهاب کبدی غیر الکلی (NASH) شدیدترین و پیش رونده‌ترین نوع از بیماری کبد چرب غیرالکلی است. پس از آن آنها را به دو گروه تقسیم کردند گروه اول موش‌ها عصاره چای سبز مصرف می‌کردند و به طور مرتب با دویدن بر روی چرخ ورزش می‌کردند اما گروه دوم چای سبز مصرف نمی‌کردند و ورزش نیز انجام نمی‌دادند. آنها دریافتند که موش‌هایی که عصاره چای سبز مصرف می‌کردند و ورزش می‌کردند سطح بالایی از لیپید و پروتئین در مدفوع خود داشتند.
انتخابانتخاب19 ساعت قبل
بیماری کبدچرب غیرالکلی یک مشکل جدی جهانی است که در حال وخیم‌تر شدن است. محققان دریافتند ترکیب چای سبز و ورزش موجب کاهش شدت بیماری کبدچرب مرتبط با چاقی تا ۷۵ درصد در موش‌های تغذیه شده با رژیم غذایی پرچرب شد. به دلیل شیوع بالا فاکتورهای پرخطر نظیر چاقی و دیابت نوع ۲، پیش بینی می‌شود تعداد افراد مبتلا به بیماری کبدچرب تا سال ۲۰۳۰ به بیش از ۱۰۰ میلیون نفر برسد. برخی از این موش‌ها عصاره چای سبز مصرف کرده و ورزش منظم با دویدن با روی چرخ انجام می‌دادند. در مقایسه این موش‌ها با موش‌های گروه کنترل مشخص شد تنها یک چهارم رسوبات لیپیدی در کبدشان باقی مانده بود.
انتخابانتخاب18 ساعت قبل
«ذرت» یکی از مهم‌ترین غلات و غذای اصلی ساکنان مکزیک و آفریقای مرکزی است. انجماد «ذرت» پس از جداکردن برگ و کرک‌های ذرت، قابلمه‌ای متناسب با اندازه ذرت انتخاب کنید و آب را به جوش آورید. مقدار آب باید به حدی باشد که ذرت در آب غوطه ور شود. در قابلمه را بگذارید و اجازه دهید ذرت در آب جوش چند دقیقه بپزد. البته توجه داشته باشید که منظور از پختن ذرت به اندازه‌ای نیست که دانه‌ها له و جدا شود. آب جوشیده را روی دانه‌ها بریزید اما به مقداری که همان فاصله تا در ظرف خالی بماند. پس از جوش آمدن آب، در زودپز را ببندید و اجازه دهید حدود یک ساعت ذرت‌ها کاملا پخته شود.
خبر فوریخبر فوری20 ساعت قبل
دادگاه انقلاب با تبدیل قرار بازداشت «سحر تبر» موافقت نکرد. به گزارش خبر فوری، شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی مقیسه با تبدیل قرار بازداشت فاطمه خویشوند از چهره‌های اینستاگرامی معروف به «سحر تبر» به قرار وثیقه موافقت نکرد. پیام درفشان با اعلام این خبر افزود که موکلش همچنان در زندان به سر می‌برد و این در حالیست که سایر متهمان این پرونده که مانند موکل او سابقه بیماری روانی و ارتکاب جرم زیر سن قانونی ندارند، با قرار وثیقه یا کفالت در آزادی به سر می‌برند.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها