خسران دنیا
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ساعت ۲۴
  4. فرهنگ
خسران دنیا

خسران دنیا

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴ |
ساعت 24-هنگام شنیدن رسیتال پیانوی تازه‌ دلبر حکیم‌اُوا، گذشته از زیبایی تمام‌ وکمال و مسحورکننده‌ موسیقی که در لحظه‌لحظه‌ کنسرت جریان داشت، یک فکر، یک رؤیا ذهنم را به خود مشغول می‌کرد. برای آن که منشأ آن رؤیا را بهتر ببینیم باید به گذشته بازگردیم، به حدود 10 سال قبل هنگامی که نوازنده‌ نام‌آور تاجیک ایران را ترک کرد.

دقیقا نمی‌دانیم چه شد که او باز به دوشنبه بازگشت یا بهتر بگوییم مجبور به بازگشت شد اما اگر همان حدس‌ها و شایعه‌ها را -که در ایران اغلب چون چیزکی هست مردم همچون چیزی دهان‌به‌دهان منتقلش می‌کنند- مبنا قرار دهیم آن وقت رؤیای حاشیه‌ کنسرت خود را به ما نشان خواهد داد.

در رؤیا آرزو می‌کردم ای کاش می‌شد مسببان چنین تغییراتی را به‌زور هم که شده یک بار به کنسرت بیاوریم، روی صندلی‌های تالار رودکی بنشانیم و وادارشان کنیم آن‌همه زیبایی را بشنوند. نمی‌دانم می‌توانند بشنوند یا گوششان چنان فروبسته و جانشان چنان تیره‌وتار شده است که حتی زیبایی شاعرانه‌ شوپن، ریاضیات مجسم باخ و شروشور مهارنشدنی لیست زیر انگشتان دلبر معجزه‌گر چنین نوازنده‌ای نمی‌تواند دلشان را بلرزاند و از جهان بی‌رنگ‌ورویی که در آن زندانی‌اند آزادشان کند. اما اگر بر فرض محال می‌توانستند و گوش شنوایی داشتند لابد پس از این پنج‌شنبه شب شگفت‌انگیز پشیمان می‌شدند از کاری که کرده‌اند و زیانی که خواسته و ناخواسته به زندگی هنری در ایران زده‌اند. یا شاید حتا افسوس می‌خوردند بلکه می‌گریستند بر عمری که گوش و هوششان بی‌زیبایی گذرانده است و خسران دنیایشان که چون گذشت هیچ بازش نمی‌گرداند.

در خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

نمی‌گویم زیانی که با تاراندن چنین نوازنده و معلم برجسته‌ای به جوانان و هنرجویان ایرانی زده‌اند چون چنان کسانی محال است این اندازه برای آموزش ارزش قائل باشند و در ضمیرشان توجهی به آینده‌ هنری و فرهنگی فرزندان این کشور وجود داشته باشد. می‌گویم شاید این زیبایی اکنون دور از دسترس شنونده‌ ایرانی، زیبایی بی‌واسطه‌ موسیقی که از فراز سد و بندها می‌گذرد در دلشان کارگر افتد و ناچارشان کند از کرده‌ خود پیشمان شوند و اندکی افسوس بخورند از بدکاری‌هایشان در حق یک انسان نازنین و در حق موسیقی.

اما نتیجه‌ مثبت گرفتن و متنبه شدن این جماعت حتی در رؤیا نیز ممکن نمی‌نماید پس در نهایت راهی نمی‌ماند جز این که مانند آن گزین‌گویه‌ منسوب به شکسپیر بیندیشیم این کسان که در درون خویش موسیقی ندارند و نواهای خوش آنان را حتی نمی‌جنباند تنها به کار خیانت و توطئه و غارتگری می‌آیند. و به‌راستی که جز این نیز از ایشان برنمی‌آید.

توسعه ایرانی

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ویدئو / مراسم افتتاح سالن‌های جدید پردیس سینمایی ملت

ایسناایسنا1 روز قبل
طی مراسمی با حضور پروز جناچی شهردار تهران و حسین انتظامی رئیس سازمان سینمایی، چند سالن جدید پردیس سینمایی ملت، امروز (دوشنبه، ۷ بهمن) و در آستانه برپایی جشنواره فیلم فجر، افتتاح شد. تصویربردار و تدوینگر: اسماعیل گلرخ

همشهری TV | ده فرمان تئاتر فجر

همشهریهمشهری1 روز قبل
فردا نیوزفردا نیوز1 روز قبل
بازیگر سریال «مردان آنجلس» گفت: من به مدت بیست روز کامل در کما به سر بردم، بعد از به هوش آمدن به دلیل زخمی که در بدنم ایجاد شده از بیمارستان مرخص شده و در خانه ادامه مراحل درمان را سپری می‌کنم. خبرگزاری میزان: رضا ایرانمنش بازیگر سینما و تلویزیون پیرامون آخرین وضعیت جسمانی خود گفت: نزدیک به دو هفته در کما بودم و وضعیت بسیار بدی را پشت سر گذاشتم، اما خدا را شاکرم که توانستم کما را پشت سر بگذارم و چند روز پیش از کما بیرون آمدم. وی در همین راستا ادامه داد: معتقدم اگر ذره‌ای نسبت به گذشته بهتر شده باشم از لطف خدا و دعای مردم بوده است، مردم اینقدر به من لطف دارند که همیشه شرمنده آن‌ها هستم. این بازیگر پیشکسوت سینما با اشاره به ادامه روند درمان خود اظهار کرد: من به مدت بیست روز کامل در کما به سر بردم، بعد از به هوش آمدن به دلیل زخمی که در بدنم ایجاد شده از بیمارستان مرخص شده و در خانه ادامه مراحل درمان را سپری می‌کنم. بازیگر فیلم سینمایی «دکل» دلیل ترخیص خود را اینگونه تشریح کرد: دلیل ترخیصم از سوی پزشکان احتمال بالای ابتلا به عفونت بیمارستانی بود، به همین خاطر هم اکنون خانه‌ام به صورت کامل ایزوله شده تا زخم به وجود آمده عفونت نکند.
سینماپرسسینماپرس1 روز قبل
سینماپرس: عبدالعلی علی عسکری رئیس صداوسیما امروز ششم بهمن از پشت صحنه سریال «سلمان فارسی» به کارگردانی داود میرباقری بازدید کرد. به گزارش سینماپرس، عوامل سریال «سلمان فارسی» این روزها در جزیره قشم در حال تصویربرداری سریال هستند. عبدالعلی علی عسکری در بازدید از مراحل تصویربرداری سریال «سلمان فارسی» در جزیره قشم، شخصیت این صحابه پیامبر را در ایجاد تمدن جدید اسلامی مؤثر توصیف و تصریح کرد: در گام دوم انقلاب اسلامی، نشان دادن شخصیت سلمان در عرصه‌های ملی و بین‌المللی به حرکت سریع ملت ایران در مسیر تمدن سازی نوین اسلامی کمک خواهد کرد.
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین21 ساعت قبل
پیام خوزستان - با حکم ابراهیم داروغه‌زاده، اعضای هیات داوران بخش «سودای سیمرغ» سی و هشتمین جشنواره ملی فیلم فجر معرفی شدندمعرفی هیات داوران بخش سودای فجر ۹۸با حکم ابراهیم داروغه‌زاده، اعضای هیات داوران بخش «سودای سیمرغ» سی و هشتمین جشنواره ملی فیلم فجر معرفی شدند. هیات داوران بخش سودای سیمرغ جشنواره فجرنرگس آبیار نویسنده و کارگردان سینماتورج اصلانی کارگردان و مدیر فیلمبرداری سینما عباس بلوندی طراح صحنه و لباس سینما رضا پورحسین مدیر فرهنگی فریدون جیرانی نویسنده و کارگردان سینما سعید راد بازیگر سینما محمدمهدی عسگرپور کارگردان و تهیه‌کننده سینما طهماسب صلح‌جو منتقد سینما مازیار میری کارگردان سینما ۹ داوری هستند که امسال آثار بخش «سودای سیمرغ» سی و هشتمین جشنواره ملی فیلم فجر را مورد ارزیابی قرار می‌دهند. این داوران با حکم ابراهیم داروغه‌زاده دبیر سی و هشتمین جشنواره ملی فیلم فجر، ۲۲ فیلم بخش سودای سیمرغ را داوری خواهند کرد. بیشتر بدانید: فیلم‌های بخش سودای سیمرغ جشنواره فجر ۹۸بیشتر بدانید: هیات انتخاب جشنواره فیلم فجر معرفی شدند + عکسبیشتر بدانید: فیلم چالش برانگیز جشنواره فجر ۹۸ + عکسبیشتر بدانید: حذفی‌های غیرمنتظره جشنواره فیلم فجر ۹۸ + عکسمنبع: khabargozarisaba. com
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، این تفاهم نامه در بازدید مسئولان سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور از سازمان اسناد و کتابخانه ملی، به امضای اشرف بروجردی رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و مهدی جمالی نژاد رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور رسید. بر اساس این تفاهم نامه، سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران متعهد می‌شود اسناد و مدارک انتقالی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، شهرداری‌های سراسر کشور و سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه و دهیاری‌ها را در محلی استاندارد، سازماندهی کند. انتقال اسناد و مدارک راکد مکتوب، دیداری، شنیداری و الکترونیکی سازمان شهرداری‌ها، شهرداری‌های سراسر کشور و سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه و دهیاری‌ها به معاونت اسناد ملی براساس قانون اسناد ملی ایران، همکاری در برگزاری نمایشگاه‌ها، همایش‌ها و برنامه‌های آموزشی، علمی و پژوهشی مرتبط با موضوع تفاهم نامه با سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از دیگر موارد عنوان شده در این تفاهم نامه است. همچنین در این دیدار مهدی جمالی نژاد رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور با اشاره به ارزش و اهمیت اسناد شهرداری‌ها، گفت: بسیاری از شهرداری‌های بزرگ کشور همه اسناد ۱۱۰ سال گذشته را جمع آوری کردند که احکام شهرداری‌ها در آن به وفور مشاهده می‌شود. وی افزود: اسناد شهرداری‌ها را در مرحله نخست به شکل مستند درآوردیم و سپس به مرکز اسناد ارسال کردیم.

نظرها

اخبار بیشتر