کار ایران با زنده باد و مرده باد جلو نمی‌رود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. سیاسی
کار ایران با زنده باد و مرده باد جلو نمی‌رود

کار ایران با زنده باد و مرده باد جلو نمی‌رود

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین |
استاد دانشگاه علامه طباطبایی گفت: کار ایران با زنده باد و مرده باد جلو نمی‌رود بلکه با آگاهی، مسوولیت پذیری و توسعه جلو می‌رود.

اعتمادآنلاین| فرشاد مومنی عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی در سخنانی در مراسم گرامیداشت ۱۶ آذر که از سوی انجمن اسلامی دانشجویان آزادی‌خواه دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد گفت: اساس ماجرای ۱۶ آذر و سه آذر اهورایی، ماجرای عنصر زمان آگاهی و مسوولیت شناسی است و حرکت دانشجویی زنده این است که تفسیرهای روز آمد از این عناصر را در دستور کار قرار دهند. در سایه چنین جنبش دانشجویی جامعه این توفیق را پیدا می‌کند که به آینده خود امیدوار باشد و از دسیسه‌های منفعت طلبان اصحاب قدرت کنار بماند.

وی ادامه داد: در قرن بیستم ایران از نمونه‌های تاریخی بود که سه جنبش فراگیر را تجربه کرد. اول انقلاب مشروطیت بود، دوم نهضت ملی شدن نفت و سوم انقلاب اسلامی بود و مساله اساسی این است که هر سه این تلاش‌های توسعه خواهانه با این که هر سه در معرض بی سابقه‌ترین فشارهای داخلی و خارجی بودند اما در استمرار آن حرکت و درونی سازی دستاوردهایشان ناکام و نافرجام بودند. وظیفه جامعه علمی ما این است که چرایی و چگونگی این مساله را تحلیل و رمزگشایی کنند.

مومنی گفت: در گزارش وضعیت اجتماعی کشور از سه بحران بنیادی نام برده، کارایی حکومت، نابرابری‌های فزاینده و اعتماد. ما در این زمینه مسوولیت بزرگی داریم و برای آسیب‌شناسی و ارائه راه حل برای برون رفت از این مسائل هیچ عنصری به اندازه آگاهی و مسوولیت‌پذیری جامعه موثر نیست.

این استاد دانشگاه معتقد است: بزرگترین کفران نعمت در کشور این است که سهم دانایی در فرایندهای تصمیم گیری و تخصیص منابع ما بسیار ناچیز است و مثل هر حقی که گرفتنی است باید در این زمینه برای خود مسوولیت تعریف کنیم.

مومنی ادامه داد: سلطه مناسبت‌های فسادساز و رانتی باعث شده توسعه خواهی در سطح بالای تصمیم گیری جای خود را به روزمرگی و کوته نگری داده است، از این رو نیاز است تا آگاهی و مسوولیت پذیری را به جامعه تزریق کنیم و پرچم توسعه خواهی را همچنان برافراشته نگه داریم.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

در این هنگام تعدادی از دانشجویان با فریاد و قطع سخنان مومنی خواستار سخنرانی وی درباره حوادث اخیر شدند نه بحث توسعه ملی.

استاد دانشگاه علامه طباطبایی در پاسخ به فریادهای اعتراضی دانشجویان سخنانش را با بیان این جمله تمام کرد که «کار ایران با زنده باد و مرده باد جلو نمی‌رود بلکه با آگاهی، مسوولیت پذیری و توسعه جلو می‌رود.»

نماینده انجمن اسلامی آزادی‌خواه دانشگاه شهید بهشتی در ابتدای این مراسم در سخنانی با بیان این‌که «این انجمن مدافع عملکرد مسوولان و منتقد آن‌ها و خواستار دعوت از هر کدام از مسوولان برای پاسخگویی آن‌هاست» نسبت به عملکرد دولت در شیوه اصلاح قیمت بنزین انتقاد کرد و ادامه داد: به خاطر اجرای افزایش قیمت بنزین الان عده‌ای از دانشجویان در راهروهای قوه قصاییه و دادگاه‌ها هستند در حالی که جای دانشجو داخل زندان نیست. مسوولان می‌گویند نمی‌دانیم کجا دستگیر شده‌اند و ربطی به دانشگاه ندارد اما مگر مساله این است، مگر مهم است دانشجو کجا دستگیر شده است. ما درخواست داریم که آقای روحانی پاسخگو باشد.

وی در ادامه خطاب به نمایندگان مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: شان نماینده آن است که اهداف مردم را دنبال کند، اگر کسی از قانون اساسی پاسداری نکند و اتفاقی بیفتد که روند قانونی برای آن طی نشده نماینده مجلس نیست اگر نمی‌توانید این کار را انجام دهید استعفا دهید.

در ابتدای این مراسم نیز بیانیه انجمن اسلامی آزادیخواه دانشگاه شهید بهشتی در انتقاد به تحولات اخیر در ارتباط با گرانی قیمت بنزین و نحوه برخورد با اعتراض مردم، عملکرد دولت و رییس جمهور، نمایندگان مجلس و نیز برخی شخصیت‌های سیاسی اصلاح طلب قرائت شد.

منبع: ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رجز خوانی سردار قاآنی برای قاتلان حاج قاسم

آخرین خبرآخرین خبر2 روز قبل

فیلم | فرزندان سردار سلیمانی در مراسم معارفه جانشین پدر | وعده‌ای که سردار قاآنی برای انتقام داد

همشهریهمشهری1 روز قبل

:: باکو - بررسی همکاری‌های مرزی ایران و جمهوری آذربایجان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از باکو؛ در دیدار ژنرال «الچین قلی اف» فرمانده مرزبانی جمهوری آذربایجان و سردار سرتیپ «قاسم رضایی» فرمانده مرزبانی جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان برگزار شد دو طرف درباره آخرین وضعیت امنیت مرزها‌ی دو کشور، شرایط فعلی منطقه، فعالیت دوجانبه در زمینه‌ مبارزه با جرایم فرامرزی، وضعیت اجرای توافقات و توسعه همکاری‌های متقابل تبادل نظر کردند. در این دیدار دو طرف همچنین با در نظر گرفتن طرح‌های حمل و نقل بین المللی اجرا شده با همکاری دو کشور بر تحکیم زیرساخت‌های مرزی و سرعت بخشی به فرایند نظارت بر زمینه‌ گذر از مناطق گمرکی مشترک تاکید کردند. برگزاری نشست سه جانبه فرماندهان مرزبانی جمهوری اسلامی ایران، ترکیه و جمهوری آذربایجان در آینده نزدیک و ایجاد گذرگاه‌های مرزی جدید بین ایران و جمهوری آذربایجان از جمله توافقات این نشست صمیمی بود. در این دیدار همچنین طرفین درخصوص توسعه همکاری‌های دوجانبه، ادامه‌ دیدار‌های کاری و تبادل نظر درخصوص مسایل مورد علاقه دو طرف توافق کردند.

برخورد چند راکت در نزدیکی سفارت آمریکا در بغداد+فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، منابع خبری از برخورد چند موشک کاتیوشا به منطقه سبز و نزدیکی سفارت آمریکا در بغداد خبر می‌دهند. خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع امنیتی خبر داد که دست کم ۲ راکت به نزدیکی سفارت آمریکا در بغداد اصابت کرده است. اسکای‌نیوز خبر داد که سه موشک نزدیکی سفارت آمریکا در بغداد برخورد کرده و آژیرهای هشدار در سفارت آمریکا به صدا در آمده است. الحدث مدعی شد دو موشکی که به منطقه سبز بغداد برخورد کرده از منطقه الزعفرانیه در جنوب شرق پایتخت عراق شلیک شده است. طی هفته‌های اخیر منطقه سبز بغداد شاهد حملات راکتی متعددی بوده است.

فیلم | اعتراف جان کری در حضور کاترین اشتون | ناگفته‌های ظریف از یک دیدار خصوصی‌ با جان کری

همشهریهمشهری1 روز قبل
وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به ملاقاتش با جان کری در مورد توان دفاعی کشور و قدرتی که آمریکا از آن هراس دارد، گفت: به جان کری گفتم به فرض که شما فردو را خراب کنید آنگاه چه پاسخی برای ملت دارید …دریافت ۷۵۸ KB کد خبر ۴۷۹۴۵۴

همدردی وزیر خارجه کانادا با یک نانوا ایرانی که خانواده‌اش در حادثه هواپیما فوت شدند (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران22 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

ادعای عحیب در مورد علی دایی

روزنو4 دقیقه قبل

فیلم | رکورد اشتباه روی آنتن زنده در تلویزیون ایران شکسته شد | واکنش کارگردان به سوتی‌های ناتمام آقای مجری

همشهری5 دقیقه قبل

اختصاص غرفه رایگان به هنرمندان سیستان و بلوچستان در نمایشگاه صنایع‌دستی تهران

فارس5 دقیقه قبل

سرنوشت باشگاه‌های ایران در دستان معلم ورزش

ایرنا6 دقیقه قبل

حال محیط زیست زاگرس خوب نیست

ایسنا7 دقیقه قبل

ترامپ در دیدار با برهم صالح: رابطه خیلی خوبی با عراق داریم

قدس آنلاین8 دقیقه قبل

اطلاع رسانی اخبار خانواده سپهبد شهید قاسم سلیمانی صرفا از طریق سپاه انجام می‌شود

ایسنا9 دقیقه قبل