شرایط سخت مبارزه با ملخ‌ها در کرمان؛ از افزایش ۳ برابری هجوم ملخ‌ها تا کاهش اعتبارات
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
شرایط سخت مبارزه با ملخ‌ها در کرمان؛ از افزایش ۳ برابری هجوم ملخ‌ها تا کاهش اعتبارات

شرایط سخت مبارزه با ملخ‌ها در کرمان؛ از افزایش ۳ برابری هجوم ملخ‌ها تا کاهش اعتبارات

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
مدیرکل جهاد کشاورزی جنوب کرمان از افزایش سه برابری هجوم ملخ‌ها به استان خبر داد و گفت: اعتبارات مبارزه با آفات امسال کاهش یافته است.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان، سعید برخوری ظهر امروز در جلسه ستاد مدیریت بحران استان کرمان که با حضور آیت‌آللهی‌موسوی معاون عمرانی استاندار کرمان برگزار شد با بیان اینکه بر اساس گزارش فائو پیش‌بینی می‌شود که امسال تقریبا سه برابر افزایش هجوم ملخ‌ها را داشته باشیم اظهار داشت: با وجود بارندگی‌ها وجود ملخ‌ها در استان تشدید و تخم‌ریزی‌ها بیشتر می‌شود.

وی با بیان اینکه سال گذشته تلاش زیادی برای مقابله با ملخ‌ها در جنوب استان شد و با همکاری همه دستگاه‌ها موفق‌ترین استان برای مبارزه با ملخ بودیم گفت: سال گذشته هیچ خسارتی به محصولات کشاورزی وارد نشد اما امسال شرایط فرق می‌کند.

مدیرکل جهاد کشاورزی جنوب استان کرمان با اشاره به اینکه دسته‌ اول ملخ‌ها تا چند روز دیگر از سمت پاکستان وارد خاک ایران و منطقه جازموریان در جنوب استان کرمان می‌شود، افزود: در سال ۹۷ مبلغ دو میلیارد و ۴۰۰ صد میلیون تومان اعتبارات مبارزه با آفات ما بوده که امسال کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه برای مبارزه با ملخ‌ها با کمبود اعتبارات روبه‌رو هستیم و امسال شرایط ما بسیار سخت است گفت: زحمات همکاران ما در جنوب استان جبران نشد و با وجودی که در سال گذشته برای مقابله با ملخ‌ها تلاش زیادی شد که اثرگذار بود امسال اعتبارات هزینه‌ای ما کاهش پیدا کرده است.

برخوری با اشاره به اینکه ناوگان حمل و نقل ما زمین‌گیر شده و تعمیرات نیاز دارند چرا که در سال گذشته در نقاط صعب‌العبور در مقابله با ملخ‌ها آسیب دیدند عنوان کرد: ۲ میلیارد تومان از سال گذشته مقروض هستیم و پیش‌بینی می‌شود امسال برای مقابله با ملخ‌ها سه میلیارد تومان اعتبار لازم باشد.

وی با بیان اینکه رفتار ملخ را می‌شناسیم و با برگزاری جلسات کارشناسی برای مقابله با ملخ‌ها کار علمی و کارشناسی شده است افزود: در سال جاری هشدار وقوع بحران وجود دارد و ما از الآن هشدار می‌دهیم که باید اعتبار لازم تخصیص و امکانات لازم فراهم شود.

مدیرکل جهاد کشاورزی جنوب استان کرمان با اشاره به اینکه سازمان حفظ نباتات می‌گوید مبارزه با ملخ‌ها استانی است و استان باید اعتبار بدهد گفت: از سوی دیگر در استان هم می‌گویند در سطح کشور باید اعتبار لازم تخصیص داده شود در هر صورت ما مکاتبات لازم را انجام و هشدار داده‌ایم.

وی با بیان اینکه اگر برای این مسئله به‌موقع چاره‌اندیشی نشود کشاورزی جنوب استان کرمان خسارت زیادی خواهند دید افزود: در حد چهار تا پنج هزار لیتر سم در انبارها داریم که کافی نیست.

برخوری با اشاره به اینکه تجربه مبارزه سال گذشته با ملخ‌ها را داریم بیان کرد: دادن سم به کشاورز تجربه موفقی نبود و هزینه‌ها بیشتر می‌شود و پیشنهاد ما است که از دهیاری‌ها کمک گرفته شود و آنها مسئولیت کار را به‌عهده بگیرند.

وی با بیان اینکه ملخی که تا چند روز دیگر وارد کشور می‌شود خوشبختانه به‌دلیل شرایط آب و هوایی فعلا تخم‌ریزی ندارد گفت: این زمان فرصت مناسبی است که ملخ‌ها را از بین ببریم.

مدیرکل جهاد کشاورزی جنوب استان کرمان با اشاره به اینکه این ملخ پروازی است و سمپاشی آن بسیار سخت است و باید شب و یا صبح زود آن را نابود کرد افزود: اگر این ملخ‌ها تخم‌ریزی کنند هر ملخ به ۳۰۰ ملخ تبدیل می‌شود که قطعا کار را سخت‌تر می‌کند.

عباس سعیدی مدیر کل جهاد کشارورزی شمال استان کرمان نیز در این جلسه با بیان اینکه در شمال استان نیز درگیر ملخ هستیم اظهار داشت: چهار شهرستان شرقی ما مشکل پیدا خواهند کرد.

مدیر کل جهاد کشارورزی شمال استان کرمان با اشاره به اینکه ناوگان خودرویی ما بسیار مشکل دارد و تقریبا هیچ مشکلی برای مقابله با ملخ‌ها نداریم گفت: حداقل شش خودرو برای مقابله با ملخ‌ها نیاز داریم که در نقاط صعب‌العبور از آنها استفاده شود.

سیدمصطفی آیت‌آللهی‌موسوی معاون عمرانی استاندار کرمان نیز در این جلسه با بیان اینکه سم در اختیار کشاورزان گذاشته شود و با آموزش به آنها اجازه دهید خودشان کار سمپاشی را انجام دهند اظهار داشت: سال گذشته استان کرمان در مبارزه با ملخ‌ها موفق عمل کرد که جای تقدیر دارد.

وی با ابراز اینکه سازمان حفظ نباتات که اعتبارات را می‌گیرد باید در این مواقع بحرانی هزینه کند گفت: نمی‌شود اعتبارات را آنها بگیرند و بعد استان با ملخ‌ها مبارزه کند.

معاون عمرانی استاندار کرمان با بیان اینکه وظیفه داریم کار را طبق قوانین موجود جلو ببریم و جهاد کشاورزی مسئول پیگیری است افزود: از بخش خصوصی و کشاورزان هم کمک گرفته شود تا در زمان مقرر کار سمپاشی انجام شود.

وی با اشاره به اینکه اداره کل امور روستایی استانداری نیز با هماهنگی با دهیاران بحث آموزش به کشاورزان و سمپاشی را در اولویت کاری قرار دهد گفت: استان از چند هفته آینده درگیر مبارزه با ملخ‌ها می‌شود و انتظار می‌رود تمام دستگاه‌ها در استان برای جلوگیری از این بحران همکاری کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ ایران خودرو، خودرو‌های پژو ۴۰۵ اس. ایکس و پژو پارس تی. یو.۵ را با موعد تحویل ۳۰ روزه ثبت نام می‌کند که این ثبت‌نام فقط به صورت اینترنتی و از طریق سایت فروش اینترنتی محصولات ایران خودرو صورت می‌گیرد. شرکت ایران خودرو همچنین در شرایط فروش عادی خود نیز خودرو‌های پژو پارس سال را با پیش پرداخت ۳۹ میلیون تومان و پژو۲۰۷ آی دستی را با پیش پرداخت ۴۸ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و با موعد تحویل دیماه ۹۹ به فروش می‌رساند که ثبت نام این دسته از خودروها، از ساعت ۱۱ امروز و از طریق سایت فروش اینترنتی ایران خودرو انجام می‌شود.

فیلم لحظه برخورد وحشتناک موتورسیکلت به خودروی سواری

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، یک دستگاه خودروی سواری و یک موتورسیکلت، در خیابانی در یکی از شهرهای روسیه مشغول حرکت بودند که ناگهان موتور به طرز وحشتناکی به ماشین برخورد کرد. سرعت بسیار زیاد موتورسیکلت، عامل وقوع حادثه بود و پلیس، موتورسوار را مقصر حادثه عنوان کرد. انتهای پیام/

عزتی که از دست رفتنی نیست

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
کنفدراسیون فوتبال آسیا بازی سیاسی را شروع کرد، تیم‌های ایرانی در مقابل گفتند که از رقابت‌ها کناره گیری می‌کنند. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ کنفدراسیون فوتبال آسیا بازی سیاسی را شروع کرد، تیم‌های ایرانی در مقابل گفتند که از رقابت‌ها کناره گیری می‌کنند.

رشد شاخص بورس

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ شاخص کل بورس امروز از شاخص ۴۱۰ هزار واحد عبور کرد و تقریبا تمام گروه‌ها با رشد قیمت مواجه هستندبا ورود پول‌های جدید، ارزش بازار سرمایه به عددی معادل حدود ۱۰۰ میلیارد دلار رسیده است، ظرفیت خوبی که باید مدیریت شود به‌ویژه با ارزش سهام شرکت‌هایی که قرار بود در قالب خصوصی‌سازی به بورس بیایند تا از نقدینگی موجود به بهترین شکل استفاده شود.
ایلناایلنا1 روز قبل
رئیس‌جمهور در پیامی با تسلیت درگذشت همسر آیت‌الله سیدجعفر کریمی، از درگاه ایزدمنان برای آن فقیده سعیده غفران و رضوان الهی مسالت کرد. به گزارش ایلنا، متن پیام حسن روحانی به این شرح است: انالله انا الیه راجعونحضرت آیت الله حاج سید جعفر کریمی (دامت برکاته) درگذشت همسر گرامیتان، موجب تاثر و تالم خاطر شد. اینجانب با ابراز همدردی، این ضایعه را به حضرتعالی و بیت مکرم تسلیت می‌گویم و از درگاه ایزد منان برای آن فقیده سعیده غفران و رضوان الهی و برای جنابعالی، سلامتی و بقای عمر مسالت دارم. حسن روحانیرئیس جمهوری اسلامی ایران

ذخیره مخازن سد‌های تهران ۶۳۴ میلیون مترمکعب است

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
سید حسن رضوی در گفتگوی اختصاصی باخبرنگار خبرگزاری صداوسیما گفت: هم اکنون ذخیره مخازن سد‌های تهران معادل ۶۳۴ میلیون مترمکعب است که نسبت به سال گذشته ۸۵ میلیون مترمکعب بیشتراستمدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران با اشاره به اینکه حجم مخازن سد‌های تهران در حال حاضر ۱۸ میلیون مترمکعب کمتر از سال‌های نرمال، برای مدیریت نگه داشته شده است، افزود: سد‌های تهران درحال حاضر بصورت دومنظوره مدیریت شده است یعنی هم برای کنترل سیلاب آماده هستند و هم امکان تامین آب شرب و صنعت را درصورت کاهش بارندگی‌ها می‌توانند تامین کنند. وی با بیان اینکه بارش‌های تهران بصورت سینوسی انجام شده و در دشت‌ها نسبت به ارتفاعات بارش بیشتری اتفاق افتاده است گفت: با وجود کاهش بارندگی‌ها بصورت برف در ارتفاعات تهران، برای تامین آب در تابستان سال ۹۹ مشکلی وجود ندارد البته به همراهی و صرفه جویی مردم مثل همیشه نیاز است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

AFC رسما نمایندگان ایران را از میزبانی در لیگ قهرمانان آسیا محروم کرد

تسنیم10 دقیقه قبل

گوترش: زمان اقدام قاطع برای جلوگیری از جنگ‌تمار عیار در لیبی است

فارس12 دقیقه قبل

«عناصر خرابکار» جاده کربلا به نجف را مسدود کردند +عکس

مشرق‌نیوز12 دقیقه قبل

افراد ناشناس در عراق دفتر دادستان نجف را آتش زدند

خبر فوری12 دقیقه قبل

فوتبال انتخابی المپیک| کره‌جنوبی به مصاف استرالیا می‌رود/ ازبکستان، امارات را در هم کوبید و حریف عربستان شد

تسنیم13 دقیقه قبل

پرسپولیس فردا مقابل نفت مسجدسلیمان به میدان می‌رود

فارس14 دقیقه قبل

نام «اشراقی» مانند تاریخ در یاد زمان باقی خواهد ماند

ایسنا14 دقیقه قبل