صادرات سالانه مواد معدنی هرمزگان به ۲میلیون تن می‌رسد/ افزایش ۱۳۰۰درصدی هزینه‌های بندری به معادن هرمزگان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. اقتصادی
صادرات سالانه مواد معدنی هرمزگان به ۲میلیون تن می‌رسد/ افزایش ۱۳۰۰درصدی هزینه‌های بندری به معادن هرمزگان

صادرات سالانه مواد معدنی هرمزگان به ۲میلیون تن می‌رسد/ افزایش ۱۳۰۰درصدی هزینه‌های بندری به معادن هرمزگان

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
سازمان بنادر و دریانوردی کشور بر خلاف رویه ۹۰ ساله خود، سال‌جاری در جدول تعرفه انبارداری که اساسا برای واردات نوشته شده است عنوان مواد معدنی که صادراتی هستند را اضافه نموده و اقدام به افزایش ۱۳۰۰ درصدی در هزینه‌های بندری تحت عنوان انبارداری نموده است و علیرغم پی گیری‌های متعدد تاکنون در کشور و استان هیچ نتیجه‌ای حاصل نشده است که در جلسه شورایعالی معادن این موضوع منعکس و تقاضا شد هیات تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان مذکور و کتاب تعرفه در کشور و استان شکل گیرد و از اجحاف بیش از پیش به صادرکنندگان جلوگیری به عمل آید.

اقتصاد آنلاین - طاهره گودرزی؛مهدی رویین اهلی رییس خانه معدن استان هرمزگان در پاسخ به خبرنگار اقتصادآنلاین گفت: هفته گذشته جلسه شورایعالی معادن با حضور بزرگان معدنی دولت در استان هرمزگان برگزار شد که امیدواریم این حضور نتیجه‌ای عالی و اثربخش و ماندگار برای استان داشته باشد.

وی افزود: این جلسه پیش از اینکه برای استان هرمزگان مفید باشد به کشور کمک می‌کند از این جهت که قریب به یکصد و شصت پرونده مربوط به اقصی نقاط کشور در طی اقامت ۴ روزه و جلسات پیوسته بطوریکه در هر روز ۳ جلسه ۳ ساعته پیش بینی شده بود، تعیین تکلیف گردید و ۲۱ پرونده مربوط به هرمزگان هم با نظر مساعد اعضای محترم شورایعالی معادن کشور بررسی و نتیجه گیری شد که رضایت بخش معدن کشور را بدنبال خواهد داشت.

وی مشکلات معادن استان را منابع طبیعی، محیط زیست، حمل و نقل و معارضان محلی ندانست و گفت: هر کدام از اینها یکی از هفت خوانی است که معدنکار یاد گرفته است چگونه از آن گذر کند و همواره طبق اصول آن‌ها پیش رفته است.

رویین اهلی ادامه داد: معدنداران، معدنکاری سبز را رویه خود قرار داده و از توان خود در حمل و نقل استفاده می‌کنند و تعاملات لازم را با معارضان محلی دارند، هر چند که در مواردی نیز مثلا در معارضان محلی یک یا چند معدن هنوز نتوانسته‌اند به نتیجه نهایی برسند اما بزرگترین مشکل معادن استان با توجه به صادراتی بودن محصولات، سازمان بنادر و دریانوردی کشور در ذیل آن سازمان بنادر و دریانوردی هرمزگان است که از گذشته‌های دور تاکنون صادرکنندگان را به شکل‌های مختلف به استثمار کشیده‌اند و هزینه‌های گزافی را بر صادرات بدون اینکه نقشی در عملیات صادرات داشته باشند مثل عملیات باربری تحمیل کرده‌اند. بطوریکه در پاسخ به اعتراض ما در سال ۹۷ با گنجاندن یک تبصره؛ «در صورتیکه نقشی در عملیات باربری نداشته باشند می‌توانند ۵۰ درصد تعرفه باربری را اخذ نمایند» که بجای اینکه احقاق حق از صادرکنندگان مظلوم صورت دهند، موضوع را شرعی و قانونی نمودند.

رییس خانه معدن استان هرمزگان افزود: در اقدام اخیر نیز بر خلاف رویه ۹۰ ساله سازمان مذکور، در جدول تعرفه انبارداری که اساسا برای واردات نوشته شده است عنوان مواد معدنی که صادراتی هستند را اضافه نمودند و اقدام به افزایش ۱۳۰۰ درصدی در هزینه‌های بندری تحت عنوان انبارداری نموده‌اند و علیرغم پی گیری‌های متعدد از یک ماه گذشته تاکنون در کشور و استان هیچگونه نتیجه‌ای حاصل نشده است که در جلسه شورایعالی معادن نیز این موضوع منعکس و تقاضا گردید هیات تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان مذکور و کتاب تعرفه در کشور و استان شکل گرفته و از اجحاف بیش از پیش به صادرکنندگان جلوگیری به عمل آید.

این فعال معدنی بیان کرد: در کل تقاضای ما در موضوع فوق خروج عنوان مواد معدنی از جدول تعرفه انبارداری سازمان مذکور است، همچنانکه در ۹۰ سال گذشته نبوده و اینکه تبصره فوق الذکر در مکیدن خون صادرکنندگان حذف شده و از طرفی دیگر مبالغی که به ناحق در سنوات گذشته به عنوان هزینه باربری از صادرکنندگان مواد معدنی اخذ گردیده به ایشان برگشت شده است لذا سازمان مذکور مکلف شده رویه خود را با صادرکنندگان تغییر داده و دست از اقدامات این چنینی بردارد و به جای ایجاد گلوگاه در صادرات، وظیفه ذاتی خود را در تسهیل صادرات انجام دهد.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

وی فعالیت معادن استان را مورد بررسی قرار داد و تاکید کرد: ۲۱۰ معدن در سطح استان فعال است که ۱۹ ماده معدنی از ۶۰ ماده موجود در کشور را دارد که می‌توان به سنگ آهن، گچ، کرومیت، نمک، شن و ماسه، آهک و …. اشاره نمود.

رویین اهلی به طرح احیا و فعال‌سازی معادن کوچک مقیاس اشاره کرد و اظهار کرد: استان هرمزگان یکی از ۵ استان پیشرو کشور در کنار استان‌های فارس، زنجان، کرمان، سیستان و بلوچستان است. برای نمونه احیای معادن سنگ آهن هماتیتی در استان آغاز شده است.

رییس خانه معدن هرمزگان به قدم اول کارگروه فعال‌سازی در دستور قرار دادن ۱۵۰ معدن غیر فعال اشاره داشت و بیان داشت: بخشی از این معادن در استان هرمزگان بوده و عمدتا معادن سنگ آهن هماتیتی و همچنین معادن کرومیت بوده که امید است با برنامه‌های دقیق این کار گروه دیده شود، همچنین در ۲ سفر اعضای کارگروه به استان هرمزگان در ۶ ماه گذشته بررسی‌های لازم، گرفتن اطلاعات از وضعیت معادن استان، شناسایی و اقدام در جهت رفع مشکلاتی که بر سر راه معادن مذکور بوده که منجر به غیر فعال شدن آن‌ها شده، زمینه فعالسازی معادن فراهم گردد.

وی مهم‌ترین دستاوردهای معادن هرمزگان را اشتغال‌زایی در نقاط مرزی، محروم و دور افتاده استان و کشور عنوان کرد و افزود: استان قریب به ۳هزار نفر اشتغال‌زایی مستقیم داشته است و مهمترین دستاورد خانه معدن هرمزگان نیز این بوده که همواره توانسته زبان ناطق معادن استان باشد و پیگیر مسائل و مشکلات آنها بوده است و در جهت رفع آن تعامل مستقیم با بخش دولتی ایجاد کرده است.

مهدی رویین اهلی ادامه داد: با وجود ۴۰ معدن گچ، ظرفیت بالایی برای صادرات این محصول وجود دارد که بیش از ۸۰ درصد ظرفیت صادرات مواد معدنی استان را شکل می‌دهد. همچنین سالانه نزدیک به ۲ میلیون تن مواد معدنی به ارزش بیش از ۵۰ میلیون دلار از معادن هرمزگان صادر می‎شود.

وی در تاثیر وضع عوارض صادراتی گفت: دریافت عوارض از صادرات سنگ آهن در شرایطی که کشور نیازمند ذخایر ارزی است، باعث کاهش صادرات مواد معدنی شده است. متاسفانه رویه نامناسبی از چهل سال گذشته در دفاع از واحدهای تولیدی داخلی از طرف دولت شکل گرفته که از جمله آن می‌توان به ایجاد انحصار در بازار فروش خودروهای سواری ساخت داخل اشاره نمود که باعث شده سالانه ۱۷٫۰۰۰ کشته در جاده‌های کشور داشته باشیم که علاوه بر خودروسازان، مجتمع های تولیدی فولاد نیز اضافه گردیده است به قیمت اینکه تولیدکنندگان سنگ آهن ایران را سرکوب کنیم.

وی افزود: به جای اینکه در یک بازار آزاد بخواهند تامین مواد اولیه را انجام دهند با وضع عوارض، انحصار برای مجتمع‌های فولادی ایجاد می‌کنند، در حالیکه نیاز به وضع عوارض نیست اگر فولادسازان همچنانکه محصولاتشان را به قیمت جهانی می‌فروشند به قیمت جهانی سنگ آهن را از تولیدکنندگان داخلی خریداری کنند، تولیدکنندگان سنگ آهن نیازی به صادرات نخواهند داشت بلکه با دغدغه و ریسک کمتر و با آرامش خاطر فروش آن به واحدهای فولادی‌ کشور خواهند داشت.

رویین اهلی تاکید کرد: با وضع عوارض ۲۵ درصدی صادرات را برای تولیدکننده سنگ آهن غیر اقتصادی نمودند که رانت و انحصار برای فولادی‌ها ایجاد کردند که اقدامی شایسته نبوده و می‌بایست حل شود.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی، در دست بررسی

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
تعداد بازدید: ۱ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیوزیر راه و شهرسازی گفت: در جلسات تاکید شد که روند بررسی سانحه با مشارکت و طبق ساختار‌های موجود در بررسی سوانح، تا انتها انجام و نتایج به صورت شفاف اطلاع رسانی شود. آقای اسلامی درباره جعبه سیاه هواپیما نیز افزود: جعبه سیاه که شامل (CVR و FDR) هست جزو جدانشدنی اجزاء بررسی سانحه است و سانحه در ایران رخ داده و مسئول بررسی سانحه، هیئت بررسی سانحه هواپیمایی کشوری جمهوری اسلامی ایران است که طبق قوانین ایکائو در حال بررسی کار است. آقای اسلامی با بیان اینکه جعبه سیاه باید به عنوان یکی از آیتم‌های بررسی سانحه، بررسی شود افزود: اگر تیم بررسی سانحه در بازگشایی اطلاعات و بازبینی آن دچار مشکل شود ممکن هست که در خصوص اینکه چگونه از سایر کسانی که امکانات دارند کمک بگیرد، تصمیم بگیرد تا بتواند بازخوانی کند. اسلامی افزود: از مردم می‌خواهیم که وقتی هواشناسی اعلام می‌کند، از سفر‌های غیرضرور خودداری کنند و رانندگان به تذکر پلیس راه توجه کنند. اسلامی افزود: وقتی شرایط آب و هوایی سخت است، مردم رعایت کنند و حفظ جان خود را درنظر بگیرند تا با یک بی احتیاطی دچار غم و اندوه نشویم.

کاهش ۳۷ میلیون تنی آلاینده‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
معاون توسعه ساختمان و انرژی بنیاد مستضعفان افزود: کاهش بیش از ۴۰۰ میلیون کیلومتر سال مسافت با توجه به حجم عبور و مرور خودرو‌ها از دیگر مزایای این طرح است. وی با بیان اینکه قطعه یک آزادراه تهران شمال از انتهای آزادگان شمال و تقاطع همت آغاز و تا سه راه شهرستانک ادامه دارد و طول این قطعه ۳۲ کیلومتر است گفت: سه کیلومتر نیز برای اتصال مناسب به جاده چالوس فعلی به آن اضافه شده است. وی از کاهش ۶۲ کیلومتری مسافت تهران به چالوس با بهره برداری از این قطعه خبر داد و افزود: حدود ۸۶ میلیون لیتر در سال نیز کاهش مصرف سوخت خواهیم داشت. آقای خواجه دلویی کاهش تصادفات و تلفات انسانی را از دیگر نکات مهم بهره برداری از این قطعه بیان کرد و گفت: براساس گزارش پلیس راه، در قطعه چهار آزادراه که از تابستان ۹۴ به بهره برداری رسید، با وجود تردد بیش از پنج و نیم میلیون خودرو، هیچ تلفاتی نداشتیم. معاون توسعه ساختمان و انرژی بنیاد مستضعفان با بیان این که این طرح دارای استاندارد‌های روز دنیاست افزود: به لحاظ مباحث مربوط به ایمنی، حساسیت لازم در این طرح رعایت شده است. وی با بیان این که تمام تونل‌ها عایق شده است گفت: سردر‌های ورودی و خروجی تونل‌ها با توجه به احتمال ریزش، ایمن سازی شده و سیستم تهویه تونل‌ها، از تهویه دوبل استفاده شده است. خواجه دلویی افزود: در داخل تونل‌ها از سیستم‌های آتش نشانی، پمپاژ و تلمبه خانه استفاده شده است. وی ابراز امیدواری کرد: این قطعه برای مردم ایمن و راحت باشد و بتوانند به طور مطمئن از آن عبور کنند.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
بلکه به بهانۀ آن می‌خواهم چند مورد دیگر از تعیین جایزه هایی این‌گونه را در تاریخ معاصر ایران یادآور شوم و مشخصا این سه فقره:۱. شاهین نجفی و ۱۰۰ هزار دلار/ چند سال قبل پایگاه خبری «شیعه آنلاین» برای کشتن شاهین نجفی مبلغ ۱۰۰ هزار دلار جایزه تعیین کرد. این گونه جایزه تعیین کردن‌ها در آمریکا هم سابقه دارد. در فروردین امسال هم هواپیماهای نظامی عراق اعلامیه‌هایی بر فراز استان «الانبار» پخش کردند و در آن‌ها برای هر گونه اطلاعاتی که منجر به دستگیری سرکردۀ داعش شود ۲۵ میلیون دلار جایزه تعیین شده بود. -----------------------------------------------------------------بیشتر بخوانید: نماینده مجلس: اگر همه کرمانی‌ها در راه حاج قاسم شهید شوند، ابایی ندارند/ هر کس ترامپ را بکشد ۳ میلیون دلار جایزه نقدی می‌گیرد

فیلم | هواپیماهای خارجی آسمان ایران را دور می‌زنند

همشهریهمشهری22 ساعت قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی ایران گفته که میزان ورود هواپیماهای خارجی به آسمان ایران کاهش ۳۰ درصدی داشته است. توضیحات مقصود اسعدی سامانی را در این ویدئو ببینید.

کدام خودروهای وارداتی ارز می‌گیرند؟

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین20 ساعت قبل
رئیس بانک مرکزی گفت: فقط خودروهای وارد شده قبل از تاریخ شانزدهم مرداد امسال ارز می‌گیرند و به هیچ عنوان به خودروهای وارد شده بعد از این تاریخ ارز نخواهیم داد.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

شیر بخورید و نگران سلامت آن نباشید

همشهری4 ساعت قبل

یادداشت| چرا مذاکره نکردن با آمریکا به نفع ایران است؟

تسنیم4 ساعت قبل

نمایندگان از مسئول برگزاری تشییع سردار سلیمانی در کرمان اطلاع ندارند!

همشهری10 ساعت قبل

تفاوت سردار شهید سلیمانی با ژنرال رضاخانی +ویدیو

فارس1 روز قبل

خالی کردن حساب مردم با فروش شارژ تلفن!

همشهری1 روز قبل

شاهرود صاحب ایستگاه پایش کیفیت هوا می‌شود/شناسایی ۳۹ واحد صنعتی آلاینده در سمنان

ایسنا1 روز قبل

یک قدم مانده به تشخیص علت بوی نامطبوع/ ورود یکی از دو دستگاه تشخیص «بو»

فارس10 ساعت قبل

روایات تکان‌دهنده غیاثی از اتفاقات رخ داده در کلاس دانش‌افزایی؛ وای بحال داوری فوتبال!

فوتبالی8 ساعت قبل

ضیافت سرخپوشان با حضور سالار عقیلی و مجید مظفری (تصاویر)

ایلنا1 روز قبل

گروه بین‌الملل الف گزارش می‌دهد: پشت‌پرده آشوب‌های عراق چیست؟ تلاش گسترده آمریکایی‌ها برای جلوگیری از برگزاری تظاهرات سرنوشت‌ساز چهارم بهمن ماه + نقشه میدانی و عکس

الف1 روز قبل

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

قیمت گلکسی اس ۲۰ (Galaxy S۲۰) چقدر است؛ پرچمدار جدید سامسونگ با چه قیمتی عرضه می‌شود؟

تکراتوچند ثانیه قبل

انفجار عامدانه موشک توسط اسپیس ایکس‌؛ چرا ایلان ماسک یک فالکون ۹ را منفجر کرد؟

تکراتوچند ثانیه قبل

از انتقاد شهاب حسینی به دولت روحانی تا درخواستی که عمق دغدغه‌ی برخی سینماگران را آشکار می‌سازد!

سینماپرس3 دقیقه قبل

گوشی آیفون ارزان‌قیمت به زودی به بازار می‌آید

ایران‌جیب5 دقیقه قبل

ماکرون با صهیونیست‌ها درگیر شد

ساعت ۲۴6 دقیقه قبل

ویدیو؛ تبریک تولد هیدتوشی ناکاتا توسط باشگاه آاس رم

طرفداری6 دقیقه قبل

اقدامات یکجانبه آمریکا، جهان را ناامن‌تر کرده است

صدا و سیما6 دقیقه قبل