این کارآموز دست پروده خود ماست! / ترس مقامات آمریکا از دانشجویان سعودی که برای مقابله با ایران تحصیل می‌کنند!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. بین‌المللی
این کارآموز دست پروده خود ماست! / ترس مقامات آمریکا از دانشجویان سعودی که برای مقابله با ایران تحصیل می‌کنند!

این کارآموز دست پروده خود ماست! / ترس مقامات آمریکا از دانشجویان سعودی که برای مقابله با ایران تحصیل می‌کنند!

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
نقش عربستان سعودی در تیراندازی های پایگاه دریایی فلوریدا ، تهدید جدید برای اتحاد آمریکا و عربستان است.

پس از حادثه فلوریدا از سوی کارآموز سعودی واکنش‌ها نسبت روابط عربستان و آمریکا شدت گرفته است. روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی عنوان کرده است که این کارآموز قبل از حمله فیلم هایی از تیراندازی‌های جمعی مشاهده کرده و مجله پولتیکو نیز خاطرنشان کرده است که این کارآموز دست پروده خود ماست! این دو تحلیل را در ادامه می‌خوانیم:

نیویورک تایمز نوشت: تیراندازی مرگبار به پایگاه نیروی دریایی ایالات متحده در فلوریدا توسط یک کارآموز نظامی سعودی، فشارهای جدیدی را بر روابط میان امریکا و عربستان سعودی اعمال کرده و موجب ناراحتی مقامات امریکایی از پادشاه عربستان شده است. عربستان متحد اصلی امریکا برای مقابله با ایران است که متهم به نا ارام کردن منطقه می‌باشد.

جمعه‌ی گذشته یکی از کار اموزان عربستان سعودی که در رشته‌ی پرواز در ایستگاه هوایی نیروی دریایی پنساکولا تحت اموزش بود، با تیراندازی در این پایگاه سه نفر را کشت و عده‌ای را مجروح کرد. خود ضارب توسط نیروهایی که به صحنه امدند از پای در امد و کشته شد.

سروان تیموتی کینسلا، فرمانده پایگاه دریایی پنساکولا، در یک کنفرانس خبری گفت: این تیراندازی در یکی از ساختمان‌های اموزشی این پایگاه رخ داد که مدت هاست که از دانشجویان نظامی کشور‌های متحد با امریکا میزبانی می‌کند. کینسلا گفت: «دانشجویان بسیاری از سراسر دنیا برای اموزش به این پایگاه می‌ایند».

این فاجعه یک هفته پس از حوادث ویرجینیا و هاوایی سومین حمله مرگباری است که یک مرکز دریایی ایالات متحده را مورد حمله قرار داده است. اما در این حمله‌ی اخیرمسئله‌ی مهم اتحاد میان امریکا و عربستان است که این مورد را برجسته‌تر می‌کند تا جایی که یکی از قانونگذاران آن را حمله‌ی تروریستی نامید و خواهان پاسخ گویی مسئولین در این رابطه شد. مارک اسپر، وزیر دفاع در توضیحاتش اظهار داشت که وی «در حال بررسی قدم به قدم تأسیسات نظامی و اطمینان از امنیت انها» می‌باشند.

در تحقیقات انجام شده مشخص شد، کارآموز سعودی، شب قبل از انجام تیراندازی در یک مهمانی شام، فیلم هایی از تیراندازی‌های گسترده‌ی جمعی پخش کرده بوده است. در ادامه‌ی این تحقیقات مشخص شده این فرد مسلح به همراه سه کارآموز نظامی دیگرکه همگی ازعربستان سعودی بودند، در هفته‌ی عید شکرگزاری از نیویورک و همچنین چندین موزه و مرکز راکفلر، جایی که نورپردازی درخت کریسمس در آنجا اتفاق می‌افتد دیدن کرده‌اند. بازرسان به دنبال این هستند که آیا این سفر یک گشت و گذار توریستی ساده بوده است یا اینکه کارآموزان سعودی انگیزه‌های دیگری داشته‌اند یا با افراد دیگری در آنجا ملاقات کرده‌اند.

ستوان دوم محمد آلشامرانی یا همان کار اموز مهاجم سعودی طبق ارزیابی‌های اولیه مقامات اطلاعاتی و ضد تروریستی ابتدا در سال ۲۰۱۸ وارد ایالات متحده شده اما پس از مدتی به عربستان بازمی گردد و سپس در فوریه ۲۰۱۹ دوباره وارد ایالات متحده می‌شود.

یک مقام ارشد امریکایی که نخواست نامش فاش شود اذعان داشت: که هیچ سر نخی مبنی بر ارتباط ستوان الشامرانی با گروه‌های تروریستی بین المللی در دست نیست.

دبیرکل مت گیتز (R-Fla.) در توییتر خود نوشت: این قتل نبود. این یک عمل تروریستی بود، «. این پایگاه در منطقه کنگره گاتز است و ۱۶۰۰۰ پرسنل نظامی و ۷۴۰۰ غیرنظامی را در کار خود دارد».

رون دیسانتیس، فرماندار فلوریدا گفت که به رئیس جمهور دونالد ترامپ گفته است که «دولت عربستان سعودی باید با پرداخت خسارت شرایط را برای این قربانیان بهتر کند.» دیسانتیس به خبرنگاران گفت: «از انجایی که این خسارات به خاطر اعمال یکی از دانشجویان عربستان سعودی بوده است، انها باید مسئولیت پذیر بوده و جبران مافات کنند.»

سپس ترامپ توییت کرد که سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، پادشاه سعودی «تسلیت صمیمانه» خود را ابراز داشته است.

ترامپ نوشت: «پادشاه گفت که مردم عربستان از اقدامات وحشیانه این تیرانداز خشمگین شده‌اند و این شخص به هیچ وجه و فرم شبیه مردم عربستان نبوده و احساسات مردم عربستان را که شدیدا عاشق مردم امریکا هستند نشان نمی‌دهد».

اما در حالی که هنوز اطلاعات تکمیلی هویت شخص مهاجم در حال پی گیری است، از طرفی عده‌ای نگرا نند که این فاجعه یاد اور تنش‌های گذشته میان امریکا با متحد نظامی دیرینه‌اش عربستان سعودی گردد. سال گذشته کنگره، ترامپ را تحت فشار قرار داده بود تا عربستان را به خاطر قتل جمال خاشقچی و قتل عام غیر نظامیان در جنگ داخلی یمن ان هم با سلاح هایی که اکثرشان ساخت امریکا بود، مجازات کند.

در سال‌های اخیر دسته هایی از یگان ویژه‌ی ارتش امریکا به مرز جنوبی عربستان سعودی اعزام شده‌اند تا بتوانند سایت‌های موشکی فرا مرزی حوثی‌های یمن را مورد هدف قرار دهند

عربستان سعودی میزبان ۱۵ نفر از ۱۹ هواپیما ربایی بود که در ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ مرتکب حملات تروریستی به ایالات متحده شدند و این امر موجب شد تا امریکا با گروه‌های تروریستی القاعده و داعش وارد جنگ شود. علی رغم برخی اصلاحات انجام شده توسط پادشاه عربستان، این مسئله نشان دهنده‌ی همان تکالیف دینی موجود دربرخی از منابع افراط گرایان است که هنوز هم به عنوان نیرویی رادیکال در منطقه حضور دارد.

علی احمد، تحلیلگر سعودی در واشنگتن که به دلیل انتقاد آشکار از حکومت سعودی، از شهروندی خود در عربستان محروم شده است در اینباره گفت: «من متعجب نشدم زیرا این نگرش بنیادین ارتش سعودی است.» وی افزود: «آنها ادبیات داعش والقاعده را در ارتش سعودی آموزش می‌دهند و مسیحیان و یهودیان را دشمن می‌دانند.»

احمد که از پایگاه‌های متعددی در امریکا دیدن کرده و رهنمود‌های با ارزشی در مورد مسایل خاورمیانه در اختیار نظامیان قرار می‌دهد، اضافه کرد: «من تصور می‌کردم که انها به این تفکرات پایان داده‌اند اما ظاهرا اشتباه می‌کردم. این تیر اندازی اتحاد ارتش امریکا با عربستان سعودی را زیر سوال برد.»

پس از کشته شدن خاشقجی و حمله هوایی عربستان سعودی به اتوبوسی در یمن که باعث کشته شدن ده‌ها کودک شد، دولت ترامپ سوخت گیری‌های هوایی که به هواپیماهای جنگی عربستان ارائه می‌کرد را به حالت تعلیق درآورد. در ان زمان عربستان در حال جنگ با حوثی‌های یمن بود.

اما در اوایل سال جاری، هنگامی که نیروهای نظامی ایران یک پهپاد آمریکایی را ساقط کردند، پنتاگون با اعزام بیشتر نیروهای آمریکایی به عربستان سعودی نفوذ خود را در پادشاهی عربستان افزایش داد.

از ماه می‌تا کنون، پنتاگون بالغ بر ۱۴۰۰۰ نیروی نظامی به منظور خنثی کردن فعالیت‌های ایران در منطقه به خاور میانه اعزام کرده است که آنها درپایگاههای نظامی در عربستان سعودی و کشورهای اطراف منطقه خلیج فارس مستقر شده‌اند. ناگفته نماند که یک پایگاه مهم هوایی که از حمله سال ۲۰۰۳ به عراق تا کنون متروک مانده بود نیز توسط پنتاگون بازگشایی شد.

به گزارش پنتاگون، پس از حمله به تأسیسات نفتی عربستان در ماه سپتامبر، پنتاگون با اعزامی دیگر تعداد کل نیروهای آمریکایی مستقر در عربستان سعودی را به ۳ هزار نفر رسانید. در این اعزام دو جت جنگنده اسکادران، سه یگان ارتش مجهز به موشک و THAAD پدافند هوایی، رادارها و یک قرارگاه نیروی هوایی در منطقه مستقر شدند.

در سال‌های اخیر دسته هایی از یگان ویژه‌ی ارتش امریکا به مرز جنوبی عربستان سعودی اعزام شده‌اند تا بتوانند سایت‌های موشکی فرا مرزی حوثی‌های یمن را مورد هدف قرار دهند.

آموزش نیروهای نظامی خارجی در ایالات متحده امری عادی است، ده‌ها کشور متحد سربازان، خلبانان و محافظان شخصی خود را برای آموزش رزمی و آموزش‌های پیشرفته در علوم نظامی به امریکا اعزام می‌کنند.

گاتز توضیح داد: «مبنای پذیرش دانشجو در این طرح بدین صورت است که دولت‌های خارجی موظف به تایید دانشجویان اعزامی خود هستند و و ضمانت می‌کنند که انها از بهترین‌های ان کشور بوده و بنا است در اینده جزو ژنرال‌ها ی ارشد و فرمانده‌های نظامی کشورشان باشند. وزارت امور خارجه آمریکا در مورد آن دسته از کارآموزان که در آینده می‌خواهند وارد این طرح اموزشی شوند خودش به تحقیق پرداخته و پس از تایید تحقیقات درخواست انان را می‌پذیرد.».

اما هم اکنون موشکافانه‌تر به این دست از برنامه نگاه می‌شود. سناتور ریک اسکات، جمهوریخواه فلوریدا، در توئیتی اظهار داشت که «برنامه‌های ارتش ایالات متحده برای آموزش اتباع بیگانه در خاک آمریکا با حساسیت بیشتری باید پی گیری و تجدید نظر شود. ما به هیچ وجه خواهان اموزش افرادی که ارزوی اسیب زدن به ما را در سر می‌پرورانند نیستیم.»

در تیراندازی پنساکولا، با احتساب شخص مهاجم چهار نفر جان خود را از دست داده و تعدادی دیگر مجروح و در بیمارستان بستری شدند. وقتی نمایندگان رسیدند هشت مجروح در صحنه وجود داشتند.. یکی از ناحیه‌ی بازو و دیگری از زانو مورد اصابت گلوله قرار گرفته بود که به گفته‌ی دیوید مورگان انتظار می‌رود هر دو از مصدومیت خود جان سالم به در ببرند.

این تیراندازی سومین حمله به یک مرکز نیروی دریایی طی یک هفته بود. یک استاد نظامی نیروی دریایی پس از برخورد با راننده‌ای که با وسیله نقلیه امنیتی از دروازه فرار می‌کرد، کشته شد. این حادثه در تاریخ ۳۰ نوامبر در ویرجینیا بیچ، واشنگتن رخ داد.

روز چهارشنبه، دو کارمند غیرنظامی وزارت دفاع توسط یک تیرانداز در کشتی جنگی دریایی پرل هاربر، در نزدیکی هونولولو کشته شدند. تیرانداز، یک ملوان نظامی بود که بلافاصله خود کشی کرد.

توماس مودلی، وزیر وقت نیروی دریایی، در بیانیه‌ای گفت: «این اقدامات جنایاتی علیه همه ما است.» «ما با خانواده‌های افراد آسیب دیده و مجروحان همدرد هستیم و وظیفه ما است که علل چنین خسارات غم انگیزی را بیابیم و بی وقفه برای جلوگیری مجدد از چنین وقایعی بکوشیم.»

اسپر وزیر دفاع ایالات متحده در بیانیه خود گفت: "وزارت دفاع همچنان به نظارت بر اوضاع در پنساکولا و جمع آوری تمام حقایق هر حمله ادامه می‌دهد، وی افزود: از قهرمانانی که در لحظه عکس العمل نشان دادند و انانی که با اجرای قانون به مقابله با هردو اتفاق پرداختند و از گسترش این حوادث تلخ و از دست دادن افراد بیشتر جلوگیری کردند صمیمانه سپاسگزارم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رکنارکنا19 ساعت قبل
سرلشکر عبدالکریم خلف، سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق هم دو روز پیش تایید کرد که کمیته‌ای که برای تحقیق درباره حمله هوایی به سردار قاسم سلیمانی و همراهانش تشکیل شد به نتایج مهمی دست یافته است. سخنگوی عبدالمهدی گفت که کمیته مذکور به نتایج مهمی دست یافته و زمینه تحقیقات عمیق روی طرف‌های دیگر را فراهم می‌کند و چه بسا دامنه تحقیقات به فراتر از مرزهای عراق هم برسد. سپهبد حاج قاسم سلیمانی و «ابومهدی المهندس»، جانشین رئیس سازمان الحشد الشعبی و چند تن از همرزمانشان در بامداد روی سیزدهم دی ماه سال جاری در حمله هوایی آمریکا به نزدیکی فرودگاه بغداد به شهادت رسیدند. خبرگزاری رویترز هم اخیرا به نقل از عراقی‌ها فاش کرد که کارمندان فرودگاه‌های بغداد و دمشق، اطلاعات ورود و خروج سردار سلیمانی و همراهانش را در اختیار ارتش آمریکا قرار داده‌ بودند. منبع: نامه نیوزبرای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
الفالف20 ساعت قبل
کاربران آمریکایی و سایر کشورها در فضای مجازی به دروغگویی و پنهان‌کاری دولت آمریکا درباره تلفات انتقام موشکی ایران واکنش نشان دادند. ۶ نظر، ۱۴ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشارگروه جهان الف، ۲۸ دی ۱۳۹۸، ۰۸:۳۵ ۳۹۸۱۰۲۸۰۱۳به گزارش فارس، پنهان‌کاری دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا درباره تلفات انتقام موشکی ایران از آمریکا در جریان حمله به پایگاه «عین‌الاسد» واکنش کاربران فضای مجازی را به همراه داشته است. «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا، «مارک اسپر»، وزیر دفاع آمریکا و سایر مقام‌های دولت این کشور در ۹ روز گذشته بارها مدعی شده بودند ضربه موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد هیچ تلفات یا زخمی نداشته است. از زمان حمله ایران، ۷ نظامی آمریکایی در حوادث اینچنینی کشته شده‌اند.» @philosopherki۱۹ توئیت دونالد ترامپ، ساعاتی بعد از حمله موشکی ایران را یادآوری کرده است. ۳- ترامپ هیچ وقت به اشتباهاتش اعتراف نمی‌کند بنابراین نباید منتظر باشیم که حرفش را اصلاح کند.»
الفالف20 ساعت قبل
نیروهای امنیتی عراق مفتی داعش و برادرش را به فاصله یک روز در موصل را بازداشت کردند. طی این بیانیه آمده است، بشر النعمه بردار مفتی داعش به نام «شفاء النعمه» است که روز پنج‌شنبه بازداشت شد. به همراه برادر مفتی داعش گوشی‌های موبایل و سه سیم کارت که متعلق به مفتی داعش بوده کشف و ضبط شده است. شفاء النعمه مسؤول امور شرعی و مفتی داعش و یکی از نیروهای صف اول این گروه تروریستی معروف به ابو عبدالباری است. در این بیانیه آمده است: برادر مفتی داعش در حالی که مخفیانه به منزلی که به منزل مفتی داعش در منطقه (محله المنصور) معروف بوده، ‌ رفته بود که بازداشت شد.
تابناکتابناک1 روز قبل
به گزارش «تابناک»؛ در همین رابطه، به رغم ادعای مقامات دفاعی آمریکا و رسانه‌های مختلف مبنی بر فقدان کشته و زخمی در حمله موشکی ایران به پایگاه «عین الأسد» عراق، تارنمای دفنس وان از ضربه مغزی دستکم یازده نظامی آمریکا خبر داد. یک مقام پنتاگون در گفت‌وگو با دیفنس‌وان اعزام یازده نظامی آمریکایی به خارج از عراق برای درمان را تأیید کرد. سیتیزن‌تروث در این گزارش ادعا کرد به اطلاعاتی دست پیدا کرده که نشان می‌دهد بیش از صد نظامی آمریکایی در حمله موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد در عراق کشته شده‌اند. به هر روی، به نظر می‌رسد رسانه‌های آمریکایی به تدریج در حال درز دادن اطلاعات مربوط به تلفات حمله موشکی به عین‌الاسد هستند و احتمال دارد که روند مزبور ادامه یابد. با این حال، تا همین ‌جا، اذعان به آسیب دیدن یازده نظامی آمریکایی نیز با سخنان صریح رئیس‌جمهور این کشور که گفته بود همه نیرو‌های آمریکایی در عین‌الاسد در سلامت هستند، در تناقض است.
تابناکتابناک18 ساعت قبل
وی گفته: ترور سلیمانی نفسی تازه برای این متحدان بوده و حتی خوشحال هم شده‌اند. یکی از مقامات سابق دولت آمریکا گفته: هیچ یک از متحدان این تصور را ندارند که ما ایران را مهار کرده‌ایم. از نظر متحدان آمریکا، پیش بینی پاسخ دولت ترامپ به اقدامات ایران دشوار است. تام توگندات، عضو ارشد محافظه کار پارلمان انگلیس، از این که متحدان آمریکا در مورد چنین اقداماتی هیچ اطلاعی کسب نمی‌کنند، شاکی است. این شرایط دقیقا همانند شرایطی است که در آن دولت آمریکا ناگهانی اعلام کرد که نیرو‌های خود را از سوریه بیرون می‌کشد و اروپایی‌ها کاملا شوکه شدند.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


همایش تجلیل از نمونه‌های ملی بخش کشاورزی با حضور رییس جمهور

4 روز قبلایسنا1

فیلم | اولین اظهارنظر روحانی درباره سقوط هواپیمای اوکراینی؛ خطای نابخشودنی بود | درخواست مهم از قوه قضاییه

4 روز قبلهمشهری1

گمانه‌زنی‌ها درباره سانحه هواپیمای اوکراینی/ احتمال «جنایت جنگالی آمریکا» به موازات خطای انسانی پدافند

5 روز قبلتسنیم1

پیکر یک تبعه اوکراینی در حادثه سقوط هواپیما شناسایی شد

5 روز قبلمهر1

حرکت زشت دو مجری زن صداوسیما +عکس

6 روز قبلفردا نیوز1

مراسم یادبود دو نفر از جان‌باختگان هواپیمای اوکراین برگزار شد

6 روز قبلایرنا1

کیمیا علیزاده از ایران خداحافظی کرد

6 روز قبلروزنو1

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

6 روز قبلپوشش خبری1

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

6 روز قبلپوشش خبری1

قادری: به تعویق انداختن اعلام خطا در ماجرای هواپیمای اوکراین اشتباه بود

6 روز قبلایسنا1