ناسیونالیسم چیست؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. سیاسی

ناسیونالیسم چیست؟

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین |
ناسیونالیسم (Nationalism) از 2 کلمه nation به معنی ملت و ism به معنی اعتقاد یا اصول ترکیب شده است.

اعتمادآنلاین| ناسیونالیسم (Nationalism) از ۲ کلمه nation به معنی ملت و ism به معنی اعتقاد یا اصول ترکیب شده است.

ناسیونالیسم به معنای احساس تعلق به یک واحد اجتماعی به نام ملت است.

ملت به گروهی از انسان‌ها گفته می‌شود که با فرهنگ، نژاد و زبان مشترک حول محور یک حکومت جمع شده‌اند یا قصد تشکیل یک حکومت را دارند.

تا پیش از قرن هجدهم ملت به معنای کنونی وجود نداشت و مردم خود را متعلق به واحدهای اجتماعی متفاوتی نظیر پیروان یک مذهب، رعایای یک فرمانروا و قوم و قبیله می‌دانستند.

آنتونی گیدنز، جامعه‌شناس بریتانیایی، معتقد است اندیشه ناسیونالیسم را نمی‌توان از شکل‌گیری دولت‌های مدرن یا دولت-ملت‌ها مجزا کرد.

تحول جوامع سنتی، انقلاب صنعتی و رشد اقتصادی حاصل از آن و همچنین فروپاشی امپراتوری‌ها زمینه‌ساز پیدایش دولت-ملت یا به تعبیری دولت ملی شد.

ناسیونالیست‌ها بر اشتراکاتی چون پیشینه تاریخی، زبان، نژاد، آداب و رسوم و آرمان‌ها تاکید می‌کنند و هویت ملی را با استفاده از این اشتراکات می‌سازند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

عشق به خاک، نژاد، زبان یا پیشینه تاریخی و فرهنگی، خواست استقلال سیاسی، اقتصادی، نظامی، سربلندی ملی، از خودگذشتگی در برابر ملت به عنوان یک پیکر واحد و تلاش برای پیروزی و پیشرفت ملی از اصول و ارزش‌های ناسیونالیسم است.

ملی‌گرایی در اروپا متولد شد، اما به سرعت در تمام جهان گسترش یافت؛ مثلا در مصر، ناسیونالیسم در دوران حکومت جمال عبدالناصر موجب شکوفایی اقتصادی و پیشرفت آن کشور شد.

در ایران اوایل قرن بیستم و زمان انقلاب مشروطه ایده ناسیونالیسم توسط تجددگرایان آن زمان همچون حسن تقی‌زاده، احمد کسروی، میرزا فتحعلی آخوندزاده و دیگران ترویج پیدا کرد.

دکتر محمد مصدق با تکیه بر ناسیونالیسم ایرانی توانست صنعت نفت را ملی کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
روزنامه واشنگتن‌پست در گزارشی به تلاش‌های سناتورهای آمریکایی برای کشاندن واشنگتن و تهران به میز مذاکرات پرداخت و نوشت: دیپلماسی هسته‌ای آمریکا با ایران به یک مانع برخورد کرده است. دو سناتور ضدایرانی از هر دو حزب آمریکا در تلاشی هماهنگ به‌دنبال ترسیم طرحی هستند که اعتقاد دارند می‌تواند منجر به یک توافق بهتر شود. در واقع ایده منندز و گراهام آن است که ایالات‌متحده می‌تواند یک توافق هسته‌ای جدید را همزمان به ایران و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس پیشنهاد دهد. اما ایران نیز می‌تواند در ازای موافقت با این طرح، خود را از بخشی از تحریم‌ها رها کند. گراهام در این باره می‌گوید: «معتقدم که توافق هسته‌ای کنونی با ایران از اساس خود دچار نقص‌های شدیدی است، اما این به منزله پایان قصه نیست.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
دولت دوازدهم این لوایح را تصویب و برای طی روند قانونی به مجلس شورای اسلامی ارسال کرد. رییس و دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اما هر دو در اظهاراتی جداگانه صراحتا مخالفت خود با تصویب این لوایح را اعلام کرده‌اند ولی دولت و مجلس همچنان به اصرار خود ادامه می‌دهند. سنت حضرت امام در بدو‌ تاسیس مجمع تشخیص مصلحت، قرار دادن رییس‌جمهوری در رأس این نهاد عالی بن‌بست‌شکن که روسای ۳ قوه عضو آن هستند، بود. ضرورت احیای این سنت با ناتوانی این مجمع در حفظ مصلحت نظام در موضوع FATF آشکار شد». اگر تصویب نشودتمام این راهکارها و گفته‌ها برای آن است که مجمع تشخیص مصلحت نظام روزه سکوت یک ‌ساله خود را بشکند و رای قطعی خود را صادر کند.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم و به نقل از روزنامه الریاضیه عربستان، لغو دیدار تیم‌های پرسپولیس ایران و التعاون عربستان به دلیل شیوع ویروس کرونا و لغو پروازها از این کشور به امارات با تصمیم کنفدراسیون فوتبال آسیا صورت گرفت. اکنون باشگاه النصر نیز انتظار دارد این نهاد بازی با سپاهان را نیز لغو و به زمان دیگری موکول کند. بر اساس این گزارش؛ فدراسیون فوتبال عربستان با کنفدراسیون فوتبال آسیا برای لغو بازی النصر برابر سپاهان در حال رایزنی است. باشگاه النصر ۳ روز قبل با ارسال نامه‌ای به کنفدراسیون فوتبال آسیا خواستار تعویق بازی با سپاهان شده بود. بازی تیم‌های النصر و سپاهان طبق برنامه باید روز ۱۳ اسفند به میزبانی تاشکند، پایتخت ازبکستان برگزار شود.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم و به نقل از روزنامه الشرق الاوسط؛ شیوع ویروس کرونا در بسیاری از کشورهای آسیایی باعث شد تا کنفدراسیون فوتبال این قاره (AFC) برخی بازی‌های لیگ قهرمانان و کاپ آسیا را به زمان دیگری موکول کند. بر اساس این گزارش، با توجه به شرایط حاکم این احتمال وجود دارد که کنفدراسیون فوتبال آسیا بخواهد برگزاری تمامی دیدارهای لیگ قهرمانان و کاپ آسیا را به زمان دیگری که نامعلوم است موکول کند؛ البته احتمال لغو کامل این رقابت‌ها در فصل جاری نیز وجود دارد. یک عضو کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا نیز پیشنهاد لغو کامل رقابت‌های فصل جاری لیگ قهرمانان و کاپ آسیا را ارائه داد. وی در این رابطه گفت: اگر ویروس کرونا مهار نشود، احتمال بسیار زیادی وجود دارد که رقابت‌های لیگ قهرمانان و کاپ آسیا به طور کامل لغو شوند. انتهای پیام/
الفالف1 روز قبل
ژنرال آلن با اشاره به تهدید تروریسم خارجی افزود <<نهادهای خشونت پراکن مبتنی بر نژاد برتری سفید پوستان هم در شیوه‌ای مشابه عمل می‌کنند. ژنرال آلن از برده داری به عنوان «گناه اصلی» آمریکا یاد کرد و افزود در بیشترین سال‌ها در پنج دهه گذشته، طرفداران نژادبرتری سفید پوستان، عمدتا به گروه‌های حواشی جامعه آمریکا اهمیتی نداده‌اند، و آنها را محصولات مصنوعی تاریخ خوانده‌اند. رفتار توهین آمیز این گروه‌ها همچنان ادامه دارد و ما برای مبارزه با آنها باید بیشتر تلاش کنیم. ما برای مقابله با نمودهای خشن تبعیض نژادی که هم اکنون در فرهنگ آمریکایی وجود دارد، به قوانین جامع ضد تروریستی داخلی نیازمندیم. وی گفت امروز بسیاری از گروه‌های نژادپرست در آمریکا تلاش می‌کنند خود را به عنوان بخشی از جریان اصلی سیاسی در این کشور معرفی و مقاصد اصلی و خشونت بار خود را مخفی کنند.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
عربستان اعلام کرد که برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، ورود زائران به این کشور برای انجام عمره مفرده و زیارت مسجدالنبی را موقتا به حالت تعلیق در آورده است. وزارت خارجه عربستان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که تمام تلاش خود را برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا با همکاری نهادهای بین المللی از جمله سازمان جهانی بهداشت به کار می‌گیرد و در این راستا اقداماتی را اتخاذ کرده است. عربستان اعلام کرد در این راستا، به صورت موقت هر نوع ورود زائران به عربستان برای انجام مناسک عمره مفرده و زیارت مسجدالنبی ممنوع خواهد بود. وزارت خارجه عربستان همچنین ورود گردشگر از کشورهای که شیوع ویروس کرونا در آنها گزارش شده است؛ ممنوع کرده است و محدودیت‌هایی برای سفر اتباع کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به عربستان اعمال کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر