بودجه سال ۹۹ صداوسیما ۱۰۰ میلیارد تومان کاهش یافت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. فرهنگ
بودجه سال ۹۹ صداوسیما ۱۰۰ میلیارد تومان کاهش یافت

بودجه سال ۹۹ صداوسیما ۱۰۰ میلیارد تومان کاهش یافت

الفخبرگزاری الف |
سهم سازمان صداوسیما برای تولید برنامه‌های صوتی و تصویری از بودجه پیشنهادی سال ۱۳۹۹ معادل ۱۷۴۵ میلیارد تومان است.

به گزارش تسنیم، برآیند لایحه پیشنهادی بودجه دولت که روی میز مجلسی‌ها آمد برای صداوسیمایی‌ها باز هم نسبت به سال گذشته کسری ۱۰۰ میلیاردی به دنبال داشت؛ بودجه‌هایی که مشخص نیست با چه کارشناسی‌هایی تنظیم می‌شوند و به کدام شرایط و فضای اقتصادی توجه شده است؟! چرا باید برای تریبون اصلی نظام جمهوری اسلامی ایران که مشکلات عدیده اقتصادی برای برنامه‌سازی و سریال‌سازی دارد، چنین نظام برنامه‌ای تنظیم شود و به چنین بودجه‌ای برسند؟

بودجه سال ۹۹ صداوسیما ۱۰۰ میلیارد تومان کاهش یافت - 2

سهم سازمان صداوسیما برای تولید برنامه‌های صوتی و تصویری از بودجه پیشنهادی معادل یک‌هزار و ۷۴۵ میلیارد تومان است. این در حالی است که بودجه مصوب امسال (سال ۱۳۹۸) مبلغ یک‌هزار و ۸۴۲ میلیارد تومان بوده است.

این رقم در سال ۱۳۹۷، یک‌هزارو ۶۴۶ میلیارد تومان و در سال ۱۳۹۶، یک‌هزارو ۵۹۸ میلیارد تومان بوده است.

نظام بودجه‌ریزی و برنامه‌ریزی دولت‌ها خصوصا در دولت‌های یازدهم و دوازدهم، تیغ بی‌انصافی‌اش نصیب صداوسیمایی‌ها شده است. روندی که باعث شده ناخواسته و حتی برخی اوقات بالاجبار برای درآمدزایی، رادیویی‌ها و تلویزیونی‌ها را به اسپانسرها متکی کند. اسپانسرهایی که فقط به منافع شخصی‌شان توجه دارند.

البته قبلا هم نوشته‌ایم و این نقد را به صداوسیما داشته‌ایم که این نوع آگهی‌های بازرگانی، تبلیغات و رویه ارتباط با اسپانسرها، نوعی «آنتن‌فروشی» تلقی می‌شود.

قطعا نتیجه این نوسانات اعتباری توسط دولت، کاهش نظر مثبت به صداوسیما و پایین‌آمدن ارزش و اعتبار رسانه‌ملی در نظر مردم خواهد بود.

نگاه دیگری که برخی از کارشناسان به لایحه‌های پیشنهادی دولت برای بودجه‌های صداوسیما در این چند ساله اخیر داشته‌اند نشان‌دهنده نوعی معامله سیاسی با سازمان صداوسیما است. دولت در واقع تلاش می‌کند در این شرایط بحرانی اقتصادی رفتارهای کاملا سیاسی را داشته باشد. این تنظیم لایحه خصوصا برای رسانه‌ای مهم چون صداوسیما نشان‌دهنده عدم توجه لازم به خوراک‌های رسانه‌ای جامعه و نگاه سلیقه‌ای دولتمردان به صداوسیما است.

دولتمردان باید به رسانه‌ملی توجه کنند؛ چون تنها سنگربان قابل اطمینان نظام در ورطه مقابله با تلویزیون‌های معاند، فارسی‌زبان و فضای رهای مجازی است. برون‌مرزی صداوسیما چقدر اتفاقات خوبی را برای خنثی‌کردن دروغ‌پردازی‌های استکبار در جهان رقم‌زده و اطلاعات و اخبار مناسبی را در اختیار همگان قرار داده است اما دولت این تأثیرگذاری‌ها را جدی نمی‌گیرد. این‌ نگاه‌های سلیقه‌ای به واقع سزاوار کار رسانه‌ای نیست.

خبری: اخبار فرهنگی روز جهان

این در حالی است که چندی پیش ۲۲۲ نماینده مجلس در خصوص اختصاص ۷ درصد بودجه عمومی کشور به صداوسیما، بیانیه‌ای خطاب به رئیس‌جمهور صادر کردند که به موجب ماده ۹۳ قانون برنامه ششم توسعه این هفت درصد از بودجه عمومی کشور به صداوسیما برای بودجه سال ۱۳۹۹ اختصاص یابد.

جزئیات بودجه‌ای که در تصاویر لایحه بودجه پیشنهادی دولت به مجلس وجود دارد آمده است:

برنامه تولید و پخش صداوسیمای مراکز استانی ۵۳۸ میلیارد تومان که شامل تولید سیمای مراکز استانی ۱۸۰ میلیارد تومان، پخش سیمای مراکز استانی ۲۳۴ میلیارد تومان و پخش صدای مراکز استانی ۱۲۴ میلیارد تومان است.

بودجه سال ۹۹ صداوسیما ۱۰۰ میلیارد تومان کاهش یافت - 14

برنامه تأمین و تولید در بستر فضای مجازی و شبکه‌های تعاملی ۱۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان که شامل صدور مجوزهای مربوطه در حوزه انتشار صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی ۹ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان، تأمین و تولید برنامه‌های صوتی برای عرضه در بستر فضای مجازی و شبکه‌های تعاملی، ۱ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان و تأمین و تولید برنامه‌های تصویری برای عرضه در بستر فضای مجازی و شبکه‌های تعاملی ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان است.

برنامه تأمین، تولید و پخش سیمای سراسری ۷۰۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان که شامل تأمین برنامه‌های خارجی ۲۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان، تأمین برنامه‌های داخلی ۱۶ میلیارد تومان، تولید سیمای سراسری ۴۱۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان و پخش سیمای سراسری ۲۵۰ میلیارد تومان است.

بودجه سال ۹۹ صداوسیما ۱۰۰ میلیارد تومان کاهش یافت - 17

برنامه تولید و پخش صدای سراسری ۱۳۱ میلیارد تومان که تنها شامل پخش صدای سراسری است.

برنامه گسترش فعالیت‌های رسانه‌ای برون‌مرزی ۲۷۰ میلیارد تومان که شامل اداره دفاتر خارج از کشور ۲۵ میلیارد تومان، پخش صدای شبکه‌های برون مرزی ۴۵ میلیارد تومان و پخش سیمای شبکه‌های برون مرزی ۲۰۰ میلیارد تومان است.

بودجه سال ۹۹ صداوسیما ۱۰۰ میلیارد تومان کاهش یافت - 20

برنامه تولید، تأمین، پخش، خبر، گزارش‌ها و مستندات خبری ۹۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان که شامل تولید و تأمین خبر، گزارشات و مستندات خبر ۵۴ میلیارد و ۷۸۰ میلیون تومان، پخش خبر، گزارشات و مستندات خبری رادیویی ۱۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان و پخش خبر، گزارشات و مستندات خبری تلویزیونی ۲۲ میلیارد و ۸۲۰ میلیون تومان است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آنونس «کتونی زرنگی» منتشر شد/ پخش پس از ایام فاطمیه

مهرمهر11 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی پروژه، سریال تلویزیونی «کتونی زرنگی» به کارگردانی علی ملاقلی پور و تهیه‌کنندگی محمدرضا شفاه، پس از ایام فاطمیه روی آنتن شبکه سه سیما می‌رود. تصویربرداری این سریال آخرین روزهای خود را سپری می‌کند و مراحل فنی آن به طور همزمان پیش می‌رود تا بزودی آماده پخش شود. به همین مناسبت نخستین آنونس رسمی این سریال منتشر شد. ساخت این آنونس را سیاوش کردجان برعهده داشته است. هدایت هاشمی، افسانه چهره‌آزاد، ملیکا شریفی‌نیا، علی سلیمانی، جواد پورزند، شاپور کلهر، با معرفی زوج علیرضا جعفری و مصطفی ساسانی، با حضور محمود جعفری، با هنرمندی برزو ارجمند و سحر ولدبیگی و بازیگران خردسال رادمهر رزمجوی و عماد شعبانی در «کتونی زرنگی» به ایفای نقش می‌پردازند.

بشنوید | حمله حسن عباسی به مسعود کیمیایی | زیر تابوت شماها را پنج‌ هزار نفر هم نمی‌گیرد …

همشهریهمشهری12 ساعت قبل
حسن عباسی می‌گوید: ما به امثال شما شرایطی دادیم که تو این مملکت بالا بیایید. زیر تابوت شماها را پنج‌ هزار نفر هم نمی‌گیرد اما زیرتابوت افرادی متعلق به فکر ما را میلیون‌ها تشییع‌کننده هستند. دریافت ۱ MB کد خبر ۴۷۸۹۷۵

جاده موزیکال در مجارستان + ویدئو

اعتمادآنلایناعتمادآنلاین12 ساعت قبل
اعتمادآنلاین| جاده شماره ۶۷ مجارستان یک جاده خاص و جالب است. طبق برنامه‌ریزی‌های مدیران محلی، به منظور بزرگداشت لازلو بودی، خواننده درگذشته مجار، یکی از آهنگ‌های او در این جاده به شکل جالبی تعبیه شده است. توسط شیار‌هایی که در جاده به وجود آمده، با عبور لاستیک روی آن‌ها صدای موسیقی شبیه سازی می‌شود. برای اینکه آهنگ به طبیعی‌ترین شکل ممکن شنیده شود، خودرو‌های عبوری باید سرعتی نزدیک به هشتاد کیلومتر بر ساعت داشته باشند. منبع: فرارو

خواننده و نوازنده‌ای که فرنگی‌ها را هم به شگفتی واداشت (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران10 ساعت قبل
اینکه ایران به لحاظ برخورداری از انواع موسیقی‌های محلی مناطق مختلف خود، الگویی متنوع از موسیقی نواحی در میان کشورهای دنیا محسوب می‌شود، امری بدیهی است. طبعا در این میان موسیقی خراسان و به‌طور مشخص، شمال خراسان نیز به عنوان نمونه‌ای درخشان از موسیقی نواحی ایران جایگاه مهمی در این عرصه دارد. یکی از مثال‌های مهم در این زمینه، می‌توان به اجرای ستال ۲۰۰۰ حاج قربان سلیمانی فقید به همراه پسرش علیرضا و نوه‌اش هیبت‌الله در فرانسه اشاره کرد. اجرای حاج قربان، علیرضا و هیبت‌الله سلیمانی از آن‌رو اهمیت دارد که بیش از هر چیز بیانگر انتقال این سنت موسیقایی از نسلی به نسل دیگر است. این از غرایب روزگار ما در این سرزمین گربه‌سان نیست؟ موسیقی شمال خراسان-بحرطویل-استاد حاج قربان سلیمانی

همت مردم در احیای بناهای تاریخی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما؛ این آثار نیاز به مرمت دارند و اینبار شهروندان آستینها را برای مرمت بالا زدند و حمام قدیمی تهران را مرمت کردند.

همت مردم دراحیای بنا‌های تاریخی

صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
گزارش اختصاصیهمت مردم دراحیای بنا‌های تاریخیبازسازی و مرمت برخی بنا‌های قدیمی تهران با همت مالکان آن‌ها و همچنین بهره‌مندی از تسهیلات ویژه مرمت بافت‌های تاریخی، در حال انجام است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

بهترین بازی‌های اندروید ایرانی ۹۸؛ با محبوبترین بازی‌های اندرویدی ایرانی آشنا شوید!

تکراتوچند ثانیه قبل

سوگواره حدیث غربت در کوچه‌های بنی هاشم در قم آغاز به کار کرد

ایسنا2 دقیقه قبل

وزارت خارجه ترکیه پایان سیاست‌های جانبدارانه اتحادیه اروپا را خواستار شد

ایسنا5 دقیقه قبل

در بارش شدید برف و کولاک ۱۳۲ نفر امدادرسانی شدند

ایسنا6 دقیقه قبل

به نتایج سایر تیم‌ها کاری نداریم

خبر فوری6 دقیقه قبل

حمایت مالی آمریکا از «فیلترشکن‌ها» برای آشوبگری در ایران

مشرق‌نیوز7 دقیقه قبل

عوامل موثر بر زمان رونمایی از «معامله قرن»

اقتصادنیوز8 دقیقه قبل