ایجاد برنامه ملی گردشگری با کمک یونسکو
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. سرگرمی

ایجاد برنامه ملی گردشگری با کمک یونسکو

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
معرفی جاذبه‌های گردشگری ایران بسیار مهم است؛ ما برای معرفی ایران کم کار کرده ایم، شاید به این علت که معتقد بودیم چون تمدن‌ساز هستیم، همه ما را می‌شناسند.
ایجاد برنامه ملی گردشگری با کمک یونسکو - 0

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی؛ آقای دکتر علی اصغر مونسان وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی صبح امروز یکشنبه ۱۷ آذر در دیدار با مارچلو نوتاریانی مشاور سازمان جهانی گردشگری، سابرینا سالیس هماهنگ‌کننده امور گردشگری ایران در دفتر منطقه‌ای یونسکو، سوتان سوتکوفسکی سرپرست دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران گفت: ایران کشور بزرگ و زیبایی است و برای دیدن تمام نقاط آن، زمان زیادی لازم است.

او افزود: امیدوارم برنامه جامع و ملی گردشگری کشور با کمک یونسکو ایجاد شود. مدتی است توجه دولت به حوزه گردشگری زیاد شده و به عنوان یک موضوع اقتصادی مهم به آن نگاه می‌شود. معاون گردشگری کشورمان اقدامات خوبی را در این زمینه شروع کرده‌اند، اما نیاز به یک برنامه جامع گردشگری داریم تا ما را هدایت کند امیدوارم این برنامه منجر به طرح شود و بدانیم به شکل دقیق چه کاری را باید انجام دهیم، به او گفتم این برنامه نباید به یک کتابچه برای کتابخانه‌ها تبدیل شود.

آقای مونسان گفت: در موضوع فرهنگ، ارتباط مردم با مردم موضوع بسیار مهمی بوده و آنچه به صلح و امنیت جهانیان می‌تواند کمک کند شناخت بیشتر مردم‌ها از یکدیگر است. به نظر من بهترین راه برای ارتقای گردشگری ارتباط مردم با مردم است که هم جنبه اقتصادی دارد و هم فرهنگی، امیدواریم بتوانیم با کمک شما بتوانیم یک برنامه خوب اجرا کنیم.

او افزود: معرفی جاذبه‌های گردشگری بالقوه ایران در سطح بین الملل بسیار مهم است، من هم با نظر سرپرست دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران برای معرفی بیشتر ایران موافق هستم، ما برای معرفی کشورمان کم کار کرده‌ایم شاید به این دلیل باشد که به فرهنگ و تاریخ کهن خود مغرور شدیم و معتقد بودیم، چون تمدن ساز هستیم همه ما را می‌شناسند.

آقای مونسان بیان کرد: متأسفانه با توجه به مسائل سیاسی که وجود دارد تبلیغات دروغین علیه ما در جهان انجام می‌شود. مردمان ما بسیار مهربان هستند باید ایران را بیشتر به مردم دنیا معرفی کنیم.

او افزود: ذهنیت تمام گردشگران خارجی در سفر به ایران با آنچه که قبل از سفر تصور می‌کردند بسیار متفاوت است بنابراین یکی از چالش‌های مهم ما معرفی درست و واقعی ایران به جهانیان است به این منظور برای تحقق برنامه جامع گردشگری حمایت می‌کنیم تا برنامه‌ها به خوبی پیش برود.

*ایران باید به رهبر منطقه در زمینه گردشگری فرهنگی تاریخی تبدیل شود

سوتان سوتکوفسکی سرپرست دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران افزود: در سپتامبر سال گذشته برای فعالیت‌های فرهنگی و شرکت در همایش گفت‌وگوی بین ادیان به همدان سفر کردم و با آقایان محمدحسن طالبیان و حجت‌الله ایوبی دیدار داشتم. امیدوارم این همکاری‌ها گسترش پیدا کند. در این فاصله چندین ملاقات با، ولی تیموری معاون گردشگری داشتم و در زمینه برنامه‌های کلان گردشگری صحبت کردیم و اکنون گزارش پیشرفت این برنامه‌ها را به اطلاع شما می‌رسانیم.

او افزود: در این برنامه قصد داریم علاوه بر شناسایی نیاز‌های ایران از تخصص یونسکو برای ایجاد یک شبکه تخصصی استفاده کنیم و نخستین نشستی که با معاون گردشگری ایران داشتم قرار شد یک چهارچوب کلی تهیه کنیم تا بدانیم برنامه جامع گردشگری به چه شکل باشد. ایران بازیگر کلان است به این منظور به همراه سازمان جهانی گردشگری بر روی این برنامه کار می‌کنیم.

سرپرست دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران تصریح کرد: سازمان جهانی گردشگری در ایران دفتر ندارد به این دلیل یونسکو تلاش می‌کند خدمات این سازمان را معرفی و در ایران پیاده کند، هدفمان این است تا با کمک یکدیگر گردشگری در ایران را توسعه بدهیم، نباید تنها به جنبه اقتصادی و توسعه آن نگاه کرد بلکه باید در زمینه فرهنگی هم بر روی آن کار کنیم. ایران از منظر فرهنگی بسیار مهم است و باید از ظرفیت‌های میراث‌فرهنگی ایران برای توسعه گردشگری استفاده کنیم.

او افزود: کارگروه و نشستی که در سپتامبر سال گذشته در کرمانشاه برای آموزش راهنمایان گردشگری برگزار شد بر روی جنبه میراث‌فرهنگی آن نیز تأکید شد، ما باید این موضوع را در برنامه جامع گردشگری ایران در نظر بگیریم. باید این برنامه را به پروژه‌های بودجه‌ای یونسکو که اروپا آن را تأمین مالی می‌کند متصل کنیم به این دلیل با مارچلو نوتاریانی مشاور سازمان جهانی گردشگری تعامل داشتیم. او تجربه زیادی در زمینه گردشگری و توسعه پایدار آن دارد و می‌تواند چهارچوب اختیارات و شرایط این برنامه را تعیین کند و به شکل هفتگی مشاوره بدهد. قرار شد تا ماه ژانویه این چهارچوب در اختیار ما قرار بگیرد و بعد از جمع بندی کلی توسط سازمان جهانی گردشگری، یونسکو و وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تا ژانویه سال آینده تدوین و به تصویب برسد.»

سوتکوفسکی بیان کرد: از معاون گردشگری و میراث‌فرهنگی ایران و دیگر شرکای ما در این کشور تشکر می‌کنم، زیرا برای ما باعث افتخار است چنین متحدانی در ایران داریم که کار ما را تسهیل می‌کنند.

سرپرست دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران اظهار کرد: یونسکو دو رویکرد اصلی دارد، در رویکرد منطقه‌ای قصد داریم با توسعه گردشگری ایران بتوانیم این کشور را به رهبر منطقه در زمینه گردشگری فرهنگی تاریخی تبدیل کنیم و مرکزی برای آموزش مربیان و راهنمایان و تور‌های گردشگری منطقه باشد. در رویکرد دوم یونسکو به دنبال موضوع میان رشته‌ای گردشگری هستیم یعنی به جنبه‌های اقتصادی و فرهنگی آن نیز توجه شود.

در وبسایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سرگرمی دنیا

او افزود: قصد داریم در برنامه جامع گردشگری ایران، توسعه پایدار گردشگری را برای پایگاه‌های جهانی که به ثبت رسیده‌اند، داشته باشیم تا علاوه بر حفظ آن بتوانیم برای این مجموعه‌ها درآمدزایی کنیم. همچنین برای جوامع محلی که در اطراف این مکان‌های تاریخی وجود دارند از نظر صنایع‌دستی و اقامتگاه‌ها اشتغال‌زایی ایجاد کنیم تا تمام عناصر موجود پوشش داده شود. با انجام این کار الزامات گردشگری را برآورده کرده‌ایم و هم به جنبه فرهنگی و اقتصادی آن توجه شده است.

سوتکوفسکی تصریح کرد: در این برنامه جامع به موضوع اطلاع رسانی نیز توجه شده است نه تنها بازیگران داخلی و دولتی بلکه باید بازیگران بین المللی از جاذبه‌های گردشگری بالقوه ایران آگاهی داشته باشند.

سرپرست دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران اظهار کرد: باید در برنامه جامع گردشگری مدیریت ریسک هم در نظر گرفته شود تا بتوانیم موانع بالقوه بعدی را شناسایی کنیم، برگزاری این نشست‌ها می‌تواند کمک کند تا ما بتوانیم تصویر درست و واقعی از ایران در سطح جهان ارائه کنیم.

*سازمان جهانی گردشگری از وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی حمایت می‌کند

مارچلو نوتاریانی مشاور سازمان جهانی گردشگری از آقای مونسان برای این دیدار تشکر کرد و گفت: برای تهیه این چهارچوب کمک می‌کنم تا برنامه جامع گردشگری در ایران که بسیار مهم است، اجرایی شود. در این برنامه به دنبال این هستیم تا سرمایه‌گذاران خارجی و داخلی گرد هم بیایند تا بتوانیم هم چهارچوب اختیارات را تعیین و هم فعالیت‌ها را اجرایی کنیم.

او افزود: یکی از اهداف ما این است تا بر روی نیاز‌های وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به شکل صحیح کار کنیم و دانش کارکنان این وزارتخانه را افزایش دهیم یکی از چالش‌هایی که در زمینه گردشگری وجود دارد به کارگیری افراد با دانش‌های مناسب است تا بتوانند از عهده چالش‌های موجود در این بخش بربیایند. هفته گذشته در نشستی که در سازمان جهانی گردشگری داشتم و بخش آسیایی نیز حضور داشت بر هرگونه حمایت به ویژه فنی که این وزارتخانه در ایران نیاز دارد، تأکید شد. امیدوارم دکتر مونسان در نشست فیتور مادرید اسپانیا حضور داشته باشند.

نوتاریانی تصریح کرد: در برنامه مدیریت ریسک باید عوامل طبیعی و اقلیمی نیز در نظر گرفته شود، تا صنعت گردشگری بتواند در وقوع حوادث طبیعی مانند سیل و زلزله خود را بازیابی کند. سازمان جهانی گردشگری در این زمینه برنامه‌هایی داشته و اجرا کرده است.

*تشکیل تیم مشاوره قوی متشکل از کارشناسان متخصص از بخش‌های دولتی و خصوصی برای تدوین برنامه جامع گردشگری

آقای، ولی تیموری معاون گردشگری کشور در ادامه این دیدار گفت: از روز شنبه ۱۶ آذر به شکل عملیاتی کار تدوین برنامه جامع گردشگری کشور را آغاز کردیم تا کنون این برنامه دو بار در کشور انجام شده یک بار در سال ۱۳۵۴ و یک بار هم در سال ۱۳۸۰ که موفق نبود از آن به بعد هیچ برنامه مدونی برای توسعه گردشگری در یک افق بلند مدت نداشتیم. بعد از حضور در معاونت گردشگری موافقت اجرای این برنامه را از دکتر مونسان گرفتیم و در ملاقات‌هایی که سال گذشته با دبیر سازمان جهانی گردشگری داشتیم این برنامه مطرح و موافقت او نیز اعلام شد تا اینکه در اسفند سال گذشته در حاشیه سفر دکتر مونسان به مادرید به شکل یک توافقنامه کتبی امضا شد از آن تاریخ به بعد رایزنی‌ها و مشورت‌ها در سطوح مختلف معاونان و دبیر کل دفتر منطقه‌ای یونسکو آغاز شد.

او افزود: تیم مشاوره سازمان جهانی گردشگری انتخاب شد و به موازات آن ما نیز یک تیم مشاوره قوی متشکل از کارشناسان متخصص از بخش‌های دولتی و خصوصی تشکیل دادیم. همچنین با توجه به این که بخشی از ظرفیت‌های ما در بخش گردشگری به گردشگری فرهنگی تاریخی مربوط می‌شود با یونسکو نیز گفتگو کردیم تا به ما کمک کند تا بتوانیم از مشاوره‌های فنی و اعتبارات مالی برای تحقق این برنامه استفاده کنیم.

آقای تیموری تصریح کرد: اکنون این طرح مشترک با همکاری سازمان جهانی گردشگری و یونسکو آغاز شده است. برای تحقق برنامه جامع گردشگری برنامه‌هایی را برای ملاقات‌های مارچلو نوتاریانی مشاور سازمان جهانی گردشگری، سابرینا سالیس هماهنگ کننده امور گردشگری ایران در دفتر منطقه‌ای یونسکو، سوتان سوتکوفسکی سرپرست دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران با معاون میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی، نمایندگان و دستگاه‌های مرتبط با گردشگری، بخش خصوصی، فعالان گردشگری و دانشگاه‌های حوزه گردشگری در نظر گرفته‌ایم.

معاون گردشگری کشور اظهار کرد: همچنین برای شناسایی و معرفی ظرفیت‌های ایران در زمینه گردشگری سلامت، مذهبی، فرهنگی تاریخی برای آن‌ها برنامه سفر به استان‌های قم، اصفهان، گیلان و اردبیل در نظر گرفته شده است. همچنین در ۲۳ آذر نشست جمع بندی این بازدید‌ها و دیدار‌ها برگزار می‌شود.

*در برنامه جامع گردشگری باید به مدیریت ریسک توجه شود

سابرینا سالیس هماهنگ کننده امور گردشگری ایران در دفتر منطقه‌ای یونسکو در ادامه گفت: در برنامه جامع گردشگری ایران باید به مدیریت ریسک توجه شود، اولویت اصلی یونسکو این است تا یک برنامه کلی اجرا شود و مالکیت و رهبری آن نیز بر عهده مردم ایران باشد. تصویری که من در سفر به ایران داشتم با آنچه که شنیده بودم به طور کامل متفاوت بود، به این دلیل باید تمام عوامل منطقه‌ای در این مدیریت و برنامه گنجانده شود تا بتوانیم تصویر درستی از ایران ارائه دهیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلمی که کاربران شبکه‌های اجتماعی را خشمگین کرد

همشهریهمشهری1 روز قبل

آموزش قدیمی‌ترین غذای حاضری تهرانی

آخرین خبرآخرین خبر1 روز قبل

ماجرای خروج شاهزاده هری و همسرش از دربار بریتانیا

همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش همشهری آنلاین، آنها حالا نه تنها پولی از دربار نمی‌گیرند بلکه قرار شده پولی را که خرج اقامتگاه خود در انگلیس کرده‌اند هم برگردانند. علت این را که شاهزاده هری و مگان مارکل از عنوان‌ها و مسئولیت‌های سلطنتی کناره‌گیری کردند در این فیلم ببینید.
همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از فارس، ‌ «مهناز همتی» مدیرکل استاندارد ایلام گفت: پودر لباسشویی با نام تجاری فروماژ که در یک واحد تولیدی غیرمجاز در این استان تولید می‌شود، جعلی و غیراستاندارد است. مدیرکل استاندارد ایلام یادآور شد: پرونده این واحد تولیدی بعد از شناسایی جهت برخورد حقوقی به مراجع قضایی معرفی خواهد شد. وی بیان داشت: بر روی بسته بندی محصول علامت استاندارد با کد ده رقمی جعل شده و سیب سلامت با شماره ۱۱۵۵۱ / ۳۸ درج شده است. این مقام مسئول خاطر نشان کرد: علامت استاندارد بدون کد ۱۰ رقمی رهگیری استاندارد قابل اطمینان نیست و در خصوص کالاهایی که دارای علامت استاندارد هستند و از نظر شکل ظاهری و یا کیفیت دارای مشکل بوده احتمال جعل علامت استاندارد وجود دارد. همتی یادآور شد: مردم استان جهت سنجش اصالت علامت استاندارد کد ۱۰ رقمی را به سامانه پیامکی ۱۰۰۰۱۵۱۷ ارسال کنند.
صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
به‌گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی، آقای علی‌اصغر مونسان در نشست با رئیس و اعضای جامعه تورگردانان ایران که دیروز در محل هتل اسپیناس پالاس تهران برگزار شد، با اشاره به حوادث و اتفاقات اخیر در کشور و تأثیرات احتمالی آن بر صنعت گردشگری، گفت: «می‌دانم شرایط سخت است و اتفاقاتی که افتاده اثرات منفی آن هنوز تداوم دارد، اما باید تلاش کنیم تا بتوانیم از بحران پیش‌آمده برای این صنعت عبور کنیم.» آقای مونسان ادامه داد: «در همین خصوص برنامه خوبی را معاونت گردشگری کشور آماده کرده که منتظر این هستیم و از روز شنبه هفته آینده برنامه‌های خود را آغاز می‌کنیم که یکی از مهم‌ترین آن‌ها تقویت معرفی ایران در کشور‌های مختلف است.» فعالیت سفارتخانه‌ها باید تقویت شوداو گفت: «ضمن این‌که در گفتگو با وزیر امور خارجه از او خواسته‌ایم تا سفارتخانه‌های ما فعالیت‌های بیشتری داشته باشند.» آقای مونسان گفت: «یکی از موضوعاتی که باید به آن توجه کرد این است که خودمان ابتدا از شوک خارج شویم و با نشاط و شادابی برنامه‌های خود را ادامه دهیم در این میان یکی از موضوعات مهمی که باید در دستور کار قرار دهیم تقویت و رونق توسعه گردشگری داخلی است چرا که به نشاط و شادابی جامعه کمک کند.» *دعوت از چهره‌های معروف برای سفر به ایراناو ادامه داد: «یکی از موضوعاتی که در این خصوص دنبال می‌کنیم دعوت از چهره‌های معروف برای سفر به ایران با هدف انتقال پیام امن بودن کشور است. این افراد در سفر به ایران با عکس‌ها، فیلم‌ها و پست‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی خود می‌گذارند، این پیام را به دنیا منتقل می‌کنند که ایران امن است و مشکلی برای ورود گردشگران خارجی نیست.» وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در ادامه گفت: «این مشکلی هست که از آن عبور خواهیم کرد، یقین دارم با کمک شما می‌توانیم از این مشکلات عبور کنیم؛ وقتی جنگ را پشت سر گذاشتیم بنابر این می‌توانیم از این شوکی که به گردشگری وارد شده است نیز با روحیه‌ای سرشار از نشاط و شادابی عبور کنیم.» نمایشگاه‌های خارجی، فرصتی برای معرفی ایراناو در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: «چند نمایشگاه خارجی پیش رو داریم، در این نمایشگاه‌ها باید بتوانیم با حضور پرقدرت در ایران و اطلاع‌رسانی و معرفی ویژه شرایط امن کشور را تبلیغ و معرفی کنیم و به تمام دنیا ایران را به خوبی معرفی کنیم و شرایط امن ایران را به تمام گردشگران منتقل کنیم.» او همچنین به رایزنی با سایر دستگاه‌های برای کمک به فعالان صنعت گردشگری خبر داد و گفت: «در خصوص سایر کمک‌هایی که می‌شود به صنعت گردشگری کرد اقداماتی را انجام داده‌ایم که از آن جمله می‌توان به رایزنی و مکاتبه با وزارت اقتصاد اشاره کرد که فشار‌های مالیاتی را کاهش دهد تا بتوانیم این شرایط را پشت سر بگذاریم.» پیگیری موضوع از طریق دولت و سران قواآقای مونسان ادامه داد: «همه باید تلاش کنیم و با روحیه‌ای مضاعف و با نشاط و شادابی به کارمان ادامه دهیم، تمام قد مشکلات این صنعت را پیگیری می‌کنم و در دولت به‌صورت جدی پیگیری رفع مشکلات پیش آمده برای این صنعت هستیم.» آقای مونسان ادامه داد: «گزارش جامعی را در این خصوص به سران قوا، شورای عالی امنیت ملی، وزارت امور خارجه و وزارت امور اقتصادی ارسال کرده‌ام و پیروی آن پیشنهاد‌هایی را نیز به دستگاه‌هایی مانند وزارت امور خارجه و وزارت امور اقتصادی ارائه داده‌ام تا بتوانیم از این مقطع عبور کنیم.» وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خاطرنشان کرد: «در جلسه اخیر هیئت دولت نیز موضوع مشکلات پیش آمده برای صنعت گردشگری مورد بررسی قرار گرفت. مطمئن هستم که از این مشکل عبور خواهیم کرد، منتها مهم این است که اول خودمان قبول کنیم که باید از شوک خارج شویم؛ بدون اعتنا به اخبار منفی با تقویت روحیه به فعالیت‌ها و به مسیر خود ادامه می‌دهیم.» تقویت ارتباط با سفرااین مقام مسوول در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: «برنامه‌هایی را در دست اقدام داریم که یکی از آن‌ها تقویت ارتباط با سفرای خارجی است که در همین خصوص در نظر داریم تا نشست‌ها با سفرای کشور‌های خارجی افزایش یابد؛ که می‌تواند در قالب تور باشد و از دل این موضوع خبر‌های مثبتی برای دنیا منعکس کنیم.» او ادامه داد: «مصر را می‌توان مثال زد که در این کشور اتفاقات بسیار ناگواری رخ داد و حتی اقدامات تروریستی علیه گردشگران انجام شد؛ اما این کشور در سال بعد از آن حوادث در نمایشگاه‌های بین‌المللی گردشگری بسیار پررنگ ظاهر شد.» آقای مونسان دربخش دیگری از سخنان خود گفت: «برای حضور هرچه بهتر در نمایشگاه‌های بین‌المللی در سال‌های قبل کمک شده است و امسال نیز کمک‌هایی خواهیم کرد تا شرایط بهتری برای حضور و معرفی ایران فراهم کنیم.» او در ادامه به رشد ورود گردشگران خارجی به کشور اشاره کرد و افزود: «خوشبختانه در ۱۰ ماهه اخیر تعداد گردشگران ورودی به کشور با ۱۲ ماهه سال قبل برابری می‌کند و با عبور از این مشکلات به‌طور حتم شاهد رشد ورود گردشگران خارجی به کشور نسبت به سال قبل خواهیم بود.» آقای، ولی تیموری معاون گردشگری کشور نیز در این نشست در سخنانی گفت: «از نظر فنی در مرحله تصویرسازی بودیم که با اتفاقاتی که در کشور روی داد این تصویر دچار خدشه شده، اما به دنبال این هستیم تا این تصویربازسازی شود.» او افزود: «برای این کار برنامه‌هایی را داریم که برخی از آن‌ها برنامه‌های کوتاه‌مدت و اقدامات فوری است.» عقبنشینی نمی‌کنیمآقای ابراهیم پور فرج رئیس جامعه تورگردانان ایران نیز در این نشست با اشاره به بروز برخی از مشکلات در حوزه گردشگری و چالش‌های احتمالی برای ورود گردشگران خارجی به کشور گفت: «بخش دولتی و بخش خصوصی باید باهم همکاری کنند تا شرایطی که برای گردشگری پیش آمده رفع شود و به وضعیت ایده‌آل برسیم.» او با تأکید بر این‌که عقب‌نشینی نمی‌کنیم بلکه با قدرت بیشتر به کارمان ادامه می‌دهیم اضافه کرد: «همه باید کمک کنیم تا شرایط را به وضعیت ایده‌آل برسانیم و از بحران‌های احتم
انتخابانتخاب19 ساعت قبل
این روزها خبر ویروس مرگبار و جدید چین در صدر بسیار از خبرها قرار گرفته است. این ویروس نخستین بار در ۳۱ دسامبر ۲۰۱۹ به سازمان بهداشت جهانی گزارش شد و از آن زمان تحت بررسی است. چند مورد گزارش شده است؟ از ۱۶ ژانویه، ۴۱ مورد از ۵۹ مورد احتمالی در ووهان تأیید شده بود. کمیسیون بهداشت شهرداری ووهان در ۱۸ ژانویه بیانیه مطبوعاتی صادر کرد و ۱۷ مورد جدید از ویروس ناشناخته را گزارش کرد. سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است که انتقال انسان به انسان در این مرحله یک نگرانی بزرگ است.

نظرها

اخبار بیشتر