فلسطین| سی‌ و دومین سالگرد انتفاضه «سنگ»؛ درسی که فلسطینیان از انقلاب اسلامی گرفتند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. سیاسی

فلسطین| سی‌ و دومین سالگرد انتفاضه «سنگ»؛ درسی که فلسطینیان از انقلاب اسلامی گرفتند

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
امروز سی‌و دومین سالگرد انتفاضه اول فلسطین یا انتفاضه سنگ است که از ۸ دسامبر ۱۹۸۷ تا ۱۳ سپتامبر ۱۹۹۳ و برگزاری کنفرانس مادرید در همان سال ادامه یافت.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، انتفاضه فلسطین نخست با زیر گرفته شدن چند کارگر فلسطینی توسط یک کامیون رژیم صهیونیستی و شهادت چهار فلسطینی آغاز شد و فلسطینیان این تصادف را قتل عمد دانستند و روز بعد در هنگام تشییع پیکرها به مقر ارتش رژیم صهیونیستی در جبالیا سنگ زدند. در مقابل، نظامیان صهیونیست اقدام به شلیک تیر هوایی کردند. فلسطینیان نیز با باران سنگ و کوکتل مولوتف جواب آن‌ها را دادند. این باعث شد نظامیان ارتش رژیم صهیونیستی درخواست نیروی کمکی کنند. این جرقه اولیه انتفاضه اول فلسطین بود. ولی کار به همین جا ختم نشد و انتفاضه شهر به شهر گسترش یافت. در آن انتفاضه ۱۳۰۰ فلسطینی شهید شدند.

بالاخره شعله‌های این انتفاضه در سال ۱۹۹۱ فروکش کرد و با امضای توافقنامه اسلو میان رژیم اشغالگر قدس و سازمان آزادی بخش فلسطین در سال ۱۹۹۳ به طور کامل متوقف شد.

عوامل پیدایش انتفاضه نخست

آغاز انتفاضه نخست فلسطینیان و قیام مردمی در برابر اشغالگران صهیونیست علل و عوامل متعددی داشت که در زیر برخی از آنها آمده است:

۱- شکست مبارزات پیشین فلسطینیان

مبارزات فلسطینی‌ها عمدتا در قالب سازمان‌های مختلف سیاسی چپ و غیر مذهبی انجام می‌شد، همگی از تاکتیک واحدی استفاده می‌کردند و آن عبارت از قرار دادن مرکز ثقل مبارزات در خارج از سرزمین‌های اشغالی و در اراضی مجاور مناطق اشغالی بود و غالبا تحت تأثیر و نفوذ دیدگاه‌های حاکمان سیاسی آن کشور قرار می‌گرفتند. اردن در یک مقطع زمانی، سپتامبر سیاه را آفرید و لبنان در برهه‌ای از زمان اقدام به اخراج نیروهای مبارز کرد.

برخی از کشورهای عرب هم موانعی در سر راه فعالیت آن‌ها قرار دادند. مشکل دیگر، تعدد و تفرقه بین سازمان‌های فلسطینی بود و عامل مهمتر این که این سازمان‌ها و گروه‌ها عموما به تمایلات سنتی و مذهبی مردم بی اعتنا بودند و در قالب گروه‌های لائیک و ملی قرار گرفته بودند. بحث‌های خستگی ناپذیر تئوریک و مباحث پایان ناپذیر میان آن‌ها برای نسل جدید فلسطینی، جز آوارگی و شکست حاصل دیگری نداشت. پس از مدتی برخی سازمان‌های مبارز از در سازش با رژیم صهیونیستی در می‌آمدند. انصراف از مبارزه مسلحانه، به رسمیت شناختن قطعنامه‌های سازمان ملل و پیوستن آن‌ها به «قطار صلح» ناامیدی را در دل فلسطینیان ایجاد کرد.

فلسطین| سی‌ و دومین سالگرد انتفاضه «سنگ»؛ درسی که فلسطینیان از انقلاب اسلامی گرفتند - 9

۲- فشار مضاعف صهیونیست‌ها بر فلسطینیان

شاید بتوان یکی از علل پیدایش انتفاضه را تحقیر فلسطینیان به عنوان شهروندان درجه دوم در سرزمین‌های اشغالی به حساب آورد. مهاجرت بیش از حد یهودیان سراسر جهان به سرزمین‌های اشغالی و تلاش صهیونیست‌ها برای تغییر بافت جمعیتی این سرزمین به نفع یهود و سلب امتیازات و امکانات از اعراب فلسطینی، موجب می‌شد که فلسطینی‌ها ستم مضاعفی را بر خود احساس کنند.

۳- روند سازش اعراب با رژیم صهیونیستی

یکی دیگر از عوامل مؤثر در پیدایش انتفاضه، روند سازش در کشورهای عرب است. از بدو پیدایش رژیم اشغالگر قدس، شاهد مخالفت‌های مردمی در این خطه بوده‌ایم. در ابتدا کشورهای عرب با موضع گیری‌های خود همواره مخالفتشان را با این رژیم اعلام می‌کردند. نطق‌های نمایندگان عرب در مجامع بین المللی و حمایت‌های مادی و معنوی از مبارزات فلسطین، همه نشانگر توجه دولت‌های عرب به مسئله فلسطین بود، به طوری که در یک برهه از زمان، شاهد عجین بودن مبارزات اعراب علیه رژیم اسرائیل در قالب ناسیونالیسم عرب بودیم و اعراب در این مقطع زمانی، چهار جنگ را پشت سر گذاشتند، اگر چه نتوانستند نتایج مثبتی کسب کنند.

در وبسایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

فلسطین| سی‌ و دومین سالگرد انتفاضه «سنگ»؛ درسی که فلسطینیان از انقلاب اسلامی گرفتند - 15

در روند مبارزات مردم فلسطین هرگاه فلسطینیان از کمک کشورهای عربی ناامید شده‌اند، خو د رأسا دست به کار شده‌اند. برای مثال می‌توان به قیام «عز الدین قسام» اشاره کرد.

طی دهه‌ی ۶۰ میلادی، بعد از شکست‌های پیاپی اعراب در جنگ با رژیم صهیونیستی، فلسطینیان با قطع امید از اعراب در قالب سازما ن ها و گروه‌ها به دفاع از حقوق خود پرداختند. اوج این گروه گرایی در پی توافق کمپ دیوید شکل گرفت.

انتفاضه یا قیام مردم فلسطین در شرایطی آغاز شد که افراد درگیر مسئله فلسطین معتقد بودند که تنها راه پیشروی فلسطینیان، مصالحه و سازش است و اوج این عقب نشینی در برابر اسرائیل را می‌توان در کنفرانس امان دید. که سران کشورهای عرب با پشت پا زدن به انگیزه و هدف اصلی تشکیل اتحادیه عرب، به مسئله فلسطین به عنوان یک مسئله درجه دو نگریستند. در این اجلاس ضمن نمایندگی فلسطین، وکالت آن‌ها یکسره به اردن تفویض شد. اعراب در این اجلاس با نادیده گرفتن حقوق سیاسی فلسطینیان در تعیین نماینده و قیم برای آنان مبادرت به یک عقب نشینی بزرگ کرده و مسئله فلسطین را همان گونه که صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها تفسیر می‌کنند، مشکلی بین اعراب و اسرائیل تلقی کردند.

۴- انقلاب اسلامی ایران

انقلاب اسلامی ایران از دو جهت بر انتفاضه تأثیر داشته است، یکی ارائه الگوی مبارزه، یعنی وارد کردن مردم به میدان نبرد و دیگری تأثیر بر تصمیمات اعراب در منطقه.

فلسطین| سی‌ و دومین سالگرد انتفاضه «سنگ»؛ درسی که فلسطینیان از انقلاب اسلامی گرفتند - 21

استقرار نظام جمهوری اسلامی در قدرتمندترین کشور منطقه به نحو محسوسی موازنه را به نفع مسلمانان بر هم زد. اما عمده کردن خطر انقلاب اسلامی ایران از سوی غرب در قالب پروژه ایران هراسی سبب شد تا سازش و مصالحه با دشمن صهیونیستی همانند گذشته، تنفرانگیز تلقی نشود. لذا کشورهای عرب آمادگی آن را پیدا کردند تا با فدا کردن منافع و حقوق خویش و نادیده گرفتن حقوق از دست رفته مردم فلسطین، رژیم اشغالگر صهیونیستی را به رسمیت بشناسند.

مردم فلسطین با الهام از انقلاب ایران، متناسب با شرایط سیاسی، اقتصادی و اجتماعی خود به میدان آمدند و مبارزه را از چارچوب معادلات سیاسی اعراب خارج کردند. تفاوتی که انتفاضه با دیگر جریان‌های مبارز در فلسطین دارد، مبین آن است که با الهام گرفتن از مبارزات بر حق ملت مسلمان ایران و رهبری آن، این امکان برای فلسطینی‌ها به وجود آمده که دریابند آمریکا و رژیم صهیونیستی شکست ناپذیر نیستند و امکان رویارویی و تقابل با آن‌ها وجود دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

روحانی: بزرگترین خطر دموکراسی تبدیل‌شدن انتخابات به تشریفات است

ایرناایرنا11 ساعت قبل
رییس جمهوری بزرگترین خطر برای دموکراسی و حاکمیت ملی را تبدیل انتخابات به تشریفات دانست و گفت: باید پاسدار اسلام، نظام، جمهوریت، نظر و خواست عامه مردم باشیم. اخبار مرتبط روحانی: بزرگترین خطر دموکراسی تبدیل‌شدن انتخابات به تشریفات است تهران- ایرنا- رییس جمهوری بزرگترین خطر برای دموکراسی و حاکمیت ملی را تبدیل انتخابات به تشریفات…

اهمیت بالای انتخابات

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، نبض انتخابات در اقصی نقاط کشور از شورای نگهبان و ستاد انتخابات کشور تا دانشگاه، مدارس و.. به سرعت می‌تپد. بطور حتم اگر در جامعه‌ای نمایندگان مجلس آن درست انتخاب شوند آن جامعه رو به پیشرفت می‌رود و اگر اشتباه انتخاب شوند آن جامعه دچار مشکل می‌شود.

ترامپ در رویای مذاکره / مصاحبه ظریف با اشپیگل چطور دست ترامپ را رو کرد؟

خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
مصاحبه دکتر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان با نشریه آلمانی اشپیگل، سروصدای بسیاری به راه انداخته است. اما مگر او در این مصاحبه چه گفت؟ ظریف در این مصاحبه در پاسخ به سوالی درباره امکان گفتگوی تهران و واشنگتن پس از ترور سردار سلیمانی گفته، اگر آمریکا تحریم‌ها را بردارد، ممکن است مذاکره‌ای انجام شود. این حرف ظریف که کنایه‌ای به بدعهدی آمریکاست، با بدفهمی رئیس‌جمهور ایالات متحده همراه شده و او این جمله را طوری جلوه داده که گویی ایران درخواست مذاکره دارد. ترامپ در واکنش این درخواست من درآوردی، جواب داده: «نه، مرسی!» ظریف این بدفهمی ترامپ را بی‌پاسخ نگذاشته و در توییتی، از او خواسته به جای توجه به تیترهای فکس‌نیوز، متن انگلیسی مصاحبه را بخواند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل از واقعه ۱۹ ژانویه به عنوان روز بازگشت آذری‌های مسلمان به هویت واقعی خود یاد کرد و گفت: مسلمانان آذربایجان در این روز در واقع علاقه و عشق قلبی خود به دین مبین اسلام، سرزمین ایران و رهایی از سیطره حکومت کمونیستی را نشان دادند. در روز ۱۹ ژانویه ۱۹۹۰ برابر با ۲۹ دی ۱۳۶۸ همزمان با فروپاشی نظام شوروی سابق جمع بسیار زیادی از مردم مسلمان آذربایجان با برچیدن موانع مرزی به خاک جمهوری اسلامی ایران سرازیر شدند که این اقدام با استقبال مردم مسلمان و غیور مرزنشینان ایرانی مواجه گردید. این روز به نام روز همبستگی آذری‌های مسلمان جهان نامگذاری شده و هر سال گرامی داشته می‌شود. وی افزود: شاه اسماعیل صفوی که از اردبیل برخاسته بود با ایمان، شجاعت و درایت خود توانست کشور ملوک الطوایفی ایران را یکپارچه کرده و تشیع را به عنوان مذهب رسمی این سرزمین اعلام کند. شعرخوانی و نیزط اجرای سرود در گرامیداشت روز ۱۹ ژانویه و نیز خدمات شاه اسماعیل صفویه از برنامه‌های جنبی این مراسم که در سالن اجتماعات نگارخانه خطایی اردبیل ترتیب یافت بودند.
خبر فوریخبر فوری13 ساعت قبل
رئیس جمهوری عراق پس از بازگشت از سفرش به کنفرانس اقتصادی داووس سوئیس و نیز واتیکان، رایزنی‌ها برای تشکیل دولت جدید را از سر گرفت. برهم صالح، رئیس جمهوری عراق در این رابطه با عمار حکیم، رهبر جریان حکمت ملی دیدار کرد و طی آن آخرین تحولات امنیتی و سیاسی کشور بررسی و بر لزوم تسریع در تشکیل دولت جدید به منظور تحقق مطالبات مردمی و پاسخ به مطالبات مشروع آنها در انجام اصلاحات مورد نظر تأکید شد. همچنین در این دیدار بر حاکمیت ملی عراق و حفظ ثبات و امنیت آن از سوی همه طرف‌ها و اجتناب از درگیری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی تأکید شد. الخالدی در ادامه افزود: صالح در برابر فشارهای زیادی با این بهانه که مهلت مقرر برای تشکیل دولت طولانی شده، خوب مقاومت کرده است و ما نمی‌خواهیم به بهانه کمبود وقت فراکسیون‌هایی که به اندازه منافع خود به فکر منافع عراق نیستند موفق به تأیید نامزدی شوند که بهترین گزینه نیست. در سایه نبود فراکسیون اکثریت باید روش توافقی را در پیش گرفت در این خصوص یا باید رئیس جمهوری اسامی را به پارلمان ارائه دهد تا بر سر یکی از آنها توافق شود یا اینکه کسی را که تظاهرکنندگان معرفی و ۶۰ نماینده پارلمان هم او را تأیید کرده‌اند، بپذیرد.

اعلام آزادی سفر صهیونیست‌ها به عربستان سعودی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
عربستان سعودی روابط دیپلماتیک با رژیم صهیونیستی ندارد و به جز ایام حج، به اتباع اسرائیلی اجازه سفر به این کشور را نمی‌دهد. اعلام این خبر به منزله تغییری مهم در اعلام رسمی روابط اسرائیل و عربستان سعودی است. حال شهروندان اسرائیلی می‌توانند با دعوتنامه رسمی از سوی سعودی‌ها برای زیارت و یا مقاصد تجاری و کسب و کار به عربستان سعودی سفر کنند. وزارت کشور رژیم صهیونیستی اعلام کرد که اسرائیلی‌ها می‌توانند به دنبال فرصت‌های سرمایه گذاری در عربستان سعودی باشند و با دریافت دعوتنامه و روادید به آنها اجازه خروج از اسرائیل داده خواهد شد. از خبرهای درز کرده اینطور مشخص شده است که همه شواهد و قرائن حاکی از اعلام رسمی طرح صلح ترامپ است که همه خطوط قرمز فلسطینی‌ها را نادیده گرفته است.

نظرها

اخبار بیشتر