آقای شکوری راد! کاش اندک مجالی برای امیدوار ماندن قشر خاکستری باقی می‌گذاشتید / از زبان اصولگرایان سخن گفتید، بی کم و کاست! / ظاهرا شعار‌های اصلاح طلبان را فراموش کرده‌اید!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. انتخاب
  4. اجتماعی

آقای شکوری راد! کاش اندک مجالی برای امیدوار ماندن قشر خاکستری باقی می‌گذاشتید / از زبان اصولگرایان سخن گفتید، بی کم و کاست! / ظاهرا شعار‌های اصلاح طلبان را فراموش کرده‌اید!

انتخابخبرگزاری انتخاب |
علی شکوری راد، دبیرکل حزب اتحاد ملت هنگام ثبت نام در انتخابات، اظهاراتی عجیب بر زبان راند که از زمان رخ دادن اعتراضات بنزینی در کشور به ذهن اصلاح طلبان و تحلیلگران سیاسی خطور کرده باشد. این اظهارات به قدری عجیب و نوعی خودزنی بود که رسانه‌های اصولگرا در بازنشر گسترده آن لحظه‌ای تردید نکردند چراکه به خودی خود می‌توانست به زیان اصلاح طلبان تمام شود.
آقای شکوری راد! کاش اندک مجالی برای امیدوار ماندن قشر خاکستری باقی می‌گذاشتید / از زبان اصولگرایان سخن گفتید، بی کم و کاست! / ظاهرا شعار‌های اصلاح طلبان را فراموش کرده‌اید! - 0

سرویس سیاسی «انتخاب» / بردیا دانش: علی شکوری راد، دبیرکل حزب اتحاد ملت هنگام ثبت نام در انتخابات، اظهاراتی عجیب بر زبان راند که از زمان رخ دادن اعتراضات بنزینی در کشور به ذهن اصلاح طلبان و تحلیلگران سیاسی خطور کرده باشد. این اظهارات به قدری عجیب و نوعی خودزنی بود که رسانه‌های اصولگرا در بازنشر گسترده آن لحظه‌ای تردید نکردند چراکه به خودی خود می‌توانست به زیان اصلاح طلبان تمام شود.

شکوری راد نگرانی از ریزش رای اصلاح طلبان در انتخابات به دلیل اعتراضات بنزینی را منتفی دانسته بود. به گفته او اعتراضات بنزینی «موجب ریزش رای اصلاح طلبان نشده یا اینکه این ریزش کمتر از میزان ریزش اصولگرا‌ها بوده». دلیل شکوری راد برای این تحلیل آن است که این اعتراضات در حاشیه شهر‌های بزرگ و «مناطقی که از برخورداری مالی کمتری بهره‌مند هستند» اتفاق افتاده و مردم ساکن این مناطق «به طور سنتی مناسکی رای می‌دادند یعنی همان طور که نماز می‌خواندند و روزه می‌گرفتند می‌آمدند و رای می‌دادند». او در نهایت نتیجه گیری کرده که از آنجا که این قشر از مردم اکنون «متالم هستند»، بنابراین برخلاف دوره‌های قبلی که کاهش مشارکت به زیان اصلاح طلبان بود، «این بار کاهش رای در اردوگاه اصولگرایان اتفاق افتاده».

اما چرا این اظهارات باعث شعف اصولگرایان شده و یک گل به خودی به اصلاح طلبان محسوب می‌شود؟

دلخواه اصولگرایان

تعبیر شکوری راد درمورد بدنه اجتماعی اصلاح طلبان، درست همان چیزی است که سال هاست اصولگرایان قصد دارند آن را به جامعه القا کنند. اصولگرایان می‌گویند آرای قشر مذهبی تماما متعلق به آنهاست و قشر غیرمذهبی متعلق به اصلاح طلبان! اصولگرایان می‌گویند آرای قشر فرودست جامعه متعلق به آنهاست و آرای قشر ثروتمند – یا به تعبیر آن‌ها اشراف زاده و مرفهین بی درد – متعلق به اصلاح طلبان. می‌گویند آرای شهر‌های کوچکتر و روستا‌ها متعلق به اصولگرایان است و آرای ساکنان بالاشهر متعلق به اصلاح طلبان. این در حالی است که سابقه جریان اصلاح طلبی در اوایل انقلاب - یعنی جریان مشهور به چپ و خط امامی‌ها - درست برعکس این موضوع است. همچنین نوع رای آوری اصلاح طلبان در انتخاباتی مانند انتخابات ۱۳۷۶ دقیقا عکس اظهارات شکوری راد است. چرخش قشر برخوردار جامعه به سمت اصلاح طلبان به دلیل نوع نگاه اصولگرایان به آن‌ها موضوعی واقعی است، اما این به معنای آن نیست که مذهبیون، فرودستان و روستایی‌ها همگی به اصولگرایان گرایش دارند. از این جهت اظهارات شکوری راد درست همان چیزی است که اصولگرایان می‌خواهند و چه بسا آن‌ها هم تصور نمی‌کردند فردی از جریان اصلاح طلبی چنین هدیه‌ای به آن‌ها بدهد.

تحلیل اشتباه

بعید است تحلیل شکوری راد از عدم ریزش رای اصلاح طلبان مورد تایید تحلیلگر دیگری باشد. اولا اگر او معتقد است که بدنه اجتماعی اصولگرایان «مناسکی» رای می‌دهند، می‌توان نتیجه گرفت که آن‌ها باز هم به پای صندوق‌ها رفته و به اصولگرایان رای خواهند داد. در ثانی اگر چنانچه گفته شد او در تشخیص خود درمورد پایگاه و بدنه اجتماعی اصلاح طلبان اشتباه بوده باشد، در نتیجه می‌توان نتیجه گرفت که آن بخش از بدنه اجتماعی اصلاح طلبان که در طبقه مذهبی و حاشیه نشین قرار می‌گیرند رای خود را از اصلاح طلبان دریغ خواهند کرد. ماجرا فقط این نیست؛ افزایش قیمت بنزین غالب بدنه اجتماعی اصلاح طلبان را را این جریان ناامید خواهد کرد؛ چراکه دست کم این نوع اجرای طرح بنزینی و نیز در تقابل با وعده‌های اصلاح طلبان درمورد شفافیت است. هیچ کدام از توجیه‌های دولت روحانی هم نتوانسته از این نارضایتی بکاهد.

در خبری بخوانید: برترین اخبار اجتماعی در ایران | پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

مجالی برای حضور قشر خاکستری نمانده

از طرفی، بنزین فقط یکی از دلایل نارضایتی بدنه اجتماعی اصلاح طلبان از عملکرد این جریان است. عمده وعده‌های این جریان در دولت دوم روحانی، مجلس دهم و نیز شورا‌های شهر نادیده گرفته شده‌اند و حتی بسیاری از خود اصلاح طلبان نیز بر این موضوع اذعان دارند که این جریان نتوانسته بنده اجتماعی خود را راضی نگاه دارد. از این رو، نه تنها می‌توان انتظار داشت که بدنه رای دهنده این جریان تا حدی از آمدن دوباره به پای صندوق اجتناب کند بلکه عملا هیچ راهی برای کشاندن قشر خاکستری به پای صندوق نیز وجود ندارد. اگر دست کم یک اقدام مثبت از سوی اصلاح طلبان چه در مجلس چه در دولت و حتی در شورای شهر دیده می‌شد، می‌شد امیدوار به آمدن قشر خاکستری به پای صندوق بود، اما این قشر با آنچه تاکنون رخ داده، احتمالا تصمیمی به جز عدم شرکت در انتخابات نخواهند گرفت.

شهروند درجه دو؟

گویا شکوری راد حتی شعار‌های اصلاح طلبان که از خرداد ۷۶ به مرور گسترش یافته و در مانیفست نانوشته اصلاح طلبان جای گرفتند را نیز فرموش کرده. از جمله مهمترین شعار‌های اصلاح طلبان در هر انتخاباتی «ایران برای همه ایرانیان» بود. این شعار در واقع تبیینی از تاکید ویژه اصلاخ طلبان بر عدم تمایز قائل شدن بین شهروندان است؛ زمانی که آن‌ها به شدت تاکید می‌کردند که «شهروند درجه یک و دو نداریم». جمله‌ای آشنا که بسیاری از اصلاح طلبان بار‌ها آن را بر زبان رانده‌اند و بر اجرای عملی آن تاکید کرده‌اند. آیا شکوری راد حتی این اصل ساده مورد قبول اصلاح طلبان را نیز فرموش کرده که حالا با اظهارات خود عملا شهروندان را به شهروندان درجه یک و دو تقسیم کرده؟

شعار‌های متفاوت

جرقه اعتراضات آبان ماه ۹۸ گرانی بنزین بود. اما غالب تحلیلگران اعتقاد دارند که بنزین اگرچه خود دلیل مهمی برای اعتراضات است، اما تشدید این اعتراضات و گستردگی آن را باید به دلایدل دیگری ربط داد که همگی در طل ماه‌ها و سال‌های گذشته جمع شده بودند و مجالی برای بروز نمی‌یافتند. کافی است نگاهی به شعار‌های معترضان آبان ماه بیندازیم تا متوجه شویم که تحلیل شکوری راد درمورد اینکه این اعتراضات به معنای عدم ریزش پایگاه اجتماعی اصلاح طلبان بوده، تا اندازه نادرست است.

سبد اصولگرایان

هیچ کدام از دلایل فوق باعث نمی‌شود که نتیجه بگیریم رای اصلاح طلبان به سبد اصولگرایان خوهد رفت. کارنامه اصولگرایان در سال‌های گذشته و حتی در همین زمان و نحوه برخورد آن‌ها با اقدامات دولت روحانی و مسائل حیاتی کشور کاملا روشن است. به طور کلی آنچه اص. لگرایان می‌گویند به قدری با خواسته‌های بدنه اجتماعی اصلاح طلبان متفاوت است که نمی‌توان تصور کرد رای اصلاح طلبان به سبد اصولگرایان خواهد رفت. اصولگرایان خود بر این موضوع واقفند و امید آن‌ها برای پیروزی در انتخابات کاهش مشارکت بدنه اجتماعی اصلاح طلبان است تا برای ورود به مجلس نیازی به آرای بالا نداشته باشند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبر فوریخبر فوری13 ساعت قبل
آیت الله سید مصطفی محقق داماد با انتشار متنی خطاب به پزشکان، نکاتی را متذکر شده است. ۳- به یقین این رخداد تلخ واسفبار برای مبتلایان، بیماری ورنج ودرداست ولی برای دست اندرکاران امور پزشکی امتحانی بزرگ از سوی خداوند متعال است. خدا کند که این خبر صحت نداشته باشد. زیرا برای شرف، اخلاق وجوانمردی ایرانی امری زشت وناپسنداست. ۶- خدمتگذاران عالیقدر: گذشته از وجوب وتکلیف شرعی، تکلیف انسانی واخلاق پزشکی را متذکر می‌گردم. با توکل به یاری پروردگار وتوجهات ونزول شفای الهی دست از آستین به درآورید وبه سوی درمان بشتابید که خدا همراه شماست.
مازن آنلاینمازن آنلاین16 ساعت قبل
رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران: پیام مازند - ساری - رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: تاکنون چهار مورد مثبت ابتلا به کرونا ویروس در استان ثبت شده است. به گزارش خبرنگار مهر، سید عباس موسوی شامگاه چهارشنبه در حاشیه نشست قرارگاه زیستی استان با بیان اینکه روند شیوع کرونا ویروس با اقدامات صورت گرفته در استان متوقف شده است، اظهار داشت: در یک هفته گذشته فقط ابتلای چهار نفر به این ویروس مثبت بوده است و تنها یک فوتی ناشی از کرونا ویروس در استان ثبت شده است. وی با بیان اینکه شناسایی افراد مبتلا به کرونا ویروس راههای علمی دارد، تصریح کرد: انجام آزمایش مربوط به تست و تأیید این ویروس در مراکز محدودی از کشور انجام می‌شود اما بیمارستان‌ها براساس ضوابط و دستورالعمل‌های خود اقدام به تب سنجی می‌کنند. موسوی با تاکید بر رعایت بهداشت فردی و عمومی از شهروندان خواست در صورت داشتن علائم اولیه ابتدا به پزشک خانواده مراجعه کنند و در آنجا تصمیم گرفته می‌شود که بیمار چه اقدامات بعدی را انجام دهد. رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران یادآور شد: سیستم بهداشت خانواده شهری و روستایی در استان تکمیل شده است.
خبر فوریخبر فوری13 ساعت قبل
رئیس بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی میلاد لاهیجان، گفت: شایعات مربوط به ابتلای پرستار فوت شده لاهیجانی به ویروس کرونا بی اساس است. دکتر سعید صباحی رئیس بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی میلاد لاهیجان درباره درگذشت پرستار بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی میلاد با اظهار تأسف از درگذشت «نرجس خانعلی زاده»، افزود: بی شک تلاش‌های ارزنده وی در طول دوران همکاری، در راستای اعتلای اهداف نظام سلامت و نجات جان دردمندان و نیازمندان همواره در اذهان همه ما ماندگار خواهد بود. وی در ادامه ضمن تسلیت درگذشت وی به خانواده و جامعه درمان و پرستاران و همکاران بیمارستان به بخصوص بخش اورژانس، گفت: شایعاتی مربوط به ابتلای وی به ویروس کرونا در فضای مجازی منتشر شده که بی اساس است. دکتر صباحی تأکید کرد: قطعا بعد از مشخص شدن نتیجه نهایی آزمایشات ایشان موضوع اطلاع رسانی خواهد شد.

فیلم/ چشم کودک ۹ ساله فلسطینی هدف سرباز اسراییلی

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز15 ساعت قبل
خبر فوریخبر فوری13 ساعت قبل
از سوی دیگر مهاتیر محمد تلاش داشت تا مالزی نقش پررنگی در جهان اسلام بازی کند. اما اختلاف در ائتلاف باعث شد که این روند انجام نشود و سر اخر استعفای مهاتیر محمد مطرح شود. مهاتیر محمد تلاش زیادی کرد تا با انور ابراهیم به یک توافق و نتیجه‌ای برسد، اما اختلافاتی که در درون حزب خود مهاتیر محمد وجود داشت، باعث شد که او دست به استعفا بزند. به نظر نمی‌رسد که هر کس دیگری هم که جای مهاتیر محمد بیاید، این وضعیت تغییری کند. در دوره قبل از انتخابات ۲۰۱۸ و روی کارامدن مهاتیر محمد، تمرکز مالزی به روابط با سعودی‌ها و کشورهای عربی نزدیک به آن بود.
ایرناایرنا4 ساعت قبل
خطری که جان کودکان کار را تهدید می‌کندمدیرعامل موسسه مهروماه (موسسه توانمندسازی زنان و کودکان کم برخوردار) با بیان اینکه همه جا صحبت از ویروس کرونا و راه‌های پیشگیری و مقابله با آن است، می‌گوید: آنچه که در میان هیاهوی کرونا گم شده است «کودکان کار» و به خصوص «کودکان زباله گرد» است. انواع توصیه‌های پزشکی و بهداشتی دست به دست می‌چرخد اما دریغ از یک دستورالعمل یا توجه ویژه به کودکان کار. به این فهرست اما می‌توان کودکان زباله گرد که شب‌ها در گودها (محل جمع آوری و دپوی زباله‌ها) به سرمی برند را نیز اضافه کرد. انتخابش یکسان است اما شرایطی که کودکان کار در آن مبتلا شوند چندین برابر یک کودک عادی است. در این میان وزارت بهداشت چه برنامه‌ای برای پوشش بهداشتی کودکان کار و زباله گرد دارد؟ کودکان کار و زباله گرد به علت عدم تمکن مالی امکان بهره گیری از خدمات بهداشتی غیر رایگان را ندارند.

نظرها

اخبار بیشتر