روایت فارین پالسی از حضور آخرین رهبر شوروی در آگهی تبلیغاتی «پیتزا هات»
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصادنیوز
  4. بین‌المللی
روایت فارین پالسی از حضور آخرین رهبر شوروی در آگهی تبلیغاتی «پیتزا هات»

روایت فارین پالسی از حضور آخرین رهبر شوروی در آگهی تبلیغاتی «پیتزا هات»

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز |
اقتصادنیوز: فارین پالسی در مطلبی به حال وروز وارثان اتحادجماهیرشوروی پرداخته است.
روایت فارین پالسی از حضور آخرین رهبر شوروی در آگهی تبلیغاتی «پیتزا هات» - 0

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از انتخاب، پائول موسگراف در این نشریه نوشت: برای رهبران دنیا خطرناک است که بیشتر از کشورهای خود عمر کنند. فرقی نمی‌کند که آنها به کشور دیگری مهاجرت کنند یا فکرشان مشغول بازگشت به قدرت شود، در هر صورت نمیتوانند نقش خود به عنوان نماد یک دنیای ناپدید شده را فراموش کنند. دچار شدن به چنین وضعیت می‌تواند هم زمان نوستالژیک و خطرناک باشد.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است: شاید هیچ کس بهتر از میخائیل گورباچوف، آخرین رهبر شوروی با این وضعیت آشنا نباشد. او از زمان فروپاشی شوروی و بازنشستگی دست به فعالیت‌های خیره کننده زده است و حتی تلاش کرد دوباره به صحنه سیاست روسیه بازگردد. اخیرا حضور آقای گورباچوف در یکی از آگهی‌های تبلیغاتی شرکت پیتزا هات دوباره مورد توجه قرار گرفته بود.

چنانچه این تبلیغ تلویزیونی به دنیای آنلاین راه پیدا نمی‌کرد احتمالا همه آن را فراموش کرده بودند. اما اکنون هر چند سال دوباره مورد توجه قرار می‌گیرد. بدون شک برای همه ما هیجان انگیز است که رهبر سابق یک کشور ابرقدرت را در حال تبلیغ پیتزا ببینیم.

هر بار که رستوران پیتزا هات این تبلیغ را در شبکه جهانی اینترنت به اشتراک می‌گذارد، مشاهده می‌کنیم که واکنش‌های متعددی را در فضای آنلاین بر می‌انگیزد. برای مثال، مجله تایم در سال ۲۰۱۰ آن را در فهرست «ده تبلیغ خجالت آمیز افراد مشهور دنیا» قرار داد.

اما روایت‌های نقل شده در فضای آنلاین با واقعیت سازگار نیستند. آقای گورباچوف در واقع ستاره اصلی این آگهی تبلیغاتی نیست. او حتی در این تبلیغ صحبت نمی‌کند. در این تبلیغ شاهد مجادله‌ای بر سر میراث تاریخی گورباچوف هستیم که بین یک فرد جوان اصلاح طلب و یک مرد میان سال لجوج رخ می‌دهد. دو طرف اتهامات و دفاعیه هایی را در مورد سوابق گوباچوف مبادله می‌کنند: «به خاطر او ما با آشفتگی اقتصادی روبرو هستیم!»، «به خاطر او فرصت‌های زیادی در اختیار ما قرار گرفته است!»، «هرج و مرج کامل»، «امید»!. در نهایت یک خانم مسن‌تر تلاش می‌کند که بحث را خاتمه دهد: «به خاطر آقای گورباچف ما چیزهای زیادی مثل پیتزا هات داریم!»

این آگهی تلویزیونی از بسیاری لحاظ یک فیلم زیبا و یک تبلیغ بسیار عجیب است. چه کسی فکر می‌کرد که دعوای دو فرد روسی بر سر پایان کمونیسم سوژه خوبی برای پیتزا خواهد بود؟

این آگهی برای خالقان آن یک دستاورد حرفه‌ای بزرگ محسوب می‌شود. اما برای آقای گورباچوف، داستان این تبلیغ، یک تراژدی شخصی است: تلاش برای بازگشتن به تاریخ کشوری که شما را به طور کامل فراموش کرده است.

فروپاشی شوروی برای دنیا یک زمین لرزه ژئوپلیتیکی بوده است. اما برای آقای گورباچوف بازنشستگی اجباری به دست بوریس یلتسین، رقیب سیاسی و رهبر بعدی روسیه بود. آقای ویلیام توبمان در کتاب زندگی نامه گورباچوف می‌نویسد که رهبر سابق شوروی تنفر خود نسبت به یلتسین را در مصاحبه با یکی از خبرنگاران این گونه توصیف کرده بود: «زمانی که من را اعدام می‌کنند، اطمینان حاصل کنید که یلتسین از همان درخت به دار آویخته نشود».

یلتسین و گورباچوف در ابتدا از درگیری مستقیم پرهیز می‌کردند. اما چند ماه بعد از فروپاشی شوروی و تاسیس فدراسیون روسیه، گورباچوف به طور علنی شروع به انتقاد از یلتسین کرد. رئیس جمهور روسیه نیز در واکنش دستور داد در مورد این موضوع تحقیق شود که آیا بنیاد گورباچوف به طور غیر قانونی از منابع مالی حزب کمونیست استفاده کرده است یا نه. دولت یلستین به طور سیستماتیک منابع مالی بنیاد گورباچوف را حذف کرد، اعتراض هایی را علیه این بنیاد به راه انداخت و مساحت فضای اداری آن را به چند هزار متر مربع کاهش داد.

پیروزی نهایی یلتسین در انتخابات سال ۱۹۹۶ به وقوع پیوست. آن سال گورباچوف برای به چالش کشیدن یلتسین تصمیم گرفت که در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کند. او در دور اول رای گیری توانست فقط ۰٫۵ درصد آرا را کسب کند. یلتسین بعد از پیروزی در انتخابات تصمیم گرفت که بنیاد گورباچوف را به حال خود رها کند. اما اقدامات او در سال‌های قبل، آقای گورباچوف را از لحاظ مالی در موقعیت بدی قرار داده بود. در سال ۱۹۹۱ روسای شوروی سابق رای داده بودند که ماهانه ۴ هزار روبل حقوق بازنشستگی برای گورباچوف در نظر گرفته شود. اما حقوق دریافتی گورباچوف بر اساس تورم سالانه افزایش پیدا نمی‌کرد. به همین خاطر در سال ۱۹۹۴ حقوق ماهانه او کمتر از ۲ دلار در ماه ارزش داشت.

در واقع بسیاری از دیگر رهبران شوروی نیز به سرنوشت گورباچوف دچار شده بودند. آن‌ها انتظار داشتند که حقوق بالایی را از دولت دریافت کنند. اما آن‌ها چاره‌ای جز کنار آمدن با این وضعیت دشوار نداشتند، زیرا در این دوره زمانی اقتصاد روسیه در حال فروپاشی بود. بین سال‌های ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۸ اقتصاد روسیه هر سال سی درصد کوچک‌تر شد. بنیاد آقای گورباچوف نیز در وضعیت بدی قرار داشت. حتی حق الزحمه بالای سخنرانی‌های عمومی گورباچوف نیز برای تامین مالی خانواده و پرسنل بنیاد او کافی نبودند. کمک‌های مالی «تد ترنر» نیز نتوانست تغییر چندانی ایجاد کند.

آقای گورباچوف مصمم بود که در روسیه بماند و برای اصلاحات بجنگد. او برنامه‌ای برای زندگی در خارج از کشور نداشت. اما برای ماندن در کشورش باید پول مورد نیاز برای بنیاد و فعالیت‌های خود را تامین می‌کرد. گورباچوف بعدا در مصاحبه با تلویزیون فرانسه در مورد حضور خود در آگهی پیتزا هات گفته بود: «من باید کار ساختمان بنیاد را تکمیل می‌کردم. کارگران در حال ترک کردن کار خود بودند. باید حق الزحمه آن‌ها را پرداخت می‌کردم».

گورباچوف برای تحقق آرزوهای خود و فراموش نشدن در عصر جدید به پول زیادی نیاز داشت. او نمی‌توانست صرفا به حق الزحمه سخنرانی‌های عمومی خود اقتناع کند. هیچ کس در روسیه انگیزه یا توان مالی برای پشتیبانی از او را نداشت.

در اواخر عمر شوروی، سیاست‌های اقتصادی گورباچوف به برخی شرکت‌های خارجی از جمله پیتزا هات اجازه داد که به بازار این کشور دسترسی پیدا کنند. در غیر این صورت، شرایط لازم برای همکاری بر سر آگهی تبلیغاتی نیز فراهم نمی‌شد. این آگهی در یکی از شعبه‌های پیتزا هات در نزدیکی میدان سرخ، فیلم برداری شد.

همه عوامل تولید این تبلیغ خاطره خوبی از فرایند ساخت آن دارند. آن‌ها با یکی از رهبران مشهور دنیا دیدار کردند و برند پیتزا هات مورد توجه دنیا قرار گرفت. سال‌ها بعد این آگهی دوباره در فضای آنلاین بر سر زبان‌ها افتاد.

البته آقای گورباچوف کمتر از میراث این پروژه راضی بوده است. این آگهی تجاری توانست برای مدت محدودی منابع مالی بنیاد رهبر سابق شوروی را تامین کند. یک سال بعد او به روزنامه گاردین گفته بود که همه پس انداز خود را در بحران اقتصادی سال ۱۹۹۸ از دست داده است. همسر او در سال ۱۹۹۹ به دلیل سرطان جان خود را از دست داد. آقای گورباچوف امیدوار بود که بتواند در دوران بازنشستگی کشور خود را به سمت آزادی و دموکراسی بیشتر هدایت کند. اما روسیه در طول این سال‌ها حتی بیشتر به سمت استبداد حرکت کرده است.

در بین مردم روسیه بحثی در مورد میراث تاریخی گورباچوف وجود ندارد. در سال ۲۰۱۸ یکی از نظرسنجی‌های انجام شده نشان داد که ۶۶ درصد مردم از فروپاشی شوروی افسوس می‌خورند. البته گورباچوف نیز همین احساس را دارد. هدف او اصلاح کردن کشور بود. این مطلب برایم مفید است بلی ۰ نفر این پست را پسندیده‌اند

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهرمهر6 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النهرین، منابع وابسته به حشد شعبی عراق از نشست امنیتی برای تأمین امنیت استان کربلا و مناطق صحرایی اطراف آن خبر دادند. این منابع بیان کردند: فرماندهان امنیتی نشستی برای تأمین امنیت مرزهای اداری و مناطق صحرایی استان کربلا از بیم هر گونه تهدیدات تروریستی برگزار کردند. همزمان منابع عراقی از تظاهرات در شرق بغداد خبر دادند و اعلام کردند که تظاهرات کنندگان با آتش زدن لاستیک یک جاده را بسته‌اند. در بصره هم برخی راه‌ها از سوی معترضان بسته شده است و در استان‌های واسط و نجف نیز اقدامات مشابهی از سوی تظاهرات کنندگان انجام شده است.
ایسناایسنا11 ساعت قبل
چندین هزار تن از کارگران اندونزی امروز (دوشنبه) علیه اصلاحات قانون کار در مقابل پارلمان این کشور دست به اعتراض زدند. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، هدف از این اصلاحات، ایجاد شغل و تقویت سرمایه گذاری در اندونزی است که با مخالفت بسیاری از اتحادیه‌های کارگری در این کشور روبرو شده است. قوانین کنونی کار اندونزی مصوب ۲۰۰۳ شامل قوانین و احکام به شدت سخاوتمدانه پرداخت حقوق و مزایا در جهان است. دولت وعده مشورت با اتحادیه‌های کارگری را داده و جزئیات کامل پیش نویس این لایحه هنوز از طریق اتحادیه‌ها منتشر نشده است. همچنین یکی از اعضای اتحادیه کنفدراسیون کارگران اندونزی اخیرا هشدار داده بود که نمی‌تواند احتمال اعتصاب کارگران را در پی مطرح شدن این لایحه رد کند.

فیلم/ حضور آشوبگران نفوذی در لبنان

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
پس از اتفاقات رخ داده اکثر گروه‌ها و جناح‌های لبنان، اقدام آشوبگران در تخریب اموال عمومی و حمله به نیروهای امنیتی و مردمی را محکوم کردند.
ایرناایرنا1 روز قبل
پیام‌های حمله به پایگاه عین الاسدتردیدی نیست که حمله ایران به پایگاه عین الاسد دارای ابعاد نظامی، سیاسی و راهبردی است که باید مدت‌ها درباره آن تامل و واکاوی کرد. این نخستین بار در تاریخ بود که پایگاه نظامی و به ویژه پایگاه هوایی آمریکا به طور گسترده موشک باران شد. حداقل اگر این نظام‌ها از آمریکا فاصله نگیرند دیگر نمی‌توانند در برابر مردم خود توجیهی برای ادامه حضور نیروهای آمریکا در خاک خود داشته باشند. ایران با حمله به پایگاه‌های آمریکا در عین الاسد و اربیل پیروزی معنوی بزرگی به دست آورد. ایران با حمله به عین الاسد غرور آمریکا را شکست و پس از این حمله مرحله تازه‌ای آغاز خواهد شد که ایران با آمریکا مقابله و این کشور را وادار به خروج از منطقه خواهد کرد.

استرالیا در محاصره بلایای طبیعی؛ طوفان هم پس از سیل و آتش سوزی از راه رسید

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین8 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- طوفان و تگرگ شدید در کانبرا، پایتخت استرالیا سبب بروز خسارت چند میلیون دلاری شد؛ این در حالی است که بخش‌هایی از استرالیا همچنان در آتش می‌سوزد. طوفان و تگرگ در «کانبرا»، پایتخت استرالیا امروز دوشنبه، ۳۰ دی، خساراتی چند میلیون دلاری برجای گذاشت. این در حالی است که مناطق شرقی استرالیا همچنان در آتش می‌سوزد؛ این این در حالی است که مناطق شرقی استرالیا همچنان در آتش می‌سوزد؛ این آتش سوزی تاکنون ۲۹ کشته برجای گذاشت. بر اثر این آتش سوزی گسترده ۲۵۰۰ منزل مسکونی تخریب شده و میلیون‌ها حیوان جان خود را از دست دادند. میزان خسارت وارده به صنعت گردشگری استرالیا در پی آتش سوزی اخیر یک میلیارد دلار برآورد شده است.
فارسفارس1 روز قبل
یک روزنامه یونانی نوشت که دولت‌های ریاض و آتن برای استقرار موشک‌های پاتریوت ارتش یونان در خاک عربستان به توافق اولیه دست یافته‌اند. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، منابع مطلع یونانی به روزنامه «کاثیمرنی» گفتند که دولت سعودی و یونان به توافق اولیه برای استقرار موشک‌های پاتریوت در خاک عربستان دست یافته‌اند. منابع یونانی همچنین گفتند که این اقدام دولت سعودی در پی تمایل ریاض برای تقویت بنیه دفاعی خود در پی حملات به آرامکو صورت می‌گیرد. وبگاه النبأ در ادامه نوشت که یونان نیز در نتیجه فشارهای آمریکا برای حضور در منطقه خلیج فارس، به سوی امضای این توافق کشیده شده است. شبکه العربیه در دهم آذر ماه نیز گزارش داد که دولت سعودی در توافقنامه‌ای با یک شرکت آمریکایی قصد دارد ضمن آموزش کادر نظامی خود، سامانه‌های دفاع هوایی «پاتریوت» را نیز ارتقا دهد.

نظرها

اخبار بیشتر