شرایط تحصیلات تکمیلی در کانادا
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. وانانیوز
  4. فرهنگ

شرایط تحصیلات تکمیلی در کانادا

وانانیوزخبرگزاری وانانیوز |

به گزارش وانانیوز،

تحقیق و پژوهش در کشور کانادا همواره در بالاترین سطح جهانی قرار دارد. پژوهش‌های انجام شده در حوزه‌های پزشکی (Medicine)، بیولوژی (Biology)، فناوری اطلاعات (Information Technology)، علوم کشاورزی (Agricultural Sciences)، علوم محیط زیست (Environmental Sciences)، اقتصاد (Economic)، مدیریت بازرگانی (Business Management) و غیره در دانشگاه‌های کانادا، همواره در سطح جهانی سرآمد بوده‌اند.

علاوه بر این، کشور کانادا، همواره سابقه درخشانی در رابطه با توسعه فناوری داشته است. از جمله معروف‌ترین فناوری هایی که توسط کشور کانادا به جهان معرفی و توسعه داده شده است، می‌توان به مواردی از جمله: فناوری ویلچر برقی، تکنولوژی IMAX، Java programming language، انتقال رادیویی بی سیم (wireless radio transmission).

علاوه بر این، پیشرفت‌های حاصل شده در حیطه پزشکی نیز در کشور کانادا قابل توجه بوده است. مواردی از جمله انسولین، pacemaker، سیستم درمانی HAART به عنوان پیشگیری از HIV، جراحی قلب باز، Transplantable stem cells از جمله مهمترین این یافته‌ها هستند.

در صورت تمایل جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مهاجرت به کشور کانادا و یا سایر کشورها می‌توانید با موسسه اعزام دانشجو صباپلن تماس حاصل فرمایید و از مشاوره رایگان کارشناسان این مجموعه بهره مند گردید.

گزینه‌های تحصیلات تکمیلی در کشور کانادا

متقاضیان مهاجرت به کانادامی‌توانند از میان دورهای مختلف ارائه شده توسط دانشگاه‌های این کشور، در مقطع تحصیلات تکمیلی مشغول به تحصیل شوند. گزینه‌های تحصیلات تکمیلی در کشور کانادا عبارتند از:مقطع کارشناسی ارشد در کانادا (Master of Sciences)مقطع دکتری در کانادا (PhD)

شرایط تحصیلات تکمیلی در کانادا - 8

دلایل انتخاب کشور کانادا برای ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتریکانادا به عنوان چهارمین مقصد ادامه تحصیل دانشجویان بین الممل در نظر گرفته می‌شود، که دلیل آن کیفیت بالای آموزش در این کشور است.کشور کانادا علاوه بر این، رتبه چهارم از نظر تحصیلات تکمیلی دارد.تحصیلات تکمیلی در کشور کانادا نسبت به خدمات ارائه شده، مقرون به صرفه است.کشور کانادا، ۳ درصد پژوهش در سطح جهانی را به خود اختصاص داده است. این در حالی است که این کشور از نظر جمعیتی، ۰/۵ درصد جمیت کل دنیا را شامل می‌شود.بسیاری از دانشگاه‌های کشور کانادا، همواره در زمره برترین دانشگاه‌های دنیا هستند. از جمله می‌توان به دانشگاه‌های تورنتو (University of Toronto)، بریتیش کلمبیا (University of British Colombia)، مک گیل (McGill University) و آلبرتا (University of Alberta) اشاره کرد.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

کشور کانادا همواره به عنوان یکی از مقاصد اصلی ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، برای متقاضیان ادامه تحصیل در خارج از کشور در نظر گرفته می‌شود.

مزایای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور کاناداتحصیل در معتبرترین دانشگاه‌های جهانزندگی در کشوری با استانداردهای بالای رفاهیامکان همکاری با محققین مطرح بین المللیبا وجود ۲ زبان رسمی انگلیسی و فرانسه در کشور کانادا و ماهیت چند فرهنگی این کشور،تحصیل در کشور کانادااین امکان را برای دانشجویان فراهم می‌آورد تا در یک محیط چند فرهنگی، تحصیلات خود را به زبان انگلیسی یا فرانسه ادامه دهد.امکان دریافت اجازه کار اختصاصی پس از اتمام دوره تحصیلات تکمیلیکیفیت بالای تدریسامکان ادامه تحصیل در مقطع دکتری

شرایط تحصیلات تکمیلی در کانادا - 13

طولمدت زمان تحصیل در مقطعفوق لیسانس

مدت زمان دقیق دوره کارشناسی ارشد در کشور کانادابستگی به نوع رشته‌ای است که برای آن اقدام می‌کنید خواهد داشت. به طور کلی، دوره کارشناسی ارشد در کشور کانادا ۱ تا ۲ سال به طول خواهد انجامید. دوره کارشناسی ارشد در کانادا ممکن است علاوه بر برنامه آموزشی، شامل آموزش تعاملی نظیر بازدید از محل، انجام پروژه و کار تیمی همراه باشد.

برنامه های آموزشی همکاری مشترک  (Co-operative Education Programs)

دانشگاه‌های مختلفی در کشور کانادا وجود دارند، که دوره‌های کارشناسی ارشد از طریق برنامه آموزشی مشترک ارائه می‌دهند، که این امکان را برای دانشجویان فراهم می‌آورد تا تجربه اجرایی در رشته تحصیلی خود کسب کرده و مهارت‌های عملی را نیز آموزش ببیند.

دوره های فوق لیسانس پژوهش محور (Master by Research)

اکثر دانشگاه‌های کانادا، دوره‌های فوق لیسانس مبتنی بر تحقیق را نیز ارائه می‌دهند. این دوره‌ها نیز در زمره دوره‌های آکادمیک محسوب می‌شوند و معتبر هستند. در دوره فوق لیسانس پژوهش محور، دانشجو معمولا یک سال بر روی یک موضوع تحقیقاتی خاص کار خواهد کرد.

پر طرفدار‌ترین رشته‌ها در مقطع کارشناسی ارشد کانادا

پر طرفدار‌ترین رشته‌ها که متقاضیان بیشترین تقاضا را برای تحصیل در آن‌ها در مقطع فوق لیسانس دارند عبارتند از:مهندسی کامپیوتر (Computer Science)مهندسی عمران و ساخت و تولید (Civil Engineering and Construction)بهداشت عمومی (Public Health)مدیریت مالی (Financial Management)مدیریت منابع انسانی (Human Resource Management)مهندسی مکانیک (Mechanical Engineering)داروسازی (Pharmacy)مهندسی الکترونیک (Electrical Engineering)روان شناسی (Psychology)روابط بین الملل (International Relations)  

شرایط تحصیلات تکمیلی در کانادا - 23

دوره دکتری در کشور کانادا(PhD studying in Canada)

تحصیل دوره دکتری در کشور کانادا، این امکان را برای متقاضیان فراهم می‌آورد تا در معتبرترین دانشگاه‌های دنیا که مجهز به تجهیزات تخصصی به روز در رشته‌های گوناگون هستند، تحقیقات خود را ادامه دهند. کانادا همواره به عنوان یکی از مقاصد اصلی و محبوب ادامه تحصیل برای دانشجویان بین الملل تحصیلات تکمیلی در نظر گرفته می‌شود. به طور کلی، مزایای تحصیل در دوره دکتری دانشگاه‌های کانادا را می‌توان به صورت زیر معرفی کرد:تحصیل در دانشگاه‌های برتر دنیافرصتهای کاری مناسب پس از تحصیل: فارغ االتحصیلان مقطع دکتری در کانادا می‌توانند به مدت ۳ سال در کانادا کار کنند و برای دریافت اقات دائم کانادا و یا حق شهروندی این کشور اقدام نمایندامکان برخورداری از فرصت‌های بورسیه‌ای متعددامکان اخذ اقامت دائم پس از اتمام تحصیلات

در خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان | جديدترين اخبار اقتصادی لحظه به لحظه ايران وجهان

ساختار دوره دکتری در کشور کانادا بیشتر متمرکز به پژوهش (Research-Focused) است. این به این معنی است که دانشجویان دکتری در کانادا، بیشتر وقت خود را صرف تحقیق و پژوهش بر روی موضوعی خاص خواهند کرد. هرچند که دانشجویان دکتری در کانادا عموما در طول سال نخست تحصیل خود، چند واحد آموزشی نیز خواهند گذراند. واحدهای ارائه شده بیشتر بر مهارت‌های کلیدی نظیر اصول متدلوژی و تکنیک‌های تحقیق و یا آموزش‌های تکمیلی در زمینه تدریس، ارائه و چاپ مقالات است. گذراندن واحد‌های آموزشی در سال نخست تحصیل و پیش از ورود دانشجو به دوره اصلی دکتری که مبتنی بر پژوهش خواهد.

طول دوره دکتری  (Duration)

دوره دکتری تمام وقت در کشور کانادا برای اکثر رشته‌ها، ۳ تا ۴ سال به طول می‌انجامد. با این وجود، این امکان وجود دارد که برای برخی از رشته‌ها این میزان تا ۵ یا ۶ سال نیز افزایش پیدا کند.

شرایط تحصیلات تکمیلی در کانادا - 30

استاد راهنما  (Supervisor)

دانشجویان دکتری در کشور کانادا، می‌بایست تحقیقات خود را، تحت نظارت حداقل یک استاد راهنما که از اعضای هیئت علمی دانشگاه مورد نظر متقاضی است، انجام می‌دهند. استاد راهنما در زمینه تحقیقاتی پایان نامه شما متخصص است. استاد راهنمای دانشجوی دکتری، وظیفه نظارت بر امور آموزشی و تحقیقاتی دانشجو را داشته و همچنین بر روند انجام پایان نامه نظارت دقیق خواهد داشت.

ارزیابی (Assessment)

ارزیابی پایان نامه‌های در دانشگاه‌های کشور کانادا، معمولا توسط کمیته داوری انجام می‌شود. پایان نامه دکتری توسط ۲ تا ۳ داور علمی داخل و خارج از دانشگاه که در حیطه تحقیقاتی دانشجو متخصص و صاحب نظر هستند، مورد ارزیابی قرار می‌گیرد تا کیفیت پژوهش انجام شده توسط دانشجو بررسی گردد. چنانچه کیفیت پایان نامه دانشجو مورد تائید قرار گیرد، می‌تواند برای درافت وقت دفاع پایان نامه اقدام نماید.

هزینه تحصیل و بورسیه (Fees & Funding)

به طور کلی، هزینه تحصیل برای دانشجویان بین المللی متقاضی ادامه تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌های کشور کانادا، با در نظر گرفتن خدمات ارائه شده، مقرون به صرفه‌تر از کشور‌های مشابه نظیر امریکا و انگلستان است. هزینه تحصیل در مقطع فوق لیسانس در کشور کانادا، با توجه به نوع دانشگاه و رشته تحصیلی متقاضی متفاوت خواهد بود.

به طور کلی، هزینه تحصیل برای دانشجویان بین المللی در مقطع فوق لیسانس، برای یک سال برابر با ۱۴ تا ۲۰ هزار دلار می‌باشد. علاوه بر این، هزینه تحصیل یک دانشجوی بین المللی در کشور کانادا برای مقطع دکتری، سالیانه ۱۰ تا ۲۰ هزار دلار کانادا (۷۵۰۰ تا ۱۵۰۰۰ دلار امریکا) است. این میزان شهریه، بیشتر از شهریه مورد نیاز برای دانشجویان کانادایی، در عین حال، کمتر از شهریه دکتری در سایر کشورهای محبوب برای ادامه تحصیل است.

نکته قابل توجه دیگر این موضوع است که، دانشجویان بین المللی می‌بایست هزینه‌های مربوط به اقامت و زندگی را نیز در نظر داشته باشند. به طور کلی، هزینه‌های اقامت و زندگی دانشجویی در کشور کانادا، با توجه به شهر محل اقامت فرد، متغیر خواهد بود دارد. با این وجود و براساس یک براورد کلی، دانشجویان بین المللی در کشور کانادا، می‌بایست سالیانه ۲۰ هزار دلار کانادا را صرف اجاره منزل و سایر هزینه‌های جانبی زندگی خود نمایند.

شرایط تحصیلات تکمیلی در کانادا - 40

بورسیه تحصیلی

یکی از مزایای مهم ادامه تحصیل در مقاطع فوق لیسانس و دکتری در کشور کانادا، وجود فرصت‌های مختلف از بورسیه‌های تحصیلی برای دانشجویان است. بورسیه‌های ارائه شده توسط دانشگاه‌ها یا سایر نهادها، علاوه بر هزینه تحصیل، هزینه‌های مربوط به زندگی دانشجو را نیز پوشش می‌دهد. علاوه بر این، دانشجویان دوره دکتری می‌توانند برای دریافت برخی از وام‌های دانشجویی نیز اقدام کنند. برخی از بورسیه‌های تحصیلی در کشور کانادا برای مقطع دکتری عبارتند از:QUEEN Elizabeth II Diamond Jubilee ScholarshipsIDRC Doctoral Research AwardsIDRC Research AwardsTrudeau Doctoral ScholarshipsVanier Canada Graduate Scholarships

دانشگاه‌های کانادا که فارغ التحصیلان آن‌ها فرصت‌های شغلی بیشتری دارند

تحصیل در برخی از دانشگاه‌ای کانادا، به دلیل اعتبار بالای این دانشگاه‌ها منجر به برخورداری از فرصت‌های کاری پس از تحصیل برای فارغ التحصیلان دوره‌ای فوق لیسانس و دکتری می‌گردد. در ادامه لیست دانشگاه‌های معتبر کانادا که فارغ التحصیلان آن‌ها از فرصت‌های شغلی خوبی برخوردارند، ارائه شده است.دانشگاه تورنتو (Toronto University)دانشگاه واترلو (Waterloo University)دانشگاه بریتیش کلمبیا (University of British Colombia)دانشگاه آلبرتا (University of Alberta)دانشگاه مک مستر (Mc Master University)دانشگاه کوئین (Queen’s University)دانشگاه وسترن (Western University)دانشگاه مونترال (Universite de Montreal)دانشگاه کلگری (University of Calgary)دانشگاه کارلتون (Carleton University)

۷مرحله مهم برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری کانادامرحله اول: انتخاب رشته و دانشگاه مورد نظرمرحله دوم: جستجو برای فرصت‌های بورسیه‌ای موجودمرحله سوم: ارسال درخواست ادمیشن برای دانشگاه مورد نظرمرحله چهارم: تامین بودجه برای تحصیل در کانادامرحله پنجم: اقدام برای دریافت مجوز تحصیل (Study Permit) کانادامرحله ششم: برنامه ریزی برای زندگی جدید در کانادامرحله هفتم: شروع تحصیل و زندگی جدید در کانادا

در آخر این نکته را یاد آور میشویم با توجه به اینکه قوانین کشورها و شرایط پذیرش دانشگاه‌ها در حال تغییر است، زمانی که تصمیم به مهاجرت می‌گیرید با مشاورین ارشد در زمینه‌ی حقوق بین الملل و مهاجرت مشورت نمایید تا از آخرین اتفاقات روز آگاه شده و مطمئن‌ترین مسیر ممکن را جهت رسیدن به هدف تان انتخاب نمایید. در صورت تمایل می‌توانید با مشاوران ارشد موسسه اعزام دانشجوی صباپلن تماس حاصل فرموده و به صورت رایگان پاسخ سوالاتتان را دریافت نمایید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اولین ویدئو از زلزله‌زدگان ترکیه

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل

کنسرت «حاشیه‌های» ارکستر سمفونیک تهران/ صهبایی: شهرداد روحانی فرار کرد! (+عکس و فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
منوچهر صهبایی: گویا رهبر ارکستر سمفونیک تهران به دلیل مشکلاتی که به وجود آمده بود، دو هفته پیش بدون اینکه با مسئولان بنیاد رودکی صحبتی کرده باشد، از ایران فرار کرده است! تازه‌ترین کنسرت ارکستر سمفونیک تهران در حالی به رهبری منوچهر صهبایی در تالار وحدت تهران برگزار شد که این مجموعه دولتی یکی از شب‌های پرحاشیه خود طی سال‌های اخیر را برای مخاطبان رقم زد. اجرای بخش اول با رهبری منوچهر صهباییصحبت‌ها و انتقادات تند صهبایی در واکنش به این اطلاعیه در حاشیه اجرا، باعث شد تازه‌ترین کنسرت ارکستر سمفونیک تهران تبدیل به پرحاشیه‌ترین کنسرت این ارکستر در سال‌های اخیر شود. در حالی که فشار سنگین ناشی از رهبری ارکستر کنسرت نمایش «مری پاپینز» بارها من را راهی اورژانس کرد و حتی روزهای گذشته مجبور شدم آپاندیسم را عمل کنم. این در حالی است که عودت بلیت‌های خریداری شده به تماشاگرانی که خواهان حضور در یک کنسرت ارکستر سمفونیک تهران بودند نیز می‌توانست یکی از راه‌های دلجویی از مخاطبان این کنسرت پرحاشیه باشد.

صادرات چاقوهای چینی با نام چاقوی زنجان از ایران (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

از خودگذشتگی عجیب یک طلبه؛ از کلیه تا دارایی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
بدون تعارف با کمیل نظافتیاز خودگذشتگی عجیب یک طلبه؛ از کلیه تا داراییمهمان این هفته بدون تعارف، مبلغی است که با رفتار و کردار خود به تبلیغ دین می‌پردازد و با اهدای کلیه‌اش به کودکی ۸ ساله، جان وی را نجات می‌دهد.

آتش زدن کتاب مرجع پزشکی جهان توسط یک روحانی / واکنش شدید حجه الاسلام جعفریان (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
در پی انتشار ویدئویی از کتابسوزی طب هاریسون توسط فردی به نام آیت الله تبریزیان که به عنوان استاد طب اسلامی مشهور است، رسول جعفریان به آن واکنش نشان داد. طبعا در قم یا مشهد، هیچ نوع شاخه درسی وجود ندارد که او به استناد تحصیل در آن، چنین ادعایی را داشته باشد. مسلم است که دادن چنین لقبی، هیچ رسمیتی نداشته و نشان دهنده هیچ مقام و منصب علمی و غیر علمی نیست. باید عرض کنم، یکی از افتخارات ایران در چند دهه اخیر، در مراکز علمی و پزشکی، توسعه پزشکی مدرن است، امری که سبب شده ست تا ایران در منطقه خاورمیانه، یک قطب مهم پزشکی باشد. این راهی است که دولت‌های پس از انقلاب، بشدت از آن حمایت کرده و ایران اسلامی از این زاویه، کشوری سرافزار است.

سوی امید

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

ورود مدعی العموم به معضلات محله کلاته‌های شرقی میامی

میزان‌آنلاین16 دقیقه قبل

مباحثه داغ برسر «دیدن این فیلم جرم است» / اکران کنید تا نقد کنیم

مهر30 دقیقه قبل

مدیرکل یکی از استان‌ها سهم خود را از صدور هر مجوز برج کنار می‌گذاشت! | در خانه و کشوی میز او چه پیدا شد؟

همشهری30 دقیقه قبل

شروع صبح با «قرآن کریم»؛ صفحه ۴۱۹+صوت

مشرق‌نیوز31 دقیقه قبل

فهرست نهادها وبخش‌های معاف از مالیات در ایران

اقتصادنیوز32 دقیقه قبل

کرونا به کانادا رسید

ایرنا32 دقیقه قبل

ارتش سوریه در آستانه تصرف بزرگ‌ترین پایگاه تروریستی «جبهه النصره» در ادلب

تسنیم32 دقیقه قبل