جزئیات تفاهم‌ تجاری ۵ میلیارد دلاری ایران و عمان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اقتصادی
جزئیات تفاهم‌ تجاری ۵ میلیارد دلاری ایران و عمان

جزئیات تفاهم‌ تجاری ۵ میلیارد دلاری ایران و عمان

مهرخبرگزاری مهر |
هجدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و عمان امروز برگزار و بر ضرورت تهاتر کالا میان فعالان اقتصادی ایران و عمان تاکید شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اتاق بازرگانی ایران، هجدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و عمان با حضور علی بن مسعود بن علی السنیدی وزیر صنعت و تجارت عمان، رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران و نیره پیروزبخت رئیس سازمان ملی استاندارد و جمعی از فعالان اقتصادی دو کشور در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار شد.

در این اجلاس همچنین سه سند همکاری در زمینه استاندارد، حمل و نقل دریایی و همکاری‌های ورزشی میان جمهوری اسلامی ایران و سلطنت عمان به امضا رسید.

دو تفاهم‌نامه همکاری در حوزه حمل و نقل دریایی و ورزشی با رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت و علی‌بن مسعود بن علی السیدی وزیر تجارت و صنایع عمان به امضا رساندند. همچنین سند تفاهم‌نامه همکاری در حوزه استاندارد را نیره پیروزبخت رئیس سازمان ملی استاندارد ایران به نمایندگی از کشورمان امضا کرد.

مهم‌ترین محورهای سخنان وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران و وزیر تجارت و صنایع عمان به شرح زیر است:

وزیر صنعت: هدف گذاری برای افزایش مبادلات ایران و عمان به ۵ میلیارد دلار

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه هیئت عمان جزء بزرگترین هیات‌هایی است که در سال‌های اخیر به ایران آمده است، زیرا علاوه بر نمایندگان عالی رتبه دولتی هیئت بزرگی از بخش خصوصی متشکل از صنایع و رشته‌های مختلف و تجار و صادرکنندگان هیئت را هماری می‌کنند، اظهار داشت: بخش دولتی فقط تسهیل کننده روابط تجاری است بلکه برای توسعه روابط و همکاری‌های تجاری باید بخش خصوصی وارد عمل شود و مسیر هموار شده را ادامه دهند.

رحمانی افزود: همکاران ما در وزارت صنعت و بخش خصوصی اتاق بازرگانی ایران ترکیب مختلفی از فعالان اقتصادی را آماده کرده‌اند تا برای گفت‌وگو با فعالان اقتصادی کشور عمان در این اجلاس حضور داشته باشند.

وی با بیان اینکه در سال‌های اخیر روند همکاری‌های اقتصادی دو کشور رو به افزایش بوده است اما ما معتقدیم حجم فعلی مبادلات تجاری متناسب با ظرفیت‌ها و موقعیت دو کشور نیست، گفت: حجم همکاری‌های برآورد شده دو کشور در زمینه‌های تجارت، سرمایه‌گذاری و ایجاد پروژه‌های سرمایه‌گذاری و گردشگری حدود ۵ میلیارد دلار است که از این میزان در سال گذشته کمی بیشتر از یک میلیارد دلار آن محقق شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: پیشنهاد می‌شود کمیته پیگیری اهداف و همچنین این اجلاس به ریاست سازمان توسعه تجارت ایران و نماینده عمان تشکیل و یک نقشه راه برای دستیابی به این هدف ایجاد شود.

وی با بیان اینکه ما کشور عمان را نه به عنوان یک کشور بلکه به عنوان موقعیت منطقه‌ای در جهت توسعه با کشورهای منطقه‌ای، عربی و شمال آفریقایی می‌دانیم، گفت: در حوزه نقل و انتقال پول مواردی هست که امیدواریم در ملاقات وزیر تجارت عمان با رئیس کل بانک مرکزی مشکلات حل شود.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

رحمانی با تاکید بر اینکه مناطق آزاد دو کشور از امکانات خوبی برای سرمایه‌گذاری مشترک و تولید و صادرات به کشورهای ثالث با استفاده از خطوط ترانزیتی برخوردار است، تاکید کرد: استان‌های مرزی دو کشور ظرفیت‌های همکاری قابل ملاحظه‌ای دارند و استان‌های مثل فارس، خوزستان، هرمزگان، بوشهر و سیستان و بلوچستان به واسطه تشابهات فرهنگی و تاریخی با عمان زمینه همکاری دارند.

وی نکته مهم در تداوم صادرات را، ارتباط با تجار معتبر دانست و افزود: خوشبختانه در این اجلاس تجار معتبر حضور دارند. استانداردهای لازم را برای صدور کالا به عمان رعایت می‌کنیم ضمن اینکه کالاهایی که به عمان صادر می‌شود کالاهایی است که به اروپا صادر می‌شود و این کالاهای صادراتی استانداردهای اروپا و بین‌المللی را کسب کرده‌اند.

وزیر تجارت و صنایع عمان: آمادگی بازارهای عمان برای واردات محصولات پتروشیمی ایران

همچنین در این اجلاس علی بن مسعود بن علی السنیدی وزیر تجارت و صنایع عمان گفت: ما در شرایط فوق‌العاده‌ای قرار داریم و با بحران اقتصادی جهانی روبرو هستیم و چالش‌های زیادی وجود دارد که باید برای جبران آن همکاری‌های تجاری را توسعه دهیم.

وی با بیان اینکه پادشاهی عمان جدیدا تعدادی قوانین اقتصادی مصوب کرده که از جمله آنها قوانین مربوط به شرکت‌های تجاری و ورشکستی و قانون مربوط به سرمایه‌گذاری خارجی است که مزایای بسیاری برای تجار دارد، گفت: امیدواریم در این دوره توافقنامه حمل و نقل دریایی بین دو کشور را به امضا برسانیم و مذاکرات در زمین تشویق سرمایه‌گذاری و توافقنامه استاندارد و توافقنامه در امور ورزشی و گواهی نامه‌های دریایی را تکمیل کنیم.

وزیر تجارت و صنایع عمان با تاکید بر اینکه در حال حاضر فرصت است که با تکمیل کریدور شمال - جنوب برای توسعه همکاری‌ها و واردات کالا استفاده شود، گفت: بازارهای عمان آمادگی دارند که مواد پتروشیمی به آنها صادر شود و مناطق آزاد می‌توانند نقش صادرات به این کشورها را داشته‌باشند بخصوص در منطقه سها و سلاله زمینه این همکاری‌ها بیشتر است.

علی بن مسعود بن علی السنیدی افزود: اکنون در بازار عمان میوه‌های ایرانی جایگاه ویژه‌ای دارند بنابراین می‌توان توافقتنامه‌ای با شرکت‌های ایرانی که مسئول کنترل باقی مانده سموم کشاورزی هستند داشته باشیم تا در این زمینه همکاری بیشتری داشته باشیم.

وی تاکید کرد: بعد از دو سال همکاری مشترک میان وزارت بازرگانی و صنایع عمان با ایران می‌بینیم که الان نیاز به واسطه نیست و به نظر می‌رسد تجار باید از ابزارهای تهاتر استفاده کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی، در دست بررسی

صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
تعداد بازدید: ۱ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیوزیر راه و شهرسازی گفت: در جلسات تاکید شد که روند بررسی سانحه با مشارکت و طبق ساختار‌های موجود در بررسی سوانح، تا انتها انجام و نتایج به صورت شفاف اطلاع رسانی شود. آقای اسلامی درباره جعبه سیاه هواپیما نیز افزود: جعبه سیاه که شامل (CVR و FDR) هست جزو جدانشدنی اجزاء بررسی سانحه است و سانحه در ایران رخ داده و مسئول بررسی سانحه، هیئت بررسی سانحه هواپیمایی کشوری جمهوری اسلامی ایران است که طبق قوانین ایکائو در حال بررسی کار است. آقای اسلامی با بیان اینکه جعبه سیاه باید به عنوان یکی از آیتم‌های بررسی سانحه، بررسی شود افزود: اگر تیم بررسی سانحه در بازگشایی اطلاعات و بازبینی آن دچار مشکل شود ممکن هست که در خصوص اینکه چگونه از سایر کسانی که امکانات دارند کمک بگیرد، تصمیم بگیرد تا بتواند بازخوانی کند. اسلامی افزود: از مردم می‌خواهیم که وقتی هواشناسی اعلام می‌کند، از سفر‌های غیرضرور خودداری کنند و رانندگان به تذکر پلیس راه توجه کنند. اسلامی افزود: وقتی شرایط آب و هوایی سخت است، مردم رعایت کنند و حفظ جان خود را درنظر بگیرند تا با یک بی احتیاطی دچار غم و اندوه نشویم.

فیلم | نمایی آخرالزمانی از طوفان در نیوساوث ویلز استرالیا

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل

نصیحت جدی زنگنه به مردم

آخرین خبرآخرین خبر2 روز قبل

کاهش ۳۷ میلیون تنی آلاینده‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
معاون توسعه ساختمان و انرژی بنیاد مستضعفان افزود: کاهش بیش از ۴۰۰ میلیون کیلومتر سال مسافت با توجه به حجم عبور و مرور خودرو‌ها از دیگر مزایای این طرح است. وی با بیان اینکه قطعه یک آزادراه تهران شمال از انتهای آزادگان شمال و تقاطع همت آغاز و تا سه راه شهرستانک ادامه دارد و طول این قطعه ۳۲ کیلومتر است گفت: سه کیلومتر نیز برای اتصال مناسب به جاده چالوس فعلی به آن اضافه شده است. وی از کاهش ۶۲ کیلومتری مسافت تهران به چالوس با بهره برداری از این قطعه خبر داد و افزود: حدود ۸۶ میلیون لیتر در سال نیز کاهش مصرف سوخت خواهیم داشت. آقای خواجه دلویی کاهش تصادفات و تلفات انسانی را از دیگر نکات مهم بهره برداری از این قطعه بیان کرد و گفت: براساس گزارش پلیس راه، در قطعه چهار آزادراه که از تابستان ۹۴ به بهره برداری رسید، با وجود تردد بیش از پنج و نیم میلیون خودرو، هیچ تلفاتی نداشتیم. معاون توسعه ساختمان و انرژی بنیاد مستضعفان با بیان این که این طرح دارای استاندارد‌های روز دنیاست افزود: به لحاظ مباحث مربوط به ایمنی، حساسیت لازم در این طرح رعایت شده است. وی با بیان این که تمام تونل‌ها عایق شده است گفت: سردر‌های ورودی و خروجی تونل‌ها با توجه به احتمال ریزش، ایمن سازی شده و سیستم تهویه تونل‌ها، از تهویه دوبل استفاده شده است. خواجه دلویی افزود: در داخل تونل‌ها از سیستم‌های آتش نشانی، پمپاژ و تلمبه خانه استفاده شده است. وی ابراز امیدواری کرد: این قطعه برای مردم ایمن و راحت باشد و بتوانند به طور مطمئن از آن عبور کنند.

پیشرفت ۵۰ درصدی برخورد با پرونده‌های کلان اقتصادی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ سردار سرتیپ پاسدار حسین اشتری در حاشیه نخستین همایش نقش امنیت اقتصادی به بحث مبارزه با قاچاق سازمان یافته اشاره کرد و افزود: پلیس امنیت اقتصادی از ابتدای امسال به طور رسمی کار خودش را شروع کرده و تاکنون نیز توفیقات خوبی در رسیدگی به پرونده‌های بزرگ و کوچک داشته است. کد ویدیو دانلود فیلم اصلیسردار اشتری ادامه داد: با حمایت دستگاه قضایی در بحث مبارزه و مقابله با مفاسد اقتصادی به صورت جدی، هوشمندانه و مقتدرانه به حرکت خود ادامه می‌دهیم. فرمانده ناجاگفت: در ورودی‌های کشور بویژه در حدود ۱۳ گمرگ کشور نیروی پلیس امنیت اقتصادی و پلیس گمرک مستقر است و طی ماه‌های آینده نیز بر تعداد آن‌ها افزوده خواهد شد. کد ویدیو دانلود فیلم اصلیسردار اشتری با بیان اینکه اولویت ما برخورد با باند‌های سازمان یافته و بحث فساد اقتصادی است، گفت: البته این کار‌ها کفایت نمی‌کند و باید بیشتر از این حمایت شویم ضمن اینکه دستگاه‌های مختلف نیز از ظرفیت‌های خود برای مقابله با مفاسد اقتصادی به کمک ما بیایند. فرمانده ناجا درباره همکاری دستگاه‌های اقتصادی با پلیس امنیت اقتصادی نیز افزود: دستگاه‌های مربوطه تاکنون با پلیس امنیت اقتصادی همکاری کرده‌اند، اما توقع داریم بیشتر از این با ما همکاری و پلیس را در انجام وظایف خود یاری کنند.

ادامه ماجرای ورق‌های فولادی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آنچه براساس گزارش فرزاد آذری بقا خبرنگار خبرگزاری صداوسیما که دیروز در بخش‌های مختلف خبری پخش شد و نشان داد آنچه در فولاد مبارکه اصفهان تولید می‌شود به دست صنایع کوچک و متوسط برای تولید ماشین آلات کشاورزی نمی‌رسد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، به نظر می‌رسد نهادهای فراتر از وزارت صنعت معدن و تجارت باید به داد تولید کنندگان صنایع کوچک و متوسط برسد آنهایی که به دنبال تولید هستند اما روال‌های نادرست و فساد زا همچنان موانع بزرگ در برابر تولیدشا ن است.

نظرها

اخبار بیشتر