آیا مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی برکنار می‌شود؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. رکنا
  4. اجتماعی

آیا مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی برکنار می‌شود؟

رکناخبرگزاری رکنا |
رکنا : خبری که در روزهای اخیر درباره فروش صندلی اتوبوس‌ها منتشر شد احتمال برکناری پیمان سنندجی، مدیرعامل اتوبوسرانی را در بر دارد.

آیا مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی برکنار می‌شود؟ - 1

به گزارش رکنا، بعد از آن که موضوع فروش صندلی اتوبوس‌های شهری در تهران مطرح و با واکنش شهروندان روبرو شد و مسئولان شهری هم نسبت به آن واکنش منفی داشتند، حالا خبر برکناری پیمان سنندجی، مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی به گوش می‌رسد.

موضوعی که در شورای شهر تهران مطرح شده و به احتمال زیاد منجر به برکناری سنندجی در آینده‌ای نزدیک می‌شود.

پیمان سنندجی از معدود مدیرانی است که در زمان قالیباف در شهرداری تهران پست گرفت و توسط نجفی، افشانی و حناچی از سمت خود برکنار نشده بود.

ماجرای فروش صندلی اتوبوس‌ها در تهران چیست؟

شرکت واحد اتوبوسرانی تهران از اجرای برنامه‌ای خبر داد که شهروندان می‌توانند با نصب آن بر روی گوشی‌های همراه خود به صورت روزانه صندلی اتوبوس مورد نظر خود را در خطوط پرتردد رزرو کنند تا بدون هیچ‌گونه نگرانی از تأخیر حرکت و در شرایط بهتر از سفر های قبل (ازدحام روزانه) به مقصد خود سفر درون شهری داشته باشند.

اگرچه از سوی شرکت واحد اتوبوسرانی زمان مشخصی برای اجرای این طرح (خطوط DRT) هنوز اعلام نشده و در گفت‌وگو‌های انجام شده برنامه‌های تکمیل زیرساخت‌های آن اعم از جایگاه و مسیر مبدأ و مقصد مشخص نشده است، اما اجرای این طرح چالش‌هایی را برای مدیریت شهری به دنبال دارد.

شرکت واحد اتوبوسرانی شهرداری تهران درصدد است با اجرای این طرح (خطوط DRT) به نوعی سفر ویژه و بدون توقف در ایستگاه‌های طول مسیر را برای شهروندان رقم بزند که مصداق این چنین سفر‌هایی را می‌توان در خط متروی صادقیه، گلشهر مشاهده کرد که در بازه زمانی ۳۰ دقیقه‌ای قطار بدون توقف در ایستگاه‌های میانی مسیر به صورت تندرو اعزام می‌شود.

نکته قابل تأمل این است اگر هدف شرکت واحد اتوبوسرانی تهران تسهیل سفر شهروندان است، چرا در این بازه زمانی (روز‌های پس از افزایش نرخ بنزین) که نیاز شهروندان به ناوگان اتوبوسرانی بیشتر است تصمیم به اجرای این طرح گرفته است؟

تمام شهروندان و مسافران که حتی سررشته‌ای از حوزه حمل ونقل درون شهری ندارند می‌دانند که اجرای این چنین طرح‌هایی مستلزم توسعه ناوگان اتوبوسرانی است.

اجرای این طرح (خطوط DRT) در حالی که رئیس شورای شهر تهران خبر از توقف روزانه ۳۰۰ دستگاه اتوبوس به دلیل خرابی می‌دهد و اعلام می‌کند در کنار کمبود اتوبوس نیمی از اتوبوس‌های فعال در خطوط اتوبوسرانی بیش از عمر متوسط خود در ناوگان به کار گرفته شده‌ است (به سن فرسودگی رسیده‌اند) جای پرسش است که تأمین اتوبوس برای پیش‌فروش بلیت و ایجاد خطوط DRT از چه محلی انجام می‌شود؟

پیمان سنندجی مدیر عامل شرکت واحد اتوبوسرانی در این باره اعلام کرد که شکل اجرای این طرح تنها در بخش خصوصی و با استفاده از اتوبوس‌های مازاد انجام می‌شود و پرسش قابل تأمل این است که آیا ناوگان حمل ونقل عمومی و اتوبوسرانی، اتوبوس مازاد دارد؟!

چالش دیگری که پیش روی مدیران شهری (شرکت واحد اتوبوسرانی) این است که آیا در مبدأ و مقصد سفر جانمایی مناسب برای توقف اتوبوس جهت مسافرگیری انجام شده است یا خیر؟ به زبان ساده اگر قرار است یکی از مبادی سفر میدان ونک در شمال پایتخت باشد، در کدام نقطه از این میدان قرار است جانمایی ایستگاه برای دپوی اتوبوس انجام شود که موجب بار و ایجاد گرای ترافیکی نشود؟!

نکته قابل تأمل و کارشناسی دیگر این است که ساز و کار رزرو صندلی (پیش‌فروش آن) به چه شکل است؟ آیا مدیران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران تنها به این موضوع می‌اندیشند که اجرای این طرح را می‌تواند هم‌سو با ظرفیت ۴۰ نفر (نشسته) اتوبوس اجرا کرد و برای هر اتوبوس در خط تنها ۴۰ بلیت صادر کرد و یا می‌خواهند گام را فراتر بگذارند و تحت تأثیر تهران شهری هوشمند برای هر شهروند که قصد سفر با اتوبوس را دارد، صندلی مشخصی در نظر بگیرند، که مشخص است اولین گام در اجرای این چنین طرحی شماره‌دار کردن صندلی‌های اتوبوس است که در حال حاضر خبری از آن نیست.

پیمان سنندجی مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی تهران اعلام کرد: شرکت واحد اتوبوسرانی در اجرای این طرح (ایجاد خط بی‌آر‌تی) از مینی‌بوس استفاده می‌کند، اما نکته قابل تأمل این است که چندی پیش در رونمایی از تعدادی مینی بوس و اتوبوس دو کابین شرکت واحد اتوبوسرانی که در بوستان گفتگو با حضور مدیران شهری انجام شد قرار بر این بود که مینی‌بوس‌های رونمایی شده در خطوط کم تقاضای اتوبوسرانی به کار گرفته شود و از آن سو اتوبوس‌های دو کابین موجود در این خطوط به خطوط پرتردد اضافه شود.

در سایت خبری بخوانید: خبر های آنلاین اجتماعی از سراسر وب

مدیران شهری به ویژه شرکت واحد اتوبوسرانی اگر در پاسخ به این سوال که چرا ناوگان اتوبوسرانی توسعه پیدا نمی‌کند، در پاسخی هماهنگ و کوتاه اعلام می‌کند که از زمان دو دولت گذشته تا به امروز دولت یک دستگاه اتوبوس نیز به ناوگان اتوبوسرانی اضافه نکرده و این قصور از سوی دولتمردان است که به خوبی به وظیفه خود عمل نکرده‌اند، باید به این سوال پاسخ دهند که چگونه می‌خواهند با کسری ۳ هزار دستگاه اتوبوس در پایتخت این چنین طرح‌هایی را (ایجاد خطوط DRT و پیش‌فروش صندلی اتوبوس) را اجرا کنند؟!

اگر قرار به اجرای این طرح (ایجاد خطوط DRT و پیش‌فروش صندلی اتوبوس) باشد فشار اجرای این طرح به دوش دیگر شهروندان نیست که تا دیروز باید تنها ازدحام جمعیت را تحمل می‌کردند و فردای اجرای طرح‌ اتوبوس‌های DRT در کنار ازدحام جمعیت، کمبود شدید اتوبوس و تأخیر در رسیدن به ایستگاه را تحمل کنند.

به طور حتم اجرای این دست طرح‌ها برای مدیریت شهری هزینه دارد و پرسش این است که شرکت واحد اتوبوسرانی چگونه می‌خواهد هزینه انجام شده برای اجرای طرح را جبران و آن را به سود تبدیل کند؟ پاسخ مشخص است، زیرا شرکت واحد اتوبوسرانی با قیمتی فراتر از قیمت مصوب بلیت اتوبوس در سال ۹۸ این طرح را اجرا می‌کند و شهروندان که تمایل به استفاده از این سرویس (خطوط بی‌آر‌تی اتوبوس) را دارند باید بلیت آن را با قیمتی فراتر از قیمت مصوب خریداری کنند اما چه نهادی اجازه افزایش نرخ بلیت اتوبوس را به شرکت واحد اتوبوسرانی می‌دهد؟

آیا شورای شهر تهران که مرجع قانون‌گذاری در مدیریت شهری است، اجازه افزایش نرخ بهای بلیت به شرکت واحد اتوبوسرانی و شهرداری تهران را می‌دهد؟

موضوعات مطرح شده فوق تنها گوشه‌ای از مسائل و سوال‌هایی بود که مدیران شهری به ویژه مدیران شرکت واحد اتوبوسرانی باید به آن پاسخ دهند، اما نکته قابل تأمل را می‌توان در صحبت‌های محسن هاشمی رفسنجانی رئیس شورای شهر تهران پیدا کرد که چندی پیش در صحن علنی شورای شهر تهران گفت: باید کاری کنیم قشر مرفه جامعه نیز از حمل ونقل عمومی استفاده کنند.

اگرچه مدیریت شهری از زمان انتشار خبر ایجاد خطوط DRT و پیش‌فروش صندلی اتوبوس در چرخشی ۳۶۰ درجه از مواضع مطرح شده عقب نشینی کرده و خبر مطرح شده را غلط دانسته اما شاید مطرح شدن این موضوع در این برهه از زمان آماده سازی افکار عمومی برای اجرای این طرح باشد.

رئیس شورای شهر تهران در آخرین اظهار نظر در خصوص احتمال برکناری مدیر عامل شرکت اتوبوسرانی، گفت: هنوز چیزی مشخص نیست.

به هر حال اگر قرار است مدیریت شهری از ناوگان اتوبوسرانی نیز به نام ترغیب شهروندان به استفاده از حمل ونقل عمومی بهره ببرد و درآمدزایی کند باید منتظر موج اعتراض‌های قشر ضعیف جامعه نسبت به ازدحام جمعیت و تأخیر در رسیدن اتوبوس‌ها به ایستگاه باشد، شاید این تلنگری باشد تا مدیران شهری از ناوگان پیر و فرسوده اتوبوسرانی به دنبال کسر درآمد پایدار نباشد.

پیمان سنندجی مدیر عامل شرکت واحد اتوبوسرانی شهرداری تهران در واکنش به اظهار نظر محسن هاشمی رفسنجانی رئیس شورای شهر تهران مبنی بر انجام برخی تغییرات در سطوح مدیریت شرکت واحد اتوبوسرانی با اشاره به اینکه از روز گذشته به دلیل تحریف یک مصاحبه با یک خبرگزاری من پاسخگوی بسیاری از افراد بودم، گفت: موضوع مطرح شده مبنی بر تغییرات در سطوح مدیریت شرکت واحد اتوبوسرانی تا امروز به من اعلام نشده است و اطلاعی از این موضوع ندارم.

مدیر عامل شرکت واحد اتوبوسرانی شهرداری تهران ادامه داد: به دلیل آن که تا امروز با من درباره جابجایی در سطح مدیریت شرکت واحد اتوبوسرانی صبحت نشده است، این احتمال می‌رود که این موضوع در همان جلسه هم‌اندیشی برای اولین بار مطرح شده باشد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

حریم بان شهر تهران

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، با وجود این سامانه نظارت دائمی و بر خط مدیران شهری بر حریم شهر امکان پذیر می‌شود. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلی

یخ بستن آب پشت سد حسنلوی در شهر نقده آذربایجان غربی (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران19 ساعت قبل

ماجرای غذاهای دست ساز

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل

نذر جالب برای پرندگان + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، کسبه بازار تاریخی ارومیه هر روز برای پرندگان، بویژه کبوترهای آن حوالی دانه می‌ریزند. به دلیل همچواری بازار تاریخی ارومیه با مسجد اعظم و مسجد جامع ارومیه، کبوترهای زیادی در آن حوالی زندگی می‌کنند. برخی از اهالی نذورات خود را به کسبه می‌دهند تا با هدف خیرات، برای پرندگان دانه تهیه کنند. بیشتر بخوانید: روش عجیب مرد مجنون برای نجات کبوتر زخمی + فیلمانتهای پیام/

تمرینات اختصاصی علی کریمی (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران16 ساعت قبل

بیش‌فعالی را بشناسیم/ یک بیماری بحران زا که در کودکی نادیده گرفته می‌شود (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران17 ساعت قبل
مهمترین نشانه‌های بیش‌فعالی، فعالیت بیش از حد، تمرکز پایین، ناتوانی دنبال کردن کارها و رفتارهای ناگهانی هستند. خانواده‌ای که کودک‌شان او از بیش‌فعالی و نقص توجه رنج می‌برد. مهم‌ترین نشانه‌‌های بیش‌فعالی، فعالیت بیش از حد، تمرکز پایین، ناتوانی دنبال کردن کارها و رفتارهای ناگهانی هستند. این اختلال به سه نوع تقسیم می‌شود: کمبود توجه، بیش‌‌فعالی و ترکیبی از این‌دو. این نشانه‌‌ها در کودکان پیش از دوازده سالگی قابل تشخیص است و شیوع آن در پسران بیشتر از دختران است.

نظرها

اخبار بیشتر