نشست علمی «کتابخانه‌ها و خدمات به گروه‌های خاص» در قم برگزار شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور
  4. فرهنگ
نشست علمی «کتابخانه‌ها و خدمات به گروه‌های خاص» در قم برگزار شد

نشست علمی «کتابخانه‌ها و خدمات به گروه‌های خاص» در قم برگزار شد

نشست علمی «کتابخانه ها و خدمات به گروه های خاص» به همت انجمن کتابداری و اطلاع رسانی شاخه قم و با همکاری اداره کل کتابخانه های عمومی استان و اداره کل بهزیستی، در تالار غدیر اداره کل کتابخانه ها برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قم، نشست علمی «کتابخانه‌ها و خدمات به گروه‌های خاص» با حضور سیدکاظم حافظیان رضوی، نویسنده، مترجم و استاد پیشکسوت علم اطلاعات و دانش شناسی؛ منصور رضوانی، مدیرعامل کانون نابینایان جلوه امید؛ محمد عباسی، مدیریت کتابخانه حضرت فاطمه معصومه (س)؛ هادی کریمی، معاون بهزیستی استان و جمعی از معلولان و اقشار مختلف مردم برگزار شد.

سیدکاظم حافظیان رضوی، نویسنده، مترجم و استاد پیشکسوت علم اطلاعات و دانش شناسی، ضمن اشاره به ۵۰ سال فعالیت در حوزه کتابداری و ۳۵ سال سابقه تدریس در دانشگاه؛ تصریح کرد: مکانی بهتر از کتابخانه‌های عمومی، به لحاظ علمی، فرهنگی و اجتماعی نیست و به درستی از کتابخانه‌های عمومی به عنوان دانشگاه مردم یاد شده است.

وی اظهار داشت: انسان ریشه در هستی بی کران دارد و عالی‌ترین پدیده هستی، مغز انسان است؛ معلولان نیز همانند سایر افراد از مغز استفاده می‌کنند. معلولان بسیار توانمند هستند و خدمات و امکاناتی که برای همه انسان‌ها قائل هستیم، باید برای معلولان نیز فراهم شود.

سیدکاظم حافظیان رضوی گفت: در جهان امروز امکانات خاصی برای بشر وجود دارد که روز به روز بیشتر و پیشرفته‌تر می‌شود و ما باید حق و حقوق قشر معلول را نیز در نظر بگیریم. کتابخانه‌های عمومی وظیفه و رسالت مهمی برای خدمت رسانی به معلولان دارند.

وی افزود: لازم است هنگام ساخت هر کتابخانه بخشی از آن برای معلولان در نظر گرفته شود، ضمن آنکه مسیر تردد این بخش باید به گونه‌ای باشد که برای این قشرخاص مشکلی به وجود نیاید.

استاد پیشکسوت علم اطلاعات و دانش شناسی اظهار داشت: خدمت رسانی به معلولان وظیفه جامعه است. بهترین عامل برای ایجاد امید و انگیزه در بین معلولان، کتابخانه‌ها و کتابدار‌ها هستند، به شرطی که یک کتابدار وظایف خود را به خوبی بداند و با مراجعه کننده تعامل بسیار خوبی داشته باشد. محیط کتابخانه، چیدمان کتاب‌ها و شاداب سازی موضوع بسیار مهمی است اما اگر کتابداری بداخلاق باشد، همه این زیبایی‌ها از بین می‌رود.

سیدکاظم حافظیان رضوی تصریح کرد: باید با برنامه ریزی مناسب، خدمات کتابخانه‌ای به شکل مطلوبی به معلولان ارائه شود؛ مانند تولید کتاب‌های بریل، نابینایان ما حق دارند کتاب «سووشون» نوشته سیمین دانشور را مطالعه کنند چون یکی از زیباترین رمان‌های تاریخ معاصر است.

وی افزود: کتابخانه‌ها و کتابداران می‌توانند از استعدادها و پیشنهادات اعضای کتابخانه عمومی در این زمینه بهره بگیرند.

استاد پیشکسوت علم اطلاعات و دانش شناسی گفت: باید اقشارخاص را با امکانات ویژه به نماز جمعه‌ها، بوستان‌ها و … ببریم تا توانمندی‌های خود را معرفی کرده و جامعه را آگاه کنند که شخص معلول علی رغم نقص ظاهری، توانمندی‌های بسیار زیادی دارد که افراد سالم ممکن است، نداشته باشند. ۱۰۲ نفر از معلولان در کنکور پذیرفته شدند که این موضوع نشان دهنده توانایی‌های این عزیزان است. معلولان با آگاهی از استعدادهای خود در موضوعات مختلف به موفقیت هایی دست پیدا کردند و جامعه نیز باید از دانش و هنر این افراد به خوبی بهره گیرد.

در وبسایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار فرهنگی و هنری

وی گفت: در گذشته می‌گفتند عصر آینده، عصر پیشرفت‌های پزشکی و موضوعات مختلف است ولی پس از ۳۰ سال به این نتیجه رسیدند که این دوران، عصر اطلاعات است. باید کتابداران را تشویق کنیم که از همه امکانات موجود برای ارائه خدمات به مراجعه کنندگان و معلولان استفاده کنند و این موضوع را نیز باید مدنظر قرار داد که انواع کتابخانه‌ها در دنیا ایجاد شده ولی کتابخانه‌های عمومی، مادر تمام انواع کتابخانه‌ها، هستند.

وی با بیان اینکه تعاملی‌ترین فضای یادگیری محیط کتابخانه است، افزود: کتابدار باید اطلاعات جامع و کاملی داشته باشد و تامین و تهیه امکانات ویژه برای افراد معلول و پاسخگویی به نیازهای آن‌ها از وظایف کتابخانه‌های عمومی است.

نشست علمی «کتابخانه‌ها و خدمات به گروه‌های خاص» در قم برگزار شد - 13

در پایان استاد پیشکسوت علم اطلاعات و دانش شناسی با اشاره به بازدید از بخش بریل کتابخانه آیت الله خامنه‌ای، خاطرنشان کرد: در این بازدید با خدمات بی نظیر این بخش که توسط حسن عبدلی، کتابدار روشندل بخش نابینایان ارائه می‌شود، آشنا شدم.

نشست علمی «کتابخانه‌ها و خدمات به گروه‌های خاص» در قم برگزار شد - 15نشست علمی «کتابخانه‌ها و خدمات به گروه‌های خاص» در قم برگزار شد - 16

مهدی محمدی، رئیس انجمن کتابداری و اطلاع رسانی شاخه قم و عضو هیأت علمی دانشگاه قم نیز در این مراسم، اظهار داشت: همه اعضای جامعه از سرمایه‌های اصلی و ارزشمند یک کشور به شمار می‌روند و این حس را نیز باید نسبت به معلولان داشته باشیم. معلولان به لحاظ شرایط متفاوتشان، نیازهای خاصی دارند و از طرفی هم دارای حق مساوی با دیگر اقشار هستند.

عضو هیأت علمی دانشگاه قم تصریح کرد: متاسفانه مکان و درب ورودی برخی از کتابخانه‌ها شرایط پذیرش معلولان را ندارد و امیدواریم این مشکل با همکاری مدیران و مسئولان دستگاه‌های ذیربط حل شود.

وی سپس گفت: هنگامی که موضوع کتابخانه معلولان و نابینایان را در دانشگاه مطرح کردیم، متاسفانه نتیجه دلخواه را نگرفتیم اما با مدیریت و علاقه حسن عبدلی و طیبه عبدلی و همچنین استقبال و حمایت مدیران اداره کل کتابخانه‌ها، این بخش راه اندازی شد و بیش از ده سال است که خدمات مطلوب و با کیفیتی به نابینایان سراسر کشور ارائه می‌دهد.

نشست علمی «کتابخانه‌ها و خدمات به گروه‌های خاص» در قم برگزار شد - 20

در این مراسم فیلم مستند «این خانه روشن است» درباره زندگی کتابدار روشندل حسن عبدلی اکران شد که نویسنده و کارگردان آن سید عباس شفیعی است.

گفتنی است، حسن عبدلی، مسئول بخش نابینایان کتابخانه آیت الله خامنه‌ای متولد سال ۱۳۶۲ است که از سال ۸۴ در بخش نابینایان کتابخانه آیت الله خامنه‌ای مشغول به فعالیت شد. پیش از حضور وی، در بخش بریل کتابخانه آیت الله خامنه‌ای تنها دو قفسه کتاب وجود داشت ولی با حضور وی این بخش رونق گرفت و علاوه بر تولید کتب بریل به توزیع و نشر این منابع در سراسر کشور اقدام شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

همه دنیام؛ بهنام بانی

تابناکتابناک1 روز قبل
همه چی واسه تو ولی دل تو برامچیزی به غیر تو نمیخوام نه نمیخواماونی که نفسم بنده به نفساشتویی که فقط میمونه پاش بدونی کاشدنیام اومدی تو دنیام دل بده بمون بام عاشق توامتو شدی همه دنیام هر جا بری اونجام دست تو دستام عاشق توامدنیام اومدی تو دنیام دل بده بمون بام عاشق توامتو شدی همه دنیام هر جا بری اونجام دست تو دستام عاشق توامعاشق تواممیشناسم تو رو بهتراز هر کی که بگیاحساسم واسه هیچکسی نیست جز تو یکیعشق تو واسه من تکراری نمیشهدلتنگم دیگه دل تو دلم نیست واسه تودلتنگم میدونی فقط این حس و به تو دارم چون تو برام میمونی همیشهمی‌دونی چقدر خاطره دارم ازت دار و ندارم تویی فقط تویی فقطدیوونه توام من عاشق تو شدم تو رو می‌خوامت واسه خودم واسه خودمدنیام اومدی تو دنیام دل بده بمون بام عاشق توامتو شدی همه دنیام هر جا بری اونجام دست تو دستام عاشق توامدنیام اومدی تو دنیام دل بده بمون بام عاشق توامتو شدی همه دنیام هر جا بری اونجام دست تو دستام عاشق توامعاشق تواممیشناسم تو رو بهتراز هر کی که بگیاحساسم واسه هیچکسی نیست جز تو یکیعشق تو واسه من تکراری نمیشهدلتنگم دیگه دل تو دلم نیست واسه تودلتنگم میدونی فقط این حس و به تو دارم چون تو برام میمونی همیشه «همه دنیام» یکی از قطعات موسیقی بهنام بانی است. موزیک ویدیو این قطعه را در تابناک می‌بینید و می‌شنوید. «همه دنیام» یکی از قطعات موسیقی بهنام بانی است. موزیک ویدیو این قطعه را در تابناک می‌بینید و می‌شنوید.

«سین_ی_لام»؛ سیستان و بلوچستان را دریابیم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
بسته فرهنگی این هفته به موضوعاتی چون اخبار جشنواره‌های فجر و فعالیت هنرمندان به منظور کمک به سیل‌زدگان سیستان و بلوچستان پرداخته است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در بسته فرهنگی این هفته خواهید دید: >> اهالی رسانه زمان نمایش فیلم‌های سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر را مشخص کردند>> راهیابی چهار فیلم اولی به بخش سودای سیمرغ>> شهادت مظلومانه سردار سلیمانی یک سیمرغ به سیمرغ‌های جشنواره فیلم فجر اضافه کرد>> چهاردهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر با نگین سلیمانی مهمان گلزار شهدای کرمان شد>> دیوارنگاره جدید میدان ولیعصر در پی حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی>> سیل سیستان و بلوچستان، هنرمندان را به صحنه آورد

شهادت بزرگ در آینه اشعار

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

همت مردم در احیای بناهای تاریخی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما؛ این آثار نیاز به مرمت دارند و اینبار شهروندان آستینها را برای مرمت بالا زدند و حمام قدیمی تهران را مرمت کردند.

اولویت اول کشور آموزش و پرورش است

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
جهانگیری در ادامه با تاکید بر اینکه آموزش و پرورش هیچ گاه نباید از اولویت کشور خارج شد، خاطرنشان کرد: حتی در مواقعی که با کمبود منابع در کشور مواجه هستیم، آموزش و پرورش باید همچنان در صدر اولویت‌ها باشد چرا که می‌تواند با تربیت نیروی انسانی، آینده کشور را بسازد. مقام معظم رهبری نیز بار‌ها تاکید کرده‌اند که سرمایه گذاری در آموزش و پرورش جزو هزینه‌های سرمایه‌ای کشور است. جهانگیری همچنین با تاکید بر اینکه بدون مشارکت عموم نمی‌توان برنامه‌های آموزش و پرورش کشور را به نحو مطلوب اجرایی کرد، گفت: شورا‌های آموزش و پرورش یک ظرفیت بسیار مهم است که در کشور شکل گرفته است و می‌توانند برای تعریف و تحقق مشارکت عمومی برنامه ریزی کنند و از ظرفیت‌های سایر دستگاه‌های اجرایی نیز برای پیشبرد برنامه‌های آموزش و پرورش استفاده کنند. معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: مهمترین کار شورا‌های آموزش و پرورش باید این باشد که راهکار‌هایی برای استفاده از ظرفیت‌ها و منابع مادی و معنوی کشور تدوین کنند و با جلب مشارکت مردم، این ظرفیت‌ها را در خدمت آموزش و پرورش کشور قرار دهند. جهانگیری با اشاره به اینکه در قانون شورا‌های آموزش و پرورش آمده است که ۱۷ دستگاه باید با آموزش و پرورش همراهی کنند، گفت: وقتی آموزش و پرورش از این درجه اهمیت برخوردار است، در سخت‌ترین شرایط سیاسی و اقتصادی آن را از اولویت کشور خارج نمی‌کنیم، این یعنی اگر کمترین احساس مسئولیتی به آینده ایران داریم باید به آموزش و پرورش کمک کنیم.

آماده اجرای طرح «مدرسه آماده» هستیم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، محسن حاجی میرزایی همایش گام دوم طرح مدرسه آماده و گردهمایی ۱۵۰۰ مدیر شهر تهران با بیان این که همواره احتمال وقوع حوادث طبیعی در همه جوامع وجود دارد، گفت: شیوه عاقلانه این است که جامعه برای مقابله و پیشگیری و همچنین کسب آمادگی پیش از وقوع حوادث طبیعی اقدام کند. وزیر آموزش و پرورش با بیان این که انتخاب گروه هدف دانش آموزان در ارائه برنامه‌های پیشگیری اقدام هوشمندانه‌ای است، ادامه داد: دانش آموزی دوره خاصی است چرا که پایداری تاثیر به آموزش، سطح یادگیری و همچنین دوره تاثیر بالاتر است. آقای حاجی میرزایی با اشاره به اینکه ۱۵ میلیون دانش آموز در کشور داریم که با احتساب خانواده‌هایشان می‌توانیم سطح آمادگی را افزایش دهیم، گفت: هیچ رسانه‌ای به اندازه آموزش و پرورش فراگیر و عمیق نیست. وی افزود: در سند تحول بنیادین مدارس عنوان شده که مدرسه کانون یادگیری محلات است واگر بتوانیم رابطه مدرسه و اهالی را افزایش دهیم قطعا مدرسه‌ای زنده‌تر و پویاتر خواهیم داشت. وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۳۰ درصد مدارس نیاز به نوسازی یا مقاوم سازی دارند که در این زمینه دست یاری به سوی همه دراز می‌کنیم، گفت:: آموزش و پرورش آماده است با همکاری سازمان مدیریت بحران چتر طرح مدرسه آماده را در سطح کشور گسترش دهد.

نظرها

اخبار بیشتر