روایتی از قهرمان ارتفاعات بازی‌دراز در «یک محسن عزیز» / کتابی‌ سراسر مستند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. فرهنگ
روایتی از قهرمان ارتفاعات بازی‌دراز در «یک محسن عزیز» / کتابی‌ سراسر مستند

روایتی از قهرمان ارتفاعات بازی‌دراز در «یک محسن عزیز» / کتابی‌ سراسر مستند

فارسخبرگزاری فارس |
مراسم بازمعرفی کتاب ویژه اثر «یک محسن عزیز» در تالار سوره حوزه هنری برگزار شد.

به گزارش خبرنگار فارس، مراسم بازمعرفی کتاب ویژه معرفی اثر «یک محسن عزیز» در تالار سوره حوزه هنری برگزار شد.

* شفیعی: برادر محسن خط شکن بود

بر اساس این گزارش، شفیعی فرمانده شهید وزوایی در بازی دراز در این مراسم اظهار داشت: برای فرمانده محسن سمت کمترین ارزش را داشت و او خدمت را ارزشمند می‌شمرد، شاید جزو اولین نفراتی بود که در بازی دراز مجروح شد. دوستان به او پیشنهاد کردند که برای درمان به پشت جبهه بیاید اما او قبول نمی‌کرد با ایشان بسیار صحبت کردم باز هم نپذیرفت می‌گفت همین جا می‌مانم و پانسمان می‌کنم و معالجه می‌شوم تا ارتفاعات را آزاد نکنند به پشت جبهه برنمی‌گردم.

وی افزود: عکس‌های اولیه از بازی دراز را اگر ببینید او با صورتی بانداژ شده در عکس‌ها قابل مشاهده است. محسن انسانی خط‌شکن بود فردی که جلودار قافله و نیروها حرکت می‌کرد و جزو اولین نیروهایی بود که در خط مقدم حضور می‌یافت.

به گفته وی، اقدامات او بیشتر به معجزه شبیه بود و ارتفاعات را یکی پس از دیگری با مجروحیت تصرف می‌کرد. پس از گذراندن عملیات‌های متعدد خدمت امام رسیدیم و پس از آن قرار بود عملیاتی گسترده‌تر انجام دهیم از این رو مأموریت سازمانی برادر محسن تمام شده بود اما او ماند و مدتی به گیلانغرب و سرپل ذهاب رفت و برای آزادسازی قصر شیرین و برخی شهرها طرح‌هایی داشت اما مصادف با شهادت آقایان رجایی و باهنر شد.

وی گفت: محسن و عزیزانی چون شهید جعفر جواهری، روح‌اللهی، عباس کاظمی و تعداد دیگری از عزیزانی که به شهادت رسیدند موفق شده بودند خود را به نزدیک‌ترین ارتفاع نزدیک به قصر شیرین برسانند اما فرمانده محسن در یکی از عملیات‌ها از تمام اجزای بدن مجروح شد به حدی که او را با برانکارد می‌آوردند.

وی گفت: سعی کنید کتاب شهدا را بخوانید و آن را ملاک عمل قرار دهید و به نسل‌های آینده هم منتقل کنید زیرا اگر برای جوانان امروز بخواهیم قهرمانان واقعی به صورت قطعی تعریف کنیم باید از این عزیزان یاد کنیم.

روایتی از قهرمان ارتفاعات بازی‌دراز در «یک محسن عزیز» / کتابی‌ سراسر مستند - 8

* قاسمی‌پور: کتاب «یک محسن عزیز» فاقد داستان‌پروری و مستند است

محمد قاسمی‌پور مسئول دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری امور استانها و مجلس حوزه هنری نیز در سخنانی کوتاه گفت: روز بیستم فروردین سال ۹۵ محسن مؤمنی شریف در جوار مزار شهید آوینی دیداری با فرماندهان لشکر سیدالشهدا داشت، صحبت از این بود که بچه‌های لشکر مظلومند و کار ارزنده‌ای برای آنها صورت نگرفته پس از آن دو روز بعد آقای مؤمنی به بنده متذکر شدند که اگر برنامه‌ای در این راستا است انجام شود ما مساعدت و پشتیبانی می‌کنیم، چند جلسه پس از آن با مجمع رزمندگان لشکر صحبتی داشتیم و حاصل این شد که سه فرمانده شهید شاخص و ۱۰ فرمانده گردان موضوع تحقیق قرار گیرند.

وی افزود: چون فراوان از شهدا یاد می‌شود بهتر است از شهید احمد غلامی هم یاد کنیم، فرماندهی که قرار بود گروهی که شروع به کار می‌کنند را جمع کند و در کنار آنها باشد، جلسه‌ای در باغ موزه تشکیل شد و آقای غلامی در آن جلسه ۲۸ دقیقه از دغدغه‌هایش گفت و از نیمه دوم سال ۹۵ کار تحقیق پروژه‌ها جدی‌تر شد و به جز شهید وزوایی شهید موحدنژاد و شهید کاظم رستگار نیز از این شهدا بودند که قرار بود تحقیقات انجام شود. در مسیر کار از حمایت‌های همرزمان و خانواده شهید بهره‌مند بودیم. فرایند نگارش دو سال و نیم طول کشید و اواخر اسفند ۹۷ کار تحویل سوره مهر شد و پس از آن فرایند فنی و هنری کار نیز به سرعت و هنرمندی انجام گرفت. ما برای تمام فرازهای کتاب سند صوتی، تصویری و مکتوب داریم و این کتاب فاقد داستان‌پروری است.

در ادامه گروه سرود محمد رسول‌الله به اجرای سرود فاتح بازی‌ دراز پرداخت.

در وبسایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

* مومنی شریف: کسانی که می‌خواهند با انسان متحول شده پس از انقلاب، با هویت مردم پس از انقلاب آشنا شوند خوانش این نوع کتاب‌ها می‌تواند به آنها کمک کند

در خاتمه این مراسم محسن مؤمنی شریف رئیس حوزه هنری نیز در سخنانی کوتاه ضمن تقدیر از نویسنده این اثر، گفت: من شهادت می‌دهم خانم غفار حدادی در نوشتن این اثر کوتاهی نکرده و از حمایت شهید بهره‌مند بوده است. شهید وزوایی در این کتاب کاملا زنده است و حضور جدی دارد. ما در این کار ابعاد دیگری از شهید وزوایی خصوصا در حوزه خانواده را می‌بینیم. خوشبختانه روح بلند شهید کمک کرد و شاهد کار ویژه‌ای هستیم که در تاریخ ادبیات دفاع مقدس به آن افتخار خواهیم کرد.

وی ادامه داد: خلق اثری پس از ۳۷ سال از شهادت شهید وزوایی نشان می‌دهد که ارتباط با نسل امروز همچنان ادامه‌دار است، کسانی که می‌خواهند با انسان متحول شده پس از انقلاب، با هویت مردم پس از انقلاب آشنا شوند خوانش این نوع کتاب‌ها می‌تواند به آنها کمک کند.

وی در پایان گفت: به فائضه غفار حدادی تبریک می‌گویم و از لشکر ۱۰ سیدالشهدا تقاضا دارم فرصتی اختصاص دهند تا قهرمانان لشکر معرفی شوند.

روایتی از قهرمان ارتفاعات بازی‌دراز در «یک محسن عزیز» / کتابی‌ سراسر مستند - 18

* مروری بر کتاب «محسن عزیز»

غفار حدادی در مقدمه این اثر درباره روش کار و شخصیت شهید وزوایی می‌نویسد: «روزی در میانه هجده‌سالگی شبیه ما بود. شبیه ما آدم‌های معمولی این روزها و نه حتی آدم‌های نسل خودش. می‌توانست خوش باشد و بی‌خیال همه‌چیز رشد کند و به پول و شهرت و هر چیزی که می‌خواست برسد. می‌توانست به تاریخ گره نخورد؛ در روزگاری که تاریخ، زیادی گره خورده بود. ولی افتاد به باز کردن یک به یک گره‌هایی که سر راه رشد کشورش افتاده بود و یا در لحظه می‌افتاد. استبداد، فقر، استعمار، جنگ. با دست، با دندان، با جان. یکی را که باز می‌کرد، گره کورتری جلوی راهش سبز می‌شد. عادت به کارهای سخت نداشت. اما آدم کارهای سخت شد. بس که امید داشت به حل مشکل‌ها و نمی‌ترسید از خطر کردن و ناامید نمی‌شد از شکست‌ها. گره‌ها جلویش غول می‌شدند و او از هفت خان می‌گذشت تا آن‌ها را باز کند و گاهی هفت وادی سخت را باید می‌گذراند که قسمتی از جغرافیای مردم را از دست بدقلقی تاریخ نجات بدهد. روزی که در میانه بیست و دوسالگی، از جانش برای باز کردن گرهی مایه گذاشت، اصلا شبیه آدم‌های معمولی نبود. نه آدم‌های معمولی نسل خودش و نه آدم‌های نسل ما و نه حتی نسل گذشته‌اش. این کتاب شرح یک سفر چهار ساله است. چهارسالی که در آن کسی از یک آدم معمولی به یک قهرمان فراموش نشدنی تبدیل شده است. شرح یک سفر چهارساله جذاب و رو به رشد. یک سفر عمودی.

آنچه مرا به نوشتن این سفرنامه تشویق کرد، «نشناختن» بود. نشناختن کسی که رزومه‌اش می‌گفت یکی از بزرگ‌ترین و موفق‌ترین فرماندهان دوران جنگ بوده. اما چرا «شناخته شده» نبود؟ با این سؤال وارد زندگی محسن شدم و هرچه پیش‌تر رفتم، بیشتر دانستم که تاریخ بی‌وفا به جبران دخالت‌های محسن، او را به دیار غفلت تبعید کرده …»

در بخشی از این کتاب آمده است: «کمی جلوتر موحد از داخل یکی از سنگرها درآمد و با دیدن محسن دلش گرم شد. انگار که مادرش را بعد از کلی اتفاقات خطرناک دیده باشد. با حرارت بغلش کرد و از اینکه دید گلوی محسن تیر خورده ناراحت شد.

- تو با این وضعت چرا اومدی تا اینجااااا؟ بیا برو پایین ببینم بچه پررو!

- محسن لبخند زد. نمی‌توانست حرف بزند. اما احساس کرد اگر لب‌هایش را کمی باز کند و دهانش را زیاد تکان ندهد، می‌تواند چیزهایی بگوید.

- بچه پرور خودتی!

این را نمی‌گفت خیلی سخت می‌گذشت بهش!»

گفتنی است،

برای دریافت نسخه چاپی این کتاب اینجا کلیک کنید.

انتهای پیام/

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فن آوری در دانشگاه امیر کبیر

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

نمایش ۱۲ روز

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

کنسرت «حاشیه‌های» ارکستر سمفونیک تهران/ صهبایی: شهرداد روحانی فرار کرد! (+عکس و فیلم)

عصر ایرانعصر ایران20 ساعت قبل
منوچهر صهبایی: گویا رهبر ارکستر سمفونیک تهران به دلیل مشکلاتی که به وجود آمده بود، دو هفته پیش بدون اینکه با مسئولان بنیاد رودکی صحبتی کرده باشد، از ایران فرار کرده است! تازه‌ترین کنسرت ارکستر سمفونیک تهران در حالی به رهبری منوچهر صهبایی در تالار وحدت تهران برگزار شد که این مجموعه دولتی یکی از شب‌های پرحاشیه خود طی سال‌های اخیر را برای مخاطبان رقم زد. اجرای بخش اول با رهبری منوچهر صهباییصحبت‌ها و انتقادات تند صهبایی در واکنش به این اطلاعیه در حاشیه اجرا، باعث شد تازه‌ترین کنسرت ارکستر سمفونیک تهران تبدیل به پرحاشیه‌ترین کنسرت این ارکستر در سال‌های اخیر شود. در حالی که فشار سنگین ناشی از رهبری ارکستر کنسرت نمایش «مری پاپینز» بارها من را راهی اورژانس کرد و حتی روزهای گذشته مجبور شدم آپاندیسم را عمل کنم. این در حالی است که عودت بلیت‌های خریداری شده به تماشاگرانی که خواهان حضور در یک کنسرت ارکستر سمفونیک تهران بودند نیز می‌توانست یکی از راه‌های دلجویی از مخاطبان این کنسرت پرحاشیه باشد.

اعجوبه‌های کوچولو، شیرینی پز‌های حرفه‌ای تهران/ کیک می‌پزیم تا لگو، خانه و ماشین بخریم + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
از هنر موسیقی گرفته تا کیک پزی. کم کم ابراز تمایل کرد که او هم کیک پختن یاد بگیرد و من هم به او یاد دادم. وقتی برادرانش متوجه کیک پزی او شدند آنها نیز خواستن که یاد بگیرند. در ازای هر کاری بنا به سختی کار حقوق می‌گیرند. البته باید تاکید کنم، بچه‌ها الان به صورت حرفه‌ای کیک پزی می‌کنند نه اینکه ما از آنها بخواهیم بلکه آنقدر حرفه‌ای شدند که خودشان تصمیم گرفتند که برای کافه‌ها کیک پزی کنند.

از خودگذشتگی عجیب یک طلبه؛ از کلیه تا دارایی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
بدون تعارف با کمیل نظافتیاز خودگذشتگی عجیب یک طلبه؛ از کلیه تا داراییمهمان این هفته بدون تعارف، مبلغی است که با رفتار و کردار خود به تبلیغ دین می‌پردازد و با اهدای کلیه‌اش به کودکی ۸ ساله، جان وی را نجات می‌دهد.

آتش زدن کتاب مرجع پزشکی جهان توسط یک روحانی / واکنش شدید حجه الاسلام جعفریان (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
در پی انتشار ویدئویی از کتابسوزی طب هاریسون توسط فردی به نام آیت الله تبریزیان که به عنوان استاد طب اسلامی مشهور است، رسول جعفریان به آن واکنش نشان داد. طبعا در قم یا مشهد، هیچ نوع شاخه درسی وجود ندارد که او به استناد تحصیل در آن، چنین ادعایی را داشته باشد. مسلم است که دادن چنین لقبی، هیچ رسمیتی نداشته و نشان دهنده هیچ مقام و منصب علمی و غیر علمی نیست. باید عرض کنم، یکی از افتخارات ایران در چند دهه اخیر، در مراکز علمی و پزشکی، توسعه پزشکی مدرن است، امری که سبب شده ست تا ایران در منطقه خاورمیانه، یک قطب مهم پزشکی باشد. این راهی است که دولت‌های پس از انقلاب، بشدت از آن حمایت کرده و ایران اسلامی از این زاویه، کشوری سرافزار است.

نظرها

اخبار بیشتر