امارات از جان عراق چه می‌خواهد؟ / راز هواپیماهای حامل سلاح
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. بین‌المللی
امارات از جان عراق چه می‌خواهد؟ / راز هواپیماهای حامل سلاح

امارات از جان عراق چه می‌خواهد؟ / راز هواپیماهای حامل سلاح

مهرخبرگزاری مهر |
اخیرا رسانه های عراقی به سه هواپیمای اماراتی حامل سلاح به اقلیم کردستان عراق و نیز دیگر اقدامات و تحرکات ابوظبی برای تاثیرگذاری بر اعتراضات در عراق اشاره کرده‌اند.

خبرگزاری مهر-گروه بین الملل: امارات متحده عربی عنوان امروزی کشوری است که قبل از سال ۱۹۷۱ میلادی وجود خارجی نداشته و منطقه جغرافیایی آن با عنوان «امارات متصالحه» و» «امارات ساحل عمان» معرفی می‌گردید. واژه امارات به معنی شیخ‌نشین یا امیرنشین بوده و عنوان امارات متحده عربی نیز به معنی شیخ‌نشین‌های متحد عربی می‌باشد.

این کشور با مساحتی حدود ۸۳٬۶۰۰ کیلومترمربع در جنوب غربی قاره آسیا و در شرق شبه جزیره عربستان واقع بوده و از جنوب با قطر و عربستان سعودی، از شرق با عمان و از شمال به خلیج فارس منتهی می‌شود. موسس و بنیادگذار حکومت موجود در این شیخ نشین شیخ زائد بن سلطان آل نهیان می‌باشد. امارات در ۲ دسامبر سال ۱۹۷۱ میلادی به عنوان یک کشور در نقشه جغرافیا ظاهر شد؛ اما هم اکنون دخالت‌های پنهان و آشکار آن در امور کشورهای عربی و منطقه و نقش بی ثبات کننده آن بر همگان روشن است.

امارات از جان عراق چه می‌خواهد؟ / راز هواپیماهای حامل سلاح - 3

عمیره ایسر نویسنده الجزایری درباره نقش مخرب امارات در روزنامه المنار نوشته است: «پس از حوادث ۲۰۱۱ نقش مخرب امارات به ویژه در خاموش کردن حرکت‌های مردمی نمایان‌تر شد. امارات به همراه متحدان دیگرش تمام تلاش خود را برای ایفای نقش مخرب و عقب نگه داشتن کشورهای عربی به کار گرفت تا مانع موفقیت حرکتهای مردمی شود.

وی می‌نویسد: در کنار آن امارات علیه جنبش مقاومت مسلحانه ضد صهیونیستی که در رأس آنها حماس، حزب الله و جهاد اسلامی قرار دارند، به منظور خدمت به طرح آمریکایی-صهیونیستی توطئه کرد. علاوه بر آن امارات به دخالت در امور داخلی کشورهای عربی ادامه داد تا طرح‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی را پیاده کند. گواه این مدعا نیز ترور محمود المبحوح از رهبران برجسته حماس و از فرماندهان شاخص گردان‌های عزالدین قسام شاخه نظامی حماس در دبی بود که در سال ۲۰۱۰ به دست موساد اسرائیل انجام شد. روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارونوت در مقاله‌ای در همان سال از علم و آگاهی کامل پلیس دبی از طرح صهیونیست‌ها برای ترور وی و همکاری که سرویس جاسوسی امارات با سیا انجام داده بود و سیا هم اطلاعات لازم را در اختیار موساد اسرائیل قرار داده بود، پرده برداشت. موضوع به همین جا ختم نشد و افسر اطلاعاتی امارات در پوشش هلال احمر امارات از مصر وارد غزه شدند تا به جاسوسی از حماس و مقاومت فلسطین بپردازد. هدف وی جمع آوری اطلاعات برای رژیم صهیونیستی بود.

نویسنده الجزایری بیان کرد: علاوه بر نقش مخرب علیه فلسطینی‌ها، امارات در مصر از طریق بازوهای رسانه‌ای خود مانند الحیات، الیوم السابع و المصری الیوم و برخی رسانه‌های دیگر علیه اخوان المسلمین اقدام کرد و از هیچ حمایت مالی و امنیتی برای ساقط کردن حکومت اخوان المسلمین دریغ نکرد. امارات در حال حاضر هم یکی از حامیان بزرگ حکومت کنونی مصر است. امارات میلیاردها دلار برای اجرای طرح‌های صهیونیست‌ها در منطقه و شکست هر تحرک دموکراتیک واقعی که از طریق صندوق‌های رأی و اراده مردمی رخ دهد، هزینه کرده است.

المنار در ادامه آورده است: در لیبی نیز بازداشت یوسف صقر مبارک در فرودگاه العقیقیه طرابلس که دستگاه اطلاعات دولت وفاق ملی لیبی وی را به عکس گرفتن از مراکز حساس و سفارتخانه‌های خارجی در طرابلس متهم کرد و اینکه وی حلقه وصل خلیفه حفتر مورد حمایت امارات و عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر بوده است، گواه دخالت‌های امارات در امور لیبی است. علاوه بر آن بر کسی پوشیده نیست که ارتش امارات تانک‌های پیشرفته و سلاح‌های مدرن در کنار حمایت لجستیک از خلیفه حفتر تحویل این ژنرال حمله کننده به طرابلس می‌دهد. تحرکات امارات در لیبی برای درگیر کردن آن در جنگ خونین و در راستای تداوم هرج مرج در این کشور شمال آفریقا و تبدیل کردن لیبی به بهشت سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا، اسرائیل و امارات است.

امارات از جان عراق چه می‌خواهد؟ / راز هواپیماهای حامل سلاح - 8

عمیره ایسر می‌افزاید: در تونس هم دخالت امارات بارز است و آنها فشارهای سیاسی و اقتصادی برای بسط سلطه بر تونس و مقدرات مردم آن انجام می‌دهند. آنها تونس را میان سرسپردگی به امارات یا رنج بردن از بحران امنیتی گذاشته‌اند. به اعتقاد ناظران کشورهای عربی، امارات مانع بزرگی در مسیر تحول اقتصادی و فرهنگی کشورهای عربی است و در بی ثباتی سیاسی و امنیتی این کشورها نقش دارد.

المنار آورده است: دخالت امارات در یمن و اهداف سلطه گرانه آن در این کشور هم بر کسی پوشیده نیست. امارات نقش کثیفی در یمن و نابودی زیر ساختهای آن ایفا کرده است و هزاران نفر از مردم بی گناه یمن را به شهادت رسانده است. اختاپوس امارات به سلطان نشین عمان هم رسیده است و اطلاعات عمان از کشف شبکه جاسوسی اماراتی خبر داد که هدفش ترسیم مرحله بعد از سلطان قابوس و ائتلاف‌های محکم با قبایل ضد حکومت و سیاست‌های قابوس از جمله قبایل الشلوح که روابط قوی با امارات به ویژه امیر نشین رأس الخیمه دارند، بود. هدف ایجاد فدرالی میان عمان و امارات و سرسپرده کردن آن بود تا همگام با سیاست‌های امارات شود.

این نویسده الجزایری در المنار تاکید کرده است: در ترکیه هم کشف شبکه جاسوسی امارات رسوایی دیگری برای حاکمان امارات بود. گزارش‌های رسانه ترکیه‌ای از حمایت امارات از مخالفان و برخی افسران ارتش و نیز فتح الله گولن حکایت داشت. دستگاه اطلاعاتی ترکیه از اقدام محمد دحلان در سفر محرمانه به ترکیه با گذرنامه اماراتی و با نام دیگر و دیدار با مخالفان دولت ترکیه پرده برداشت. محمد زاهد گل نویسنده ترکیه‌ای تحرکات امارات علیه ترکیه را به مثابه خنجر زدن از پشت توصیف کرد».

همچنین دخالت‌های امارات متحده عربی در قاره آفریقا هم قابل توجه است.

رسانه‌های عربی اخیرا گزارش هایی منتشر کردند که حاکی از دخالت امارات در امور داخلی عراق است. المیادین از ارسال سه هواپیمای حامل سلاح امارات به اقلیم کردستان عراق به دنبال سفر مقامات این اقلیم به ابوظبی (نچیروان بارزانی رئیس و مسرور بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان عراق، روز یکشنبه هفته قبل در سفری یک روزه، بنا به دعوت شیخ محمد بن زاید آل نهیان ولیعهد ابوظبی و برای شرکت در تماشای مسابقات اتومبیل رانی فرمول به ابوظبی پایتخت امارات متحده عربی, سفر کرده بودند) خبر داد.

منابع آگاه عراقی به المیادین اعلام کردند: سلاحی که با هواپیما به اقلیم کردستان عراق رسیده است بغداد از آن بی اطلاع است. مشخص نیست که چه طرفی از این سلاح بهره می‌برد و اینکه اقلیم کردستان عراق از آن استفاده خواهد کرد یا نیروهای قسد.

این منابع بیان کردند: ارسال سلاح به اقلیم کردستان عراق به مثابه دخالت امارات در پرونده کردی-عراقی است

. اگر سلاح برای اقلیم کردستان عراق است چرا بدون اطلاع بغداد رخ داده است؟ این همه سلاح برای چیست؟ آیا به منظور زمینه سازی مرحله‌ای از برخورد و جنگ است؟».

و همزمان با آن هم یک رسانه قطری از نقش مخرب ابوظبی در عراق پرده برداشت.

پایگاه خبری «عربی ۲۱» قطر در گزارشی با افشای نقش امارات در تظاهرات مردمی عراق فاش کرد: «با آغاز اعتراضات در عراق، ابوظبی تلاش کرد، کودتای نظامی که برای آن برنامه ریزی کرده بود را اجرایی کند. منابعی سیاسی که خواستند نامشان فاش نشود، تاکید کردند: مقامات عراق در اول اکتبر (مهر - آبان) یکی از از فرمانده‌های مهم در ارتش این کشور را به دلیل وجود اطلاعاتی در خصوص دست داشتن وی در کودتای احتمالی، دستگیر و به وزارت دفاع منتقل کردند.

عربی ۲۱ ادامه داد: از سوی دیگر رادیو صوت العراق روز یکشنبه از دستگیری یک باند وابسته به امارات در عراق خبر داد که قصد داشتند تظاهرات مردم عراق را به نفع خود هدایت کنند

. رادیو صوت العراق تاکید کرد که این باند مستقیما وابسته به طحنون بن زاید مشاور امنیت ملی امارات است و برادر ولیعهد ابوظبی در تلاش است از طریق کانال‌های غربی موضوع را حل و فصل کند.

این پایگاه قطری تاکید کرد: مقامات عراقی معتقدند که شبکه‌های العربیه و الحره از مهم‌ترین رسانه هایی بودند که در اجرای طرح امارات تلاش کرده‌اند. هرچند که مقامات عراقی تاکنون به طور رسمی دولت خاصی را در نا آرامی‌های اخیر متهم نکرده‌اند اما به نظر می‌رسد قیس الخزعلی دبیر کل جنبش عصائب اهل الحق این وظیفه را بر عهده گرفته است و در مصاحبه‌ای تلویزیونی امارات را متهم به حمایت مالی از تظاهرات عراق کرده است».

پایگاه المسله عراق هم در گزارشی درباره نقش مخرب امارات در عراق آورده است: «ابوظبی از برگزاری همه پرسی اقلیم کردستان عراق حمایت تمام قدی در سال ۲۰۱۷ به عمل آورد و این موضوع سبب مخالف بغداد در آن زمان شد. یکسال پس از آن محموله مواد مخدر و تسلیحات از امارات به عراق از طریق بنادر بصره توقیف شد اما فشار شدیدی وارد شد تا موضوع آشکار نشود. اخیرا هم شواهد و نشانه‌های زیادی از تلاش امارات برای تاثیرگذاری بر تظاهرات عراقی‌ها که از اکتبر گذشته شروع شده، مشاهده شده است. چند روز قبل هم سه هواپیمای حامل سلاح در فرودگاه اربیل از امارات به زمین نشستند و این پس از سفر مقامات اقلیم کردستان عراق به امارات بود. سه شنبه گذشته هم بارزانی با احمد الزاهری کنسول امارات در اربیل دیدار کرده بود.

امارات از جان عراق چه می‌خواهد؟ / راز هواپیماهای حامل سلاح - 26

این رسانه عراقی می‌نویسد: به نظر می‌رسد که سیاست‌های توسعه طلبانه امارات در عراق پایانی ندارد و پس از سالها حمایت مشکوک و شبه برانگیز، دوباره نام امارات در شمال عراق مطرح شده است. امارات برای اجرای خواسته‌های سیاسی خود در عراق حرکت می‌کنند و به دنبال فتنه انگیزی و پیشبرد اهداف شوم خود است. این محموله تسلیحاتی نشان دهنده دخالت امارات در مشکلات امنیتی است واین سئوال را مطرح می‌کنند که آیا داعش با امارات در ارتباط است؟ راز آثار باستانی عراقی دزدیده شد که در موزه‌ای در ابوظبی به نمایش درآمدند، چیست؟

المسله گزارش داد: این در حالی است که رسانه‌های عراقی چند روز قبل از بازداشت یک باند وابسته به امارات در عراق که با هدف تاثیرگذاری بر تظاهرات جاری در این کشور فعالیت می‌کردند و در میان آن افرادی که تابعیت لبنانی داشتند، پرده برداشتند. بر اساس گزارش این رسانه‌ها؛ این باند به شکل مستقیم با طحنون بن زاید مشاور امنیت ملی امارات در ارتباط بود و فعالیت‌های ضد امنیت ملی عراق داشته است».

همزمان قیس الخزعلی دبیر کل جنبش عصائب اهل الحق عراق در گفتگویی با رسانه‌های عراقی اعلام کرد: «رژیم صهیونیستی و شیخ نشین امارات متحده عربی مهمترین صحنه گردانان این توطئه بزرگ علیه عراق هستند و جزییات دقیق آن را در اختیار مقامات مسوول در دولت عراق قرار داده است».

از نگاه تحلیلگران و ناظران امور، عراق مانند بسیاری از کشورهای عربی دیگر از دخالت امارات در امان نمانده است که گاهی سعی دارد که عراق را غرق در مواد مخدر کند و گاهی دیگر به حمایت از گروههای تروریستی روی می‌آورد و گاهی هم با پول در راستای بی ثباتی در عراق دامن می‌زند. دخالت‌های امارات در کشورهای عربی همواره وجود داشته و سبب انتقادهای زیادی از حکام این کشور شده است. در همین راستا، المنصف المرزوقی، رئیس جمهور سابق تونس در انتقادی شدید علیه امارات و نقش آن در خاورمیانه گفت که با توجه به اقدامات خرابکارانه امارات در کشورهای مختلف عربی و خصومت با خواسته‌های مشروع ملت‌ها، بهترین تشبیه برای امارات و نقش آن استفاده از کلمه «ویروس» است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ حضور آشوبگران نفوذی در لبنان

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
پس از اتفاقات رخ داده اکثر گروه‌ها و جناح‌های لبنان، اقدام آشوبگران در تخریب اموال عمومی و حمله به نیروهای امنیتی و مردمی را محکوم کردند.

استرالیا در محاصره بلایای طبیعی؛ طوفان هم پس از سیل و آتش سوزی از راه رسید

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین10 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- طوفان و تگرگ شدید در کانبرا، پایتخت استرالیا سبب بروز خسارت چند میلیون دلاری شد؛ این در حالی است که بخش‌هایی از استرالیا همچنان در آتش می‌سوزد. طوفان و تگرگ در «کانبرا»، پایتخت استرالیا امروز دوشنبه، ۳۰ دی، خساراتی چند میلیون دلاری برجای گذاشت. این در حالی است که مناطق شرقی استرالیا همچنان در آتش می‌سوزد؛ این این در حالی است که مناطق شرقی استرالیا همچنان در آتش می‌سوزد؛ این آتش سوزی تاکنون ۲۹ کشته برجای گذاشت. بر اثر این آتش سوزی گسترده ۲۵۰۰ منزل مسکونی تخریب شده و میلیون‌ها حیوان جان خود را از دست دادند. میزان خسارت وارده به صنعت گردشگری استرالیا در پی آتش سوزی اخیر یک میلیارد دلار برآورد شده است.
تابناکتابناک1 روز قبل
براساس گزارش مشترک و هماهنگ چندین رسانه عربی که از یک منبع خبری مخفی نقل شده است، این تصمیم کنفدراسیون فوتبال آسیا تنها شامل لیگ قهرمانان آسیا نمی‌شود، بلکه هرگونه بازی در چارچوب فوتبال آسیا در زمین ایران تا اطلاع ثانوی ممنوع است و به این ترتیب این تصمیم شامل بازی‌های ملی شده و دامنه آن گسترده‌تر است. مصوبه سیاسی و مضحک کنفدراسیون فوتبال آسیا با فشار عربستان، بحرین و کویت؛ کنفدراسیون فوتبال آسیا پس از ۴۸ساعت پرتنش با فوتبال ایران سرانجام تصمیم سیاسی خود علیه ایران را رسمی و قطعی کرد. به گزارش تابناک ورزشی، ای اف سی که در آخرین روزهای هفته گذشته تصمیم کمیته مسابقات خود مبنی بر محرومیت ایران از میزبانی خانگی در لیگ قهرمانان آسیا را طی یک نامه اعلام کرد، با وجود واکنش شدید و قاطع فدراسیون و تیم‌های ایرانی مصوبه ابتدایی خود را عملی کرد تا چهار نماینده کشورمان در آستانه ترک مسابقات و البته جریمه و محرومیت سنگین قرار گیرند. تشکیلات مدیریت فوتبال آسیا نظر آخر و قطعی خود را درباره میزبانی تیم‌های ایرانی در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا اعلام کرد و بر اساس آن فوتبال ایران از میزبانی در لیگ قهرمانان آسیا طبق مصوبه کمیته مسابقات AFC محروم شد.
ورزش۳ورزش۳15 ساعت قبل
به گزارش «ورزش سه»، این چهره قدیمی فوتبال ایران که در قرارداد حقوقی بدون ایراد با کی روش نقش آفرینی کرد، از معدود چهره‌های آگاه فوتبال ایران در عرصه‌های بین المللی است و می‌شود به حرف‌های او استناد کرد. این راه حل بینابینی می‌تواند از یک بحران بزرگ برای لیگ قهرمانان آسیا جلوگیری کند چرا که مدیران ایرانی اعلام کرده‌اند که در مسابقاتی که در زمین‌های بی طرف برگزار شود، شرکت نخواهند کرد. شکوری دبیرکل فدراسیون فوتبال نیز در این باره گفت: بازی‌ها به طور حتم یکم بهمن برگزار نمی‌شود. ما دراین باره به کنفدراسیون فوتبال آسیا پاسخ داده‌ایم که باید در ایران میزبان تیم‌ها باشیم نه در کشور بی طرف. اگر اکنون این تصمیم را قبول کنیم به تبع آن فردا باید با هر تصمیمی کنار بیاییم که این اشتباه است.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل: از ابعاد سیاسی و راهبردی پیامد‌های ترور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی این است که آمریکا باید از منطقه برود. آقای امیرعبداللهیان ترور سردار حاج قاسم سلیمانی را در راستای اهداف هرج و مرج و دولت سازی در کشور‌های منطقه ارزیابی کرد و گفت: شب بعد از ترور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی بازار بورس شرکت‌های اسلحه سازی جهش قابل توجهی پیدا کرد. آقای امیرعبداللهیان گفت: ترور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی تصمیم نظام سیاسی آمریکا نبود، اما تصمیم درباره پاسخ ندادن به حمله نظامی ایران را نظام سیاسی آمریکا گرفت. آقای امیرعبداللهیان گفت: سردار شهید حاج قاسم سلیمانی این موضوع را به آقای ظریف اطلاع داد تا در مذاکره با آقای جان کری در میان بگذارد. وی افزود: سردار سلیمانی یک دیپلمات بود که با نگاهی راهبردی به دقت همه کنشگر‌ها در عراق حتی روسیه و چین را هم می‌دید و مدیریت می‌کرد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
در سال ۲۰۲۰ میلادی دارندگان گذرنامه آلمان (با کسب رتبه سوم در شناسه گذرنامه هنلی) می‌توانند بدون دریافت ویزا به ۱۸۹ کشور جهان سفر کنند یا برای انجام سفرهای گردشی و تجاری به محض ورود به کشور مقصد ویزا دریافت کنند. دارندگان گذرنامه‌های دانمارک، لوکزامبورگ و اسپانیا نیز در سال ۲۰۲۰ میلادی به راحتی و بدون نیاز به طی مراحل پیچیده دریافت ویزا، می‌توانند رهسپار ۱۸۷ کشور جهان شوند. امکان سفر بدون ویزا یا ویزا در بدو ورود برای شهروندان فرانسه و سوئد نیز در ۱۸۶ کشور جهان فراهم است. گذرنامه این کشورها مشترکا رتبه ۶ شناسه گذرنامه هنلی را دریافت کرده است. رتبۀ اول این فهرست به گذرنامه ژاپن تعلق گرفته است و شهروندان این کشور بدون نیاز به ویزا می‌توانند به ۱۹۱ کشور سفر کنند.

نظرها

اخبار بیشتر