تامین اعتبار ساخت کانال‌های سیلاب‌بر خوزستان در گیرودار اداری
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خوزستان آنلاین
  4. سیاسی

تامین اعتبار ساخت کانال‌های سیلاب‌بر خوزستان در گیرودار اداری

خوزستان آنلاینخبرگزاری خوزستان آنلاین |
تامین اعتبار ساخت کانال‌های سیلاب‌بر خوزستان در گیرودار اداری - 0

بزرگنمایی:

پیام خوزستان - اهواز - استاندار خوزستان با اشاره به موافقت رییس جمهوری با ساخت کانال‌های سیلاب‌بر در این استان، گفت: گیرودار اداری باعث تاخیر در تامین منابع مورد نیاز این کانال‌ها در حوضه‌های آبریز مختلف خوزستان شده است.

به گزارش ایرنا غلامرضا شریعتی روز یکشنبه در نشست قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل‌زده خوزستان با تاکید بر اینکه اهمیت کانال‌های سیلاب‌بر در این استان به اطلاع شخص رییسجمهوری، وزیر کشور، و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور رسیده، افزود: با وجود اینکه دستورات خیلی خوبی برای ساخت این کانال‌ها صادر شده اما به‌دلیل هزینه‌بر بودن ساخت این پروژه‌ها، با چالش‌هایی برای تامین منابع مورد نیاز آن روبه‌رو هستیم؛ اما در هر صورت کانال‌های سیلاب‌بر باید ایجاد شوند.

وی ادامه داد: به عنوان مثال کانال سیلاب بر خسرج در صورت احداث می‌تواند تا ۹۰۰مترمکعب بر ثانیه آب را به سمت تالاب هورالعظیم هدایت کند و از تخریب‌ پیشروی که رودخانه کرخه می‌تواند ایجاد کند، جلوگیری خواهد کرد.

وی خطاب به رییس سازمان مدیریت بحران کشور که در این نشست حضور داشت گفت: امیدواریم سازمان مدیریت بحران کشور پیگیری این موضوع را در دستور کار قرار دهد.

استاندار خوزستان مهمترین مشکل پیش‌ روی خوزستان را در رویارویی با سیلاب را نبود کانال‌های سیلاب بر بیان کرد و افزود: ساخت این کانال‌ها برای خوزستان یک امر جدی و ضروری است که باید هرچه سریعتر درباره آن تعیین تکلیف کرد.

وی گفت: وجود کانال‌های سیلاب بر در حوضه‌های آبی مارون و زهره، بخش مهمی از نگرانی‌های خوزستان را در این حوضهها برطرف کرده است، اما برای مهار سیلاب در حوضه‌های کارون و دز باید نهر ماله احیا شود تا به هدایت آب ناشی از سیلاب بپردازد.

شریعتی با بیان اینکه این نهر هم اکنون توان انتقال ۵۰ متر مکعب آب بر ثانیه را دارد، ادامه داد: در صورت احیای شدن این نهر، ظرفیت انتقال سیلاب به بیش از ۵۰۰ متر مکعب بر ثانیه خواهد رسید تا از تخریب‌های احتمالی بعدی در خوزستان پیشگیری شود.

منابع مورد نیاز برای فاضلاب اهواز تامین می‌شود

شریعتی همچنین به موضوع بحران فاضلاب اهواز اشاره‌ کرد و گفت: این موضوع یکی از مشکلات جدی و اساسی خوزستان است که در این رابطه نامه‌ای به رهبر معظم انقلاب نوشته و موضوع از سوی ایشان به رییس جمهوری ارجاع شد تا برای تامین منابع مربوط به شبکه فاضلاب اهواز پیگیری شود.

وی رفع این مشکل را نیازمند یک عزم ملی دانست و افزود: تصفیه‌خانه فاضلاب شرق اهواز ساخته شده و در ادامه برنامه ریزی‌ها، ساخت تصفیه خانه غرب این کلانشهر نیز در دستور کار قرار دارد.

شریعتی همچنین به مشکلات خطوط انتقال فاصلاب در اهواز اشاره کرد و گفت: گستردگی و بحث ریزشی بودن این خطوط از دیگر مشکلات موجود اهواز در بخش فاضلاب است.

در خبری بخوانید: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی | اخبار حوادث ناگوار

تخصیص ۶۱ درصدی اعتبارات مربوط به جبران خسارت‌ها

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خوزستان نیز در این نشست به ابلاغ ۱۷هزار و ۷۰۰میلیارد ریال برای جبران خسارت‌ سیلاب این استان اشاره کرد و گفت: از این میزان تاکنون ۶۱درصد که حدود ۱۰هزار و ۷۷۰ میلیارد است تخصیص داده شده است.

امید حاجتی افزود: نخستین تقاضای خوزستان در خصوص منابع مالی، تخصیص ۱۰۰ درصدی اعتبارات است.

وی ابلاغ اعتبار انجام شده به خوزستان را کمتر از برآورد صورت گرفته بیان کرد و ادامه داد: حداقل انتظار که وجود دارد، تخصیص کامل اعتبارات مصوب شده هیات دولت به خوزستان است.

وی انجام تعهدات اعتباری خوزستان را منوط به تخصیص کامل منابع بیان کرد و گفت: درخواست دیگری که ازسازمان مدیریت بحران کشور وجود دارد، اختصاص این اعتبارات به صورت گلوبال است تا بتوانیم بر اساس اولویت‌های خوزستان منابع را تقسیم بندی کنیم.

خوزستان در تعمیر و بازسازی واحدهای آسیب‌دیده پیشتاز است

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان نیز در این نشست با اشاره به اقدامات صورت گرفته در زمینه بازسازی و نوسازی واحدهای مسکونی خسارت دیده ناشی از سیلاب فروردین امسال، گفت: خوزستان در پرداخت خسارت‌ها به‌ویژه در حوزه کشاورزی نیز پیشتاز است.

کیامرث حاجی زاده ادامه داد: خوزستان، استانی است که محل آبریز هشت استان دیگر است و به همین دلیل آب ناشی از سیلاب در منطقه بیش از دیگر مناطق کشور ماندگاری داشت.

وی با اشاره به خسارت‌ ناشی از سیلاب در زمینه تاسیسات آب و فاضلاب روستایی خوزستان گفت: بخشی از روستاهای خوزستان دچار تنش آبی هستند و خسارت‌هایی که در جریان سیلاب گذشته به تاسیسات آبفار وارد شد به مشکلات این روستاها افزوده است.

حاجی زاده یادآور شد: از سازمان مدیریت بحران کشور درخواست می‌شود تا منابع مورد نیاز برای جبران این خسارت‌ها را تامین کند.

به گزارش ایرنا اسماعیل نجار، معاون وزیر کشور و رییس سازمان مدیریت بحران کشور شامگاه شنبه به منظور بررسی روند بازسازی مناطق سیل زده، وضعیت احداث سیل بندها و همچنین تحویل ۱۸خودروی شستشوی معابر و بهره برداری از مرکز سیار فرماندهی مدیریت بحران خوزستان به این استان سفر کرد.

سیل بهار امسال در حوضه‌های کرخه، کارون و دز ۲۱ شهرستان را دچار آبگرفتگی کرد که دراثر این سیلاب ۱۳۳ روستا به زیر آب رفت و ۳۷۴ روستا به صورت جزیی و کلی تخلیه شدند.

برچسب‌ها

شریعتی ایرنا استانداری خوزستان خسارات سیل

تامین اعتبار ساخت کانال‌های سیلاب‌بر خوزستان در گیرودار اداری - 31

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مرگ لحظه‌ای قربانیان ویروس کرونا

تابناکتابناک3 ساعت قبل
«کروناویروس‌ها / Coronaviruses» خانواده بزرگی از ویروس‌ها هستند که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری سارس را شامل می‌شود. از علایم اصلی این بیماری می‌توان به تب، سرفه، تنگی نفس و مشکلات حاد تنفسی اشاره کرد. در موارد حاد مشکلات گوارشی نظیر اسهال، نارسایی حاد تنفسی، اختلالات انعقادی خون و نارسایی کلیه نیز گزارش شده‌است که این مورد می‌تواند بیمار را به همودیالیز نیازمند کند. نسخه جهش یافته این بیماری اکنون در چین قربانی می‌‌گیرد و در حال سرایت به دیگر کشورها است. نحوه وقوع مرگ آنی در مبتلایان را می‌بینید.

معجزه در رانندگی به سبک زن روس! + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران2 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، یک راننده زن روس هنگام شروع رانندگی، پدال‌های گاز و ترمز را جابجا فشار داد و با این اشتباه، به جلو و پشت خودرو آسیب وارد کرد. انتهای پیام/

پرواز وحشتناک یک کامیون در خیابان! + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، راننده یک کامیون به دلیل از دست دادن کنترل خودروی خود به طرز وحشتناکی با خودروهای پارک شده در خیابان تصادف کرد. در این حادثه یک عابر پیاده مصدوم شد. بیشتر بخوانید: زجرکش کردن یک الاغ با کامیون + فیلمانتهای پیام/

بن سلمان از افشا کننده قتل خاشقچی انتقام گرفت + فیلم

رکنارکنا5 ساعت قبل
به گزارش رکنا، شاهزاده سعودی با هک موبایل افشاکننده قتل خاشقچی از او انتقام گرفت و گران‌ترین طلاق تاریخ را این‌گونه رقم زد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

لحظه درآغوش کشیدن فرزندان بعد از ۲ سال نگهداری در مراکز پناهندگی آمریکا + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، نه خانواده‌‌ای که در پی سیاست‌های مهاجرتی دولت دونالد ترامپ از آمریکا اخراج شده‌ بودند اجازه یافتند از گواتمالا عازم فرودگاه بین‌المللی لس‌‌آنجلس شوند و بعد از یک سال و نیم بچه‌هایشان را از نزدیک ببینند. بر اساس تصمیم مهاجرتی دولت ترامپ هزاران خانواده از فرزندانشان جدا شده و فرزندانشان در مراکز پناهندگی و به دور از خانواده نگهداری می‌شوند. بیشتر بخوانید: حقایقی شنیدنی از قوانین ایالات متحده در یک کلاس درس آمریکایی! + فیلمانتهای پیام/

فیلم/ انفجار مهیب در تگزاس

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز22 ساعت قبل
به گزارش مشرق، شبکه‌ای بی سی نیوز گزارش داد که هنوز مشخص نیست دقیقا چه اتفاقی رخ داده است اما شعله‌های آتش و ستون دود از دور دیده می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

دربی تهران در چنین روزی (۸۰)؛ استقلال ۰-۰ پرسپولیس؛ دربی معمولی

طرفداریچند ثانیه قبل

ارائه گزارش بانک مرکزی از اقدامات برای تأمین کالاهای ضروری

جام نیوز14 دقیقه قبل

لندن باید درباره نقش انگلیس در جنگ یمن پاسخگو باشد

ایسنا15 دقیقه قبل

الهامی: ‌ امیدوارم بازی با پرسپولیس تماشاگر پسند باشد

ایسنا15 دقیقه قبل

«جیران» به شبکه مستند می‌رود/ پیشکسوت حصیرباقی در مقابل دوربین

مهر16 دقیقه قبل

«دست فرمون» فقط برای لاکچری‌ها نیست/ بدون موتور اموراتم نمی‌گذرد!

مهر16 دقیقه قبل

تنها رقیب آیت‌الله یزدی در قم رضا پورصدیق نام دارد/ ۲۶ نفر رد صلاحیت شدند

اعتمادآنلاین16 دقیقه قبل