۵دلیل دشوار شدن کاهش وزن با افزایش سن
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. اقتصادی
۵دلیل دشوار شدن کاهش وزن با افزایش سن

۵دلیل دشوار شدن کاهش وزن با افزایش سن

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
هم مردان و هم زنان با افزایش سن تغییرات در سطوح هورمون‌های بدن خود را تجربه می‌کنند که می‌تواند توضیح دهد چرا میانسالی به عنوان دورانی برای افزایش وزن در نظر گرفته می‌شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از عصر ایران، با افزایش سن، بدن ما به روشی مشابه با گذشته به تلاش هایی که برای کاهش وزن انجام می‌دهیم، پاسخ نمی‌دهد. در حقیقت، افزایش وزن با افزایش سن شرایطی معمول است. اگرچه شاید میزان افزایش وزن در ابتدا چندان زیاد نباشد اما با گذشت زمان می‌تواند به چاقی، شرایطی که با شاخص توده بدنی ۳۰ یا بیشتر مشخص می‌شود، در برخی افراد منجر شود.

کلید آغاز چاقی می‌تواند در دهه دوم زندگی یک فرد زده شود و در بازه سنی ۴۰ تا ۵۹ سالگی به اوج خود برسد و سپس کاهش اندک پس از ۶۰ سالگی را تجربه کند.

همه افراد با افزایش سن دچار اضافه وزن نمی‌شوند زیرا وزن بدن به میزان قابل توجهی تحت تاثیر آرایش ژنتیکی، میزان فعالیت بدنی، و انتخاب‌های غذایی قرار دارد. برخی کارشناسان معتقدند که گاهی اوقات ژنتیک تفنگ چاقی را مسلح کرده و سبک زندگی ماشه آن را می‌کشد. با این وجود، همه ما دشواری در حفظ وزن مناسب و کاهش وزن را با افزایش سن خود تجربه می‌کنیم.

در ادامه با برخی دلایل دشوار شدن کاهش وزن با افزایش سن بیشتر آشنا می‌شویم.

از دست دادن توده عضلانی مرتبط با افزایش سن را تجربه می‌کنید

پس از عبور از مرز ۳۰ سالگی، میزان توده عضلانی بدون چربی بدن به طور طبیعی کاهش ۳ تا ۸ درصدی را در هر دهه تجربه می‌کند که به این فرآیند سارکوپنی گفته می‌شود. همچنین، اگر به واسطه مشکلات سلامت مرتبط با افزایش سن، مانند آرتریت، از نظر بدنی زیاد فعال نباشید، ممکن است از دست رفتن توده عضلانی را تجربه کنید. تمام این موارد به تنهایی موجب کاهش چشمگیر در میزان توده عضلانی نمی‌شوند، اما در کنار هم قطعا موجب چنین نتیجه‌ای خواهند شد.

چرا از دست دادن توده عضلانی اهمیت دارد؟ عضله کالری بیشتری نسبت به چربی استفاده می‌کند. از این رو، اگر به طور منظم تمرینات قدرتی را برای حفظ و ساخت توده عضلانی خود انجام ندهید، بدن به کالری‌های کمتری در هر روز نیاز خواهد داشت. اما اگر میزان کالری مصرفی شما همانند روزهایی باشد که جوان‌تر بوده‌اید، این می‌تواند احتمال افزایش وزن را تقویت کند.

افراد بسیاری با افزایش سن اصلاح در میزان کالری مصرفی خود را انجام نمی‌دهند و به میزان مشابه با گذشته غذا می‌خورند، در شرایطی که از توده عضلانی کمتری برای سوزاندن این کالری‌ها داشته و فعالیت کمتری دارند که این شرایط با گذشت زمان به افزایش وزن منجر خواهد شد.

تغییرات هورمونی عادی را در بدن خود تجربه می‌کنید

هم مردان و هم زنان با افزایش سن تغییرات در سطوح هورمون‌های بدن خود را تجربه می‌کنند که می‌تواند توضیح دهد چرا میانسالی به عنوان دورانی برای افزایش وزن در نظر گرفته می‌شود.

برای زنان، یائسگی که در بازه سنی ۴۵ تا ۵۵ سال رخ می‌دهد، کاهش چشمگیر در هورمون استروژن را موجب می‌شود که می‌تواند افزایش وزن در قسمت میانی بدن را به همراه داشته باشد. این تغییر در ذخیره چربی ممکن است افزایش وزن را بسیار مشهودتر ساخته و خطر فشار خون بالا، بیماری قلبی، کلسترول بالا و دیابت نوع ۲ را افزایش دهد.

افزون بر این، نوسانات در سطوح استروژن طی دوران پیش از قاعدگی، سال‌های منتهی به یائسگی، ممکن است موجب نوسانات خلقی شود و متعهد باقی ماندن به یک رژیم غذایی سالم و برنامه ورزشی را دشوارتر سازد.

از سوی دیگر، مردان با افزایش سن افت چشمگیر در سطوح هورمون تستوسترون را تجربه می‌کنند که از ۴۰ سالگی به تدریج آغاز می‌شود. تستوسترون وظایف مختلفی مانند تنظیم توزیع چربی و حفظ قدرت و توده عضلانی را بر عهده دارد. به بیان دیگر، کاهش در سطوح این هورمون می‌تواند توانایی بدن در سوزاندن کالری را کاهش دهد.

همچنین، تولید هورمون رشد توسط غده هیپوفیز در بدن انسان از میانسالی کاهش می‌یابد. یکی از عملکردهای هورمون رشد ساخت و حفظ توده عضلانی است. با کاهش ترشح هورمون رشد، حفظ توده عضلانی برای بدن دشوارتر می‌شود که این شرایط نیز بر قدرت کالری سوزی بدن تاثیر منفی می‌گذارد.

سوخت و ساز بدن نسبت به گذشته کندتر می‌شود

کاهش توده عضلانی احتمال کند شدن آهنگ سوخت و ساز بدن، فرآیندی پیچیده که در آن کالری به انرژی تبدیل می‌شود، را افزایش می‌دهد. هرچه میزان چربی بیشتر شده و توده عضلانی کاهش یابد، قدرت کالری سوزی نیز کاهش می‌یابد. افزون بر این، افراد بسیاری با افزایش سن فعالیت بدنی کمتری نسبت به گذشته دارند که به کند شدن سوخت و ساز منجر می‌شود. سن تنها عامل تاثیرگذار بر نرخ سوخت و ساز بدن نیست و اندازه بدن و جنسیت نیز در این زمینه نقش دارند. همچنین، برخی مشکلات سلامت، مانند کم کاری تیروئید، می‌توانند بر نرخ سوخت و ساز بدن تاثیرگذار باشند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

کم تحرک‌تر شده و استرس بیشتری دارید

با ورود به دهه‌های چهارم و پنجم زندگی، احتمال این که تحرک کمتری نسبت به گذشته داشته باشید، بیشتر می‌شود. شما ممکن است با وسیله نقلیه به محل کار خود رفته و به خانه بازگردید، برای هشت ساعت یا بیشتر در روز پشت میز بنشینید و غذای بیشتری بخورید، در شرایطی که زمانی را برای پیاده‌روی و ورزش اختصاص نمی‌دهید. همچنین، ممکن است استرس مرتبط با کار بیشتری را تجربه کنید که بنابر پژوهشی که در نشریه International Journal of Peptides منتشر شد، می‌تواند سطح هورمون گرلین را در بدن افزایش دهد که موجب احساس گرسنگی بیشتر در انسان می‌شود.

تغییرات عمده در سبک زندگی خود را تجربه می‌کنید

برخی دلایل افزایش وزن در میانسالی ارتباطی با آنچه درون بدن رخ می‌دهند، ندارند و با تغییرات سبک زندگی مرتبط هستند. یکی از بزرگ‌ترین تغییراتی که با افزایش سن رخ می‌دهد، تشکیل خانواده و بچه‌دار شدن است. به ناگاه ممکن است دیگر زمانی برای ورزش در باشگاه نداشته باشید زیرا باید از فرزند خود نگهداری کنید. با بزرگ شدن کودک نیازهای وی نیز بیشتر و بزرگ‌تر می‌شوند که می‌تواند زمان بیشتری از شما بگیرد. در نتیجه تغییر در رژیم غذایی و برنامه ورزشی ممکن است افزایش وزن را تجربه کنید.

روش‌های علمی برای مبارزه با افزایش وزن با افزایش سن

در ادامه برخی اقدامات که می‌توانید برای مقابله با افزایش وزن مرتبط با افزایش سن مد نظر قرار دهید، ارائه شده‌اند:

بر مصرف غذاهای سالم متمرکز شوید. به طور کلی، مصرف میوه‌ها و سبزیجات را افزایش داده و فست فود، شکر و دیگر غذاهای فرآوری شده را کمتر مصرف کنید. همچنین، مصرف غذاهای کامل که سرشار از فیبر هستند، مانند سبزیجات، لوبیاها، مغزدانه‌ها و میوه‌ها را در اولویت قرار دهید. مواد غذایی سرشار از فیبر به احساس سیری برای مدت زمانی طولانی‌تر کمک کرده و از پرخوری پیشگیری می‌کنند که می‌تواند میزان کالری مصرفی روزانه را کاهش دهد.

اندازه وعده‌های غذایی خود را کوچک کنید. فراگیری چگونگی تنظیم رژیم غذایی بر اساس نیاز کمتر بدن به کالری یک فرآیند تدریجی است. شما می‌توانید با کاهش ۱۰۰ تا ۲۰۰ کالری از رژیم غذایی روزانه خود این روند را آغاز کرده و در ادامه اصلاحات بیشتر را بر اساس نیازهای خود انجام دهید. مشاهده نتایج این تغییرات کوچک می‌تواند شما را شگفت زده کند.

آب مورد نیاز بدن خود را تامین کنید. اشتباه گرفتن احساس تشنگی با گرسنگی بسیار آسان است. هیدراته نگه داشتن بدن با کمک آب به جای نوشیدنی‌های سرشار از کالری، مانند نوشابه‌های گازدار، به تسریع سوخت و ساز و افزایش تجزیه چربی کمک می‌کند.

استرس خود را کاهش دهید. برای افراد بسیاری استرس به معنای غذا خوردن بیشتر است. برای کاهش استرس می‌توانید انجام مدیتیشن، تکنیک‌های تنفس عمیق و یوگا را مد نظر قرار دهید.

گروه‌های عضلانی اصلی بدن خود را تقویت کنید. همانگونه که پیشتر اشاره شد، توده عضلانی بدن با افزایش سن کاهش می‌یابد. برای مقابله با این شرایط می‌توانید انجام تمرینات قدرتی را مد نظر قرار دهید. هرچه میزان توده عضلانی بدن شما بیشتر باشد، کالری بیشتری سوزانده می‌شود و به واسطه سطوح انرژی و استقامت بیشتر فعال‌تر خواهید بود.

تحرک بیشتری داشته باشید. برای این که بدن خود را فعال نگه دارید می‌توانید نیم ساعت در روز را به انجام تمرینات هوازی اختصاص دهید. شما می‌توانید هر تمرینی که موجب افزایش ضربان قلب شما می‌شود را کنید که از آن جمله می‌توان به دوچرخه سواری، شنا یا پیاده‌روی سریع اشاره کرد. اگر ۳۰ دقیقه وقت آزاد ندارید می‌توانید آن را به سه بخش ۱۰ دقیقه‌ای در طول روز تقسیم کنید.

خواب خوب شبانه را فراموش نکنید. اگر پس از بیدار شدن از خواب با احساس کمبود انرژی در بدن خود مواجه باشید، طی روز کمتر فعال خواهید بود و در نتیجه کالری کمتری نیز می‌سوزانید. هفت تا نه ساعت خواب با کیفیت شبانه برای بزرگسالان توصیه شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ذخیره مخازن سد‌های تهران ۶۳۴ میلیون مترمکعب است

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
سید حسن رضوی در گفتگوی اختصاصی باخبرنگار خبرگزاری صداوسیما گفت: هم اکنون ذخیره مخازن سد‌های تهران معادل ۶۳۴ میلیون مترمکعب است که نسبت به سال گذشته ۸۵ میلیون مترمکعب بیشتراستمدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران با اشاره به اینکه حجم مخازن سد‌های تهران در حال حاضر ۱۸ میلیون مترمکعب کمتر از سال‌های نرمال، برای مدیریت نگه داشته شده است، افزود: سد‌های تهران درحال حاضر بصورت دومنظوره مدیریت شده است یعنی هم برای کنترل سیلاب آماده هستند و هم امکان تامین آب شرب و صنعت را درصورت کاهش بارندگی‌ها می‌توانند تامین کنند. وی با بیان اینکه بارش‌های تهران بصورت سینوسی انجام شده و در دشت‌ها نسبت به ارتفاعات بارش بیشتری اتفاق افتاده است گفت: با وجود کاهش بارندگی‌ها بصورت برف در ارتفاعات تهران، برای تامین آب در تابستان سال ۹۹ مشکلی وجود ندارد البته به همراهی و صرفه جویی مردم مثل همیشه نیاز است.

ریزش قیمت خودرو از ماه آینده/پیشخوان

8+
افکارنیوزافکارنیوز16 ساعت قبل
رکنارکنا20 ساعت قبل
به گزارش رکنا، هیوندای سانتافه موجود در تصویر، جز نمونه‌های فول آپشن این کراس اوور کره‌ای نیست. اما با این وجود سامانه‌های HTRAC و دوربین راداری پشت شیشه نیز در آن دیده می‌شود. همچنین با توجه به طرح رینگ‌ها و نوع سقف، می‌توان احتمال داد که هیوندای سانتافه مورد بحث در جایگاه یک خودروی نیمه فول قرار می‌گیرد. در حال حاضر کمپانی هیوندای، سانتافه نسل TM را با پیشرانه‌های بنزینی دو لیتری توربو، ۲٫۴ لیتری MPi و GDi تنفس طبیعی، ۳٫۵ لیتری شش سیلندر، ۲ و ۲٫۲ لیتری دیزل عرضه می‌کند. همچنین با توجه به نوع پیشرانه جعبه دنده شش سرعته دستی، شش و هشت سرعته اتوماتیک بر روی این کراس اوور تک و دو دیفرانسیل نصب می‌شود. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
وانانیوزوانانیوز20 ساعت قبل
فرش ماشینی یا فرش دستباف؟ هرچند فرش دستباف در نگاه اول ارجحیت دارد در مقابل فرش ماشینی، اما با نگاهی دقیق‌تر می‌توان پی برد که فرش ماشینی هم رقیبی چندان دست و پا بسته نیست. چرا فرش ماشینی از فرش دستباف بهتر است؟ قیمتاولین مزیت فرش ماشینی در مقابل فرش دستباف قیمت آن می‌باشد. اما ابعاد فرش ماشینی به صورت استاندارد ۳ سایز اصلی می‌باشد: فرش ۱۲ متری، فرش ۹ متری و فرش ۶ متری. ارتباط قیمت فرش ماشینی با ابعاد مختلف آنقیمت فرش ماشینی چطور محاسبه می‌شود؟ محاسبه قیمت فرش ماشینی بر اساس قیمت فرش ۱۲ متری محاسبه می‌شود. پس با توجه به مطالب بیان شده، قیمت فرش ماشینی ۶ متری نصف قیمت ۱۲ متری، قیمت قالیچه و کناره ۴ متری، یک سوم فرش ۱۲ متری، قیمت کناره ۳ متری، یک چهارم قیمت فرش ۱۲ متری و قیمت کناره ۲ متری، یک ششم قیمت فرش ۱۲ متری می‌باشد.
خبر فوریخبر فوری18 ساعت قبل
خودروی «کوییک آر» که هفته گذشته از سوی پارس خودرو به عنوان یکی از شرکت‌های زیر مجموعه سایپا تحویل مشتریان شد در سایت‌های خرید و فروش خودرو با قیمت‌های عجیب عرضه شد. خودروی کوییک ار که هفته گذشته از سوی پارس خودرو به عنوان یکی از شرکت‌های زیر مجموعه سایپا تحویل مشتریان شد در سایت‌های خرید و فروش خودرو با قیمت‌های عجیب عرضه شد. به گزارش عصر ایران این خودرو با قیمت ۶۹ میلیون تومان هفته گذشته توسط سایپا به مشتریان عرضه شد و این در حالی است که طی چند روز پس از تحویل «کوئیک آر» این خودرو با حاشیه سود حدود ۲۰ میلیون تومانی با قیمت‌های ۸۷ تا ۹۰ میلیون تومانی در سایت‌های خرید و فروش خودرو عرضه شده است. کوییک آر تنها در بحث ترکیب رنگ و نوع رینگ با کوییک دنده‌ای تفاوت دارد و در سایر مشخصات، مشابه به نمونه تولیدی در سایپا است و حال آنکه یک تفاوت رنگ حاشیه سود تا ۲۰ میلیونی را در پی داشته باشد منطقی به نظر نمی‌رسد. کوییک دنده‌ای آر به پیشرانه ۱٫۵ لیتری ۸ سوپاپ مجهز است که ۸۷ اسب بخار را با گشتاور ۱۲۸ نیوتن متر تولید می‌کند.
ایران‌جیبایران‌جیب14 ساعت قبل
شرکت خودروسازی جنسیس پس از انتشار هفته‌ها تیزر مختلف، در نهایت اولین خودروی شاسی بلند خود را با نام GV۸۰ معرفی کرد. شرکت خودروسازی جنسیس پس از انتشار هفته‌ها تیزر مختلف، در نهایت اولین خودروی شاسی بلند خود را با نام GV۸۰ معرفی کرد. علاوه بر این، شاسی بلند جنسیس GV۸۰ از تکنولوژی جدید کمپانی خودروسازی هیوندای در راستای کنترل و کاهش نویز جاده استفاده می‌کند که با دریافت و آنالیز امواج دریافتی، موج صوتی مخالف به داخل کابین ارسال کرده و به کاهش سروصدای جاده در داخل کابین کمک می‌کند. در بازار کره جنوبی، امکان خرید شاسی بلند جنسیس GV۸۰ با موتور ۳ لیتری شش سیلندر توربودیزل وجود دارد که خروجی قدرت آن برابر با ۲۷۴ اسب بخار بوده و در حداکثر توانایی خود می‌تواند خروجی گشتاور ۵۸۹ نیوتن متری داشته باشد که از طریق جعبه دنده ۸ سرعته اتوماتیک دریافت شده و به چرخ‌ها ارسال می‌شود. جنسیس GV۸۰ از همین ماه در کشور کره جنوبی عرضه خواهد شد، اما هنوز زمان دقیقی برای عرضه این خودرو در سایر بازارهای جهانی مشخص نشده است.

نظرها

اخبار بیشتر