صنایع پرطرفدار برای سرمایه‌گذاران کدامند؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فرارو
  4. اقتصادی

صنایع پرطرفدار برای سرمایه‌گذاران کدامند؟

فراروخبرگزاری فرارو |
صنایع پرطرفدار برای سرمایه‌گذاران معرفی شد. در میان ۳۱رشته فعالیت صنعتی، «محصولات غذایی و آشامیدنی‌ها»، «ساخت مواد و محصولات شیمیایی»، «سایر محصولات کانی غیرفلزی»، «محصولات از لاستیک و پلاستیک» و «محصولات فلزی و فابریکی» در رده پرطرفدارترین صنایع در ابتدای پاییز قرار گرفته‌اند.

صنایع پرطرفدار برای سرمایه‌گذاران معرفی شد. در میان ۳۱رشته فعالیت صنعتی، «محصولات غذایی و آشامیدنی‌ها»، «ساخت مواد و محصولات شیمیایی»، «سایر محصولات کانی غیرفلزی»، «محصولات از لاستیک و پلاستیک» و «محصولات فلزی و فابریکی» در رده پرطرفدارترین صنایع در ابتدای پاییز قرار گرفته‌اند.به گزارش دنیای اقتصاد، داده‌های جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت بیانگر آن است که بالاترین سهم پیش‌بینی سرمایه‌گذاری در گروه‌های صنعتی نیز متعلق به گروه «کک و فرآورده‌های حاصل از نفت» است که ۳/ ۱۹درصد از کل سرمایه‌گذاری‌های صنعتی را به خود اختصاص داده است.

روند توسعه صنعتی از ابتدای سال جاری تا پایان مهر ماه به کدام سمت حرکت کرده است؟ ارزیابی‌ها نشان دهنده آن است که مدت زمان مورد بررسی، راه‌اندازی واحد‌های جدید صنعتی از میان ۳۱ رشته فعالیت، به «محصولات غذایی و آشامیدنی‌ها»، «ساخت مواد و محصولات شیمیایی»، «سایرمحصولات کانی غیرفلزی»، «محصولات از لاستیک و پلاستیک» و «محصولات فلزی و فابریکی» اختصاص داشته و توانستند در میان صنایع پرطرفدار برای سرمایه گذاران قرار گیرند،، اما درخصوص راه‌اندازی واحد‌های جدید صنعتی نیز از میان ۳۰ رشته فعالیت گروه‌های «محصولات غذایی و آشامیدنی‌ها»، «ساخت مواد و محصولات شیمیایی»، «ساخت محصولات از لاستیک و پلاستیک»، «ساخت ماشین‌آلات و تجهیزات» و «محصولات فلزی فابریکی» بیشترین پروانه‌های به بهره برداری رسیده را به خود اختصاص داده‌اند.آمار اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت بیانگر آن است که در مدت زمان مورد بررسی در مجموع ۱۵هزار و ۲۰فقره جواز تاسیس برای متقاضیان سرمایه‌گذاری با پیش‌بینی سرمایه بیش از یک میلیون و ۶۱۵هزار میلیارد ریالی در کشور صادر شده است، جواز‌های صادره هرچند به لحاظ تعداد رشد بیش از ۱۶ درصدی داشته است، اما به لحاظ ارزشی با افت ۱۶درصدی همراه بوده که این امر بیانگر آن است که صنایع کوچک و بعضا متوسط جایگزین صنایع بزرگ و سرمایه‌بر شده‌اند.سهم پروانه‌های بهره‌برداری (ایجادی و توسعه‌ای) نیز در ابتدای پاییز برابر با ۳هزار و ۴۹۲فقره بوده که از این تعداد سهم پروانه‌های بهره‌برداری ایجادی (شامل پروانه‌های بهره‌برداری صادره برای راه‌اندازی واحد‌های جدید صنعتی می‌شود) برابر با هزار و ۸۰۵ فقره و سهم پروانه‌های بهره‌برداری توسعه‌ای (شامل پروانه‌های بهره‌برداری صادره برای توسعه واحد‌های فعال می‌شود) نیز برابر با هزار و ۶۸۷ فقره بوده است.سرمایه محقق شده براى این پروانه‌هاى بهره‌بردارى نیز بیش از ۲۲۷ هزار میلیارد ریال بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل افتى بیش از ۳۷ درصدى داشته است و با این شرایط می‌توان گفت: برای پروانه‌های بهره‌برداری شده نیز بیشترین تمرکز سرمایه‌گذاران روی صنایع کوچک و بعضا متوسط است.

ارزیابی آخرین وضعیت طرح‌های جدید نشان‌دهنده آن است که از ۱۵ هزار و ۲۰ فقره جواز تاسیس صادره در مدت زمان مورد بررسی هزار و ۹۳۰ فقره جواز صادره به گروه «محصولات غذایی و انواع آشامیدنی» اختصاص داشته و به این طریق این گروه توانست در مدت زمان مورد بررسی عنوان پرطرفدارترین رشته صنعتی برای سرمایه‌گذاران را به خود اختصاص دهد.سرمایه پیش‌بینی شده برای این گروه بیش از ۱۴۳ هزار میلیارد ریال بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشدی بیش از ۴۰ درصدی داشته است. اما اشتغال پیش‌بینی شده برای این گروه نیز برابر با ۴۶ هزار و ۶۴۸ نفر است که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشدی بیش از ۱۰ درصدی را ثبت کرده است.برای گروه «ساخت مواد و محصولات شیمیایی» نیز در مدت زمان مورد بررسی در مجموع هزار و ۷۳۵فقره جواز تاسیس با پیش‌بینی سرمایه بیش از ۲۱۴ هزار میلیارد ریالی صادره شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل به لحاظ تعداد رشد بیش از ۴۲ درصد داشته، اما به لحاظ ارزش افتی بیش از ۳۷ درصدی را ثبت کرده است. اشتغال پیش‌بینی شده برای این گروه نیز برابر با ۳۶ هزار و ۲۷۳ نفر است که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشدی ۹ درصدی را ثبت کرده است.اما برای گروه «سایرمحصولات کانی غیرفلزی» نیز در دوره زمانی مورد بررسی در مجموع هزار و ۶۹۵ فقره جواز تاسیس صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشدی بیش از ۸ درصدی داشته است، سرمایه پیش بینی شده برای این گروه نیز حدود ۹۶ هزار میلیارد ریال بوده که رشدی بیش از ۳۲ درصدی را به همراه داشته است.با توجه به داده‌های اعلام شده اشتغال پیش‌بینی شده برای این گروه نیز ۳۱ هزار و ۷۷ نفر است که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشدی بیش از ۱۶ درصدی را ثبت کرده است.

خبری: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

چهارمین گروه نیز به «محصولات از لاستیک و پلاستیک» اختصاص دارد که در این مدت برای این گروه هزار و ۵۰۶ فقره جواز تاسیس شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشدی حدود ۲۰ درصدی برای این گروه به همراه داشته است، سرمایه پیش‌بینی شده برای این گروه نیز بیش از ۱۳۲ هزار میلیارد ریال بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشدی بیش از ۱۶۲ درصدی داشته است، اشتغال پیش‌بینی شده برای این گروه نیز برابر با ۲۴ هزار و ۱۵ نفر با رشد ۲۲ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل بوده است.تعداد جواز‌های صادره برای گروه «محصولات فلزی و فابریکی» برابر با هزار و ۲۲۳ فقره بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشدی حدود ۲۴ درصد را ثبت کرده است، سرمایه پیش‌بینی شده برای این گروه نیز حدود ۶۰ هزار میلیارد ریال است که نسبت به سال گذشته رشدی بیش از ۶۶ درصدی داشته است.اما اشتغال پیش‌بینی شده برای این گروه نیز ۲۲ هزار و ۱۹۶ نفری پیش‌بینی شده است. داده‌های اعلام شده همچنین بیانگر آن است که بالاترین سهم پیش‌بینی سرمایه‌گذاری در گروه‌های صنعتی متعلق به گروه «کک و فرآورده‌های حاصل از نفت» است که ۳/ ۱۹ درصد از کل سرمایه‌گذاری‌های صنعتی را به خود اختصاص داده است.داده‌های اعلام شده همچنین بیانگر آن است که در هفت ماه منتهی به مهر سال جاری استان‌های «یزد»، «سمنان»، «خراسان رضوی»، «آذربایجان شرقی» و «فارس» توانستند عنوان استان پیشتاز در اخذ جواز‌های صنعتی را به خود اختصاص دهند. با توجه به ارزیابی صورت گرفته تعداد جواز‌های صادره برای استان یزد برابر با هزار و ۵۹۹ فقره بوده و استان سمنان نیز در این مدت هزار و ۳۹۴ فقره جواز تاسیس را به خود اختصاص داده است.استان خراسان رضوی نیز به‌عنوان سومین استان پیشتاز در اخذ جواز در مدت زمان مورد بررسی موفق به اخذ هزار و ۲۴۲ فقره جواز تاسیس شده است و استان آذربایجان شرقی نیز در بازه زمانی مورد بررسی ۹۲۲ فقره جواز تاسیس اخذ کرده است. اما برای استان فارس نیز در این مدت در مجموع ۸۷۰ فقره جواز تاسیس صادر شده است.مجموع جواز‌های صادره برای مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نیز برابر با ۱۶۹ فقره بوده و برای این بخش نیز سرمایه ۱۸۰ هزار میلیارد ریالی ثبت شده است، مجموع اشتغال پیش‌بینی شده برای این مناطق نیز برابر با ۹ هزار و ۱۲۵ نفر است.

وضعیت پروانه‌های بهره‌برداری

داده‌های اعلام شده از وضعیت پروانه‌های بهره‌برداری صادره نیز بیانگر آن است که در دوره زمانی مورد بررسی بیشترین تعداد پروانه بهره‌برداری صادره به لحاظ تعداد، سرمایه‌گذاری و ایجاد اشتغال به گروه «محصولات غذایی و آشامیدنی‌ها» اختصاص داشته است.براساس آمار اعلام شده پروانه‌های بهره‌برداری صادره برای این گروه برابر با ۴۹۸ فقره به گروه «محصولات غذایی و آشامیدنی‌ها» اختصاص داشته است.متوسط سرمایه‌گذاری برای راه‌اندازی یک واحد در این گروه ۹/ ۱۲۲میلیارد ریال است. براساس آمار اعلام شده مجموع سرمایه‌گذاری محقق شده برای این گروه بیش از ۶۱ هزار میلیارد ریال بوده که حدود ۹/ ۲۶درصد از سرمایه‌گذاری کل کشور را به خود اختصاص داده است.اشتغال محقق شده برای این گروه نیز ۸ هزار و ۶۰۶ نفر است. اما برای گروه «ساخت مواد و محصولات شیمیایی» نیز در مدت زمان مورد بررسی در مجموع ۴۵۰ فقره پروانه بهره‌برداری صادر شده و سرمایه محقق شده برای این گروه نیز بیش از ۳۵ هزار میلیارد ریال بوده است. برای گروه «محصولات از لاستیک و پلاستیک» نیز ۴۲۷ فقره پروانه با سرمایه حدود ۱۷ هزار میلیارد ریالی به بهره‌برداری رسیده است.پروانه صادره برای گروه «سایر محصولات کانی غیرفلزی» نیز برابر با ۲۸۱فقره با سرمایه ۱۵هزار میلیارد ریالی است. «ساخت ماشین آلات و تجهیزات» نیز با ۲۷۰ فقره با سرمایه بیش از ۵ هزار میلیارد ریالی در رده بعدی قرار دارد.برای گروه محصولات فلزی و فابریکی نیز ۲۵۵ فقره پروانه با سرمایه بیش از ۱۳ هزار میلیارد ریالی صادر شده است. اما استان‌های پیشتاز در صدور پروانه بهره‌برداری نیز «آذربایجان شرقی»، «اصفهان»، «تهران»، «خراسان رضوی» و «قزوین» است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ویدئو / خروج هواپیما از باند فرودگاه ماهشهر

ایسناایسنا16 ساعت قبل
یک فروند هواپیمای بوئینگ MD، صبح امروز (دوشنبه) از باند فرودگاه ماهشهر خارج شد. تمام ۱۳۵ مسافر این هواپیما در سلامت کامل هستند و این سانحه هیچ قربانی و مصدومی نداشته است. این هواپیمای متعلق به شرکت کاسپین از تهران به ماهشهر رفته بود که پس از فرود در فرودگاه مقصد از باند خارج شد. سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری گفته هنوز هیچ علتی برای این حادثه نمی‌توان ارائه کرد.

مجری طرح پنبه: افزایش ۴۰ درصدی تولید پنبه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
او در پاسخ به این پرسش که چرا سطح زیر کشت پنبه در ۱۷ سال اخیر کاهش یافته است؟ گفت: پنبه یکی از محصولات راهبردی است که مورد استفاده صنعت نساجی قرار می‌گیرد. در سال‌های دورتر شاهد رونق پنبه و نساجی بودیم اما به علل مختلفی از جمله واردات، مزیت اقتصادی کشت پنبه کاهش و هزینه‌های آن افزایش یافت بنابراین سال‌های پررونق کشت پنبه کم شد. وی درباره برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی برای پنبه کاران با اشاره به اینکه امسال سال پررونقی در تولید پنبه بود، گفت: قیمت تضمینی پنبه در سال‌های گذشته استفاده می‌شد اما در دو سال اخیر با توجه به رونق بازار و خرید پنبه به قیمت مناسب و حتی بیشتر از قیمت تضمینی از کشاورزان, دولت در قیمت گذاری, ورود نمی‌کند. آقای هزارجریبی با بیان اینکه دولت قیمت تضمینی گندم را حدود سه هزار و ۶۰۰ تومان اعلام کرد، افزود: این قیمت کف بازار است، امسال با توجه به رونق محصول پنبه، قمیت‌های بازار خیلی بیشتر از قیمت تضمینی آن است و کشاورزان از این بابت خوشحال هستند. مجری طرح پنبه وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه تولید پنبه از ۱۸۰ هزار تن در سال ۱۳۹۶ به ۱۶۵ هزار تن در سال ۱۳۹۷ کاهش یافت، گفت: پارسال پر آفت بود و به مزارع پنبه خسارت زد اما امسال با توجه به برنامه‌های اجرا شده، خسارات ناشی از آفات کاهش یافت و پررونق بود.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین10 ساعت قبل
با توجه به اینکه سامانه اطلاعات بازار املاک ایران (وابسته به وزارت راه و شهرسازی) به روزرسانی نمی‌شود، قیمت‌های مسکن اعلام شده در جدول مربوط به آگهی‌های فروش است. جهت اطلاع از قیمت مسکن و نرخ معاملات انجام شده انواع آپارتمانروزانه به سرویس «قیمت مسکن» در پایگاه خبری اقتصاد آنلاین مراجعه نمایید
همشهریهمشهری1 روز قبل
دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران در ادامه با تاکید بر تعیین دستمزد سال ۹۹ برمبنای واقعیت‌های روز جامعه، گفت: قانون نگفته نمی‌توانیم برای بازنگری دستمزد در سال تشکیل جلسه بدهیم. تغییر نرخ بنزین را پیش‌بینی کرده بودیم؟ ابوی خاطرنشان کرد: ما همه ساله بر مبنای نرخ تورم ماه‌های آخر، دستمزد سال بعد را تعیین می‌کنیم بدون آنکه اتفاقات و شرایط اقتصادی را پیش‌بینی کنیم. این مقام مسئول کارگری از شورای عالی کار خواست دستمزد سال ۹۹ را با لحاظ کردن نوسانات نرخ ارز، تغییر نرخ بنزین، شرایط اقتصاد و تعاملات سیاسی تعیین کند و سبد معیشت خانوار، خط فقر و نرخ تورم را واقع‌بینانه و با هم درنظر بگیرد. اعضای کمیته دستمزد شورای عالی کار سال گذشته هزینه ماهانه سبد معیشت کارگران را با استناد به گزارش مراجع رسمی آماری و تحقیقات میدانی کمیته‌های مزد سه میلیون و ۷۶۰ هزار تومان تعیین کردند. علیرغم تصویب این رقم، حداقل دستمزد ۹۸ کارگران در شورای عالی کار یک میلیون و ۵۱۷ هزار تومان شد.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز11 ساعت قبل
انواع ویزای بیزنسی استرالیاویزاهای بیزنسی استرالیا به ویزای سرمایه گذاری در استرالیا و ویزاهای کارآفرینی استرالیا تقسیم بندی می‌‌شوند. ویزای سرمایه گذاری استرالیا خود بر سه نوع است:۱. ویزای پنج میلیون دلاری که آن هم چهار سال باید پول خود را سرمایه گذاری کنند. شرایط لازم برای دریافت ویزای کارآفرینی استرالیابرای دریافت اقامت استرالیا از طریق سرمایه گذاری به طور کلی باید یک بیزنسی داشته باشید که دو سال از عمر آن گذشته باشد. توصیه نهایی آقای هماپور وکیل رسمی سرمایه گذاری در استرالیاتوصیه وی این است که انجام کارها به صورت گام به گام باشد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
خبرگزاری میزان- در آستانه فرا رسیدن سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، نمایش‌های روی صحنه رفته در تالار‌های مختلف مجموعه تئاترشهر تنها تا روز دوشنبه هفتم بهمن‌ماه به اجرای خود ادامه می‌دهند. به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، در آستانه فرا رسیدن سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، نمایش‌های روی صحنه رفته در تالار‌های مختلف مجموعه تئاترشهر تنها تا روز دوشنبه هفتم بهمن‌ماه به اجرای خود ادامه می‌دهند. نمایش «متساوی الساقین» به نویسندگی و کارگردانی عمادالدین رجبلو ساعت ۱۸ به مدت زمان ۷۰ دقیقه و قیمت بلیت ۲۰ هزار تومان اجرا می‌شود. «کر» نمایش دیگر تئاترشهر است که به نویسندگی و کارگردانی فریدون ولایی در تالار سایه روی صحنه می‌رود. نمایش «جنایات قلب» به نویسندگی بث هنلی و کارگردانی دلارا نوشین نیز ساعت ۱۹:۳۰ با مدت زمان ۷۰ دقیقه و قیمت بلیت ۳۵ هزار تومان در تالار سایه اجرا می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر