گردهمایی صوری بر سر جنازه مرگ مغزی: ناتو بعد از ۷۰ سال بر سر رویکرد اصلی توافق ندارد + عکس
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. بین‌المللی
گردهمایی صوری بر سر جنازه مرگ مغزی: ناتو بعد از ۷۰ سال بر سر رویکرد اصلی توافق ندارد + عکس

گردهمایی صوری بر سر جنازه مرگ مغزی: ناتو بعد از ۷۰ سال بر سر رویکرد اصلی توافق ندارد + عکس

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
جنازه ناتو را روی تخت با دستگاه زنده نگه داشته‌اند و آن را هر از گاهی در نشست‌ها روبروی دوربین‌های خبری می‌آورند تا بگویند تشخیص مرگ مغزی اشتباه بوده است.

سرویس جهان مشرق- بعد از فروپاشی شوروی سران بلوک غرب بارها برای آنچه دستاورد خود نامیده بودند کف و سوت سردادند و آن را پیروزی ارزش‌های انسانی بر دولت‌های ضدبشری دانستند. اما به تدریج چنان نفرتی در میان ملل دنیا نصیبشان شد که حالا در مورد تداوم ستون فقرات بلوک غرب یعنی پیمان ناتو به تردید افتاده‌اند.

نه آمریکا حاضر است برای تداوم حیات ناتو مایه بگذارد، نه فرانسه برای آن فایده‌ای در جهت منافع خود قائل است. آلمان بی‌اعتنا به ابراز نگرانی‌ها از نفوذ روسیه ترجیح می‌دهد با مسکو همکاری گازی داشته باشد، بریتانیا زیرساخت‌های نسل آتی زیرساخت‌های ارتباطی خود را از هوآوی چین می‌خرد و ترکیه سامانه‌های پدافندی‌اش را از روسیه.

جنازه ناتو را روی تخت با دستگاه زنده نگه داشته‌اند و آن را هر از گاهی در نشست‌ها روبروی دوربین‌های خبری می‌آورند تا بگویند تشخیص مرگ مغزی اشتباه بوده است. خود نیز در نشست‌هایشان از تهدیدهای جدید سخن می‌گویند تا بلکه به حکم غریزه حفظ جان، علائم حیاتی ناتو برگردد. مثلا در این نشست از لزوم توسعه حضور نظامی ناتو به فضا سخن راندند و اینکه چین نیز در کنار روسیه می‌تواند یک تهدید جدی باشد. اما این سیلی‌های پیاپی و فریادهای تکراری نمی‌تواند ناتو را به هوش بیاورد.

فرانسه و اصول ناتو

ناتو اگر هم فاتح بوده، حالا یک فاتح منفور است که هیچ کس در آن حاضر نیست مسئولیت خرابکاری‌های رییس را برعهده بگیرد؛ رییسی که علنا برخلاف همان ارزش‌هایی که پیروز جنگ سرد اعلام شده بود به هر جا دلش خواسته لشگر کشیده و در هر جا که خواسته با فشار اقتصادی و جنگ روانی و نفوذ سیاسی پایگاه نظامی ساخته است.

گردهمایی صوری بر سر جنازه مرگ مغزی: ناتو بعد از ۷۰ سال بر سر رویکرد اصلی توافق ندارد + عکس - 6

رئیس‌جمهور فرانسه که کشورش بزرگترین مخالف ورود ناتو به جنگ عراق (۲۰۰۳) بود، علنا آمریکا را به نقض اصول اساسی ناتو متهم کرد: «اگر ما می‌خواهیم پول خود را خرج کنیم و جان سربازانمان را در تئاترهایی به نام عملیات نظامی به خطر بیاندازیم، باید یک بار دیگر به صورت شفاف در مورد اصول ناتو صحبت کنیم». اینها سخنان مکرون پیش از آغاز نشست هفتادمین سالگرد تأسیس ناتو بود.

منظور او از اشاره به «پول خود را خرج کنیم»، درخواست‌های مکرر ترامپ برای افزایش سهم کشورهای عضو بود که برخی حتی دو درصد از بودجه خود را برای مصارف نظامی کنار نگذاشته‌اند: «این درست نیست که برخی هم در ناتو منافعشان تضمین باشد و هم در (تجارت با آمریکا). این وضعیتی است که وجود دارد و ما دیگر نمی‌گذاریم ادامه یابد».

سخنان ترامپ همان «صحبت شفاف» مد نظر مکرون است. ترامپ به صراحت می‌گوید پیمان ناتو ربطی به اصول انسانی ندارد، بلکه یک معامله است که اروپا با آمریکا انجام داده است. بر اساس این معامله، آمریکا امنیت اروپا را تضمین می‌کند و اروپا نیز به منافع سیاسی و اقتصادی آمریکا در جهان خدمت می‌کند. اما مکرون به عنوان نماینده نسل جدید سیاستمداران اروپایی به این تردید افتاده که اگر اصول ناتو خدمت به منافع آمریکا است، اولا چرا خدمت به روسیه یا چین نه؟ ثانیا چرا اروپا هم باید در جشن باشکوه ذبح ارزش‌های غرب شریک باشد؟ مگر خروج از ناتو یا تشکیل یک اتحاد نظامی جدید چه ریسکی دارد که اروپا باید حاضر به بی‌اعتباری هر چه بیشتر غرب در افکار عمومی جهان باشد؟

ترکیه و تروریسم

فرانسه در بیانیه‌ پایانی خود اقدامات روسیه را در کنار تمام اشکال تروریسم از مهمترین تهدیدات جاری دانست و از امضای توافقی برای تأمین امنیت کشورهای حوزه بالتیک در برابر تجاوز روسیه حمایت کرد. اما ترکیه که به نظر می‌رسد گوشه چشمی به حفظ حمایت روسیه از آنکارا داشت، از امضای توافق سر باز زد و به عنوان بهانه، یک شرط نشدنی را مطرح کرد: اول باید ناتو نیروهای کرد شمال سوریه موسوم به YPG را به عنوان یک گروه تروریستی بشناسد.

معلوم نشد چه امتیازی به اردوغان پیشنهاد کردند که دست آخر راضی به امضای توافق جدید شد اما این اتفاق نشان داد همانقدر که آمریکا بر پیگیری منافع ملی‌اش در ناتو اصرار دارد، سایر کشورهای عضو نیز ممکن است چنین کنند و در آن صورت منافع پراکنده به جای امنیت جمعی به مهمترین هدف ناتو تبدیل می‌شود.

گردهمایی صوری بر سر جنازه مرگ مغزی: ناتو بعد از ۷۰ سال بر سر رویکرد اصلی توافق ندارد + عکس - 14

کار به جایی رسیده که آمریکا نیز بر اساس همین منطق یعنی منطق منافع پراکنده اعضا به تهدید کشورهایی پرداخت که هنوز سهم ۲٪ را پرداخت نکرده‌اند. ترامپ که گفته شد ترودو در شام کاخ باکینگهام در مورد او جوک تعریف کرده، نخست‌وزیر کانادا را «دورو» نامید و تهدید کرد منافع تجاری «دولت‌های خاطی» را در صورت تداوم رفتارشان تضعیف خواهد کرد. سپس کنفرانس خبری را لغو کرد و یک شب زودتر به واشینگتن برگشت تا به همه اطمینان دهد در مورد تهدیدش «دورو» نیست.

هزینه نظامی کشورهای عضو در سال ۲۰۱۹ تنها ۴٫۶٪ نسبت به سال قبل رشد داشته و این در حالی است که تنها ۹ کشور حاضر شده‌اند سهم ۲ درصدی را پرداخت کنند.

جمع‌بندی

ترامپ بر خلاف سایر رؤسای جمهور آمریکا ابایی از علنی‌شدن اختلافات میان اعضای ناتو ندارد و این یعنی ناتو چندان برایش اهمیت ندارد. این رفتار آخرین تیری است که برای واشینگتن در ترکش مانده و مانند یک شمشیر دو لبه، اگر نتواند موجب بهبود ناتو شود ضربه مهلکی نه فقط بر پیکره آن بلکه بر روابط آمریکا با متحدان دیرینه‌اش خواهد بود.

لزلی وینجاموری از کارشناسان اندیشکده چتم‌ هاوس بر این باور است که ناتو بعد از فروپاشی بلوک شرق، هنوز نتوانسته بر هدف و رویکرد اصلی جدید خود توافق کند. به نظر او سازمان پیمان آتلانتیک شمالی با زمانه فعلی همخوانی ندارد و اگر نتواند این همخوانی را شکل دهد، هر چه می‌گذرد به فروپاشی نزدیک می‌شود. کاکینوجنی تحلیلگر اروپایی در DuckerFrontier نیز همین نظر را دارد که «ناتو به بهبود جدی نیاز دارد، در توسعه همکاری‌ها، در تعیین اهداف و در تسهیم مالی به صورتی که در کل، نقش ایالات متحده کاهش یابد».

اما این یک سهل ممتنع است. اولا درمان ناتو (اگر بپذیریم درمانی وجود دارد) کاهش قدرت آمریکا در آن است در حالی که کاهش نقش آمریکا به معنای تضعیف ناتو در برابر رقبایی است که به سرعت در حال توسعه اقتصادی و نظامی هستند. ثانیا واشینگتن به عنوان رهبر ناتو با چنین اصلاحات اساسی همراهی نمی‌کند. ایالات متحده در واقع از کشورهای عضو می‌خواهد پول بیشتری بپردازند اما همچنان مثل گذشته مطیع باشند. تا به حال کدام یک از اهداف اجرایی‌ شده ناتو از سیاست‌های مد نظر آمریکا جدا بوده است؟

منابع

https: //www. reuters. com/article/us-nato-summit/nato-summit-toasts-۷۰-years-but-is-it-waving-or-drowning-idUSKBN۱Y۷۰۰۵

https: //www. theguardian. com/world/۲۰۱۹/dec/۰۴/how-does-nato-look-at-the-age-of-۷۰-its-complicated

https: //www. cnbc. com/۲۰۱۹/۱۲/۰۴/whats-nato-future-as-it-celebrates-۷۰-anniversary-in-london. html

https: //www. ft. com/content/۹۵f۵۰۳۰۰-۱۶۲۴-۱۱ea-۹ee۴-۱۱f۲۶۰۴۱۵۳۸۵

https: //www. theatlantic. com/ideas/archive/۲۰۱۹/۱۲/at-nato-summit-trump-abuses-americas-closest-friends/۶۰۲۹۵۹

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیا الیوم، «جواد الطلیباوی» سخنگوی «عصائب اهل الحق» عراق تأکید کرد: حمله راکتی به سفارت شر (سفارت آمریکا در بغداد) کار گروه‌های مقاومت نیست. بر اساس این گزارش، وی تصریح کرد: ما پیشتر هم تأکید کرده بودیم که به هیچ وجه به اماکن دیپلماتیک در عراق تعرض نمی‌کنیم؛ بنابراین حمله راکتی توسط حشد شعبی انجام نشده است. الطلیباوی اظهار داشت: راکت‌هایی که در حمله به سفارت آمریکا به کار گرفته شدند، جزو تسلیحاتی هستند که گروه‌های مقاومت عراق سال‌ها پیش از آنها استفاده می‌کردند و اکنون سطح سلاح‌های مقاومت بسیار فراتر رفته است. وی تأکید کرد: باز هم می‌گوئیم که پاسخ ما به ترور شهید ابو مهدی المهندس کمتر از پاسخ جمهوری اسلامی ایران به آمریکایی‌ها، نخواهد بود.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از خانه ملت، آقای سبحانی فر در مراسم استقبال از رئیس دومای دولتی فدراسیون روسیه به ویچسلاو والودین سال جدید میلادی را تبریک گفت و سال خوبی برای کشور روسیه آرزو کرد. آقای سبحانی فر همچنین با تشکر از مواضع روسیه در منطقه و ابراز همدردی مسئولان این کشور در موضوع ترور شهید سردار سلیمانی؛ دشمنان ایران و روسیه را مشترک دانست و افزود: دشمن مشترک ما تروریسم اقتصادی آمریکا است که امیدواریم با همکاری‌های مشترک دو کشور، بتوان مقابل حرکت‌های دشمنان مشترک به موفقیت‌های بیشتری دست یافت. رئیس کمیته ارتباطات کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی همچنین با ابراز امیدواری نسبت به افزایش همکاری‌های اقتصادی ایران با روسیه تاکید کرد: ایران، روسیه و چین در مقابل تروریسم اقتصادی آمریکا خواهند ایستاد. رئیس دومای دولتی فدراسیون روسیه قرار است در تهران با برخی از مقامات کشورمان دیدار و گفتگو کند.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ‌ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: «آن روزی که ده‌ها میلیون در ایران، و صدها هزار در عراق و بعضی کشورهای دیگر به پاس خون فرمانده سپاه قدس به خیابان‌ها آمدند و بزرگ‌ترین بدرقه‌ی جهان را شکل دادند، این یکی از ایام‌الله است.» ۱۳۹۸/۱۰/۲۷پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR براساس این بخش از بیانات رهبر معظم انقلاب، لوح «بزرگترین بدرقه جهان» را منتشر کرد.
الفالف20 ساعت قبل
۰ نظر، ۵ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشارگروه جهان الف، ۷ بهمن ۱۳۹۸، ۲۰:۴۵ ۳۹۸۱۱۰۷۱۶۵به گزارش فارس، رویترز دقایقی قبل به نقل از یک منبع ناشناس تایید کرد که هواپیمای آمریکایی ساقط شده در افغانستان حامل شماری از افسران ارشد سازمان سیا بوده است. این درحالیست که سرلشکر بت ریوردان، سخنگوی فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) ساعتی پیش گفته است که هنوز معلوم نیست هواپیمای سقوط‌کرده مربوط به چه کسی بوده است. در صورتی که مالکیت این هواپیما به ارتش آمریکا تایید شوداین رخداد رسوایی بی سابقه‌ای برای سیستم فرماندهی و کنترل بزرگترین ارتش دنیا خواهد بود. ارتشی که مدعی است کوچکترین تحرک وسایل پروازی در سراسر جهان را با سامانه‌های ماهواره‌ای کنترل می‌کند چگونه پس از گذشت ۶ ساعت هنوز نمی‌تواند در مورد مشخصات این هواپیما اظهار نظر قطعی کند؟
خانه ملتخانه ملت7 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری خانه ملت، دبیرخانه دائمی کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین مجلس شورای اسلامی علیه نشست هولوکاست و معامله قرن بیانیه‌ای صادر کرد که به شرح زیر است: باسمه تعالیدبیرخانه کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین مجلس شورای اسلامی برگزاری نشست نمایشی اخیر هولوکاست در قدس شریف را به عنوان اقدامی صهیونیستی – آمریکایی برای به سخره گرفتن واقعیت‌ها و افکار عمومی جهان محکوم می‌نماید. آمریکا و برخی کشورهای اروپایی دارای تاریخ استعمارگری به خوبی می‌دانند که هولوکاست واقعی توسط صهیونیست‌ها علیه ملت مظلوم فلسطین صورت گرفته و ده‌ها سال است که در مقابل چشم جهانیان در حال انجام است. میلیون‌ها فلسطینی بی دفاع به ویژه زنان و کودکان تا کنون به دست صهیونیست‌ها کشته، مجروح و از خانه و کاشانه خود آواره شده‌اند و ده‌ها هزار فلسطینی حتی کودکان در زندان‌های مخوف رژیم صهیونیستی زندانی هستند. برخی کشورهای استعمارگر غربی هزینه جنایت خود علیه قوم یهود را از جیب و حق سرزمینی کشورهای اسلامی و عربی پرداخت نمودند و همچنان در کنار آمریکا همه جانبه از جنایات صهیونیست‌ها در توسعه اشغالگری و کشتار انسان‌های بی گناه حمایت می‌کنند. دولت آمریکا به ویژه رئیس جمهور نژادپرست وتروریست این کشور، سرمست از ترور و جنایت، درصدد است تا با اعلام و رونمایی از طرح معامله و خیانت ننگین قرن، آخرین میخ‌ها را بر تابوت سرزمین فلسطین بکوبد و به زعم خود اشغال سرزمین فلسطین از جمله کرانه غربی را رسمی نماید.
الفالف1 روز قبل
وی همچنین مدعی شد: «وضعیت امنیتی همچنان وخیم است و گروه‌های مسلح تحت حمایت ایران تهدید باقی مانده‌اند. لذا ما هشیار هستیم.» در حالی‌که برخی گزارش‌ها از زخمی شدن ۵ کارمند سفارتخانه در حمله راکتی شامگاه یکشنبه به این مقر حکایت دارند ولی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از اظهارنظر درباره تلفات این حمله خودداری کرده است. رسانه‌های عراقی گزارش دادند عصر یکشنبه پنج راکت کاتیوشا به سمت منطقه امنیتی سبز در مرکز بغداد شلیک شد که یکی از آنها در سفارت آمریکا فرود آمد. این در حالی است که خبرگزاری فرانسه گزارش داد که سه موشک به داخل محوطه سفارت آمریکا اصابت کرده که یکی از آنها به رستورانی در این سفارت برخورد کرده است. «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر دولت پیشبرد امور و «محمد الحلبوسی» رئیس پارلمان عراق در بیانیه‌هایی حمله موشکی به سفارت آمریکا در بغداد را محکوم کردند.

نظرها

اخبار بیشتر