توصیه وزارت بهداشت به مدیران گرمخانه‌های شهرداری در فصل آنفلوآنزا
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اجتماعی
توصیه وزارت بهداشت به مدیران گرمخانه‌های شهرداری در فصل آنفلوآنزا

توصیه وزارت بهداشت به مدیران گرمخانه‌های شهرداری در فصل آنفلوآنزا

ایسناخبرگزاری ایسنا |
با تغییر فصل و سرد شدن هوا، یکی از معضلات شهرداری، بهزیستی و سایر نهادهای ذی‌ربط، موضوع کارتن‌خواب‌ها و افراد بی‌خانمان است و در همین راستا طی چند سال گذشته در جهت جمع‌آوری این افراد و انتقال آنها به مکان‌های سرپوشیده و گرم تلاش شده است...

به گزارش ایسنا،‌ در چنین شرایطی و حضور افرادی که در رعایت بهداشت فردی مشکلاتی دارند، می‌تواند بستری برای شیوع بیماری‌های واگیر نظیر آنفلوآنزا باشد. اما جدای از بیماریابی در این مراکز، موضوع مهم دیگر رعایت بهداشت محیطی برای جلوگیری از بروز بیماری‌هاست.

در این راستا، مهندس سیدرضا غلامی _ رئیس اداره بهداشت مواد غذایی و بهسازی اماکن عمومی وزارت بهداشت در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: بازرسی و نظارت بر گرمخانه‌های شهرداری‌ها نیز مانند سایر اماکن عمومی صورت می‌گیرد و بازرس بهداشت محیط که در مرکز جامع خدمات سلامت مستقر است، کلیه‌ واحدهای عمومی در محدوده مرکز خود را با برنامه‌ریزی‌های صرورت گرفته بدون آنکه هیچگونه تفاوتی بین مراکز قائل باشد، انجام می‌دهد.

وی با بیان اینکه برخی مراکز عمومی مانند نانوایی‌ها، مراکز نگهداری از سالمندان و معلولان، مراکز بین راهی، گرمخانه‌ها و … نسبت به سایر مراکز حساس‌تر هستند، ادامه داد: در اینگونه مراکز تعدد بازدید داریم. طبق انتظارات ما و برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در نظر داریم هر فصل از مراکز عمومی بازدید به عمل آوریم اما، ‌ مراکز ویژه مانند اماکنی که نام برده شد به جای هر فصل هر 45 روز یکبار و یا یک ماه یکبار بازدیدهای خود را انجام می‌دهیم. مدیریت پسماند مراکز،‌ رعایت بهداشت سرویس‌های بهداشتی،‌ نظارت بر آب، تهویه محل‌ها، تجهیزات خواب در مراکز شبانه روزی و... همگی در بازدید از این مراکز مد نظر قرار می‌گیرد.

غلامی در ادامه با اشاره به اینکه آموزش چهره به چهره به مسئولین و ساکنین این مراکز می‌تواند در کاهش بروز مشکلات میکروبی و آلودگی‌ها موثر باشد، اظهار کرد: هدف ما ارتقاء بهداشتی مراکز است و اقدامات قانونی را در اولویت آخر قرار داده‌ایم، چنانچه سالانه حدودا پنج میلیون بازدید از مراکز عمومی توسط بازرسان ما صورت می‌گیرد که به طور متوسط کار ۱۲۰هزار مورد آنها ممکن است به شکایت برسد. البته مردم می‌توانند درصورت مشاهده هرگونه تخلف با شماره ۱۹۰ تماس گرفته و شکایات خود را ثبت کنند.

در سایت خبری بخوانید: جدیدترین و بروزترین اخبار اجتماعی ایران

همچنین در ادامه دکتر حسین عرفانی_رییس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص مباحث کنترل بیماری‌ها و بیماریابی در این مراکز، گفت:در این فصل عمده بیماری‌هایی که منتقل می‌شود، عفونت‌های حاد تنفسی و بویژه آنفلوآنزا است که در این راستا یکی از تاکیدات ما وجود تهویه مناسب در گرمخانه‌ها است. علاوه بر آن بهتر است فرد بیمار تا حد ممکن از دیگران جدا باشد تا انتقال بیماری به سایرین به حداقل برسد. همچنین شست‌وشوی مکرر دست‌ها،‌ استفاده از ماسک‌های ساده، مراجعه به موقع به پزشک و... همگی نقش پر رنگی در عدم انتقال بیماری به سایرین دارد. در خصوص شیوع سایر بیماری‌های عفونی میان افراد ساکن در گرمخانه‌ها نیز تمام توصیه‌های لازم به مسئولین گرمخانه‌ها داده شده است.

وی افزود: یک سرماخوردگی ساده که ۹۷ تا ۹۸ درصد موارد آنفلوانزا در این قسمت قرار می‌گیرند، با یک تب و سرفه حاد و علایم خفیف بروز می‌یابد و با استراحت و صرف مایعات گرم و درمان علامتی، زیر یک هفته و تا پنج روز بهبود پیدا می‌کند. اما دو تا سه درصد موارد، این بیماری تبدیل به یک بیماری شدید و عفونت شدید تنفسی می‌شود و ویژگی‌اش هم این است که به بستری در بیمارستان و خدمات بیمارستانی نیاز دارد.

وی تاکید کرد: پایه اصلی کنترل این بیماری رعایت نکات بهداشتی است، بنابراین شست‌وشوی مرتب دست‌ها بسیار توصیه می‌شود؛ چراکه ویروس آنفلوآنزا از طریق دست حداقل می‌تواند به مدت نیم ساعت قدرت انتقال عفونت را داشته باشد. بر همین اساس باید رفتار بهداشتی به یک فرهنگ تبدیل شود و افراد هنگام سرفه و عطسه دهان خود را بپوشانند و در صورت عدم دسترسی به دستمال حتی از آستین لباس خود استفاده کرده و جلو دهان خود را بپوشانند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

چتر رحمت الهی بر آسمان ایران

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل

این اسباب‌بازی هوشمند را به کودکان خلاق خود معرفی کنید (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
هوشمند است و به خلاقیت بیشتر کودکان کمک می‌کند. آن‌ها را وادار به تحرک بیشتر کرده و نوآوری را به آن‌ها آموزش می‌دهد. اما بازی با آن نیاز به آموزش دارد.

بارش برف و باران در بیشتر مناطق

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
امیر سرکرده در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ گفت: بارش در نواحی شمالی به صورت برف و در نواحی جنوبی به صورت باران خواهد بود. کارشناس هواشناسی گفت: همچنین برای مراکز جنوبی، بارش‌ها به صورت رگبار و رعد و برق و در استان‌های بوشهر، فارس، کرمان، یزد و اصفهان بارش برف و باران پیش بینی می‌شود. سرکرده ادامه داد: امروز و فردا در نواحی شرقی و جنوب شرقی وزش باد پیش بینی می‌شود. کارشناس هواشناسی گفت:: همچنین برای جاده‌های کوهستانی البرز و شمال غرب زاگرس مرکزی بارش برف، مه غلیظ، کاهش دید و ایجاد کولاک را پیش رو داریم. وی افزود: در تهران بارش برف پیش بینی می‌شود و دما در حال حاضر صفر درجه است که در بیشترین حالت به سه درجه بالای صفر خواهد رسید.

آسمان برفی پایتخت

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل

تصاویری از تهران برفی امروز

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

آسیب‌های اجتماعی را باید به صورت اجتماعی حل کرد

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ عبدالرضا رحمانی فضلی در حاشیه صد و بیست و هشتمین جلسه شورای اجتماعی کشور در جمع خبرنگاران افزود: جلسه امروز در تکمیل جلسه قبلی با موضوع تاثیر نهاد‌های دینی در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی برگزار شد. وی ادامه داد: در جلسه قبل گزارشی ارائه و مشخص شد که نهاد‌های دینی با همکاری سایر نهاد‌ها می‌توانند تاثیر مثبتی در کاهش آسیب‌های اجتماعی داشته باشند. وی افزود: موضوع دیگری که در این جلسه مطرح شد بحث فضای مجازی بود که گزارشی از حوزه فضای مجازی و آسیب‌های آن ارائه شد، درست است که استفاده مثبت از فضای مجازی همواره مورد تاکید است، اما آسیب‌هایی که در فضای مجازی وجود دارد بیشتر از تاثیر مثبت آن و نگران کننده است. رحمانی فضلی ادامه داد: بنابراین تصمیم گرفته شد کارگروهی تعیین و آسیب‌های مربوط به حوزه فضای مجازی به این کارگروه واگذار و آسیب‌های اجتماعی حاصل از فضای مجازی نیز کنترل شود، در واقع در کارگروه، استفاده مثبت از فضای مجازی به صورت دقیق مورد بررسی قرار گیرد. وزیر کشور گفت: آسیب‌های اجتماعی را فقط می‌توان در حوزه اجتماعی و به صورت پیشگیرانه حل کرد چرا که بهترین روش برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی روش پیشگیری است، امیدواریم این مسئله را از همین مسیر به پیش ببریم و به موفقیت برسیم.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

رایزنی کره جنوبی با ایران برای اعزام نیرو به تنگه هرمز

ایران‌جیب1 روز قبل

قول رئیس AFC به سلطانی‌فر درباره میزبانی تیم‌های ایرانی در لیگ قهرمانان

رکنا20 ساعت قبل

مطهری- دیاباته؛ زوجی ترسناک در خط حمله (عکس)

روزنو1 روز قبل

مجلس اردن واردات گاز از رژیم صهیونیستی را ممنوع کرد

ایرنا22 ساعت قبل

استقرار ۲۲۲دستگاه ماشین آلات خدمات شهری در سایتهای برف روبی تهران

مهر1 روز قبل

زدوخورد شبانه میان پلیس لبنان و معترضان در خیابان‎های بیروت؛ دستکم ۱۱۴ نفر مجروح شدند

میزان‌آنلاین1 ساعت قبل

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز ۹۸/۱۰/۳۰| دلار به کانال ۱۲ هزار تومان بازگشت

تسنیم1 ساعت قبل

قدم‌های تروئیکای اروپایی در فضای ابهام و تردید برداشته شده است/ تهران همچنان در تلاش است تا با دیپلماسی برجام را حفظ کند

ایلنا4 ساعت قبل

قمری: کاش اتحادیه جهانی براساس حرف یکسری افراد مغرض تصمیم نمی‌گرفت/ به سهرابی کم‌لطفی شد

تسنیم1 روز قبل

دیوان عالی پاکستان درخواست تجدیدنظر «پرویز مشرف» را رد کرد

اعتمادآنلاین23 ساعت قبل