با اختصاص محل برای تجمعات نظم شهر و حق مردم رعایت می‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اجتماعی
با اختصاص محل برای تجمعات نظم شهر و حق مردم رعایت می‌شود

با اختصاص محل برای تجمعات نظم شهر و حق مردم رعایت می‌شود

ایسناخبرگزاری ایسنا |
رئیس پیشین کانون وکلای دادگستری مرکز با بیان اینکه در مورد تجمعات مسالمت آمیز اگر قانون و مصوبه شورای شهر یا مجلس باشد خیلی ایده‌آل‌تر است، گفت: همچنین اگر نیاز به قانون خاصی نباشد، محل‌هایی به تجمعات مسالمت آمیز اختصاص داده شود چون در این صورت نظم شهر بهتر حفظ شده و حق مردم و تجمعات مسالمت آمیز هم رعایت خواهد شد.

امیر حسین آبادی در گفت‌وگو با ایسنا، در رابطه با ابطال مصوبه تعیین محل تجمعات مردمی از سوی هیات عمومی دیوان عدالت اداری، با بیان اینکه قانون اساسی اجتماعاتی که مخل به مبانی اسلام و توام با حمل اسلحه نباشد را مجاز می‌داند، اظهار کرد: این بدین معنی است که مردم از هر گروهی می‌توانند تجمع داشته باشند مشروط بر اینکه موضوع این تجمع مطلبی خلاف اصول و مبانی اسلامی نباشد و با خود اسلحه نداشته باشند. همچنین شرط دیگر که جزء بدیهیات است این است که تجمعات مخل به نظم اجتماعی نباشد و مثلا منطقه‌ای اشغال شود و تعدادی از افراد بخواهند در جایی که مزاحمتی برای اشخاص دیگر ایجاد می‌کند، تجمع کنند. مثلا پارک اصولا نه نیازی به مجوز دارد و به طریق اولی نیازی به قانون هم ندارد.

وی افزود: اگر برای راهپیمایی و تجمع مسالمت آمیز برای اعتراض، انتقاد و حسب حضور اجتماعی، از قبل تمهیدی اندیشیده شود که اجتماع در مناطق خاصی تشکیل شود کار خوبی است و مردم دیگر تکلیف خود را می‌دانند.

رئیس پیشین کانون وکلای دادگستری مرکز با بیان اینکه چند منطقه در شهرها در نظر گرفته و اعلام شود که اگر مطلب مسالمت آمیزی دارید در این محل‌ها مطرح کنید، گفت: شورای شهر هم چنین کاری انجام داده بود که به نظرم ابتکار بسیار خوبی بود، اما اعلام شد هیات تطبیق آن را خارج از حدود صلاحیت دانسته و به هر دلیلی رد کردند.

حسین آبادی در خصوص رای دیوان عدالت اداری خاطرنشان کرد: این دیوان در مقدمه و ابتدای رای صادره، استدلال می‌کند که تجمعات اگر اصولا مسالمت آمیز بوده و بدون حمل سلاح باشد مجاز است، اما در قسمت انتهایی رای اضافه می‌کند که دادن مجوز و تعیین محل با کمیسیون موضوع ماده ۱۰ قانون احزاب است که سر و ته این رای با هم تضاد دارد و احتمالا قسمت آخر رای برای این بوده که اگر حزبی بخواهد اقدامی انجام دهد باید به این کمیسیون اطلاع دهد.

در خبری بخوانید: برترین اخبار اجتماعی در ایران

وی ادامه داد: الزام یعنی با توجه به اینکه تجمع مسالمت آمیز عمل مجاز و حق مردم بوده و در قانون اساسی تصویب شده است، اما دولت، شورای شهر و مسئولین شهر این را به گونه‌ای تدارک ببینند که راحت‌تر برگزار شود تا هم تجمع کنندگان راحت باشند و هم اخلالی در نظم عمومی پیش نیاید.

رئیس پیشین کانون وکلای دادگستری مرکز با بیان اینکه اگر قانون بگذرانند و مصوبه شورای شهر یا مجلس باشد خیلی ایده‌آل‌تر است، عنوان کرد: همچنین اگر نیاز به قانون خاصی نباشد، محل‌هایی به تجمعات مسالمت آمیز اختصاص داده شود چون در این صورت نظم شهر بهتر حفظ شده و حق مردم و تجمعات مسالمت آمیز هم رعایت خواهد شد.

حسین آبادی یادآور شد: شورای شهر تهران مبتکر این موضوع بود و چند محل برای این منظور در نظر گرفتند که به هر طریق اگر اینگونه شود خیلی بهتر است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اظهارات تکان دهنده خانمی که سوار بر خودروی مسافربر شخصی شده بود (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

فیلم | وحشت‌ناک است، درگیری با قمه وسط خیابان

همشهریهمشهری1 روز قبل

سیل سیستان و بلوچستان/ ارتش: خیلی از هموطنانمان را از بالای درخت نجات دادیم

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
مدیر کل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: بر این اساس پیش بینی سازمان هواشناسی مبنی بر افزایش بارندگی در استان‌های غرب و جنوب غرب کشور، احتمال وقوع سیلاب در رودخانه‌های کارون و دز در روزهای آینده وجود دارد. «سیف الله آقا بیگی» در گفت و گو با ایرنا افزود: سازمان هواشناسی در پایش ۷۱ ساعته اعلام کرد در استان‌های خوزستان به خصوص مناطق شمالی، مناطق جنوبی استان‌های ایلام و لرستان بارندگی‌ها از روز شنبه افزایش خواهد یافت. وی ادامه داد: بر این اساس و به لحاظ شرایط رطوبت خاک در این مناطق احتمال افزایش آب رودخانه‌های مناطق ذکر شده وجود خواهد داشت و بر این اساس جلسه ستاد مدیریت بحران این شرکت ساعاتی پیش برگزارشد. آقا بیگی گفت: جسله با هدف افزایش آمادگی کل بخش‌های وزارت نیرو اعم از شرکت‌های برق و آب و فاضلاب برگزار شد تا بتوان در صورت بروز حادثه به موقع اقدام کرد. به گفته وی، اگر میزان بارندگی‌های پیش بینی شده به همان اندازه باشد احتمال سیلابی شدن رودخانه‌های کارون و دز در روزهای آینده وجود دارد که لازم است مردم در این زمینه به هشدارها توجه کافی داشته باشند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
وی در ادامه در منزل خانواده شهید وحید زمانی‌نیا حاضر شد و از درگاه خداوند برای آن شهید رحمت الهی و برای خانواده او صبر و اجر را مسألت کرد. رئیسی با اشاره به اظهارات خانواده شهید وحید زمانی‌نیا در یک برنامه تلویزیونی، روحیه این خانواده شهید را ارزشمند توصیف کرد و گفت: این روحیه نشان می‌دهد که شهید زمانی‌نیا در یک خانواده متدین، انقلابی و با بصیرت رشد کرده است. رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه این شهدا جز برگزیدگانی بودند که خداوند آن‌ها را گزینش کرد و در این جایگاه قرار داد، تشییع باشکوه پیکر مطهر آن‌ها را یادآور شد و گفت: تشییع باشکوه شهدای مقاومت و همچنین شهید زمانی‌نیا در شهرری از برکت و اخلاص خود این شهدا بود. وی از شهدای مقاومت به عنوان شهدایی یاد کرد که خدا آن‌ها را بلند آوازه کرده است و خطاب به خانواده شهید زمانی نیا، اظهار کرد: نشان این بلند آوازه شدن شهید زمانی‌نیا در نسل‌ شما نیز خواهد بود. بر اساس این گزارش، در این دیدار، پدر، مادر، همسر و برادران شهید وحید زمانی‌نیا نیز به بیان ویژگی‌ها و خاطره‌هایی از این شهید پرداختند.

نظرها

اخبار بیشتر