درآمد صادرات فرآورده‌های نفتی در بودجه ۹۹ چگونه ۲ برابر شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. اقتصادی
درآمد صادرات فرآورده‌های نفتی در بودجه ۹۹ چگونه ۲ برابر شد

درآمد صادرات فرآورده‌های نفتی در بودجه ۹۹ چگونه ۲ برابر شد

فارسخبرگزاری فارس |
درآمد ناشی از صادرات فرآورده‌های نفتی که در جدول تبصره 14 لایحه بودجه 99 آمده، با افزایش 104 درصدی نسبت به سال گذشته به 88 هزار و 800 میلیارد تومان رسیده است و به نظر می رسد بخش اعظم افزایش این رقم ناشی از پیش بینی درآمد صادرات بنزین در سال 99 است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، یکی از موارد اصلی تامین کننده منابع هدفمندی یارانه‌ها از سال ۹۷ تاکنون، «دریافتی حاصل از فروش صادراتی فرآورده‌های نفتی با لحاظ مابه التفاوت ارزش خوراکی تحویلی و فرآورده‌های تحویلی از پالایشگاه‌ها» است.

براساس جدول مندرج در تبصره ۱۴ لایحه بودجه ۹۹ (تبصره هدفمندی یارانه‌ها)، رقم مذکور ۸۸ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان پیش بینی شده است. این در حالی است که رقم مذکور در جدول مندرج در تبصره ۱۴ قانون بودجه امسال، ۴۳ هزار و ۵۱۳ میلیارد تومان بود. بنابراین دولت پیش بینی کرده است درآمد ناشی از صادرات فرآورده‌های نفتی ۱۰۴ درصد معادل ۴۵ هزار و ۲۸۷ میلیارد تومان افزایش یابد.

درآمد صادرات فرآورده‌های نفتی در بودجه ۹۹ چگونه ۲ برابر شد - 3

با توجه به اینکه نرخ ارز نیمایی در قانون بودجه ۹۸، ۸ هزار تومان پیش بینی شده بود و در لایحه بودجه سال آینده ۸۵۰۰ تومان درنظر گرفته شده است، تغییر نرخ ارز نقش بسیار اندکی در افزایش درآمد ناشی از صادرات فرآورده‌های نفتی در سال آینده دارد. به عبارت دقیق‌تر، دولت پیش بینی کرده است درآمد ارزی ناشی از صادرات فرآورده‌های نفتی از ۵٫۴ میلیارد دلار در سال جاری به ۱۰٫۴ میلیارد دلار در سال ۹۹ برسد یعنی تقریبا دو برابر شود.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

به نظر می‌رسد دلیل اصلی این اقدام دولت، پیش بینی درآمد حداقل ۴ میلیارد دلاری از محل صادرات بنزین در سال ۹۹ است. به عبارت دیگر، با توجه به اینکه نرخ فوب خلیج فارس هر لیتر بنزین حدود ۴۵ سنت است، دولت امیدوار است در سال آینده حداقل حدود ۲۵ میلیون لیتر در روز صادرات بنزین داشته باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

واکنش عراقچی به لغو میزبانی باشگاه‌های ایرانی در آسیا +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

فیلم دیده نشده از تلاش آتش‌نشانان برای خروج از پلاسکو

اقتصادنیوزاقتصادنیوز13 ساعت قبل

رمزارزها؛ اقتصاد دیجیتالی

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رمزارزها نوعی از پول مجازی است که استخراج آن سالهاست در برخی کشورها آغاز شده است اما اجرای آن در ایران همچنان کش و قوس‌های فراوانی دارد.

فیلم/ دلایل تغییرات ناگهانی قیمت میوه چیست؟

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز20 ساعت قبل

نوآوری در صنعت آب و برق

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
با امضای تفاهم نامه زیست بوم علمی و فناوری، فرصت ارائه نوآوری شرکت‌های دانش بنیان در صنعت آب و برق فراهم شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، تبدیل ایران به هاب منطقه در استفاده حداکثری از منابع انسانی خلاق هدف محقق شدنی است اگر زمینه فعالیت شرکت‌های دانش بنیان تسهیل و زیر ساخت‌های لازم فراهم شود.

رسیدگی به بزرگترین پرونده تخلف ارزی در تعزیرات تهران

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
وی گفت: این یکی از بزرگ‌ترین پرونده‌های مربوط به انجام ندادن تعهدات ارزی در تعزیرات تهران در سال‌های اخیر بوده است. اسفنانی افزود: در پرونده‌ای دیگر نیز متهمی ۲۸ میلیون یورو ارز دریافتی از بانک را ملزم شد، برگرداند. مدیرکل تعزیرات حکومتی تهران گفت: در پرونده‌ای دیگر نیز ۵ کانتینر کالا‌های قاچاق شامل لوازم و تجهیزات رایانه‌ای به ارزش ۱۴۵ میلیارد ریال کشف شد که پرونده در تعزیرات در حال رسیدگی است. وی همچنین به پرونده‌ای دیگر با عنوان تقلب در کسب و کار تحت عنوان عرضه روغن گریس تقلبی اشاره کرد و گفت: برای متهمان این پرونده نیز رای قطعی و جریمه‌ای معادل ۷۳ میلیارد ریال صادر شده است. وی گفت: البته نانوایان باید نان مورد نیاز مردم را به اندازه‌ای که مکلف هستند تحویل دهند و اگر مازادی داشتند می‌توانند به سفارش مشتری تنوعی در نان داشته باشند.

نظرها

اخبار بیشتر