بروز فساد و تقلب به روش‌های مدرن در بازار سرمایه
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایمنا
  4. اقتصادی
بروز فساد و تقلب به روش‌های مدرن در بازار سرمایه

بروز فساد و تقلب به روش‌های مدرن در بازار سرمایه

ایمناخبرگزاری ایمنا |
امروزه بیش از هر زمان دیگری بازارهای سرمایه گسترش یافته و کسب قدرت اقتصادی و سیاسی‌، این بازار را جولانگاه خود قرار داده و به همین دلیل بیش از پیش مستعد بروز تبانی، تقلب و فساد شده است.

متولیان فساد در این بازار با ظاهری آراسته و برنامه ریزی شده که گاها فاقد تبحر و تخصص در علوم اقتصاد، حسابداری و حسابرسی هستند علاوه بر ایجاد فساد اقتصادی در این بازار مرتکب فسادهای دیگری نیز شده که از دید سرمایه گذاران نهان و عواقب اجتماعی آن قابل پیش بینی نیست.

فساد و تقلب به روش‌های مدرن در بازار سرمایه رخ می‌دهد، اما آنچه حائز اهمیت است و آثار مخرب عینی و ذهنی ماندگاری بر بازار سرمایه می‌گذارد، فساد مرتبط با گزارشگری مالی است. گزارشگری متقلبانه آن چیزی است که باعث ورشکستگی شرکت‌های بسیار زیادی در ایران و خارج ایران و موجب وارد آمدن خسارت‌های فراوان به سرمایه‌های خرد شده است. صاحبان بازارهای سرمایه دنیا، امروز بر این موضوع اتفاق نظر دارند که شفافیت از مهمترین راه‌های پیشگیری از فساد و تقلب است.

ایجاد شفافیت نیاز به فرهنگ سازی و آموزش دارد، این امر باید از دبستان شروع و به صورت عمومی آموزش داده شود تا در نهایت دانشجویی تربیت و تحویل بازار کار شود که به صورت تخصصی و فنی فردی قانونمدار و شفاف ساز باشد.

در سال‌های اخیر تهیه صورت‌های مالی نادرست و ضعف در مدیریت شرکت‌ها که عامل مهمی در بروز تقلب است و نبود رابطه منطقی بین سودآوری، قیمت و بازده سهام شرکت‌ها و نیز وضع قوانین دست و پا گیر و ایجاد بخشنامه و دستورالعمل‌های کارشناسی نشده موجب سوء استفاده و در نتیجه بازده‌های غیرعادی سهام شرکت‌ها شده که نشان دهنده چرخه‌ای بیمار در گزارشگری مالی یک مجموعه اقتصادی است که این امر همواره موجب فرار سرمایه‌های مولد از بازار سرمایه به سمت بازارهای کاذب شده است.

وضع قوانین و مقررات جدید به‌ویژه قوانین مالیات، پولشویی، اصلاحیه قانون تجارت، قانون بازار سرمایه و تشکیل نهادهای نظارتی، مانند اداره نظارت بر حسابرسان معتمد و گزارشگری مالی و هیئت نظارت بر نهادهای مالی در سازمان بورس و اوراق بهادار و یا لایحه شفافیت هم تاثیر شگرفی برای ایجاد و افزایش شفافیت اطلاعات مالی و ناشران مالی نداشته است، گوئی هنوز این امر در ابتدای مسیر است. علت آن را باید در نبود توجه قانونگذار در هنگام وضع قانون به بانیان و مجریان این نوع قوانین جست‌وجو کرد.

بدون شک حسابداران و حسابرسان نقشی سلسله وار در این امر دارند، اگر اطلاعات محرمانه و نهانی توسط حسابداران و حسابرسان به طور کامل و شفاف افشا شود، نه تنها اطمینان جلب می‌شود، بلکه قانون گریز از قانون پذیر، تفکیک شده و اشتیاق بیشتری برای افزایش رشد اقتصادی به وجود می‌آید.

هر چند شفافیت، هسته مرکزی گزارشگری مالی است که چراغ راه استفاده کنندگان در شناخت واحد تجاری است، اما با وجود اهمیت این مفهوم، هنوز تعریف جامعی از آن ارائه نشده است. بر اساس تحقیقات نگارنده، اندیشکده‌ای با نام «شفافیت برای ایران» در سال ۱۳۹۳ آغاز به کار کرده است.

این اندیشکده، زیرساخت و راه‌حل اصلی عمده‌ مشکلات مهم کشور را در تحقق «شفافیت» و مفاهیم مرتبط با آن نظیر مشارکت و نظارت همگانی، مدیریت تعارض منافع، داده‌ باز و دسترسی آزاد به اطلاعات، مسئولیت‌پذیری و پاسخگویی با رویکرد ارتقای کارآمدی و پیشگیری از فساد می‌داند.

در ابتدا، انرژی و تمرکز این اندیشکده روی پایه‌های این مفهوم و پژوهش‌های علمی و چالش‌های موجود در این مفهوم قرار داده شد و برای تطبیق آن با شرایط کشور و بومی سازی آن، جلسات متعددی برای ارائه آن در دانشگاه‌ها، پژوهشکده‌ها و حتی مراکز دینی برگزار شد.

در سایت خبری بخوانید: بروز ترین اخبار اقتصادی و بازرگانی از سراسر وب

براساس گزارش‌های موجود، در مدت فعالیت این اندیشکده، افراد با سلایق مختلف، در نهادهای حکمرانی کشور همچون مجلس شورای اسلامی، مجمع تشخیص مصلحت نظام، قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران، شوراهای شهر به مباحث و پیشنهادات علاقه‌مند شده و در موضوعات مختلف از طرح‌های این اندیشکده استقبال کردند و این شروعی بر ورود اندیشکده به حوزه‌های اجرایی بود.

تشکیل کمیته شفافیت در بعضی نهادها مانند کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای شهر تهران، کمیته شفافیت سازمان فناوری اطلاعات ایران و عضویت دائم اندیشکده در این کمیته‌ها، عضویت در کارگروه تحول قضائی و دبیر کمیته‌ شفافیت قوه قضائیه، مشارکت در راه‌اندازی سامانه شفافیت قراردادهای شهرداری تهران، عارضه‌یابی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان صدا و سیما در موضوع تعارض منافع، تدوین سیاست داده باز شهرداری تهران، برگزاری کمپین شفافیت آرا و شفافیت حضور و غیاب در مجلس شورای اسلامی، توسعه سامانه شفافیت قراردادهای دولتی به عنوان یکی از ابزارهای شفافیت دولت، جریان‌سازی خبری در راستای ترویج مفهوم شفافیت و تهیه محصولات متنوع چند رسانه‌ای از اهم فعالیت‌های این اندیشکده در مدت فعالیتش بوده است.

این اندیشکده در سال ۱۳۹۷، به عنوان یک سازمان مردم نهاد با عنوان «مؤسسه پیشگامان شفافیت و پیشرفت» در وزارت کشور به ثبت رسیده است و فعالیت‌های آن در راستای اهدافی نظیر: ۱) ارتقاء کارآمدی، سلامت، مسئولیت‌پذیری و پاسخگویی معنادار ۲) افزایش اعتماد و سرمایه اجتماعی ۳) مشارکت اثربخش مردم در عرصه‌های مختلف و ۴) پیش‌گیری و مبارزه با فساد، در چارچوب ارزش‌های «اسلامی- ایرانی» تعریف شده است.

به‌رغم فعالیت‌های جسته و گریخته اشخاص حقیقی و حقوقی در زمینه شفافیت از جمله موسسه پیشگامان شفافیت و پیشرفت، شفافیت حداکثری زمانی مفهوم می‌یابد که چرخه ایجاد، تهیه، تدوین، تایید و تصویب اطلاعات، مبتنی بر چهار عامل کلیدی (کمیت، کیفیت، اطلاعات نهانی و اطلاعات واسطه‌ای) باشد، با این وجود به رغم همه استدلال‌هایی که در وصف شفافیت وجود دارد، باید جستجو کرد چرا تمایلی به شفافیت کامل یا حداکثری نیست؟

دلایل متعددی برای این موضوع وجود دارد که مهم‌ترین آنها عبارتند از هزینه‌های پیدا و پنهان مرتبط با جمع آوری، پردازش و افشای اطلاعات، وجود منافع مشترک و مرتبط با عدم افشا در چرخه تولید اطلاعات برای مولدین آن و وجود امتیازهای ویژه در اقتصاد برای مجموعه‌های خاص. در چنین شرایطی، حتی وضع قوانین سختگیرانه مرتبط با افشای هرگونه اطلاعاتی کارساز نخواهد بود چون همیشه قانون‌گریزان یک گام جلوتر از قانونگذاران و به دنبال راهکارهایی برای عدم افشاء و یا افشای کمتر و دور زدن قوانین خواهند بود پس چاره کار را باید در مشورت با اندیشمندان و خبرگان حرفه‌های مختلف از جمله انجمن‌های تخصصی مردم نهاد و حذف شکاف بین وضعیت موجود و مطلوب در زمینه هریک از ابعاد موثر بر شفافیت اطلاعات مالی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دانست.

** سعید خواجه دهاقانی، عضو کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان اصفهان کد خبر ۴۰۰۰۲۶

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم هواپیمای آمریکایی منهدم شده در افغانستان +جزئیات حادثه

اقتصادنیوزاقتصادنیوز2 روز قبل
به نوشته خبرگزاری فرانسه، «بت ریوردان» سخنگوی فرماندهی مرکزی آمریکا در منطقه غرب آسیا (سنتکام) با اعلام آغاز تحقیقات در مورد این حادثه، گفت هنوز هویت هواپیمای حادثه‌دیده در منطقه «غزنی» واقع در مرکز افغانستان، مشخص نیست. صبح امروز گزارش شد که یک فروند هواپیما در منطقه غزنی سقوط کرده است. پس از آن اداره هوانوردی افغانستان نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که هیچگونه مشکلی برای پروازهای مسافربری در این کشور پیش نیامده و سقوط هواپیمای مسافربری را تکذیب کرد. در همین حال برخی گمانه‌زنی‌ها درباره پرواز این هواپیما از هرات به دهلی نو نیز قوت گرفت. قطعه‌ای گمشده که ممکن است به تکمیل پازل سقوط هواپیما در غزنی کمک کند.

آن روی ممنوعیت واردات/ انتقال فعالیت از صرافی به بانک‌ها، خوب یا بد؟

خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
مدیرعامل شرکت نگارین طب بهنام درخصوص سابقه فعالیت این مجموعه گفت: شرکت نگارین طب بهنام از سال ۱۳۹۵ به صورت تخصصی در زمینه کیت‌های تشخیص دامی مشغول به فعالیت است. ندا قلیچ‌خانی در گفتگو با برنامه مدیران موفق به ورود به بازار اشاره کرد و اظهار داشت: خوشبختانه کیت‌های ما وارد بازار شده و ازطرفی به کمک تیم رباتیک و نخبه توانستیم پرینتر هوشمند را ثبت کنیم. آرش ارشادی مدیر عامل شرکت مانا پوشاک دی درخصوص مجموعه فعالیتش گفت: حدود ۸ سال است که به صورت تخصصی و نمایندگی، کار واردات پوشاک را انجام می‌دهیم اما متأسفانه امسال باتوجه به قانون ممنوعیت واردات پوشاک نتوانستیم کارمان را به سرانجام برسانیم. احسان همت‌پور رئیس هیئت مدیره یکتا تجارت دایا به فعالیتش اشاره و مطرح کرد: عرضه کالاهای ساخته‌شده و آماده به مصرف برای واردات دچار مشکل شده‌اند درصورتی که قبلا توسط صرافی‌ها و بدون انتقال ارز انجام می‌شد.

ویدیویی تاثیرگذار از قرنطینه شدن مردم چین

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
مردم شهر ووهان چین، که به دلیل شیوع ویروس کرونا در خانه‌هایشان قرنطینه هستند، به بالکن خانه‌ها آمده و یکدیگر را به مقاومت و پایداری تشویق کردند.

خبر خوش برای کسانی که اولین بار یارانه معیشتی می‌گیرند +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

تمامی اتباع خارجی حاضر در همدان از نظر ابتلا به کرونا کنترل شدند

ایرناایرنا1 روز قبل
منوچهر کرمی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: پیرو شرایط جهان مبنی بر انتشار ویروس جدید کرونا در آسیای جنوب شرقی و برگزاری جشنواره ملی «ایران باشکوه» در همدان، اقداماتی برای کنترل گروه‌های خاصی که با هماهنگی قبلی وارد استان همدان شدند، توسط علوم پزشکی همدان صورت گرفت. وی اضافه کرد: در گام نخست تمامی بیمارستان‌ها و اتاق‌های ایزوله تنفسی به حال آماده باش درآمدند و مکاتباتی با واحدهای بهداشتی و مراکز تابعه درباره حساسیت این موضوع، ضرورت آموزش و اطلاع رسانی صورت گرفت. معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان بیان کرد: به دنبال رایزنی با مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان، تمامی گردشگران خارجی ساکن در هتل‌های استان معاینه شدند و هیچکدام مشکلی نداشتند. کرمی افزود: به بانک‌های ملی و دیگر بانک هایی که اقدام به فروش ارز مسافرتی می‌کنند نیز حساسیت این موضوع اطلاع رسانی شده است. وی ادامه داد: شهروندان در صورت داشتن علائم خاص و شدید مثل تب بالا، لرز شدید بدن، خلط خونی، تنگی نفس و مشکل ریوی می‌توانند به مراکز زیر نظر علوم پزشکی همدان مراجعه کنند.

ویدئو / خطر حذف از یونسکو، بیخ گوش ژئوپارک قشم

ایسناایسنا7 ساعت قبل
ژئوپارک بین المللی قشم این روزها به دلیل ساخت بخشی از مرکز پرورش میگو در حریم آن، خبرساز شده است. ژئوپارک قشم به عنوان اولین ژئوپارک خاورمیانه در شبکه جهانی ژئوپارک‌ها (GGN) در نشست پاریس در سال ۱۳۸۵ به ثبت رسید، اما در سال ۱۳۹۱ به دلیل اجرا نشدن معیارهای ثبت جهانی از سوی مدیران منطقه آزاد قشم، این ژئوپارک از فهرست یونسکو خارج شد. ژئوپارک قشم در اردیبهشت ۹۶ بار دیگر به عنوان یک ژئوپارک جهانی برای یک دوره چهارساله تأیید شد اما عملیات ساخت مرکز پروش میگو در این منطقه ادامه یافته است. همین مسأله موجب شده خطر خروج ژئوپارک قشم از فهرست جهانی یونسکو بار دیگر قوت بگیرد. خبرنگار: لیدا رضایی / تصویربردار: مصطفی چشم به‌راه و امیرحسین طالبی / تدوینگر: آرام توکلی

نظرها

اخبار بیشتر