آیا سمیر خطیب نخست‌وزیر لبنان می‌شود؟ / راز تماس‌های مشکوک حریری با گزینه‌ها
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. سیاسی
آیا سمیر خطیب نخست‌وزیر لبنان می‌شود؟ / راز تماس‌های مشکوک حریری با گزینه‌ها

آیا سمیر خطیب نخست‌وزیر لبنان می‌شود؟ / راز تماس‌های مشکوک حریری با گزینه‌ها

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
مشرق نوشت: پس از آنکه منابع افشاکردند حریری با همه گزینه‌های پیشنهادی خود در ارتباط بوده و از آنها می خواسته اگر تماسی با آنان درباره تشکیل کابینه گرفته شد، به بهانه اینکه می‌خواهند فکر کنند پاسخ روشنی ندهند.

سعد حریری که از زمان آغاز استعفایش در حال مانور دادن برای بازگشت به دولتی که حزب‌الله جایی در آن نداشته باشد، بود، با سناریوهای گوناگون و مبهمی که به منظور رسیدن به این هدف ترسیم کرد، اکنون در یک بن‌بست سیاسی پیچیده قرار گرفته است.

سعد حریری پس از استعفای ناگهانی خود اعلام کرد که دیگر قصد بازگشت به دولت را ندارد؛ اما پس از آن با مانورهای مختلف به نوعی جایگاه نخست‌وزیری را با دست پس‌می‌زد و با پا پیش می‌کشید! حریری به خوبی می‌داند که از دست‌دادن نخست‌وزیری برای او یعنی از دست دادن همه چیز و خروج از دنیای سیاست و حتی تجارت و رسیدن به یک انزوای کامل؛ بنابراین کمی ساده‌لوحانه است که کسی باورکند او واقعا دست از قدرت و ثروت و آرزوهایش کشیده باشد.

بنابراین حریری با روشی مبهم به تلاش خود برای ماندن در قدرت اما به شکلی متفاوت‌تر و با اختیارات تام ادامه می‌دهد. در این میان مانع اصلی در برابر خواسته‌های غربی و سعودی حریری در لبنان٬ حزب‌الله است. با نگاهی به سابقه مواضع تند سعد حریری در برابر مقاومت، این موضوع را به خوبی درک می‌کنیم؛ بنابراین کاملا طبیعی است که به دنبال ضربه زدن به حزب‌الله باشد. البته از سابقه روابط صمیمانه حریری با دشمنان حزب‌الله یعنی غرب و آمریکا و در راس همه آنها عربستان سعودی و تاثیرات آنها بر حریری برای جبهه‌گیری در قبال مقاومت نباید غافل شد.

آیا سمیر خطیب نخست‌وزیر لبنان می‌شود؟ / راز تماس‌های مشکوک حریری با گزینه‌ها - 4

حریری در حالی که می‌گفت دیگر به دولت بازنمی‌گردد و در روند تشکیل آن نیز مداخله‌ای نمی‌کند، با یک پیشنهاد عجیب و غیر منتظره یعنی بازگشت به دولت به شرط تشکیل یک کابینه تکنوکرات به صحنه دولت لبنان برگشت. هدف حریری از پیشنهاد این گزینه، در اصل همان علت استعفایش بود؛ یعنی اطاعت از خواسته‌های طرف غربی و سعودی و تلاش برای کنار زدن حزب‌الله از صحنه سیاسی و دولت لبنان! نخست وزیر مستعفی لبنان از همان ابتدا برای رسیدن به این هدف، کاملا زیرکانه و در عین حال پیچیده عمل می‌کرد؛ به طوری که هیچ کس نتواند به نیت واقعی و چشم‌انداز او پی ببرد.

سعد حریری تلاش زیادی برای تحمیل گزینه دولت تکنوکرات به احزاب سیاسی لبنان کرد؛ اما در این امر ناکام ماند. سعد حریری که اعلام کرده بود در صورت رد گزینه دولت تکنوکرات دیگر هیچ مداخله‌ای در روند تشکیل کابینه نخواهد داشت؛ بر خلاف حرف خود، به سناریوی بعدی یعنی پیشنهاد گزینه برای مامور تشکیل دولت روی آورد. این قسمت از مانور حریری نیز مانند بخش قبلی در راستای همان هدف اصلی یعنی حذف حزب‌الله از دولت و یا دست‌کم تخریب چهره مردمی آن بود.

سعد حریری دراین قسمت نیز تلاش کرد تا با پیشنهاد گزینه‌های غیر سیاسی٬ همان سناریوی دولت تکنوکرات را پیاده کند. پس از آن منابع افشا کردند که حریری با همه گزینه‌های پیشنهادی خود در ارتباط بوده و از آنها می‌خواست که اگر تماسی در خصوص انتخاب آنها به عنوان مامور تشکیل کابینه گرفته شد، به بهانه اینکه می‌خواهند فکر کنند پاسخ روشنی ندهند تا همه چیز در هاله‌ای از ابهام بماند. جنجالی‌ترین گزینه پیشنهادی سعد حریری٬ وزیر سابق لبنان بود که علاوه بر داشتن پرونده‌های گوناگون در خصوص فسادهای اقتصادی٬ در پست وزارتی نیز سابقه درخشانی نداشت؛ آن هم در شرایطی که اصل هدف اعتراضات مردمی٬ مقابله با فساد بود!

در وبسایت خبری بخوانید: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

آیا سمیر خطیب نخست‌وزیر لبنان می‌شود؟ / راز تماس‌های مشکوک حریری با گزینه‌ها - 9

محمد الصفدی

اما نخست وزیر مستعفی لبنان باز هم به سراغ گزینه پیشنهادی دیگر خود یعنی سمیر خطیب که البته از نزدیکان وی و شریک تجاری پدرش بوده است، رفت. با این امید که حزب‌الله و امل آن را رد کنند؛ اما باز هم به نوعی تیر حریری به سنگ خورد. باید اشاره کنیم که سمیر خطیب هم مانند سایر گزینه‌های حریری یک فرد کاملا غیر سیاسی بوده و عرصه فعالیت او تجارت است.

آیا سمیر خطیب نخست‌وزیر لبنان می‌شود؟ / راز تماس‌های مشکوک حریری با گزینه‌ها - 12

سمیر خطیب

در واقع حریری با این مانورها می‌خواهد برای خود زمان بخرد؛ وی همچنین قصد دارد با مطرح کردن گزینه‌هایی که به گمان خودش حزب‌الله و امل نمی‌پذیرند، این دو را مانع تشکیل دولت جدید و برون‌رفت لبنان از این بحران معرفی کند تا از خلال تخریب چهره‌ مردمی آنها بتواند راه جدیدی برای کنار زدن حزب‌الله از صحنه سیاسی لبنان پیدا کند.

اما حزب الله و امل با تدبیر٬ شاید دست حریری را خوانده و فریب این بازی را نخوردند. آنها بر خلاف انتظار حریری با این گزینه هم موافقت کردند و قرار است فردا در رایزنی‌های پارلمانی برای انتخاب مامور تشکیل کابینه درباره آن تصمیم‌گیری شود.

این امر سعد حریری را در بن‌بست و به نوعی دو راهی قرار داده؛ درواقع واکنش بر خلاف انتظار او از سوی حزب‌الله و امل٬ برنامه‌ها و محاسباتش را به‌ هم ریخت. حریری یا باید پای حرف خود ایستاده و فردا در جلسه رایزنی‌های پارلمانی از سمیر خطیب حمایت کند و یا باز هم به فکر یک نقشه و بازی جدید باشد.

فضای جلسه رایزنی‌های پارلمانی فردا نشان خواهد داد که واقعا چه اتفاقی می‌افتد؛ البته اگر رایزنی‌ها واقعا فردا آغاز شود! بسیاری از منابع مربوطه اعلام می‌کنند که هنوز هم همه چیز در هاله‌ای از ابهام است و حتی ممکن است تاریخ آغاز رایزنی‌ها تغییر کند.

گرچه احتمال برگزار نشدن جلسه رایزنی‌های پارلمانی لبنان در روز دوشنبه وجود دارد، اما حریری و فراکسیون پارلمانی او باید در اندیشه یک چاره در دل رایزنی‌ها باشند. در این میان فراکسیون پارلمانی المستقبل در کنار تعداد دیگری از فراکسیون‌ها هنوز موضع واقعی خود را در خصوص حمایت و یا عدم حمایت از سمیر خطیب در جلسه فردا اعلام نکرده است و همین موضوع بر ابهام نشست‌های رایزنی افزوده است. ۲۳۲۳

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | جدیدترین تصاویر از حمله موشکی به عین الاسد | از حمله داعش به مجلس تا عملیات شهید سلیمانی

همشهریهمشهری19 ساعت قبل

بغض حاج قاسم برای هم‌رزم شهیدش!

مهرمهر1 روز قبل

فیلم | هویت کسی که از ترامپ برای ترور سردار سلیمانی تشکر کرد فاش شد

همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از پایگاه اینترنتی بازفید نیوز، ساغر اریکا کسرایی، زن ایرانی که ویدئویی را منتشر کرده و از رئیس‌جمهور آمریکا برای ترور سردار قاسم سلیمانی تشکر کرده بود در واقع یک لابی‌گر فروش اسلحه به یک گروه شبه نظامی در لیبی از کار درآمد. وی در سال ۲۰۱۹ برای یک شرکت لابی‌گر مستقر در تگزاس به نام لیندن گاورمنت سولوشنز کار می‌کرد. این شرکت از سوی ارتش ملی لیبی تحت فرماندهی خلیفه حفتر، افسر سابق دولت معمر قذافی که حدود ۲ دهه اخیر ساکن ویرجینیا بوده و در این ایام برای سازمان سیا کار می‌کرده، اجیر شده بود.

فیلم | انتقاد رئیس بنیاد مستضعفان از استقرار هاشمی در کاخ مرمر | تخلیه کاخ با جر و بحث و حمایت بیت رهبری

همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش همشهری آنلاین، پرویز فتاح در برنامه نگاه یک گفت: استقرار آیت الله هاشمی رفسنجانی به عنوان دبیر مجمع تشخیص در کاخ مرمر درست نبود، بعد از فوت او کاخ را به سختی و با جر و بحث تخلیه کردیم. در نهایت بیت رهبری حمایت کردند و کاخ تخلیه شد. کاخ مرمر یکی از کاخ‌های تاریخی تهران در دوره پهلوی است که در مرکز تهران جای گرفته‌ و در ۳۰ خرداد ۱۳۵۷ با شمارهٔ ثبت ۱۶۰۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است. این کاخ پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مدتی به عنوان مقر کمیته انقلاب اسلامی استفاده می‌شد اما چندی بعد بدون کاربرد ماند تا اینکه در میانه‌های دهه ۱۳۷۰ پس از پایان ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی دفتر هاشمی رفسنجانی به این کاخ نقل مکان کرد. بخش‌هایی از کاخ مرمر در سال ۱۳۸۷ مرمت و بازسازی شد.

دلیل استعفای ناگهانی نخست وزیر روسیه چه بود؟

همشهریهمشهری19 ساعت قبل

پاسخ مردم به درخواست وقیحانه ترامپ درباره صلح!

مهرمهر1 روز قبل
مردم تهران در یک مصاحبه تصویری عنوان کردند که آمریکا هیچ وقت قابل اعتماد نبوده، مخصوصا اکنون که یکی از بهترین فرزندان ایران رو به طور ناجوانمردانه‌ای ترور کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر