فروش سلاح در جهان، رشد داشته است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. بین‌المللی

فروش سلاح در جهان، رشد داشته است

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما؛ به نقل از خبرگزاری فرانسه، موسسه تحقیقاتی صلح بین المللی استکهلم روز دوشنبه در گزارشی اعلام کرد فروش سلاح در جهان در سال ۲۰۱۸ در بازاری که آمریکا بر آن سلطه دارد، به اندازه ۴/۶ درصد افزایش یافته است.

۱۰۰ تولید کننده سلاح در جهان با ۴۲۰ میلیارد دلار گردش مالی موضوع این تحقیق است.

صنعت تسلیحات آمریکا که ۵۹ درصد بازار فروش سلاح را در اختیار دارد، در راس این تجارت قرار دارد و گردش مالی آن بالغ بر ۲۴۶ میلیارد دلار است که در مدت یک سال هفت درصد رشد داشته است.

اود فلوران، مدیر برنامه تسلیحات موسسه تحقیقاتی صلح بین المللی استکهلم در گفتگو با خبرگزاری فرانسه اعلام کرد «در مدت یک سال، با توجه به سطح بالای فروش سلاح‌های آمریکایی، این افزایشی قابل توجه است».

شرکت‌های آمریکا از راهبرد دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا که می‌خواهد قدرت دفاعی کشورش را به منظور تقویت موضع این کشور در برابر روسیه و چین نوسازی کند، سود می‌برند.

روسیه نیز دومین جایگاه تولید کنندگان بزرگ تسلیحات را با در اختیار داشتن ۸/۶ درصد سهم بازار پیش از انگلیس با ۸/۴ درصد سهم بازار و فرانسه با ۵/۵ درصد سهم بازار به خود اختصاص داده است.

اود فلوران خاطر نشان کرد در اروپا نیز باید دو شرکت بین قاره‌ای ایرباس و ام بی دی‌ای (MBDA) را به حساب آورد که با توجه به بحران‌های مسلحانه جاری و تنش‌های مهمی در بسیاری از مناطق در جریان است از تقاضای رو به رشدی بهره می‌برند.

این موسسه اعلام می‌کند در این تحقیق سهم چین در بازار فروش سلاح با توجه به این که داده‌های در دسترس درباره آن به اندازه کافی وجود ندارد، لحاظ نشده است. با وجود این، این موسسه معتقد است چین می‌تواند سه تا هفت شرکت در میان یکصد شرکت بزرگ تولید کننده تسلیحات جهان را در اختیار داشته باشد.

چین از سال ۲۰۱۳ هر سال ۱/۹ درصد تولید ناخالص خود را به بخش دفاعی تخصیص داده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم و به نقل از روزنامه الریاضیه عربستان، لغو دیدار تیم‌های پرسپولیس ایران و التعاون عربستان به دلیل شیوع ویروس کرونا و لغو پروازها از این کشور به امارات با تصمیم کنفدراسیون فوتبال آسیا صورت گرفت. اکنون باشگاه النصر نیز انتظار دارد این نهاد بازی با سپاهان را نیز لغو و به زمان دیگری موکول کند. بر اساس این گزارش؛ فدراسیون فوتبال عربستان با کنفدراسیون فوتبال آسیا برای لغو بازی النصر برابر سپاهان در حال رایزنی است. باشگاه النصر ۳ روز قبل با ارسال نامه‌ای به کنفدراسیون فوتبال آسیا خواستار تعویق بازی با سپاهان شده بود. بازی تیم‌های النصر و سپاهان طبق برنامه باید روز ۱۳ اسفند به میزبانی تاشکند، پایتخت ازبکستان برگزار شود.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم و به نقل از روزنامه الشرق الاوسط؛ شیوع ویروس کرونا در بسیاری از کشورهای آسیایی باعث شد تا کنفدراسیون فوتبال این قاره (AFC) برخی بازی‌های لیگ قهرمانان و کاپ آسیا را به زمان دیگری موکول کند. بر اساس این گزارش، با توجه به شرایط حاکم این احتمال وجود دارد که کنفدراسیون فوتبال آسیا بخواهد برگزاری تمامی دیدارهای لیگ قهرمانان و کاپ آسیا را به زمان دیگری که نامعلوم است موکول کند؛ البته احتمال لغو کامل این رقابت‌ها در فصل جاری نیز وجود دارد. یک عضو کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا نیز پیشنهاد لغو کامل رقابت‌های فصل جاری لیگ قهرمانان و کاپ آسیا را ارائه داد. وی در این رابطه گفت: اگر ویروس کرونا مهار نشود، احتمال بسیار زیادی وجود دارد که رقابت‌های لیگ قهرمانان و کاپ آسیا به طور کامل لغو شوند. انتهای پیام/
الفالف1 روز قبل
ژنرال آلن با اشاره به تهدید تروریسم خارجی افزود <<نهادهای خشونت پراکن مبتنی بر نژاد برتری سفید پوستان هم در شیوه‌ای مشابه عمل می‌کنند. ژنرال آلن از برده داری به عنوان «گناه اصلی» آمریکا یاد کرد و افزود در بیشترین سال‌ها در پنج دهه گذشته، طرفداران نژادبرتری سفید پوستان، عمدتا به گروه‌های حواشی جامعه آمریکا اهمیتی نداده‌اند، و آنها را محصولات مصنوعی تاریخ خوانده‌اند. رفتار توهین آمیز این گروه‌ها همچنان ادامه دارد و ما برای مبارزه با آنها باید بیشتر تلاش کنیم. ما برای مقابله با نمودهای خشن تبعیض نژادی که هم اکنون در فرهنگ آمریکایی وجود دارد، به قوانین جامع ضد تروریستی داخلی نیازمندیم. وی گفت امروز بسیاری از گروه‌های نژادپرست در آمریکا تلاش می‌کنند خود را به عنوان بخشی از جریان اصلی سیاسی در این کشور معرفی و مقاصد اصلی و خشونت بار خود را مخفی کنند.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
عربستان اعلام کرد که برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، ورود زائران به این کشور برای انجام عمره مفرده و زیارت مسجدالنبی را موقتا به حالت تعلیق در آورده است. وزارت خارجه عربستان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که تمام تلاش خود را برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا با همکاری نهادهای بین المللی از جمله سازمان جهانی بهداشت به کار می‌گیرد و در این راستا اقداماتی را اتخاذ کرده است. عربستان اعلام کرد در این راستا، به صورت موقت هر نوع ورود زائران به عربستان برای انجام مناسک عمره مفرده و زیارت مسجدالنبی ممنوع خواهد بود. وزارت خارجه عربستان همچنین ورود گردشگر از کشورهای که شیوع ویروس کرونا در آنها گزارش شده است؛ ممنوع کرده است و محدودیت‌هایی برای سفر اتباع کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به عربستان اعمال کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر