مردم در انتخابات شرکت نکنند، پیروزی جناح اصولگرا قطعی است/ رفتار شورای نگهبان به سردی انتخابات دامن می‌زند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. سیاسی
مردم در انتخابات شرکت نکنند، پیروزی جناح اصولگرا قطعی است/ رفتار شورای نگهبان به سردی انتخابات دامن می‌زند

مردم در انتخابات شرکت نکنند، پیروزی جناح اصولگرا قطعی است/ رفتار شورای نگهبان به سردی انتخابات دامن می‌زند

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
سخنگوی حزب اعتماد ملی می‌گوید: مگر می‌شود کشور با این حاکمیت و دستگاههای عریض و طویل و نهادینه شدن ساختارهای مختلف به یک باره همگی اذعان می‌دارند که اساسا ما خبر نداشتیم چه زمانی افزایش بنزین صورت می‌گیرد.

با پایان یافتن زمان ثبت نام نامزدهای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، شورای نگهبان که بر اساس قانون انتخابات وظیفه بررسی صلاحیت نامزدهای این انتخباات را بر عهده دارد، وارد عرصه بررسی صلاحیت‌ها می‌شود. موضوعی که با عبارت نظارت استصوابی در افکار عمومی شناخته می‌شود. منتقدان این حکم قانونی معتقدند اعضای شورای نگهبان با نگاههای سیاسی به صلاحیت افراد نگاه می‌کنند، ولی مدافعان این مسئله بر این باورند که اینگونه نیست. آنچه که مهم است این است که تنها دو ماه تا شروع انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی باقی مانده است و تایید گسترده نامدزها می‌تواند فضای نا امیدی موجود در جامعه را تا حدود زیادی تلطیف کند و مردم را پای صندوق‌های رای بکشاند.

در این ارتباط با اسماعیل گرامی مقدم سخنگوی حزب اعتماد ملی به گفت و‌گو نشسته‌ایم.

اسماعیل گرامی مقدم با بیان اینکه آنچه از ترکیب ثبت نامی‌ها می‌توان برآورد کرد این است که همه چهره‌های اصلاح‌طلب وارد عرصه انتخابات نشدند، اظهار داشت: به ویژه آنهایی که در دوره‌های گذشته رد صلاحیت شدند وارد عرصه نشدند و این به خودی خود دغدغه اصلی مردم و یک نقطه ناامیدی است.

وی ادامه داد: از طرف دیگر به دلیل اتفاقات چند ماهه اخیر افت شدید ارزش پول ملی را شاهد هستیم که زندگی روزمره مردم و معیشت مردم را به مخاطره انداخته است. مردمی که به خاطر اعتراض کردن وارد صحنه شدند، هزینه سنگینی دادند و حتی کشته هم دادند و این مسئله به اکثر لایه‌های جامعه هم منتقل شده است.

سخنگوی حزب اعتماد ملی با بیان این اعتقاد که سردی انتخابات کاملا روشن است، تصریح کرد: با این وضعیتی که وجود دارد اگر شورای نگهبان هم مثل دوره‌های گذشته رد صلاحیت‌ها را به شکل سیاسی انجام دهد و یک جریان سیاسی را رد صلاحیت کند و یا اینکه در مقاطع مختلف آنها را رد کند، حتما این موضوع به سردی انتخابات خواهد افزود. متاسفانه شورای نگهبان دست یک جریان را برای برنامه ریزی انتخابات و تبلیغات باز می‌گذارد و دست یک جریان را هم می‌بندد و در چنین شرایطی باید همگی نگران کاهش مشارکت مردم در انتخابات باشند.

گرامی مقدم در پیش بینی خود از آینده مجلس و اینکه آیا فکر می‌کند مجلس آینده چهره محور است یا باید منتظر ورود تازه وارد‌ها به مجلس باشیم؟ گفت: به نظرم مجلس یازدهم تلفیقی از چهره‌های سیاسی مطرح و شناخته شده و از نیروی جدید و تازه وارد خواهد بود. به لحاظ گرایش‌های سیاسی هم از سه جریان اصلاح طلب اصولگرا و مستقلین در مجلس حاضر خواهد بود.

در خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

وی در عین حال گفت: تا زمانی که رفتار شورای نگهبان را در این انتخابات مشاهده نکنیم نمی‌توانیم اظهار نظر دقیقی داشته باشیم، اما این سردی انتخابات به نظرم به همه جریانهای سیاسی لطمه وارد خواهد کرد و متاسفانه گام هایی برداشته نشده است و سخنان مسوولین به این ناامیدی دامن میزند.

سخنگوی حزب اعتماد ملی ادامه داد: در ۲۵ آبان که افزایش قیمت بنزین را داشتیم تا امروز هیچ مسوولی شجاعت و جسارت این را نداشته است که با مردم صادقانه سخن بگوید و بگوید من مسوول افزایش قیمت بنزین هستم. همه میگویند یا صدا و سیما مقصر است یا وزارت کشور یا رییس جمهور. متاسفانه هیچ کسی تا الان نیامده مسوولیت را بپذیرد و این غیر صادقانه برخورد کردن با مردم با نا امیدی در این روزهای اخیر افزوده است. مگر می‌شود کشور با این حاکمیت و دستگاههای عریض و طویل و نهادینه شدن ساختارهای مختلف به یک باره همگی اذعان می‌دارند که اساسا ما خبر نداشتیم چه زمانی افزایش بنزین صورت می‌گیرد. چگونه مردم به حاکمان اعتماد کنند و پای صندوق رای حاضر شوند؟ معتقدم این مهمترین چالش این انتخابات است که دلسوزان باید فکری به حال این بکنند.

گرامی مقدم در مورد پیش بینی خود از احتمال ریاست قالیباف بر مجلس یازدهم نیز گفت: اظهار نظر در این مورد هنوز زود است. اما آنچه مشخص است این است که اگر مردم در انتخابات شرکت نکنند پیروزی جناح اصولگرا قطعی است. همیشه جناح اصولگرا با حداقل رای به مجلس رفته است. مردم باید دقت کنند که کناره گیری آنها از انتخابات به معنی این است که باید ۴ سال دیگر تحت حاکمیت جریان اصولگرا باشند و منتظر اجرایی شدن سیاست‌های آنها بمانند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رویترز اعلام کرد / ۳۴ نظامی آمریکایی در عین الاسد ضربه مغزی شدند + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، «جاناتان هافمن» سخنگوی وزارت دفاع آمریکا روز جمعه در یک نشست خبری تأیید کرد که تاکنون ۳۴ نفر از نظامیان آمریکایی که طی حمله موشکی ایران به پایگاه نظامی عین‌الاسد در عراق دچار ضربات مغزی خفیف شده‌اند، تحت درمان قرار گرفته و بعضا به خارج از عراق منتقل شده‌اند. این مقام آمریکایی در خصوص آخرین آمار مجروحان حمله موشکی ایران به عین‌الاسد گفت: «تاکنون بروز ضربات مغزی خفیف در ۳۴ نفر از سربازان تشخیص داده شده است. ۸ نفر از آنها به آلمان اعزام شده و امروز نیز برای ادامه درمان وارد آمریکا شده‌اند؛ ۹ نفر به آلمان اعزام شده و هنوز در آنجا تحت ارزیابی یا درمان هستند؛ یک نفر به کویت اعزام شده که اکنون به عراق بازگشته است و ۱۶ نفر از آنها نیز در همان عراق باقی ماندند و اکنون به محل خدمت خود بازگشته‌اند.» بامداد جمعه سیزدهم دی‌ماه سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب و «ابومهدی المهندس» جانشین فرمانده نیروهای حشد شعبی و تنی چند از دیگر اعضای این سازمان در حمله پهپادی ارتش آمریکا که به دستور شخص ترامپ انجام شد، در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی بغداد به شهادت رسیدند. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بامداد چهارشنبه هجدهم دی در واکنش به ترور ناجوانمردانه سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی توسط نیروهای آمریکایی در نزدیکی فرودگاه بغداد، این پایگاه را که بزرگترین پایگاه نیروهای آمریکایی در عراق و یکی از بزرگترین پایگاه‌های آنها در منطقه به‌شمار می‌رود موشک‌باران کرد. در پی این حمله موشکی، رئیس‌جمهور آمریکا مدعی شد که هیچ‌یک از نظامیان این کشور در پایگاه عین‌الاسد آسیب ندیده‌اند و صرفا خسارات جزئی به تجهیزات وارد شده است؛ ادعایی که در روزهای بعد پوچ بودن آن با افشاگری‌ رسانه‌ها مشخص شد و مقامات آمریکایی مجبور شدند به‌صورت قطره‌چکانی آمار تلفات پایگاه عین‌الاسد را اعلام کنند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

فیلم | تشویق ممتد سردار شهید قاسم سلیمانی در ونزوئلا

همشهریهمشهری1 روز قبل
مراسم بزرگداشت شهید قاسم سلیمانی در ونزوئلا برگزار شد. در این مراسم مهمانان حاضر به احترام شهید قاسم سلیمانی قیام کردند و او را مورد تشویق ممتد قرار دادند. دریافت ۴ MB کد خبر ۴۸۰۱۷۱

تسلط کامل دختر سردار سلیمانی به زبان عربی با لهجه لبنانی

آخرین خبرآخرین خبر1 روز قبل

فیلم | بن سلمان باعث گران‌ترین طلاق تاریخ شد

همشهریهمشهری16 ساعت قبل

:: لندن - پول آمریکایی، سیاست انگلیسی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

کنسرت «حاشیه‌های» ارکستر سمفونیک تهران/ صهبایی: شهرداد روحانی فرار کرد! (+عکس و فیلم)

عصر ایرانعصر ایران19 ساعت قبل
منوچهر صهبایی: گویا رهبر ارکستر سمفونیک تهران به دلیل مشکلاتی که به وجود آمده بود، دو هفته پیش بدون اینکه با مسئولان بنیاد رودکی صحبتی کرده باشد، از ایران فرار کرده است! تازه‌ترین کنسرت ارکستر سمفونیک تهران در حالی به رهبری منوچهر صهبایی در تالار وحدت تهران برگزار شد که این مجموعه دولتی یکی از شب‌های پرحاشیه خود طی سال‌های اخیر را برای مخاطبان رقم زد. اجرای بخش اول با رهبری منوچهر صهباییصحبت‌ها و انتقادات تند صهبایی در واکنش به این اطلاعیه در حاشیه اجرا، باعث شد تازه‌ترین کنسرت ارکستر سمفونیک تهران تبدیل به پرحاشیه‌ترین کنسرت این ارکستر در سال‌های اخیر شود. در حالی که فشار سنگین ناشی از رهبری ارکستر کنسرت نمایش «مری پاپینز» بارها من را راهی اورژانس کرد و حتی روزهای گذشته مجبور شدم آپاندیسم را عمل کنم. این در حالی است که عودت بلیت‌های خریداری شده به تماشاگرانی که خواهان حضور در یک کنسرت ارکستر سمفونیک تهران بودند نیز می‌توانست یکی از راه‌های دلجویی از مخاطبان این کنسرت پرحاشیه باشد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

دربی تهران در چنین روزی (۸۰)؛ استقلال ۰-۰ پرسپولیس؛ دربی معمولی

طرفداریچند ثانیه قبل

هر آنچه باید درباره بز کوهی بدانید/کل و بز کوهی جمعیتی در خطر تهدید

میزان‌آنلاین9 دقیقه قبل

سرودن قصیده‌ای در مدح دختر سپهبد شهید سلیمانی

صدا و سیما10 دقیقه قبل

برگزاری سوگواره یاس نبوی در ۱۲امامزاده و مکان مذهبی شهرستان کرمان

مهر14 دقیقه قبل

کره و قطر فینالیست‌های قهرمانی هندبال آسیا شدند

ایسنا17 دقیقه قبل

تفاهم نامه همکاری مشترک ژئوپارک‌های جهانی قشم و پرتغال امضا شد

ایرنا19 دقیقه قبل

پرواز تهران- استانبول ناچار به فرود اضطراری در فرودگاه مهرآباد شد

ایرنا20 دقیقه قبل