جنگی که چشمان «جمیله» را گرفت/ روایت‌گر بودیم نه قضاوت‌کننده
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
جنگی که چشمان «جمیله» را گرفت/ روایت‌گر بودیم نه قضاوت‌کننده

جنگی که چشمان «جمیله» را گرفت/ روایت‌گر بودیم نه قضاوت‌کننده

مهرخبرگزاری مهر |
محمدباقر شاهین کارگردان مستند «جمیله» عنوان کرد که این فیلم داستان زنی را روایت می‌کند که در جریان جنگ سوریه بینایی خود را از دست داده و حالا در آرزوی دیدن فرزندانش است.

محمدباقر شاهین کارگردان مستند «جمیله» که به بخش نیمه بلند سیزدهمین جشنواره «سینماحقیقت» راه یافته است، در گفتگو با خبرنگار مهر درباره این اثر گفت: با توجه به تجربیاتی که در این چند سال در کشورهای همسایه داشته‌ام احساس می‌کنم هر جنگی که در هر نقطه دنیا رخ می‌دهد، به تمام انسان‌های کره زمین در ابعاد مختلف آسیب می‌رساند. چه آن کسی که خبرش را می‌خواند، چه آن کسی که تصویر خشن جنگ را می‌بیند و چه آن کسی که مستقیما درگیر جنگ است.

وی افزود: درواقع این موضوع همیشه یکی از دغدغه‌های اصلی من بوده است. ظواهر اصلی جنگ هیچ وقت برای من جذاب نبوده و سعی کرده‌ام به دور از این مسائل و احساسات، مصائب جنگ را که با نگاه انسانی گره خورده است، به تصویر بکشم. درباره این مستند هم باید بگویم با شرایط سختی که برای رسیدن به سوریه سپری کردیم، در هنگام پژوهش دوست داشتم درباره آثاری که جنگ با اتمامش به جا می‌گذارد، فیلمی تهیه کنم.

شاهین ادامه داد: در آن زمان به هتلی برخوردم که مجروحان فوعه و کفریا را در آن نگه می‌داشتند. در آنجا مشغول تحقیق و نوشتن طرح بودیم که به یکباره آن هتل را از بانیانش گرفتند. اما در مسیر تحقیقم با خانمی به نام جملیه مواجه شدم که در جریان جنگ و محاصره فوعه و کفریا خمپاره‌ای به خانه او اصابت کرده و باعث شده بود او بینایی چشمانش را از دست بدهد. بنابراین فیلم ما درباره مادری نابینا است که در تکاپوی درمان و در آرزوی دیدن فرزندانش است.

روایت یک مستند در سه سفر

وی افزود: ساخت مستند «جمیله» نزدیک به یک سال و نیم طول کشید. این فیلم را در سه سفر تولید کردیم، در سفر اول سوژه را پیدا کردم، در سفر دوم تحقیقاتم را انجام دادم و در سفر سوم همراه با گروه فیلمسازی دست به تولید زدیم. درواقع در «جمیله» به‌دنبال این بودم که مشکلات و آسیب‌های بعد از جنگ را به تصویر بکشیم و بگویم بعد از اینکه جنگ تمام می‌شود تازه مشکلات اصلی، خودشان را عیان می‌کنند.

شاهین عنوان کرد: من و گروه فیلمسازی در «جمیله» تلاش کردیم یک نگاه کاملا انسانی داشته باشیم به طوری که اصلا شاید مخاطب متوجه نشود اتفاق مستند در کدام جغرافیا رخ داده و در کجا روایت می‌شود بلکه تلاشمان این بود که به موضوعات جامعه‌شناسانه و انسان‌شناسی نزدیک بشویم و با شناختی که از جهان پنهان سوژه پیدا می‌کنیم، بتوانیم روایت کننده خوبی باشیم تا قضاوت کننده.

جنگی که چشمان «جمیله» را گرفت/ روایت‌گر بودیم نه قضاوت‌کننده - 7

کارگردان «مالکیه» در بخش دیگر از صحبت‌هایش درباره جشنواره «سینماحقیقت» بیان کرد: یکی از مشکلات عمده مستندسازی از ۱۰ سال پیش تاکنون مساله مالی بوده و حالا با این تورم، این مشکلات چندبرابر شده است. هرچند در حال حاضر قیمت همه چیز چند برابر شده اما همه عوامل مستند با دستمزد دو، سه سال پیش کار می‌کنند.

در خبری بخوانید: جدیدترین اخبار فرهنگی و هنری

سینماحقیقت ویترین سینمای مستند است

وی افزود: نکته دیگر این است که من از سال ۸۷ تاکنون «سینماحقیقت» را دنبال می‌کنم، می‌دانم هر چیزی معایب و محاسنی دارد اما معتقدم «سینماحقیقت» ویترین سینمای مستند ایران و محفلی است تا مستندسازان دور هم جمع شوند، درباره کارهای خود صحبت کنند و به صورت حرفه‌ای آثارشان را نمایش بدهند اما گاهی ازدحام جمعیت این فرصت را می‌سوزاند.

شاهین تاکید کرد: این جای خوشحالی دارد که سالانه مخاطبان جشنواره بیشتر می‌شوند اما ما توقع داریم سالن‌های نمایش مستندها بیشتر شوند چراکه ما در سال‌های گذشته به دلیل ازدحام نمی‌توانستیم فیلم‌ها را ببینیم. این موضوع حتی با بلیتی کردن جشنواره حل نمی‌شود و نیاز است سالن‌های نمایش دهنده آثار بیشتر شود.

وی گفت: ما مستندسازان انتظار داریم آثارمان در شهرهای دیگر هم اکران شود. بچه‌های شهرستان در این شرایط باید چه کنند؟ باید برای تماشای مستند به تهران بیایند؟ این در حالی است که سالانه سطح فیلم‌ها از نظر محتوایی و ساختار بالاتر می‌رود و مخاطبان عادی هم می‌توانند با فیلم ارتباط برقرار کنند بنابراین حق آنهاست که بتوانند فیلم‌ها را تماشا کنند. ما دوست داریم جشنواره تنها محدود به چارسو نباشد و آثار به همه شهرستان‌ها راه پیدا کند.

کارگردان «ادوارد» در پایان اظهار کرد: در فرآیند ساخت پروژه جمیله به ایمان قلبی رسیدم که به تنهایی نمی‌توان به روایت و تولید استاندارد و منسجم رسید، بلکه این اتفاق فقط و فقط با یک گروه همدل و حرفه‌ای صورت خواهد گرفت که جا دارد اینجا از عوامل فیلمم تشکر کنم. از بابک حیدری تدوینگر که در تمامی مراحل تولید فیلم همراه ما بود و در روایت و جهان فیلم نقش بسیار پراهمیتی داشت. از ضیا حاتمی که با شناخت و سواد بصری‌اش توانست تصاویر تاثیرگذاری ثبت کند. احمد صابری که صدای یک دست و مهندسی شده را تحویل صداگذار بدهد. انسیه ملکی با تجربه و خلاقیت صوتی در طراحی صدا، فضای دراماتیکی را برای فیلم به وجود بیاورد. حمیدرضا فطورچیان و برنا جمشیدی که با رنگ آمیزی تصاویر هر ساله جلوه درخشانی به فیلم‌های زیادی به جشنواره «سینماحقیقت» می‌دهند و در این پروژه در کنار ما بودند. مدیر تولید فاطمه خاوری، مترجم عربی بلقیس زرگانی، مترجم انگلیسی بونا الخاص، طراح پوستر علی باقری، مشاور کارگردان علیرضا تلوری، مجری طرح سعید صادقی که اگر زحمات و پیگیری‌های ایشان نبود فیلم اینگونه تولید نمی‌شد و در آخر از مرتضی شعبانی تهیه کننده که در تمامی مراحل فیلم با مشاوره‌ها و تجربیاتشان تلاش می‌کرد، موانع ما را کمتر کند.

مستند جمیله امروز دوشنبه ۱۸ آذرماه ساعت ۲۰ در سالن ۶ و روز جمعه ۲۲ آذرماه ساعت ۱۶ در سالن ۱ در پردیس سینمایی چارسو به نمایش درمی آید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

همه دنیام؛ بهنام بانی

تابناکتابناک1 روز قبل
همه چی واسه تو ولی دل تو برامچیزی به غیر تو نمیخوام نه نمیخواماونی که نفسم بنده به نفساشتویی که فقط میمونه پاش بدونی کاشدنیام اومدی تو دنیام دل بده بمون بام عاشق توامتو شدی همه دنیام هر جا بری اونجام دست تو دستام عاشق توامدنیام اومدی تو دنیام دل بده بمون بام عاشق توامتو شدی همه دنیام هر جا بری اونجام دست تو دستام عاشق توامعاشق تواممیشناسم تو رو بهتراز هر کی که بگیاحساسم واسه هیچکسی نیست جز تو یکیعشق تو واسه من تکراری نمیشهدلتنگم دیگه دل تو دلم نیست واسه تودلتنگم میدونی فقط این حس و به تو دارم چون تو برام میمونی همیشهمی‌دونی چقدر خاطره دارم ازت دار و ندارم تویی فقط تویی فقطدیوونه توام من عاشق تو شدم تو رو می‌خوامت واسه خودم واسه خودمدنیام اومدی تو دنیام دل بده بمون بام عاشق توامتو شدی همه دنیام هر جا بری اونجام دست تو دستام عاشق توامدنیام اومدی تو دنیام دل بده بمون بام عاشق توامتو شدی همه دنیام هر جا بری اونجام دست تو دستام عاشق توامعاشق تواممیشناسم تو رو بهتراز هر کی که بگیاحساسم واسه هیچکسی نیست جز تو یکیعشق تو واسه من تکراری نمیشهدلتنگم دیگه دل تو دلم نیست واسه تودلتنگم میدونی فقط این حس و به تو دارم چون تو برام میمونی همیشه «همه دنیام» یکی از قطعات موسیقی بهنام بانی است. موزیک ویدیو این قطعه را در تابناک می‌بینید و می‌شنوید. «همه دنیام» یکی از قطعات موسیقی بهنام بانی است. موزیک ویدیو این قطعه را در تابناک می‌بینید و می‌شنوید.

«سین_ی_لام»؛ سیستان و بلوچستان را دریابیم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
بسته فرهنگی این هفته به موضوعاتی چون اخبار جشنواره‌های فجر و فعالیت هنرمندان به منظور کمک به سیل‌زدگان سیستان و بلوچستان پرداخته است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در بسته فرهنگی این هفته خواهید دید: >> اهالی رسانه زمان نمایش فیلم‌های سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر را مشخص کردند>> راهیابی چهار فیلم اولی به بخش سودای سیمرغ>> شهادت مظلومانه سردار سلیمانی یک سیمرغ به سیمرغ‌های جشنواره فیلم فجر اضافه کرد>> چهاردهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر با نگین سلیمانی مهمان گلزار شهدای کرمان شد>> دیوارنگاره جدید میدان ولیعصر در پی حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی>> سیل سیستان و بلوچستان، هنرمندان را به صحنه آورد

شهادت بزرگ در آینه اشعار

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

آماده اجرای طرح «مدرسه آماده» هستیم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، محسن حاجی میرزایی همایش گام دوم طرح مدرسه آماده و گردهمایی ۱۵۰۰ مدیر شهر تهران با بیان این که همواره احتمال وقوع حوادث طبیعی در همه جوامع وجود دارد، گفت: شیوه عاقلانه این است که جامعه برای مقابله و پیشگیری و همچنین کسب آمادگی پیش از وقوع حوادث طبیعی اقدام کند. وزیر آموزش و پرورش با بیان این که انتخاب گروه هدف دانش آموزان در ارائه برنامه‌های پیشگیری اقدام هوشمندانه‌ای است، ادامه داد: دانش آموزی دوره خاصی است چرا که پایداری تاثیر به آموزش، سطح یادگیری و همچنین دوره تاثیر بالاتر است. آقای حاجی میرزایی با اشاره به اینکه ۱۵ میلیون دانش آموز در کشور داریم که با احتساب خانواده‌هایشان می‌توانیم سطح آمادگی را افزایش دهیم، گفت: هیچ رسانه‌ای به اندازه آموزش و پرورش فراگیر و عمیق نیست. وی افزود: در سند تحول بنیادین مدارس عنوان شده که مدرسه کانون یادگیری محلات است واگر بتوانیم رابطه مدرسه و اهالی را افزایش دهیم قطعا مدرسه‌ای زنده‌تر و پویاتر خواهیم داشت. وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۳۰ درصد مدارس نیاز به نوسازی یا مقاوم سازی دارند که در این زمینه دست یاری به سوی همه دراز می‌کنیم، گفت:: آموزش و پرورش آماده است با همکاری سازمان مدیریت بحران چتر طرح مدرسه آماده را در سطح کشور گسترش دهد.

اولویت اول کشور آموزش و پرورش است

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
جهانگیری در ادامه با تاکید بر اینکه آموزش و پرورش هیچ گاه نباید از اولویت کشور خارج شد، خاطرنشان کرد: حتی در مواقعی که با کمبود منابع در کشور مواجه هستیم، آموزش و پرورش باید همچنان در صدر اولویت‌ها باشد چرا که می‌تواند با تربیت نیروی انسانی، آینده کشور را بسازد. مقام معظم رهبری نیز بار‌ها تاکید کرده‌اند که سرمایه گذاری در آموزش و پرورش جزو هزینه‌های سرمایه‌ای کشور است. جهانگیری همچنین با تاکید بر اینکه بدون مشارکت عموم نمی‌توان برنامه‌های آموزش و پرورش کشور را به نحو مطلوب اجرایی کرد، گفت: شورا‌های آموزش و پرورش یک ظرفیت بسیار مهم است که در کشور شکل گرفته است و می‌توانند برای تعریف و تحقق مشارکت عمومی برنامه ریزی کنند و از ظرفیت‌های سایر دستگاه‌های اجرایی نیز برای پیشبرد برنامه‌های آموزش و پرورش استفاده کنند. معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: مهمترین کار شورا‌های آموزش و پرورش باید این باشد که راهکار‌هایی برای استفاده از ظرفیت‌ها و منابع مادی و معنوی کشور تدوین کنند و با جلب مشارکت مردم، این ظرفیت‌ها را در خدمت آموزش و پرورش کشور قرار دهند. جهانگیری با اشاره به اینکه در قانون شورا‌های آموزش و پرورش آمده است که ۱۷ دستگاه باید با آموزش و پرورش همراهی کنند، گفت: وقتی آموزش و پرورش از این درجه اهمیت برخوردار است، در سخت‌ترین شرایط سیاسی و اقتصادی آن را از اولویت کشور خارج نمی‌کنیم، این یعنی اگر کمترین احساس مسئولیتی به آینده ایران داریم باید به آموزش و پرورش کمک کنیم.

همت مردم در احیای بناهای تاریخی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما؛ این آثار نیاز به مرمت دارند و اینبار شهروندان آستینها را برای مرمت بالا زدند و حمام قدیمی تهران را مرمت کردند.

نظرها

اخبار بیشتر