مردم نسبت به موسیقی «کرال» ذهنیتی ندارند/ موسیقی کلاسیک باید به گوش مردم برسد/ «یوتیوب» و «آپارات» فضاهای مناسبی برای ارائه آثار هستند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. فرهنگ

مردم نسبت به موسیقی «کرال» ذهنیتی ندارند/ موسیقی کلاسیک باید به گوش مردم برسد/ «یوتیوب» و «آپارات» فضاهای مناسبی برای ارائه آثار هستند

ایلناخبرگزاری ایلنا |
مهدی قاسمی می‌گوید: یکی از ویژگی‌های ما چندسبکی بودنمان است. ما موسیقی کلاسیک غیرایرانی را از دوره باروک تا دوره رمانتیک قرن بیستم اجرا کرده‌ایم. به موسیقی محلی ایران نیز توجه داریم و آنها را اجرا می‌کنیم و اجرای آهنگ‌های اورجینال آهنگسازهای ایرانی را نیز مدنظر داریم. جز اینها به اجرای آثار مردم‌پسندتر نیز می‌پردازیم.

مردم نسبت به موسیقی «کرال» ذهنیتی ندارند/ موسیقی کلاسیک باید به گوش مردم برسد/ «یوتیوب» و «آپارات» فضاهای مناسبی برای ارائه آثار هستند - 1

به گزارش خبرنگار ایلنا، موسیقی کلاسیک و ارکسترال به لحاظ فعالیت‌های مفید و مستمر در ایران عمری طولانی ندارد و تا حدودی نوپاست، با این حال همواره مورد توجه موسیقی‌دانان و اهالی هنر بوده است. در زمانی نه چندان دور تعداد ارکسترهای ایرانی بسیار معدود بود و همان چند ارکستر نیز توسط حمایت‌های دولتی به فعالیت خود ادامه می‌دادند که البته همچنان وجود دارند و به طور کم و بیش فعالند.

اتفاق مثبتی که طی دهه‌های اخیر رخ داده و نتایج مثبتی دربرداشته، تاسیس ارکسترهایی است که توسط اشخاص و بخش‌های خصوصی حمایت می‌شوند و در پایتخت و دیگر شهرهای فعالیت می‌کنند. البته باید یادآور شد، عدم حمایت‌های مالی و عدم اختصاص بودجه از سوی وزارت ارشاد و دیگر نهادهای مرتبط، کار بسیاری از ارکسترهای تازه‌تاسیس را به تعطیلی می‌کشاند و از شکوفایی آنها جلوگیری می‌کند، با این حال هستند گروه‌هایی که با وجود مشکلات مالی و مدیریتی بسیار همچنان با هزینه شخصی اداره می‌شوند.

گروه کر شهر تهران یکی از تشکل‌هایی است که با تمرکز بر موسیقی «کرال»، از سال ۱۳۷۸ تاکنون همچنان پابرجاست و در مقاطع و مناسبت‌های مختلف به اجرا می‌پردازد. مهدی قاسمی که سه‌تار نوازی را از جلال ذوالفنون آموخته و نزد حشمت سنجری نوازندگی ویلون را یاد گرفته و از وجود اساتیدی چون شریف لطفی، احمد پژمان، کامبیز روشن‌روان، هوشنگ کامکار و مهربانو توفیق بهره برده و در دانشگاه‌‌های داخلی و خارجی تحصیل کرده، ‌ از سال ۱۳۸۷ تاکنون مدیریت و سرپرستی گروه کر تهران را به عهده دارد. او در گفتگوی پیش‌رو از چند و چون فعالیت گروه کر تهران گفت و درباره محوریت و اهداف آن توضیح داد.

با توجه به تحصیلاتتان در حوزه موسیقی و فعالیت مستمر در عرصه موسیقی کلاسیک، به اعتقاد شما موسیقی کرال چه روندی را طی کرده و حال چه وضعیتی دارد؟

به نظرم موسیقی کرال در ایران پیشرفت خوبی داشته است. حدود بیست سال پیش که در این زمینه فعالیتم را آغاز کردم، تعداد گروه‌های کر انگشت‌شمار بود و می‌توان گفت، گروه‌های کر آماتور نداشتیم. خوشبختانه در حال حاضر به لحاظ کمی، تعداد گروه‌های کر در تهران زیاد است که برخی از آنها، سال‌هاست فعالیت می‌کنند که اتفاق بسیار خوبی است. حتی در مراکز استان‌ها نیز گروه‌هایی را داریم که در زمینه موسیقی کرال فعالیت می‌کنند.

این موسیقی چقدر در جذب مخاطب موفق عمل کرده‌ است؟

زمانی که یک گروه به فعالیتش ادامه می‌دهد و حیات دارد به این معناست که مخاطبان خود را پیدا کرده است. درباره چگونگی جذب مخاطبان به نظرم در ابتدا مردم باید نسبت به آنچه که می‌شنوند و می‌بینند پیش زمینه‌ای داشته باشند. قاعدتا، ‌ اگر مردم و مخاطبان ذهنیت و پیش‌زمینه‌ای نداشته باشند، زمانی که مثلا از موسیقی کرال برای آنها می‌گوییم، متوجه منظورمان نمی‌شوند و بنابراین به دیدن کنسرت نمی‌آیند. البته باید در نظر داشت که اغلب مخاطبان ما یا دوستان و آشنایان اعضای ارکستر و گروه هستند، یا آنهایی هستند که نسبت به عامه مردم موسیقی را به شکل جدی‌تری دنبال می‌کنند. به نظرم مقایسه موسیقی کرال و ارکسترال با موسیقی پاپ، قیاس درستی نیست. زیرا به طور کلی موسیقی پاپ در رسانه‌ها بسیار شنیده می‌شود و همین موضوع باعث شده مردم نسبت به آن سابقه ذهنی پیدا کنند. این گستردگی و توجه تا به آنجاست که موسیقی سنتی در صداوسیما کمتر مورد توجه است و موسیقی پاپ جای آن را گرفته است.

برای ایجاد پیش زمینه ذهنی در مردم نسبت به موسیقی ارکسترال و کلاسیک باید چه کنیم؟

باید موسیقی کلاسیک پخش شود و به گوش مردم برسد. البته منظورم از کلاسیک صرفا موسیقی کلاسیک به معنای غربی‌اش نیست. منظورم موسیقی ارکسترال و کرال خوب و با کیفیت است. آن آثار می‌توانند قطعاتی از باخ و موتسارت یا آثار ایرانی و متعلق به آهنگسازانی چون احمد پژمان، شریفیان یا پرویز مشکاتیان باشند.

یعنی نسبت به موسیقی کلاسیک ایرانی یا غربی، تعریفی تئوریک به مخاطب ارائه دهیم؟

نه فقط شناخت تئوریک بلکه باید شناختی شنیداری به مخاطب ارائه دهیم، یعنی اینکه مخاطبان لااقل با شنیدن چند اثر کرال، ‌ با این گونه آشنایی پیدا کرده باشند. تا زمانی که درباره کر با آنها حرف می‌زنیم یا این واژه را می‌شنوند، بداند یعنی چه. حال اگر از فضای مخاطبان خاص خارج شویم، زمانی که برای شخصی از «کر» می‌گوییم، باید درباره‌اش برای او توضیح دهیم و بگویم مثلأ آن گروهی که در آن ساز می‌زنند ارکستر است و آن گروهی که طی اجرا می‌خوانند و با این شیوه آثار را اجرا می‌کنند «کر» نام دارد.

اما این اتفاق صرفا با تلاش فعالان موسیقی و متخصصان امکان‌پذیر نیست و خواه‌ناخواه، زمانی که از فرهنگسازی حرف می‌زنیم، پای برخی از رسانه‌های جمعی نیز وسط می‌آید. اگر تلویزیون و عدم همکاری‌اش با موسیقی‌دانان را نادیده بگیریم، رادیو می‌تواند نقش موثری در این زمینه داشته باشد.

به نکته درستی اشاره کردید. این رسانه‌ها هستند که می‌توانند مردم را به شناخت اصلی برسانند. بی‌شک نمی‌توان نقش رادیو تلویزیون را در این زمینه نادیده گرفت. البته به جز رسانه‌هایی چون تلویزیون و رادیو، نباید نقش فضای مجازی را نیز نادیده گرفت. بی‌شک انعکاس اخبار و مطالب و آثار شنیداری و دیداری در فضای مجازی نقش بسزایی در شناخت مردم و مخاطبان خواهد داشت. مثلا «یوتیوپ» یا «آپارات» فضاهای مناسبی برای ارائه مطالب و آثار هستند که می‌توان از آنها استفاده‌های مفیدی کرد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

در مقطعی که گروه کر تهران تاسیس شد، همزمان چندین گروه دیگر نیز شکل گرفتند، اما فعالیت آنها دوامی نداشت. چه چیزی باعث دوام گروه کر تهران شد؟

بی‌شک مدیریت گروه‌های موسیقی به دلایل مختلف کار بسیار سختی است. به طور کلی آنهایی که در گروه کر تهران می‌خوانند، عموما شغلشان موسیقی نیست و یا اینکه دانشجوی موسیقی هستند. در این میان، ‌ آماده کردن و تعلیم آنها که شغلشان موسیقی نیست کار سختی است و وقت‌گیر و زمان‌بر است. در ادامه از آنجا که شغل اعضای موسیقی نیست، دیر یا زود پس از مدتی از گروه خواهند رفت.

با این حساب بخشی از کار شما به جز سرپرستی و رهبری، آموزش اعضاست؟

همینطور است. می‌توان گفت ما یک پشتوانه آموزشی مداوم داریم و دائما در حال آموزش اعضا هستیم. به طور کلی، هنرجویان هنرستان، دانشجویان موسیقی و آنهایی که در سیستم آموزشی تعلیم ندیده‌اند، اما کارشان خوب است به ما می‌پیوندند. اما متاسفانه از آنجایی که فعالیت در عرصه موسیقی ما بعد مالی ندارد و درآمدزا نیست، کسی آن را به عنوان شغل قبول ندارد. نمی‌گویم موسیقی تفریح است، اما می‌توان به عنوان کار دوم به آن نگریست. بنابراین اگر موقعیت شغلی یا تحصیلی اعضا ایجاب کند، آنها در نهایت مجبورند با ما قطع همکاری کنند. این مشکل همواره وجود دارد. نمی‌دانم نظر رهبران گروه‌های دیگر در اینباره چیست، اما درباره گروه خودمان باید بگویم که همیشه یکسری ورودی و خروجی داریم. البته خودم زمانی که این رویه را می‌بینم متاسف می‌شوم. اگر عکس پنج سال پیش گروه کر را ببینید، مشاهده خواهید کرد که اغلب آن افراد حال در گروه نیستند. شاید ۲۰ درصد آنها همچنان عضور گروه باشند. اگر عکس‌های مقاطع مختلف را ببینید متوجه می‌شوید که اعضا عوض شده‌اند.

این رویه نحوه مدیریت گروه را سخت‌تر می‌کند و از یکدستی جلوگیری می‌کند.

مهم این است که طی آن تغییرات رهبر بلد باشد و بتواند کیفیت را نه فقط ثابت نگه دارد، بلکه آن را هر سال ارتقا دهد که البته چالش بزرگی است.

تمرکز شما و اعضا بر اجرای چه آثاری است و آیا در این زمینه طبقه‌بندی خاصی وجود دارد؟

ببینید برخی از گروه‌های کر در ژانر و سبک خاصی فعالیت می‌کنند. مثلا برخی از گروه‌های همکار به اجرای آثار معروف می‌پردازند. یا برخی دیگر صرفا آثار کلاسیک را مدنظر دارند و آنها را اجرا می‌کنند. درباره گروه کر تهران نیز باید بگویم یکی از ویژگی‌های ما چند سبکی بودن ماست. ما موسیقی کلاسیک غیر ایرانی را از دوره باروک تا دوره رمانتیک قرن بیستم اجرا کرده‌ایم.. به موسیقی محلی ایران نیز توجه داریم و آنها را اجرا می‌کنیم و اجرای آهنگ‌های اورجینال آهنگسازهای ایرانی را نیز مدنظر داریم. جز اینها به اجرای آثار مردم‌پسندتر نیز می‌پردازیم؛ مثلا موسیقی فیلم‌های موزیکال مشهور بخشی دیگر از اجراهای ما را دربرمی‌گیرد، آثاری چون «اشک‌ها و لبخندها»، «بینوایان» و «لالالند» فیلم‌هایی هستند که موسیقی آنها را طی سال‌های اخیر اجرا کرده‌ایم.

مورد آخر اتفاق خوبی است، زیرا کمتر ارکستری را می‌توان سراغ داشت که سینما و موسیقی فیلم‌های مشهور را مورد توجه قرار دهد. این اتفاق در جذب مخاطبان هم موثر است.

بله. نکته دیگر اینکه با پرداختن به موسیقی آثار سینمایی، مخاطبانمان، صرفا مخاطبان خاص و علاقمند به موسیقی کلاسیک نخواهند بود. طی این روند مخاطبان نا‌آشنا نیز با موسیقی کرال آشنا خواهند شد.

شما علاوه در ارمنستان و کانادا نیز تحصیل کرده‌اید و حال در برخی از دانشگاه‌های هنری داخل کشور نیز تدریس می‌کنید. شیوه آموزش‌های آکادمیک دانشگاه‌های ایران را چقدر به استانداردهای جهانی نزدیک می‌بینید؟

بگذارید درباره تخصص خودم صحبت کنم. من در دانشگاه سولفژ و تربیت شنوایی درس می‌دهم. در بخش سولفژ وضعیت خوبی داریم، اما در حیطه تربیت شنوایی جای کار بسیاری داریم. کر نیز از دو بخش تشکیل می‌شود. توان سولفژی یکی از مقولات مهم در زمینه خوانندگی کراست که در این بخش از بسیاری کشورها جلوتر هستیم. نه از اغلب کشورها اما از بسیاری از آنها خوانندگان بهتری داریم. بعد دیگر خوانندگی آواز کلاسیک است که در این بخش ضعف‌های بسیاری داریم به این دلیل که آن کلاسیک خواندن در فرهنگ ما نیست. مدل آواز ما بر اساس ردیف‌خوانی و تصنیف‌خوانی یا به طور کلی سنتی است. آواز کلاسیک برای ما مقوله‌ای وارداتی است. البته این وارداتی بودن اتفاق بدی نیست. کامپیوتر و اتومبیل نیز کالاهای وارداتی هستند. به طور مثال آواز خواندن بخشی از فرهنگ و زندگی ایتالیایی‌هاست، در صورتیکه ما باید برای پرداختن به آن آموزش ببینیم.

در زمینه آواز کلاسیک چه روندی را پیموده‌ایم؟

به نظرم در این بخش نیز مانند آواز کر پیشرفت کرده‌ایم. به طور مثال ۲۰ سال پیش خوانندگان آواز کلاسیک انگشت‌شمار بودند و حال تعدادشان بیشتر است.

طی هفته‌های و ماه‌های آینده قرار نیست کنسرتی برگزار کنید؟

در دی‌ماه کنسرت خواهیم داشت و طی آن یک قطعه‌ انگلیسی قرن بیستمی را اجرا خواهیم کرد. قطعه دیگرمان اثری از بتهوون است که با کر اجرا خواهد شد و این افتخار را داریم که پیانوی آن را آقای میناسکانیان می‌نوازند. قطعه دیگرمان ایرانی خواهد بود که «عید» نام دارد و متعلق به آقای دکتر سعید شریفیان است. این اثر برای کر و توسط ارکستر مجلسی اجرا خواهد شد. اجرای آثار ایرانی را همواره دوست داشته‌ام و تا آنجا که توانسته‌ام به آن پرداخته‌ام.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

همشهری TV | ده فرمان تئاتر فجر

همشهریهمشهری1 روز قبل

عواید فروش مستند «فرشته‌ها» ی هاکی ایران برای سیل‌زدگان

ایسناایسنا1 روز قبل
عوامل فیلم مستند «جایی برای فرشته‌ها نیست»، همه عواید بلیت فروشی این فیلم در جشنواره فجر را به مردم سیل زده بلوچستان اهدا کردند. قهرمانان هاکی ایران، در این ویدیو با اشاره به نقش مهم کمک‌های مردمی در تقویت کمپین #مبارزه ازمن حمایت از_تو این موضوع را یادآوری کرده‌اند که همه مردم ایران به خصوص مردم بلوچستان در پیروزی‌های تیم اسکیت‌هاکی دختران ایران و ساخت مستند «جایی برای فرشته‌ها نیست» سهیم هستند و این کمک، ادای دینی بسیار کوچک در پاسخ به‌ محبت‌های مردم ایران است. «جایی برای فرشته‌ها نیست»، آخرین ساخته سام کلانتری، مستندساز ایرانی است که داستانی را از زندگی حرفه‎ای اعضای تیم ملی اسکیت هاکی دختران ایران به تصویر می‌کشد. سایر عوامل «جایی برای فرشته‌ها نیست» عبارتند از: تدوینگر: هایده صفی‌یاری، آهنگساز: حبیب خزایی‌فر، مدیرفیلمبرداری: رضاتیموری، طراحی و ترکیب‌صدا: انسیه‌ملکی، صدابردار: شاهین پورداداشی، مدیرفنی پس‌تولید: اوژن سید اشرفی، مدیرتولید: محسن مرادی، مدیر رسانه: فرنوش آبا، عکاس: حسن کمالی و طراح پوستر: مهدی آگاه‌منش. این فیلم محصول مشترک موسسه فرهنگی‌هنری تنجرین و مرکزگسترش سینمای مستند و تجربی است.
سینماپرسسینماپرس1 روز قبل
سینماپرس: عبدالعلی علی عسکری رئیس صداوسیما امروز ششم بهمن از پشت صحنه سریال «سلمان فارسی» به کارگردانی داود میرباقری بازدید کرد. به گزارش سینماپرس، عوامل سریال «سلمان فارسی» این روزها در جزیره قشم در حال تصویربرداری سریال هستند. عبدالعلی علی عسکری در بازدید از مراحل تصویربرداری سریال «سلمان فارسی» در جزیره قشم، شخصیت این صحابه پیامبر را در ایجاد تمدن جدید اسلامی مؤثر توصیف و تصریح کرد: در گام دوم انقلاب اسلامی، نشان دادن شخصیت سلمان در عرصه‌های ملی و بین‌المللی به حرکت سریع ملت ایران در مسیر تمدن سازی نوین اسلامی کمک خواهد کرد.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
فرمانده انتظامی با بیان اینکه حتما آینده نیروی انتظامی روشن‌تر از امروز خواهد بود، یادآور شد: تاکنون تلاشگران این عرصه و در این مقطع اقدامات بزرگی انجام دادند و معاونت اجتماعی ناجا جایگاه خوب و مطلوبی در داخل و خارج از نیروی انتظامی دارد. فرمانده نیروی انتظامی ادامه داد: افتخار ما، خدمت به مردم و خادم آنان بودن است و لازم است که ماموریت‌های پلیس در سطوح مختلف اعم از تلاش برای رهایی یک گروگان، مبارزه با قاچاقچیان و سارقان، خدمات دهی در ایام سوگواری‌ها و اربعین به شکل مختلف تبیین و تشریح شود. سردار اشتری خطاب به مدیران معاونت اجتماعی ناجا ادامه داد: شما عزیزان و همکارانتان می‌توانید در فرآیند پیشگیری از جرم، ارتقاء آگاهی عمومی، اطلاع رسانی به موقع و درست به مردم نقش آفرین باشید و تحقق این مهم، با تقویت ارتباطات درون و برون سازمانی ممکن است. وی با اشاره به وجود بانک‌های اطلاعاتی، دسترسی به اطلس جرایم در پایگاه داده‌های اجتماعی پلیس معاونت و تجزیه و تحلیل داده‌ها تصریح کرد: معاونت اجتماعی با همکاری دستگاه‌ها، نهاد‌ها و سازمان‌های مرتبط برای پیشگیری اجتماعی گام‌های بلندی را در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی بردارد. فرمانده نیروی انتظامی اظهار کرد: اقدامات معاونت اجتماعی ناجا در معرفی و صیانت از پلیس و ماموریت هایش، در این مقطع بیشتر «پدافندی» است که به تدیرج باید رویکرد «آفندی» بگیرد.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، محمود نیلی احمدآبادی در سومین نشست ارائه گزارش ویژه سیلاب که با حضور برخی از اعضای هیات این گزارش در سالن سازمان مرکزی دانشگاه تهران برگزار شد، افزود: دومین گزارش به دفتر رئیس جمهور ویژه پاسخگویی به سوالات رئیس جمهور در خصوص سیلاب ارسال شد و گزارش اول روایت سیل بود. وی گفت: رئیس جمهور ۱۱۰ سوال مطرح کرد که به صورت کلی کارگروه آموزش و کارگروه ویژه سیلاب علاوه بر ۱۱۰ سوال باید به ۱۷ سوال فشرده پاسخ می‌دادند، بنابراین در کل این کارگروه به ۱۲۷ سوال رئیس جمهور ویژه سیلاب پاسخ دادند. وی با بیان اینکه ۷۰۸ نفر به طور مستقیم و غیرمستقیم در این کارگروه به سوالات پاسخ دادند اظهار داشت: طی برگزاری دونشست بین المللی استادان و متخصصان جهان در پاسخ به سوالات بهره‌مند شدیم همچنین استفاده از فناوری نوین در مدیریت دانش مورد توجه قرار گرفت. در ادامه این نشست برخی از مسئولان کارگروه‌ها با ذکر محتوا و فعالیت آن‌ها در حوزه سیلاب به یافته‌های خود اشاره کردند که از جمله آن می‌توان به یافته‌های مدیر کارگروه اقتصاد در گزارش ویژه سیلاب اشاره کرد. در ادامه محمود نیلی احمد آبادی گفت: سازمان مدیریت بحران، مقررات، نحوه عملکرد و سازماندهی را باید مورد بازنگری جدی قرار دهد تا بتواند با قوت عمل کند.
مهرمهر15 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط‌ عمومی اداره‌کل هنرهای نمایشی، نمایش «سرباز» به نویسندگی امیرحسین شفیعی و کارگردانی پژمان شاهوردی بر اساس مستندات و روایت‌های موجود از سه فراز مهم زندگی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، تولید می‌شود. سه فراز از زندگی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی که «سرباز» بر اساس آنها شکل گرفته شامل دفاع مقدس، جنگ ۳۳ روزه لبنان و ریشه‌کن کردن داعش در سوریه و عراق است. «سرباز» به عنوان حاصل کار مشترک اداره‌کل هنرهای نمایشی و انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، نمایشی بی‌کلام است و نویسنده و کارگردانش کوشیده‌اند با خلق تصاویر خلاق، مفاهیم را در مدت زمان ۲۵ دقیقه به مخاطب منتقل کنند. در این نمایش کاظم رودگر به عنوان مدیرتولید پروژه حضور دارد و بازیگران آن عبارتند از پژمان شاهوردی، مهدی جودکی، مسعود کردی، سیاوش مقدسی، علیرضا حسینی، مبین کبودوند، عارف کاوند، آرش فلاحی‌فرد، علی دهریزی و میثم کردی. «سرباز» از ۱۶ تا ۲۰ بهمن‌ماه ۱۳۹۸ هر روز ساعت ۱۶ در محوطه مجموعه تئاترشهر اجرا می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر